اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

مقایسه صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله / سهامی ها گوی صعود را از طلایی ها ربودند

صندوق‌های ETF «سهامی» بیش از چهار درصد و صندوق‌های مبتنی بر طلا بیش از سه درصد به صورت میانگین طی این هفته رشد کردند.

اقتصاد آنلاین –  امیر مهدی زاده؛ صندوق‌های معامله‌پذیر «سهامی» و «مختلط» در هفته‌ای که گذشت به طور متوسط ۴.۵درصد رشد قیمت را تجربه کردند و خالص ارزش دارایی‌های آن‌ها ۴.۴افزایش یافت، این در حالی بود که شاخص کل بورس توانست رشد ۳.۵درصدی را به ثبت رساند.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام

بیشترین بازدهی هفتگی مربوط به صندوق پالایشی یکم (پالایش) با ثبت ۱۰.۵درصد رشد قیمت بود و NAV این صندوق ۱۱درصد افزایش یافت که بهترین عملکرد هفتگی را نیز از آن خود کرد.

کمترین صعود قیمت صندوق‌های قابل معامله در این هفته به صندوق فراز داریک اختصاص داشت؛ صندوق «فراز» که قیمت آخر هفته قبل آن ۱۱درصد بالاتر از NAV ابطال بود علی‌رغم رشد ۸.۲درصدی خالص ارزش روز دارایی‌هایش، با رشد ۰.۱درصدی قیمت همراه شد و به حباب ۲.۷درصدی بسنده کرد.

بدون درنظر گرفتن دارا یکم، صندوق گروه زعفران سحرخیز (سحرخیز) را می‌توان ارزان‌ترین صندوق در شروع هفته بعد نام برد زیرا قیمت نهایی ۱۳.۱درصد زیر قیمت تئوریک آن است. کماکان صندوق «پالایش» نیز به عنوان گران‌ترین صندوق با انحراف ۱۳.۹درصدی قیمت به استقبال هفته بعد رفت.

صندوق‌های مبتنی بر سکه طلا

در طول هفته جاری صندوق‌های کالایی مبتنی بر سکه طلا به طور میانگین بازده ۳.۲درصدی برای سرمایه‌گذاران خود به ارمغان آوردند، به موازات آن گواهی سپرده یک روزه سکه طلای بانک رفاه ۴.۴درصد رشد قیمت داشت و ۰.۵درصد پایین‌تر از قیمت سکه بازار آزاد به معاملات این هفته خود پایان داد.

صندوق ETF پشتوانه طلای لوتوس (طلا) بیشترین بازدهی (۳.۹درصد) گروه صندوق‌های مبتنی بر طلا را به دست آورد، صندوق پشتوانه طلای مفید (عیار) نیز که حباب ۰.۲درصدی داشت به حباب منفی ۰.۳درصدی رسید.

برای مشاهده تصویر در اندازه اصلی روی آن کلیک کنید

بازدهی هفتگی صندوق‌ها 1400.03.13

صندوقهای قابل معامله 1400.03.13

بیشتر بخوانید
ارسال نظر