موسی غنی‌نژاد

اقتصاددان

عنوان شغل

عضو هیات علمی دانشگاه صنعت نفت

 

استاد مدعو دانشگاه صنعتی شریف

 

مدرک تحصیلی

کارشناسی حسابداری از دانشگاه تهران

 

کارشناسی ارشد اقتصاد توسعه از دانشگاه سوربون فرانسه

 

دکتری اقتصاد توسعه از دانشگاه سوربون فرانسه

 

 

 

توضیحات

موسی غنی نژاد اهری متولد تبریز درسال 1330است.اولیسانس خود راپیش ازاانقلاب در رشته حسابداری از دانشگاه تهران گرفت و سپس با علاقه ای که به اقتصاد پیدا کرد به فرانسه رفت و در این رشته ادامه تحصیل داد.غنی نژاد فوق لیسانس ودکتری خود را در رشته اقتصاد توسعه ودر دانشگاه سوربن فرانسه گذراند.وی همچنین دوره دکتری معرفت شناسی اقتصادی را در این داشگاه خواند ولی پایان نامه خود را نیمه کاره رها نمود و به ایران بازگشت.او هم اکنون عضو هیات علمی دانشگاه صنعت نفت و استاد مدعو دانشگاه صنعتی شریف است. از غنی نژاد تا کنون 7جلد کتاب منتشر شده است. از جمله این کتب تجدد طلبی و توسعه درایران، آزادی خواهی نافرجام(مشترک با دکتر طبیبیان)، درباره هایک و جامعه مدنی، آزادی، اقتصادو سیاست را می توان نام برد. زمینه علمی مورد علاقه او فلسفه، معرفت شناسی علم اقتصاد و تاریخ عقاید اقتصادی است.

 

لینک‌های دیگر

صفحه موسی غنی نژاد در دانشگاه صنعت نفت

اخبار مرتبط

 • سیاست‌های تلخ دهه هفتاد در انتظار بازار ارز

  یک اقتصاددان با انتقاد نسبت به عرضه ۵ هزار دلار ارز به هر نفر با قیمت مداخله ای در صرافی منتخب بانک مرکزی طی روزهای گذشته، آن را یادآور سیاست تلخ دهه هفتاد عنوان کرد.

 • پایان قیمت‌گذاری دستوری در پساتحریم؟

  قیمت‌گذاری دستوری خودرو در حالی در پساتحریم به خط پایان خود نزدیک می‌شود که علاوه‌بر منتقدان، رئیس شورای رقابت نیز بر تغییر مسیر این شورا از قیمت‌گذاری به سمت احیای شرایط رقابتی آن هم با حمایت دولت اذعان دارد.

 • موسی غنی‌نژاد: دولت چگونه می‌تواند زمینه‌ساز ایجاد شغل شود؟

  یک اقتصاددان برجسته کشور بر این عقیده است که بهترین کاری که دولت در شرایط کنونی و پس از کسب تجربه نزدیک به چهار دهه باید انجام دهد آزادسازی فضای کسب و کار و برچیدن نهادهای دولتی سرکوبگر بازار است.

 • ویژه اقتصاد آنلاین/ متن کامل کتاب جدید موسی غنی نژاد: اقتصاد و دولت در ایران

  متن کامل کتاب جدید موسی غنی نژاد با موضوع اقتصاد و دولت در ایران منتشر شد.

 • جایگاه ایران در بازارهای جهانی تقویت می‌شود

  موسی غنی‌نژاد با بیان این که هم اکنون میزان عرضه بالای نفت خام و تقاضای کم، سبب کاهش قیمت نفت در دنیا شده و این امر انگیزه برای سرمایه گذاری جدید در صنعت نفت را به شدت کاهش داده است، اظهار کرد: هم اکنون ذخایر استراتژیک نفت خام بسیاری از کشورهای پیشرفته همچون آمریکا پر است.

