محسن صفایی فراهانی

مدیر

عنوان شغل

کارشناس اقتصادی

مدرک تحصیلی

فوق‌لیسانس از دانشکده فنی

 

سوابق کاری

قائم مقام و معاون طرح و برنامه ی وزارت صنایع سنگین در زمان وزارت نژاد حسینیان

 

مشاور وزیر نیرو 

 

عضویت در کمیسیون برنامه و بودجه و سخنگوی کمیسیون تلفیق مجلس ششم

 

عضو اتاق بازرگانی تهران

 

عضو هیئت عامل سازمان گسترش نو سازی صنایع ایران

 

قائم مقام مجتمع فولاد اهواز

 

معاونت طرح و برنامه وزارت صنایع سنگین

 

معاون و قائم‌مقام وزارت صنایع سنگین

 

مدیرعامل شرکت توانیر

 

ریاست فدراسیون فوتبال ایران

 

عضو کمیته اجرایی کنفدراسیون فوتبال آسیا

 

نماینده مردم تهران در مجلس ششم

 

قائم‌مقام وزارت امور اقتصادی و دارایی ایران

 

مقالات

 • اصلاحات اقتصادی، ‌مدیران ریسک‌پذیر می‌خواهد

  برای صحبت از اقتصاد و به‌خصوص بحث مدیریت در اقتصاد کشور کمتر کسی به اندازه محسن صفایی‌فراهانی تسلط دارد؛ کسی که در عرصه‌های مختلف کشور در کسوت مدیری قوی و اثرگذار ظاهر شده و سال‌ها در بخش‌های مختلف اقتصادی و سیاسی و حتی ورزشی هدایت مجموعه‌های متعددی را برعهده داشته است.

 • محسن‌صفایی فراهانی مطرح کرد :

  بدهی‌های قالیباف چه می‌شود؟

  بی‌تردید شورای شهر پنجم باید با مشکلات پیچیده و زیادی در شهر تهران دست‌وپنجه نرم کند، زیرا میراث‌دار معضلات بسیاری در شهرداری مانند بدهی ۷۰‌هزار میلیاردی و استخدام‌های نجومی و در شهر تهران مشکلات محیط‌زیستی، ترافیک و... خواهد بود که این مهم با پیگیری دغدغه‌مندانه شورای شهر پنجم و روی کار آمدن شهرداری دلسوز، قانونمند و پاسخگو، میسر خواهد بود.

 • خروج از رکود مهم‌ترین اولویت دولت دوازدهم

  صفایی فراهان: دیگر از ثروت افسانه‌ای نفت خبری نیست

  محسن صفایی فراهانی می‌گوید اصلاح ساختار اقتصاد ایران و ایجاد رونق اقتصادی برای بخش‌هایی از اقتصاد ایران که هنوز از رکود خارج نشده‌اند، اولویت‌های مهم اقتصادی دولت دوازدهم هستند.

 • در نشست ارزیابی کارنامه اقتصادی و رفاهی دولت یازدهم مطرح شد؛

  بحران اقتصادی امروز ریشه در اقتصاد ۴۰ ساله ایران دارد

  در مناظره‌ای که پیرامون ارزیابی کارنامه اقتصادی و رفاهی دولت یازدهم برگزار شد، یک از اقتصاددانان عنوان کرد که اگر امروز با بحران اقتصادی مواجهیم این بحران ریشه در عملکرد ۴۰ ساله اقتصادی کشور دارد و اتفاقا ما در دولت یازدهم افرادی را داشتیم که سعی کردند تخریبی که احمدی‌نژاد به اقتصاد ایران را تحمیل کرد را جبران کند.

 • صفایی‌فراهانی:

  قالیباف و رییسی با مسائل اقتصاد ایران غریبه‌اند

  صفایی فراهانی می گوید:«بی‌منطق‌ترین حرف در کل مناظره، این بود که آقای قالیباف راجع به زمینی متعلق به ۲۶ سال پیش حرف می‌زدند. این خانه نه برای در دوره ریاست‌جمهوری ایشان و نه دوره شورای امنیت ملی ایشان بوده است. »

 • صفایی فراهانی : آدم‌ها کشور را توسعه می‌دهند نه معادن

  توسعه در ایران موضوعی است که با وجود بحث‌های زیادی که حول آن انجام گرفته، همچنان آن‌طور که باید و شاید محقق نشده است.

 • صفایی‌فراهانی مطرح کرد

  شرکت‌های «جی‌سی» حلقه مفقوده دانش اقتصادی ایران

  عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس ششم اعتقاد دارد که اگر دانش لازم در زمینه راه‌اندازی شرکت‌های «جی‌سی» (پیمانکاران عمومی) وجود داشت شاید الان شاهد رکود اینچنینی در زمینه اقتصادی کشور نبودیم.

