• ۱۳۹۷/۰۲/۳۰ ۱۰:۴۷

  خروج یا عدم خروج آمریکا از برجام برای ما فرق چندانی نداشت چرا که در زمان حضور آمریکا نیز اقتصاد ما در وضعیت درامی قرار داشت. البته خروج ترامپ این وضعیت را تحریک کرد اما نکته اینجاست که ما مسائل داخلی مهم‎‌تری نسبت به خروج آمریکا داریم که بیشتر باید به آن‌ها پرداخته شود.

 • ۱۳۹۷/۰۲/۲۹ ۱۴:۱۸

  یکی از مسائل مهم کلان شهر‌ها ترافیک، آلودگی هوا و استرس‌‌های ناشی از آن است که بر روح و روان افراد جامعه تاثیر می‌گذارد. علاوه بر این شرایط سیاسی و اجتماعی هم می‌تواند موثر باشد چون زندگی در شهر همواره استرس را به همراه خود دارد ولی اگر مردم شور و نشاط لازم را داشته و مشارکت خود در اداره ی شهر را ببینند این استرس کمتر می‌شود.

 • ۱۳۹۷/۰۲/۲۲ ۱۲:۱۳ پاره کردن برجام و سناریوهایی که جدی گرفته نشد

  این خروج خشن و به قول یکی از تحلیل گران "وحشیانه" ترامپ از برجام را کمتر سیاستمدار یا تحلیل گری پیش بینی می‌کرد.

 • ۱۳۹۷/۰۲/۱۹ ۱۷:۰۲

  پس از برجام امیدها به رشد و توسعه اقتصادی در بخش های مختلف افزایش یافت . اقتصاد کشاورزی نیز از این موضوع مستثنی نبود و توفیقات برجام برای این بخش قابل لمس است.

 • ۱۳۹۷/۰۲/۱۹ ۱۶:۴۲

  دوست گرانقدر جناب نصرتی، در سرمقاله امروز دنیای اقتصاد پیشنهاداتی برای ادامه برجام با اروپا داده اند که رئوس آن إیجاد یک صندوق جبران خسارت توسط اروپایی ها و ورود بانکهای توسعه ای اروپایی با ژنتیک دولتی به همکاری با ایران - با هدف بالا بردن هزینه تحریم بانک عامل توسط اروپایی ها- است. این رویکرد غلط و با واقعیات موجود ناهمخوان است.

 • ۱۳۹۷/۰۲/۰۸ ۱۶:۴۹

  مسعود کرباسیان وزیر امور اقتصادی و دارایی در یادداشتی اینستاگرامی نوشت: یک سوال ذهن بسیاری از فعالان اقتصادی و حتی مردم عادی را درگیر خودکرده است:« آیا اقتصاد ایران در بحرانی‌ترین روزهای خود قرارگرفته است؟» برای من که هرروز در جلسات بسیاری شرکت می‌کنم، فرصت گفت‌وگو با فعالان بخش‌خصوصی و مدیران دولتی رادارم و دائم در جریان امور هستم، پاسخ به این سؤال کمی پیچیده شده چراکه می‌بینم باور عمومی با واقعیت عینی تطبیق مطلق ندارد. به معنای دقیق‌تر ذهن جامعه از واقعیت‌ها فراتر رفته است.

 • ۱۳۹۷/۰۲/۰۷ ۱۱:۴۱

  در شرایط فعلی بازار ارز سوال این است که اولا نرخ بهینه در شرایط فعلی چه نرخی است و همچنین چرا اگر توصیه های افزایش نرخ ارز متناسب با تورم جدی گرفته می‌شد، هم اکنون بحران کوچکتری داشتیم.

 • ۱۳۹۷/۰۲/۰۶ ۰۰:۰۸

  محسن رنانی، استاد اقتصاد دانشگاه اصفهان در یادداشتی در کانال تلگرامی‌اش نوشت:من اگر مسئول میراث فرهنگی بودم، حتی اگر مشکوک بودم، فرض را بر این می‌گذاشتم که این پیکر رضاشاه است و وظیفه قانونی خود را در قبال حفظ میراث تاریخی کشور انجام می‌دادم تا آنگاه که بررسی‌های بعدی واقعیت را آشکار سازد.

 • ۱۳۹۷/۰۲/۰۵ ۱۴:۲۹

  بوتان کشوری کوچک در شمال شـرقی هند که تا قبل از 1960 هیچ پول ملی، تلفن، مدرسه، بیمارستان و خدمات پستی نداشت و کشوری منزوی و بدون گردش­گر بود. اما از سال 1952 پادشاه جدیدی روی کارآمد و با بیان اصول جدیدی روند اصلاحات را در پیش گرفت. وی برخلاف اصول رایج علم اقتصاد پیشرفت کشور را بر اساس خشنودی ناخالص ملی تعریف کرد و اصلاحات کشورش را برای رسیدن به این هدف آغاز کرد. در این یادداشت با روند جالب توسعه اقتصادی بوتان آشنا می­شویم.

 • ۱۳۹۷/۰۲/۰۵ ۱۴:۲۴

  امروز نمایندگان مجلس در نشست علنی لایحه موافقتنامه بین‌المللی روغن زیتون و کنسرو زیتون را تصویب کردند. علی مطهری که ریاست صحن علنی را بر عهده داشت، در توصیف اهمیت این لایحه گفت: این قرارداد بسیار مهم است و اگر تصویب نشود به نفع رژیم صهیونیستی خواهد بود. اما این موافقتنامه چیست و چرا تصویب آن تا این حد اهمیت دارد؟

جستجوی پیشرفته