 • بزرگترین دستاورد دولت ایجاد آرامش بود

  غنی نژاد:پایگاه اجتماعی دولت پوپولیستی نیست

  موسی غنی نژاد می گوید:«ولت یازدهم باید طرح یارانه نقدی را با طرح جدیدی جایگزین می کرد که یارانه ها منحصر به نیازمندان واقعی باشد و نه همگانی.»

 • در نشست تحلیل ماهیت شورای رقابت مطرح شد

  حصار امن دولت برای شبه‌دولتی‌ها

  خصوصی‌سازی و حرکت به سمت اقتصاد آزاد موضوعی است که هرچند همه روزه از زبان مسوولان و کارشناسان مختلف مورد تاکید قرار می‌گیرد اما نگاهی گذرا به فرآیند فعالیت بخش خصوصی نشان می‌دهد و هنوز بسترهای لازم برای تشکیل اقتصاد آزاد و فعالیت در فضای رقابتی فراهم نشده است.

 • انسجام تیم اقتصادی مهمترین برنامه دولت باشد

  بزرگ‌ترین دستاورد دولت در ۳ سال گذشته؟

  موسی غنی نژاد اقتصاددان می گوید:«بزرگترین دستاورد دولت در سه سال گذشته ایجاد آرامش بود؛ این آرامش نتیجه سیاست آقای روحانی در تنش زدایی به ویژه در عرصة بین المللی بود که برجام را می توان نتیجه نهایی آن دانست.»

 • ۳ پیشنهاد غنی نژاد به دولت برای اقتصاد ۹۵

  یک اقتصاددان مدافع اقتصاد آزاد به دولت پیشنهاد داد که در سال جدید به سمت آزادی‌سازی قیمت‌ها حرکت کرده و از انتشار بخش نامه‌های سرکوبگر قیمتی پرهیز کند.

 • منتقدان دولت یازدهم از عملکرد خود در دولت قبل استغفار کنند

  واکنش غنی نژاد به اظهارات اخیر جهانگیری

  در پی اظهارات اخیر معاون اول رئیس جمهور درخصوص ارتباط دادن عدم انتشار آمار رشد با فسادهای دولت قبل، موسی غنی‌نژاد نسبت به این اظهارات واکنش نشان داد و گفت: انتشار بهنگام آمار اقتصادی کشور حق مردم است.

 • غنی نژاد: بخش خصوصی پیگیر وعده‌های دولتی‌ها باشند

  سازمان حمایت، فاجعه درست کرده است

  یک استاد دانشگاه با بیان اینکه سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان در کشور فاجعه ای درست کرده است گفت:ابلاغ سیاستهای اصل ۴۴ کار بزرگ و ارزشمندی بود اما واگذاری شرکتها به بخش غیردولتی گرفتاری بزرگی برای کشور ایجاد کرد.

 • غنی‌نژاد: طرح خرید کالا رانتی است

  موسی غنی‌نژاد اقتصاددان با اشاره به اینکه طرح دولت برای پرداخت وام با کارت اعتباری موجب سوء استفاده رانت‌خوارها می‌شود، گفت: از نظر اقتصاد سیاسی هم این طرح شکست خورده است و میلیون‌ها ناراضی از دولت ایجاد می‌کند.

 • ارزیابی سیاست جدید دولت

  هشدار نسبت‌به‌ظهور انبساط پولی در ایران

  رئیس جمهور گفته دولت قرار است 7.5 هزار میلیارد تومان به طرح های عمرانی تزریق کند تا تقاضای دولت را بالا ببرد. اما این اقدام دولت چه آثای در اقتصاد خواهد داشت؟

 • واکنش موسی غنی‌نژاد به نامه چهار وزیر

  معنی اقتصادی و سیاسی نامه ۴ وزیر؟

  موسی غنی‌نژاد نامه اخیر چهار وزیر به رئیس جمهور را دارای ابهام دانست و گفت چهار وزیری که به رئیس جمهور نامه نوشته‌اند در مقام اپوزیسیون به ایفای نقش در هیات دولت پرداخته‌اند و عملکرد مافوق خود در بخش اقتصاد را زیر سوال برده اند.

