محمد طبیبیان

اقتصاددان

توضیحات

سید محمد طبیبیان متولد اصفهان در سال 1327 است. او کارشناسی و کارشناسی ارشد خود را در رشته اقتصاد دانشگاه شیراز اخد کرد و دوره دکتری اقتصاد خود را در دانشگاه دوک آمریکا سپری نمود.

او در فاصله سالهای 1360 تا 62 رییس دفتر کلان سازمان برنامه واز سال 1370 تا 74 نیز معاونت اقتصادی این سازمان را عهده دار شدکه تهیه برنامه دوم پنج ساله توسعه کشور از جمله محصولات این دوره بود.وی سپس ریاست موسسه عالی پژوهش در برنامه‌ریزی و توسعه را تا سال 76 بر عهده گرفت وعضو هیات علمی این موسسه شد. او پیش از این سابقه استادیاری ودانشیاری در دانشگاه صنعتی اصفهان و استاد مدعو دانشگاه استنفورد آمریکا را نیز داشت.

طبیبیان در زمینه بانکداری، سیاست‌های پولی و ارزی، برنامه‌ریزی و سیاست‌های بخش عمومی، فقر و توزیع درآمد و اقتصاد خانوار، عوامل اقتصادی موثر بر زاد و ولد و تحولات ساختار جمعیت و سازماندهی بازار ها و حقوق اقتصادی تالیفاتی داشته است و تا کنون از وی کتاب‌هایی مانند اقتصاد کلان، اقتصاد خرد، اقتصاد ایران و فقر و توزیع درآمد در ایران به چاپ رسیده است. همچنین او تدوین 4 کتاب از جمله اطلس اقتصادی-اجتماعی جمهوری اسلامی ایران و مجموعه مقالات تحقیقاتی همایش پانزدهمین ،شانزدهم و هفدهم بانکداری اسلامی را نیز بر عهده داشته است. زمینه علمی مورد علاقه او، فلسفه، علم و تئوری اقتصاد، نظریه بازی‌ها و شکل‌گیری نهادهای اجتماعی،تاریخ اقتصاد ایران، بانکداری و بازارهای مالی است.

تحصیلات

دکتری اقتصاد، دانشگاه دوک آمریکا کارشناسی ارشد اقتصاد، دانشگاه شیراز کارشناسی اقتصاد، دانشگاه شیراز

سوابق شغلی

سالهای ۱۳۶۰ تا ۶۲ رئیس دفتر کلان سازمان برنامه از سال ۱۳۷۰ تا۷۴ معاونت اقتصادی این سازمان تهیه برنامه دوم پنج ساله توسعه کشور ریاست موسسه عالی پژوهش در برنامه‌ریزی و توسعه را تا سال ۷۶ و عضو هیات علمی این موسسه استادیاری و دانشیاری در دانشگاه صنعتی اصفهان و استاد مدعو دانشگاه استنفورد آمریکا

تالیفات

آزادی خواهی نافرجام: نگاهی از منظر اقتصاد سیاسی به ایران معاصر استفاده از برآوردگر متغیرهای ابزاری در مطالعه مشارکت زنان در بازار کار اقتصاد و عدالت اجتماعی

لینک‌های دیگر

سایت شخصی دکتر محمد طبیبیان

اخبار مرتبط

 • محمد طبیبیان پاسخ می‌دهد؛

  ریشه بی‌اثری سیاست‌های اقتصادی کجاست؟/ سنت گراها و چپ گراها مسیر اقتصاد بعد از انقلاب را به بیراهه کشاندند

  سال‌هاست که دولت‌ها طرح‌های کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت مختلفی برای حل معضلات اقتصادی یا بهبود شرایط تدوین و اجرا کرده‌اند، اما با بروز یک تکانه بیرونی یا درونی تأثیرگذاری این سیاست‌ها با یک علامت سؤال مواجه می‌شود.

 • بحران اقتصادى و فجایع بعد از آن در دولت سالوادور

  جناب آقاى قاضى پور نماینده محترم مجلس پیامکى را منتشر کرده که از افزایش نرخ دلار ابراز نگرانى و سرنوشت سالوادور آلنده رییس جمهور شیلى در اوئل دهه هفتاد را یاد آور شده اند. فرصتى است براى نظر افکندن به آن ماجرا.