 • صفایی فراهانی: اقدامات دولت مبتنی بر عقلانیت بوده است

  ما ۳۷ سال دچار تورم دورقمی بودیم. با این وجود دولت آقای روحانی موفق شده در یک شرایط بحرانی تورم کشور را به تورم یک رقمی برساند. بدون شک اگر این اقدام در دولت احمدی‌نژاد صورت می‌گرفت «جشن ملی» اعلام می‌کردند.

 • در گفت وگو با محسن صفایی فراهانی بررسی شد:

  ۵۰ درصد اقتصاد کشور نظارت‌بردار نیست

  چرا منتقدان دولت به جای تأکید بر مبارزه همه‌جانبه با فساد یا شفافیت فراگیر، همه توجه و نیروی خود را بر حقوق‌های نامتعارف متمرکز کرده‌اند؟ آیا حقوق‌های نامتعارف تنها مصادیق به زعم آنان فساد اقتصادی است؟ یا سؤالی دیگر، چرا آنان به زمینه‌های شکل‌گیری حقوق‌های نامتعارف توجهی ندارند؟

 • فساد ۱۱ هزار میلیاردی در راه آهن

  صفایی فراهانی: دولت باید به سراغ اصلاح ساختارها برود

  محسن صفایی فراهانی فعال سیاسی اصلاح طلب، کارشناس اقتصادی و از دولتمردان سابق، بسیاری از انتقادات اقتصادی نسبت به دولت یازدهم را بی اساس می داند ودر پاسخ به انتقادات مخالفین دولت درباره ادامه تحریم های بانکی تاکید دارد: اگر هیچ تحریمی هم نمی شدیم به خاطر رتبه بدمان در پولشویی، باز هیچ بانک بزرگی در دنیا حاضر به همکاری با ما نبود.

 • صفایی فراهانی مطرح کرد

  مسأله فیش‌ها، زمینه‌ای برای پرداختن به فسادها

  یک فعال سیاسی و کارشناس مسائل اقتصادی، طرح مسأله فیش‌های حقوقی از سوی مخالفان دولت را فرصت خوبی برای پرداختن به فسادهای اداری و مالی دانست، فسادهایی که تاکنون رسانه‌ها برای پرداختن به آنها با محدودیت‌هایی مواجه بوده‌اند.

 • محسن صفایی فراهانی تشریح کرد:

  تخریب امروز دولت برای پوشش مفاسد دیروز

  در حالی دولت یازدهم سال پایانی خود را سپری می‌کند که هجمه‌ها به دولت از جهات مختلف تشدید یافته است.

 • ناگفته‌های عبدالله رمضان‌زاده و محسن صفایی‌فراهانی

  حقوق مدیران دولت اصلاحات چقدر بود؟

  سال 84 وقتی رئیس دولت اصلاحات کلید را به دولت مهرورز تحویل داد، آخرین حقوق اعضای ارشد دولت بین یک‌میلیون‌و 200 تا یک‌میلیون‌و 800 ‌هزار تومان بود.

 • روایت صفایی‌فراهانی ازپرونده فیش‌های حقوقی

  مخالفان دولت حسن روحانی هر روز برای او برگ تازه‌ای رو می‌کنند. شیب حملات به دولتش کار را به جایی رسانده است که کارگزاران دولت اصلاحات که هر 9 روز یک بحران را تجربه می‌کردند، می‌گویند که دولت روحانی مظلوم‌ترین دولت تاریخ پس از انقلاب است.

 • عامل رانتخواری عدم پایبندی به قانون است

  روایت صفایی فراهانی از امپراتوری شبه‌دولتی‌ها

  سهم بالای اقتصاد دولتی، باعث می‌شود که به طور طبیعی بسیاری به رانتخواری گرایش پیدا کنند. عامل گسترش رانتخواری در یک کشور، عدم پایبندی به قانون و افزایش حجم منابع دولتی است.

 • محسن صفایی فراهانی تحلیل کرد:

  مجلس دهم کجای اقتصاد می‌ایستد؟

  براساس قانون دو وظیفه اصلی برای قوه مقننه مقرر شده است؛ یکی قانونگذاری و دیگری نظارت بر دولت.

 • عزم ملی هیچ‌وقت با تکنوکرات‌ها همسو نبود

  تاسیس سازمان گسترش صنایع و نوسازی ایران در اواسط دهه 40 شمسی از سوی مهندس رضا نیازمند و توسعه مراکز صنعتی در همین سال‌ها یکی از آرزوهای دیرینه‌ای بود که از اواسط حاکمیت عصر پهلوی اول در بین نخبگان اقتصادی مطالبه می‌شد.