 • غنی نژاد:در اقتصاد‌رقابتی گرانفروشی معنا‌ندارد

  حذف‌قیمت‌گذاری ها با‌برگشت به‌قانون‌مدنی

  دکتر موسی غنی‌نژاد اقتصاددان ایرانی همچنان همانند اقتصاددانانی که معتقد به حذف قیمت‌گذاری دولتی هستند تا تولیدکنندگان در وضع مناسبی قرار گیرند می‌گوید باید به قانون مدنی برگشت.

 • بازار به چه نوع نظارتی نیاز دارد؟

  تجویز نسخه «بازار شکلات» برای دولت

  نسخه موسی غنی‌نژاد برای چگونگی نظارت بر بازار این است که به جای قیمت، کیفیت کالاها مورد نظارت باشند.

 • نسخه‌ای برای هزینه‌کرد ثروت‌های جدید ملی

  بهترین مقصد پول‌های آزادشده کجاست؟

  برخی کارشناسان نگران هزینه کردن منابع آزاد شده اقتصاد ایران پس از توافق هستند. توصیه این طیف از کارشناسان استفاده از سازوکار صندوق توسعه ملی است و پرهیز از دور باطل اقتصاد ایران.

 • تحلیل موسی غنی‌نژاد از کارنامه ۲ ساله دولت

  غنی‌نژاد: آنچه دولت کرد این بود که هیچ نکرد

  موسی غنی‌نژاد معتقد است: دولت در سیاست‌گذاری‌های خود کار خاصی نکرده اما بزرگترین کارش این بوده که مثل دولت‌های سابق رفتار نکرده است. وی هرچند رفتار دولت را محافظه‌کارانه می‌داند اما از برخی اقدامات دولت هم دفاع می‌کند.

 • "تجارت موتور محرکه توسعه تولید است"

  غنی‌نژاد: تجارت آزاد، پادزهر جنگ است

  تردیدی نیست که دکتر موسی غنی‌نژاد از وفادارترین اقتصاددانان به اقتصاد رقابتی و آزاد در ایران به حساب می‌آید. این اقتصاددان ایرانی صادقانه و شجاعانه از باورهای خود به اینکه راه نجات اقتصاد ایران حذف همه انحصارهای پدیدار شده بر فعالیت‌های گوناگون است و در کنار آن باید دست و پای دولت از کسب‌وکار مردم بریده شود را در هر شرایطی بازگو می‌کند.

 • غنی نژاد:

  کاهش نرخ سود کمکی به اقتصاد نمی‌کند

  یک اقتصاددان معتقد است: کاهش دستوری نرخ سود سپرده‌ها همچنان که بارها در اقتصاد ایران تجربه کرده‌ایم کمکی به رونق اقتصادی نمی‌کند فقط رانت‌خواری، فساد و اتلاف منابع در نظام بانکی را افزایش می‌دهد.

 • غنی نژاد: صادرکننده یارانه هستیم

  یک اقتصاددان گفت:‌ به دلیل در اختیار قرار دادن انرژی ارزان قیمت و غیرمنطقی به تولید و دخالت دولت در این بخش، صادرکننده انرژی هستیم.

 • راهکار بلندمدت ایجاد فضای رقابتی

  سیستم اقتصاد و بازار رقابتی عمل کنند

  دخالت دولت در قیمت گذاری کالا و خدمات فقط به واحدهایی معطوف شود که از دولت یارانه یا کمک مالی دریافت می کنند، براین اساس واحدهای خارج این قاعده از دخالت دولت در قیمت گذاری معاف شوند.

 • موسی غنی نژاد پاسخ می دهد:

  بنگاهداری بانک ها به کجا می رسد؟

  فروش اموال بانک ها و حواشی آن به یکی از اصلی ترین موضوعات گفت و گوی محافل اقتصادی بدل شده است.

 • تحلیل غنی‌نژاد از سیاست‌های خروج از رکود

  سیاست های خروج از رکود به محل بحث اقتصاددانان کشور بدل شده است.

 • گره‌های آزادی اقتصادی در ایران

  آخرین گزارش‌های بنیاد هریتیج در سال 2014 میلادی نشان می‌دهد رتبه کل ایران در «آزادی اقتصادی» از میان 179 کشور دنیا، 173 است.

