اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

گزارش روزانه صندوق‌هایETF (۱۸اردیبهشت) / افت دو درصدی پالایش

در بورس امروز ۱۹۹میلیارد تومان دارا یکم و ۱۵۲میلیارد تومان پالایشی یکم خرید و فروش شد، معاملات صندوق‌های قابل معامله به هزار و ۱۹۰میلیارد تومان رسید و مازاد سرمایه‌گذاری اشخاص حقیقی در این صندوق‌ها حدود ۹۰میلیارد تومان بود.

اقتصاد آنلاین – سیده زینب رزم گیر؛ بیشترین ارزش معاملات صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در روز جاری به صندوق واسطه گری مالی یکم (دارا یکم) با ارزش ۱۹۹میلیارد تومان تعلق داشت و بعد از آن صندوق سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت کمند (کمند) بود که دومین صندوق پرمعامله لقب گرفت. صندوق پالایشی یکم (پالایش) نیز در جایگاه سوم معاملات صندوق‌های ETF قرار گرفت.

حقیقی‌ها معادل ۵۶میلیارد تومان واحدهای صندوق با درآمد ثابت «کمند» را از حقوقی‌ها خریدند (۲۹درصد از معاملات صندوق) و اشخاص حقوقی نیز بخشی از مالکیت صندوق با درآمد ثابت «کیان» را به ارزش هفت میلیارد تومان به نفع خود تصاحب کردند (۱۰درصد معاملات).

دارندگان صندوق سرمایه گذاری در سهام صندوق سرمایه‌گذاری آرمان سپهر آشنا (آسام) رشد ۱.۷درصدی دارایی خود را به چشم دیدند و از طرف دیگر مالکان صندوق سرو سودمند مدبران (سرو) با زیان ۲.۴درصدی در یک روز مواجه شدند. هیجانات امروز همچنین باعث شد که بیشترین نوسان قیمت (۵.۴درصد) در رابطه با صندوق پالایشی یکم (پالایش) در تابلو معاملات نقش ببندد.

دو صندوق واسطه‌گری مالی و پالایشی یکم روی هم ۳۵۰میلیارد تومان معامله شدند یعنی ۲۹درصد از خرید و فروش‌های صندوق‌های قابل معامله به این دو صندوق دولتی اختصاص داشت.

از سویی دیگر جمع معاملات صندوق‌های طلایی به حدود هزار و ۷۵۵میلیون تومان، معادل ۰.۱۵ درصد از ارزش کل معاملات صندوق‌های معامله‌پذیر، رسید. همچنین بیشترین رشد قیمت (۳.۸درصد) این گروه به صندوق پشتوانه طلای لوتوس(طلا) اختصاص یافت.

کل ارزش معاملات صندوق‌های معامله‌پذیر در نهایت به رقم  هزار و ۱۹۰میلیارد تومان رسید و ورود پول حقیقی حدود ۹۰میلیارد تومان شد، این در حالی است که گردش امروز بازار سهام در حدود هزار و ۶۰۰میلیارد تومان و مقدار خروج پول حقیقی ۴۳۰میلیارد تومان بود.

برای مشاهده تصاویر در اندازه اصلی روی آن‌ها کلیک کنید

تحرکات صندوق‌های معامله پذیر18.02.1400

نوسان روزانه صندوق‌ها18.02.1400

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

  • علی
    ۰ ۰

    توجه توجه توجه
    با توجه به افزایش کهکشانی قیمتهای جهانی و توروم ایران و تورم کهکشانی چاپ پول و دستکاری بورس ایران و بستن تمام کدهای حقوقیها جهت معامله نکردن و جلو گیری از رشد بورس.
    (نه جلسه و نه سران قوا و نه پول و نه از صندوق توسعه ملی) تنها فقط فقط فقط راه برگشت بورس و اعتماد سرمایه گزاران فقط برداشتن دامنه نوسان است وگرنه بورس تا ۱۰سال دیگه همینه