 • دولت برای سرمایه گذاران فرش قرمز پهن کند

  تحلیل صفایی‌فراهانی از شرایط پیچیده اقتصاد

  محسن صفایی‌فراهانی درباره شرایط اقتصاد ایران می گوید: «اقتصاد ایران در شرایط بسیار پیچیده‌ای قرار دارد و میراثی که بر این دولت مانده، میراث بسیار بد و سنگینی است.»

 • در گفتگو با محسن صفایی فراهانی مطرح شد؛

  ماجرای‌اختلاف احمدی‌نژاد با صفایی‌فراهانی

  محسن صفایی فراهانی از ریشه اختلافش با رئیس‌جمهور سابق می‌گوید، برای آن دوران عنوان «غارت کشور در یک دوره هشت‌ساله» را استفاده می‌کند و البته از امیدواری‌هایی که در دولت روحانی بوجود آمده است سخن می‌گوید.

 • تحلیل صفایی فراهانی از عملکرد اقتصادی دولت

  حدود ٧٠‌سال از سابقه برنامه‌ریزی در ایران می‌گذرد اما هنوز هم وقتی سراغ این برنامه‌ها برویم یا به آثار آن نگاه کنیم، چیزی از رشد یا توسعه به چشم‌مان نمی‌آید.

 • حاکمان واقعی اقتصاد ایران کیستند؟

  در کشور امروز حدود 120 نهاد، ارگان و بنیاد مختلف فعالیت بسیار وسیع اقتصادی دارند که مطلقا کنترل درستی بر عملکردشان وجود ندارد. هم اکنون نزدیک به 50 درصد تولید ناخالص داخلی ایران دراختیار این نهادهاست.

 • محسن صفایی فراهانی:

  "اقتصاد باید از دست نهادها خارج شود"

  در کشور امروز حدود 120 نهاد، ارگان و بنیاد مختلف فعالیت بسیار وسیع اقتصادى دارند که مطلقا کنترل درستی بر عملکردشان وجود ندارد. هم اکنون نزدیک به 50 درصد تولید ناخالص داخلی ایران دراختیار این نهادهاست.

 • نظر صفایی فراهانی راجع‌به بابک زنجانی

  بابک زنجانی و افراد سوء استفاده گر دیگر زمانی توان و فرصت رشد پیدا کردند که فساد اقتصادی گسترده در کشور ایجاد شد.

 • پیش‌بینی صفایی‌فراهانی از رشد اقتصادی

  محسن صفایی فراهانی در یادداشتی در روزنامه آرمان نوشت: یکی از مباحث اجلاس داووس، وعده بازگشت ایران به دوران رشد اقتصادی بالا بود اما واقعیت این است که ...

 • صفایی فراهانی

  تعامل مجلس با دولت پاییزی است

  به نظر می‌رسد اختلاف‌نظر مجلس با دولت روز به روز مشخص‌تر می‌شود. در روزهای گذشته مجلس در بحث اصلاح بودجه هم نشان داد نتوانسته دولت را یاری کند و نظر دولت را در مورد اصلاح آن تامین کند. دولت معتقد بود بودجه‌ای که نوشته شده قابلیت عملیاتی شدن ندارد اما دیدیم اصلاحیه‌های اقتصادی دولت روحانی مورد استقبال نمایندگان قرار نگرفت.

 • مصاحبه با صفایی فراهانی در حوزه اقتصاد

  کنایه های صفایی فراهانی به احمدی نژاد

  صفایی فراهانی در این گفتگو هم به بررسی مسائل سیاسی و روابط خارجی ایران پرداخته است و هم شرایط اقتصادی کشور را به تصویر کشید. او همچنین از راه های اصلاح اوضاع اقتصادی در دولت جدید سخن گفته است.

 • افشاگری صفایی فراهانی علیه احمدی نژاد

  یک روز مدارک آقای احمدی‌نژاد را آوردند و گفتند که ایشان می‌خواهد برای ریاست فدراسیون فوتبال ثبت کند ولی ما قبول نکردیم و توضیح دادیم که رئیس دولت نمی‌تواند رئیس فوتبال باشد

 • عملکرداقتصادی‌دولت درگفت‌وگو بامحسن‌صفایی‌فراهانی؛

  نقش دولت در آسیب‌پذیری اقتصاد؛ ۷۰درصد

  آخرین ماه های فعالیت دولت مصادف شده است با شرایط ویژه اقتصادی که از آن به عنوان اقتصاد مقاومتی یاد می کنند و رئیس دولت نیز آن را جنگ اقتصادی نامیده است...