 • قیمت دلار بالای ۳ هزار تومان می‌ماند؟

  نوسان قیمت دلار طی روزهای گذشته نگرانی هایی را برای اقتصاد ایران به همراه آورده است. با این حال حداقل متولیان نظام بانکی کشور وعده داده اند که قیمت دلار تعدیل می شود.

 • "تورم ناشی از افزایش قیمت بنزین زیاد نیست"

  غنی‌نژاد: رشداقتصادی به ۳درصد می‌رسد

  اجرای فاز دوم طرح هدفمندی یارانه ها با نگرانی های بسیاری همراه بوده است ولی به نظر می رسد تحلیل اقتصاددانان در مورد اثرات گرانی بنزین درست ازآب درآمده باشد.

 • چرا پورشه‌سواران بایدبنزین ۷۰۰تومانی بزنند؟

  افزایش قیمت بنزین به یکی از دغدغه های اصلی مردم بدل شده است. با این حال اقتصاددانان به صورت مدام در اظهارنظرهایی خود عنوان می کنند که راهی به غیر از افزایش قیمت بنزین برای اداره اقتصاد ایران وجود ندارد.

 • مخالفت باسیاست‌های اقتصاد دهه۷۰ سیاسی است

  مقصر تضعیف پول ملی کیست؟

  پس از هشدار برخی کارشناسان اقتصادی درباره امکان اجرای دوباره سیاست های اقتصادی دهه 70 توسط دولت یازدهم، موافقین و مخالفین این سیاست ها به مناظره با یکدیگر پرداختند...

 • در گفت‌و‌گو با دو تن از اقتصاددانان کشور بررسی شد؛

  اثرات کسری بودجه بر رشد اقتصادی

  دستیابی به نرخ رشد اقتصادی بالا یکی از اهداف مهم در نظام اقتصادی به شمار می‌رود. در این میان، بودجه مهم‌ترین ابزار برای دستیابی به ثبات اقتصادی (شامل اهدافی از قبیل رشد اقتصادی، اشتغال کامل و تثبیت قیمت‌ها) است.

 • موسی غنی نژاد از کمپین ضد تحریم می گوید

  تحریم‌های اعمال شده علیه ایران بی‌سابقه است

  ما مخالف همه تحریم‌ها هستیم، حتی با تحریم‌های اعمال شده از طرف شورای امنیت سازمان ملل که ظاهرا طبق روال قانونی این سازمان اعمال شده است، چون معتقدیم این تحریم با روح اعلامیه جهانی حقوق‌بشر و برقراری صلح در جهان مغایرت دارد. محروم کردن شهروندان یک کشور از حقوق خود و سخت کردن زندگی بر آن‌ها با فلسفه ایجاد سازمان ملل متحد مغایر است.

 • مناظره موسی غنی نژاد و علی دینی ترکمانی

  جامعه ایران در حال فروپاشی اخلاقی است؟

  از دکتر غنی‌نژاد و آقای دینی ترکمانی پرسیدم که جامعه امروز ایران را جامعه‌ای اخلاقی می‌دانند یا نه؛ و اگر پاسخ منفی است، راهکار اخلاقی‌تر شدن جامعه را چه می دانند؟

 • غنی نژاد: اگر دولت دخالتی در بازار نداشته باشد، شرایط اقتصادی کشور بهبود خواهد یافت

  اگر دولت دخالتی در بازار نداشته باشد، قیمت‌گذاری نکند و مقررات‌ ناکارآمد ایجاد نکند، شرایط اقتصادی کشور بهبود خواهد یافت.

 • گفتگو با موسی غنی نژاد

  بحران اقتصادی و جنبش اشغال وال استریت

  در اعتراضات وال استریت منظور معترضان از یک درصد، کارآفرینانی چون استیو جابز نبود، بلکه صاحبان سرمایه‌ ای بود که با دولت زد و بند می‌کنند و در مواقع بحران هم به خود پاداش‌های میلیونی می‌دهند.