اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

با تغییر ریاست سازمان بورس انتظار می‌رفت تا سیاست‌گذاری‌ها عاقلانه و مدبرانه‌تر شود.‌ اما کماکان سیاست‌گذاران از ابزارهای قانون‌گذاری خود به عنوان مسکن استفاده می‌کنند. به راستی زیانی که سهامداران متحمل شدند را چه کسی گردن می‌گیرد؟

به گزارش اقتصادآنلاین ؛ دهقان دهنوی، رییس جدید سازمان بورس اولین جلسه خود را با حقوقی‌های بازار سرمایه در ۸بهمن ماه برگزار کرد. هرچند از محتوای این جلسه اخباری منتشر نشد اما انتظار هم نمی‌رفت این جلسه تغییری در روند نزولی بازار ایجاد کند. جمعه ۱۷بهمن ماه، هیئت مدیره سازمان بورس برای روان‌سازی و تعدیل معاملات در بازار سرمایه، هشت بند را به تصویب رساند که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از: اعطای قدرت بیشتر به صندوق توسعه بازار، افزایش ضریب اعتباری به ۶۰درصد و پخش شدن مجدد شایعات تغییر دامنه نوسان

مصوباتی که روز بعد معاملاتی به داد بازار نرسیدند و بازار با افت بیش از ۳۷هزار واحدی شاخص کل همراه بود. اما در جلسه عصر شنبه شورای عالی بورس، تصمیمات عجیبی گرفته شد که یورشی بی‌رحمانه به همان نیم‌بند ریزساختارهای بازار بود. تغییر دامنه نوسان به منفی ۲درصد و مثبت ۶درصد و ایجاد تغییر در حجم مبنا از جمله این مصوبات بود.

بازار که بنظر می‌رسید در انتهای مسیر نزولی خود باشد، باز هم با شوکی موقتی به سمت مثبت سوق داده شد. تا پس از این شوک موقتی، دوباره روزهای فرسایشی‌تری برای اصلاح پیش روی خود متصور باشد. در حالی که بسیاری از سهامداران ضررهای سنگینی را به دلیل دامنه نوسان و حجم مبنا متحمل شده‌اند، باز هم با این ابزارها بازیچه تصمیمات زودگذر می‌شوند. صف‌هایی که برای عده‌ای رانت‌ سنگین ایجاد کرد و باعث برهم زدن تعادل بازار از ابتدای سال شد، از آثار همین دو ابزار شوم هستند

حال که مسئولان با سبز شدن موقت بازار به ارائه گزارش کاری می‌پردازند، آیا پاسخگوی متضرر شدن سهامداران نیز خواهند بود؟

حجم ویدیو: 6.55M | مدت زمان ویدیو: 00:02:19
ارسال نظر

  • ناشناس
    ۰ ۰

    استاد لطفا شرح مبسوطی درباره مفهوم پی بر ئی سهام ارائه فرمایید تا شاید سهامداران به ارزنده گی سهام شان بهتر پی برده از رفتار های هیجانی خودداری کنند!

  • باقر سلطانی
    ۰ ۰

    سازمان بورس باچه مجوزی سهام ختوری من رابلاک کرده و پرداخت نمی کنه ، چراکسی حامی سهام دارنیست ، درابتداسهام ۱۱۸۰۰۰ریال رابعدیه هفته ختوررابستن ووقتی بازکردن قیمتش اوردن زیر۳۰۰۰۰وباطرفند گفتن ختوری جبران این تغییررامیکنه درصورتیکه تامدتها مدید هیچکاری نمیتونستی انجام بدی حالاچندین ماه بلاک کرده .

پربازدیدترین ویدیو ها