 • کشور را مى‌توانیم به صورت پایدار قابل زیست کنیم

  سال ٢٠١٧ یکى از گرمترین سال هاى کره زمین طى تاریخى است که این سوابق ثبت شده است. گرمایش کره زمین منجر به تشدید رخداد هاى جوى شده، بارندگى و سرماى بیش از حد در برخى نقاط و تشدید خشکسالى و کم آبى در برخى دیگر از نقاط جهان.

 • بیت کوین(Bitcoin) چیست؟

  این پرسش براى بسیارى مطرح است که پول دیجیتال یا پول الکترونى که اولین نمونه عمده آن بیت کوین بود و هنوز هم عمده ترین نقد این بازار است چیست و چگونه کار مى کند.

 • محمد طبیبیان از اولویت های اقتصادی آتی دولت می‌گوید

  کابینه، تیم اقتصادی جسور می‌خواهد / سازمان برنامه در دولت دوم روحانی باید فعال‌تر شود

  موهای سرش را گرد سپیدی پوشانده اما در کلامش جسارت جوانی، سیطره دارد. حضور در مناصب دولتی برنامه‌ریزی طی دهه‌های 60 و 70 نتوانسته دیدگاه‌های او را به سوی مدیران محافظه کار دولتی بکشاند، بلکه بار سنگین دانش بر اثر سال‌های سال تحقیق و تدریس و تألیف، از محمد طبیبیان اقتصاددانی مدافع بازار و توسعه ساخته است.

 • واکنش طبیبیان به تجزیه سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی

  ترکش‌های فیش حقوقی مدیران نظام پولی و مالی کشور بیش از همه دامنگیر سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی شد و روز گذشته با دو حکم مجزا برای انصاری به عنوان ریاست سازمان امور استخدامی و نوبخت به عنوان رییس سازمان برنامه و بودجه رسما سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی تجزیه شد.

 • پیشنهاد اقتصاددان ها برای حل مشکل بدهی های دولت

  طبیبیان: دولت بازار ارز تشکیل دهد

  یکی از مهم‌ترین ایرادات لایحه اصلاحی بودجه از طرف دولت که در کمیسیون برنامه و بودجه مجلس رد شد، موضوع استفاده از منابع حاصل از تسعیر (برابری) نرخ ارز است.

 • روایت طبیبیان از ریخت‌وپاش در دوره سازندگى

  ابعاد مختلف پرداخت‌های نجومی

  مساله پرداخت‌هاى نجومى و مباحث مربوط به آن را باید از ابعاد مختلف مورد توجه قرار داد. برای مثال برخی به گمانه‌زنی درخصوص آغاز این روند پرداخته‌اند برخی استدلال‌هایی از سوی صاحبان منفعت مطرح کرده‌اند و... این نوشته سعی دارد با طرح برخی سوالات، این مساله را از زاویه‌های مختلف به بحث بگذارد.

 • هشدار دکتر طبیبیان به دخالت دولت در بازار ارز؛

  جمشید بسم‌الله اگر در وال‌استریت بود

  دکتر محمد طبیبیان، اقتصاددان نامدار ایرانی که در سال‌های پس از پیروزی انقلاب سهم چشمگیری در تربیت و اشاعه اقتصاددان‌های جوان ایرانی و اقتصاد آزاد داشته و دارد هنوز با نوشته‌های خود تلاش می‌کند مردان دولت فعلی و سایر کسانی که اقتصاد دولتی را اجرا می‌کنند به هوش آورد.

 • فساد اقتصادی، سد راه سرمایه‌گذار خارجی

  دکتر محمد طبیبیان اقتصاددان خوشنام و ورزیده ایران در تابستان امسال در جمع اعضای حزب کارگزاران سازندگی سخنرانی کرد. دکتر طبیبیان متن کامل سخنرانی خود را بر روی سایت شخصی خود قرار داده است که آن را در زیر می‌‌خوانید:

 • معرفی کتاب «روش علم» به‌روایت محمد طبیبیان

  نویسنده این کتاب نوشته است: مطالب این کتاب ابتدا به شکل جزوه برای درس روش تحقیق دوره کارشناسی ارشد مهندسی سیستم‌های اقتصادی و اجتماعی موسسه عالی برنامه‌ریزی تهیه شده بود.

