اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

تحرکات روزانه صندوق‌های قابل معامله/ افت شدید ارزش معاملات پالایش

در بورس امروز ۴۷۱میلیارد تومان دارا یکم و ۳۳۰میلیارد تومان پالایشی یکم خرید و فروش شد، معاملات صندوق‌های قابل معامله به هزار و ۷۴۰میلیارد تومان رسید و مازاد سرمایه‌گذاری اشخاص حقوقی در این صندوق‌ها ۱۷۰میلیارد تومان بود.

برای آگاهی از آخرین اخبار بورس اوراق بهادار تهران اینجا کلیک کنید

اقتصادآنلاین - هانا پاکمند؛ بیشترین ارزش معاملات صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در روز جاری به صندوق پالایش یکم (پالایش) با ارزش ۴۷۰میلیارد تومان تعلق داشت و بعد از آن صندوق واسطه‌گری مالی یکم (دارا یکم) بود که دومین صندوق پرمعامله لقب گرفت. صندوق با درآمد ثابت کیان نیز در جایگاه سوم معاملات صندوق‌های ETF قرار گرفت.

حقیقی‌ها بیش از ۱۰۰میلیارد تومان واحدهای صندوق کمند با درآمد ثابت کمند را از حقوقی‌ها خریدند (۵۱درصد از معاملات صندوق) و اشخاص حقوقی نیز بخشی از مالکیت صندوق آگاس هستی بخش آگاه را به ارزش ۸۵میلیارد تومان به نفع خود تصاحب کردند (۶۴درصد معاملات).

دارندگان صندوق سرمایه گذاری زمین ساختمان نگین شهر ری (نگین) رشد ۱.۸درصدی دارایی خود را به چشم دیدند و از طرف دیگر مالکان صندوق آوای معیار (آوا) با زیان ۳.۶درصدی در یک روز مواجه شدند. هیجانات امروز همچنین باعث شد که بیشترین نوسان قیمت (۵.۹درصد) در رابطه با صندوق آکورد در تابلو معاملات نقش ببندد.

دو صندوق واسطه‌گری مالی و پالایشی یکم روی هم بیش از ۸۰۰میلیارد تومان معامله شدند یعنی ۴۶درصد از خرید و فروش‌های صندوق‌های قابل معامله به این دو صندوق دولتی اختصاص داشت.

از میان صندوق‌های کالایی مبتنی بر سکه طلا، اکثر توجهات به صندوق پشتوانه سکه طلای لوتوس با نماد طلا معطوف بود و بیشترین افزایش قیمت (۱.۳درصد) به نام صندوق پشتوانه سکه طلای کیان (گوهر) ثبت شد.

کل ارزش معاملات صندوق‌های معامله‌پذیر در نهایت از رقم هزار و ۷۴۰میلیارد تومان عبور کرد و خروج پول حقیقی ۱۷۰میلیارد تومان شد، این در حالی است که گردش امروز بازار سهام در حدود سه هزار و ۷۲۰میلیارد تومان و مقدار خروج پول حقیقی ۸۹۵میلیارد تومان بود.

برای مشاهده تصاویر در اندازه اصلی روی آن‌ها کلیک کنید

Image 3

Image 4

بیشتر بخوانید
ارسال نظر