 • نکوداشت محمدطبیبیان در موسسه‌نیاوران

  روایت طبیبیان از راه پر پیچ و خم خردگرایی

  موسسه عالی آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه‌ریزی، دوشنبه شانزدهم شهریورماه 1394 میزبان دکتر محمد طبیبیان یکی از اقتصاددانان مطرح کشور و نیز یکی از روسای سابق موسسه نیاوران بود و نشستی برای نکوداشت او برگزار کرد.

 • تحلیل محمد طیبیان در مورد پساتحریم، اقتصاد در دوران گذار و ...

  نهادهای نظامی در اقتصاد ایران چه می‌کنند؟

  طبقه رانت جو باید از طریق مصرف و هزینه کردن مصرفانه(خود یا وابستگان – همسر، فرزندان و نواده ها) جلوه گری و خود نمائی کند، خود را به نمایش در آورد و امتیاز های خود را نشان دهد.

 • حکایت جوانانی که دیگر شغلی نمی‌یابند

  در ساختار اقتصادی کشور ما عمده ایجاد اشتغال بر عهده سه گروه تولید صنعتی، بخش ساختمان و عمده‌فروشی و خرده‌فروشی و خدمات است. بقیه بخش‌های اقتصاد سهم اندکی در تولید شغل دارند و این نشان می‌دهد ما باید در فعال کردن کل بخش‌های اقتصاد یک جهش داشته باشیم.

 • نجات کشور از رکود اقتصادی

  توافق هسته‌یی بالاخره بعد از کش‌وقوس‌های فراوان به پایان رسید و بذر امید را در دل خیلی از ایرانی‌ها کاشت.

 • پاک‌کردن هزاران دستورالعمل مالی ماه‌ها وقت می‌برد

  هشدار طبیبیان در مورد تحریم‌ها

  توافق لوزان هرچند موجی از امید را در اقتصاد ایران ایجاد کرده است ولی همزمان نگرانی هایی در مورد انتظارات ناشی از این توافق نامه را نیز رقم زده است.

 • "از تخریب دولت دل‌خونم"

  سکوت محمد طبیبیان شکست

  محمد طبیبیان با بیان اینکه با تیم اقتصادی دولت ارتباطی ندارم عنوان کرده است: از دیدن و شنیدن اخبار اقدامات تخریبی که به شکل‌های مختلف برای خنثی کردن اقدامات دولت می‌شود دل خون هستم.

 • اقتصاد، سیاست و آزادی

  آن چیزی که در مردمسالاری مهم است این است که افرادی که به مناصب حکومتی دست می یابند از طریق مسالمت آمیز از کار برکنار شوند و بعد از آن باعزت و احترام بین مردم زندگی کنند و پس از آن هم بتوانند منشا اثرات اجتماعی وهدایت افکارعمومی باشند

 • در آمد نفت و اشتغال: اثر نفرین منابع؟

  هدف این مقاله بررسی اثر در آمد حاصل از صادرات نفت خام بر اشتغال در ایران است.

 • روشنفکری و تکنوکراسی در ایران معاصر

  چرا ما دچار مشکلات داخلی، بین‌المللی، ضعف بنیه‌های تولیدی، بنیه‌های کارآفرینی در کشور و عدم پیشرفت فنی و علمی و مسائلی که همه ما را نگران می‌کند هستیم؟

 • گفتارى در باب سنت خرد ورزى و موانع آن در ایران

  به چه دلیل به نظر مى رسد ما ایرانى ها نمى توانیم مشکلات جمعى خودمان را حل کنیم؟

 • نرخ تورم هزار درصد!

  علوم اجتماعی بر خلاف علوم فیزیکی فاقد آزمایشگاه هستند و به همین دلیل تجربه عملی سایر جوامع موفق و ناموفق برای فرا گیری و آموختن از آنها بسیار با ارزش است. در این نوشته یک تجربه اخیر مورد مرور قرار می گیرد.

 • تجربه ای از پوپولیسم

  خوشبختانه خورجین تاریخ بشری پر است از تجارب آموختنی. برای بهره مندی از این همه تجارب با ارزش فقط مختصری کنجکاوی، مطالعه و بصیرت لازم است. در اینجا یکی از این تجارب به اختصار مرور می شود.

 • پرچم ارزان عدالت طلبی

  واقعیت این است که مردمان ایران زمین، از سال های بسیار دور، عطش عدالت طلبی داشته اند. ایرانی ها در طول تاریخ همواره از بی عدالتی رنج برده اند و هیچ حکومتی نتوانسته است عطش این نیاز را برطرف کند.

 • چگونه خصلت های انسانی در پیشرفت یا اضمحلال جوامع تاثیرگذارند؟

  چه علل و عواملی باعث شد تا غرب طی دو الی سه سده به توسعه پایدار برسد و اکنون نیز جامعه غربی به عنوان جامعه پیشرفته شناخته می شود؟

 • زیست بوم ما ایرانیان

  "امروزه مردم قیمت همه چیز را می دانند و ارزش هیچ چیز را"؛ اٌسکار وایلد.

 • قانون گذاری از منظر اقتصادی:

  یکصد سال تجربه‌ قانون‌گذاری‌ برای حل‌ مسئله‌ مسکن

  از زمان شروع قانون گذاری در کشور پس از نهضت مشروطه و طی حدود یک صد سال اخیر، قوانین اقتصادی متعددی تصویب شده است. کمتر مطالعه ای وجود دارد که اثر بخشی این قوانین را بررسی کرده باشد. همچنین مطالعه ای در دسترس نیست که نشان دهد آیا ساختار منطقی تعبیه شده در این قوانین برای ایجاد نهاد ها و فرهنگ سازمانی مورد نیاز برای هدایت جامعه در جهت حل مشکلات مورد انتظار وافی به مقصود بوده است یا نه؟

 • درک معیوب روشنفکران از مفهوم آزادی

  ناکامی اقتصاد آزاد در ایران معلول مشکلات و موانع متعددی است که برخی تاثیر روشنفکران را از همه عوامل جدی تر می دانند. مقاله حاضر پیرامون نظریاتی در مورد آزادی و اقتصاد آزاد است.

 • رفتارهای خارج از برنامه دولت

  باب شدن حرکت خارج از متن برنامه طی چند سال اخیر به شکل گرفتن نوع جدیدی از دولت مداری ایرانی منجر شده است. محمد طبیبیان باب شدن این جریان را در دولت نهم یک گام اساسی به عقب می داند.

 • ارتباط توسعه و دموکراسی

  توسعه و دموکراسی از جمله موضوعاتی است که در سال های اخیر در مورد آن بسیار صحبت می شود، این مقاله به بررسی اهمیت این موضوع از جوانب مختلف می‌پردازد.

 • بحران مالی آمریکا بحران اعتماد

  بحران مالی آمریکا که دامنه آن با فاصله زمانی کوتاهی به اروپا و آسیا کشیده شد، پرسش‌هایی را مطرح کرده و موجب برخی داوری‌های غلط نیز شده است. این نوشته قصد دارد به اجمال سازوکار بحران مالی فعلی را تشریح کرده و برخی ابهام‌ها که می‌تواند منشا داوری نادرست بیشتری شود را روشن کند.

 • اثر متقابل سیاست‌های پولی و بحران‌های اقتصادی

  در این مقاله اثر متقابل سیاست‌­های پولی و بحران­‌های اقتصادی بر یکدیگر مورد بررسی قرار می­گیرد.

 • هائیتی را می شناسیم؟

  زلزله هائیتی فرصتی را فراهم کرد تا مردم جهان به ابعاد فقر و تنگ دستی و زندگی مشقت باری که این مردم، حتی قبل از زلزله با آن دست به گریبان بوده اند، آشنا شوند. این یادداشت به بررسی وضعیت اقتصادی و اجتماعی کشور هائیتی می‌پردازد.

 • درباره هوش ایرانیان

  آیا ایرانیان باهوش هستند؟ آیا مسایل محیطی بر روی هوش ایرانیان تاثیر می‌گذارد؟ این مقاله بررسی مختصری بر روی هوش و عوامل موثر بر آن است.

 • در باب تعادل در معارضه

  نظریه بازی‌ها یا نظریه هماوردی (game theory)

  طی چند دهه اخیر نظریه بازی ها از حیطه های مهم بررسی و تحقیق در اقتصاد و ریاضیات بوده که از کاربرد وسیع در زمینه های مختلف نیز بر خوردار شده است. متن حاضر تلاشی است برای معرفی این رشته و برخی از کار برد های آن.

 • چرا غرب غلبه کرده است؟

  این پرسش که چگونه بخشی از جهان، که به طور کلی غرب خوانده می شود، در موضع قدرت قرار گرفته و فعلآ قدرت بلا منازع جهان در حیطه علم، تکنولوژی، اقتصاد و نظامی گری است، برای بسیاری از دانشجویان علوم اجتماعی متفکرین و قشر های تحصیل کرده در کشور ما و سایر کشور ها پیوسته مطرح بوده و در واقع یکی از مهمترین پرسش هائی است که درزمینه اقتصاد،جامعه شناسی،سیاست ودیپلماسی مطرح است.

 • نگاهی به انقلاب مشروطه پس از ۱۰۵ سال

  درست 105 سال از این واقعه می گذرد و در مورد نتایج و پی آمد های آن مطالب فروان نوشته شده و مباحث بسیار مطرح شده است. لیکن از آنجا که نهضت مشروطه از مهمترین حرکتهای تاریخی ملت ایران است جای آن دارد که پیوسته در سایه تحولات تاریخی و تجارب جدید این واقعه مهم نیز مورد باز نگری و یاد آوری مجدد قرار گرفته و درسهای تاریخی آن مرور شود

 • در باره کتاب "اندیشیدن - سریع و آهسته"

  کاهنمن روانشناسی است که در سال 2002 جایزه نوبل درعلوم اقتصادی را بدست آورد. اخیراً کتابی منتشر کرد که در آن به زبان ساده نتایج این تحقیقات را ارائه کرده است. عنوان کتاب "اندیشیدن- سریع و آهسته" است که در نوامبر 2011 منتشر شد. در نوشته حاضر سعی خواهد شد در حد مقدور مطالب این کتاب خلاصه شود.

 • شهری به نام آزادی

  آری شهری وجود دارد به نام آزادی همچنین کشوری نیز به نام آزادی نامگذاری شده است.

 • سلاله‌های خشم مائو و میوه‌های انقلاب‌چین

  هدف از این نوشته شرح برخی از زمینه های تاریخی است که بر کار کردهای نظام سیاسی و اقتصادی چین سایه افکنده و این جنبه ها شاید در کشور ما چندان شناخته شده نیست.

 • ابهام در مفاهیم اولیه آزادی و مسئولیت‌پذیری

  چرا کشور ما از یک رشد پایدار درون زای اقتصادی برخوردار نبوده است؟ چرا جامعه ما به تعبیر دکتر کاتوزیان یک جامعه کلنگی (وی می گوید جامعه ما هر 25 سال یکبار تیشه به ریشه همه ساخته ها می زند) بوده است؟ چرا از سازمانهای سیاسی ایجاد شده در ایران یک روند پایدار تاثیرگذاری باقی نمانده است؟

 • نیروی کار و مشکلات معیشتی

  این روزها در رسانه‌ها خبرهای مختلفی درباره قشر کارگر و مشکلات معیشتی آنها مطرح می‌شود. بخشی از این اخبار مربوط به حقوق معوقه آن‌هاست و بخش دیگر مربوط به این واقعیت است که درآمد‌ آنها کفاف زندگی و معیشت ‌خانوار را نمی‌دهد.

 • روسیه تعیین کننده روند تغییرات اقتصاد جهان

  چشم‌انداز اقتصاد جهان در سال ۹۳

  یک ضرب المثل قدیمی می گوید سالی که خوش است از بهارش پیدا است! ماه دوم بهار نیز به نیمه می رسد و خبر های اقتصادی بین المللی که مطرح است چندان جالب به نظر نمی آید.

 • راه های عبور از مدار توسعه نیافتگی

  تحلیل طبیبیان از چرایی عقب ماندگی

  مسائل اقتصاد ایران را می‌توان به دو دسته مسائل کوتاه مدت و بلند مدت تقسیم کرد. مساله و معضل بلند مدت اقتصاد ایران «توسعه‌نیافتگی» است.