مهدی پازوکی

اقتصاددان

عنوان شغل

استاد دانشگاه علامه طباطبایی تهران

 

مشاور اقتصادی معاونت زیر بنایی سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور

مدرک تحصیلی

دکترای اقتصاد بین الملل

 

سوابق اجرایی

مدیر کل مرکز مدارک اقتصاد، اجتماعی و انتشارات سازمان بودجه

 

کارشناس ارشد برنامه ریزی کشوری در امور عمومی و امور بهداشت و درمان

 

اخبار مرتبط

 • یک کارشناس اقتصادی:

  تصویب FATF نرخ ارز را کاهش می‌دهد

  پازوکی اظهار داشت: اگر امریکا از برجام هم خارج نشده بود، باز ما برای همکاری با سیستم بانکی باید قوانین بین المللی را می‌پذیرفتیم. FATF مانند FIFA در فوتبال است. از همین روی برای کار در نظام پولی و بانکی جهان باید همانند 194 کشور از قوانین آن تبعیت کنیم، حتی هم‌پیمان ما مانند روسیه، چین و ترکیه نیز از این قوانین تبعیت می کنند.

 • یک کارشناس اقتصادی:

  سرکوب قیمت‌ها راه مبارزه با تورم نیست

  یک کارشناس بازار سرمایه معتقد است، باید بدانیم که ثبات اقتصادی به معنای ثبات قیمت‌های واقعی، از جمله وظایف دولت است؛ اما در صورتی که دولت بخواهد به صورت دستوری قیمت‌ها را ثابت نگه دارد زمینه تخصیص غیربهینه و ایجاد رانت در اقتصاد کشور را فراهم می‌کند.

 • مدیریت کشور دچار جهالت اقتصادی

  امروزه اقتصاد ایران با چالش‌های مختلفی مواجه است که بازارهای کشور از جمله ارز، طلا و سکه را تحت تاثیر قرار داده است. از همین رو برخی عوامل داخلی را عامل اصلی تلاطم بازار می‌دانند و عده‌ای هم معتقدند که اقتصاد تحت تاثیر فشارهای خارجی حال و روز خوشی را نمی‌گذراند.

 • یک اقتصاددان مطرح کرد؛

  پازوکی: از فرصت برای پیوستن به FATF استفاده کنیم/ به حمایت از تولید واقعی و بازگشت شفافیت نیازمندیم

  مهدی پازوکی می‌گوید: استفاده از فرصت پیش آمده برای خروج از انزوا و پیوستن به اف‌ای‌تی‌اف ضروری است.

 • برای بهبود شاخص ریسک سیاسی

  سیلاب پول‌های سرگردان،کی سدها را می‌شکند؟/ پیاده‌سازی انضباط پولی،مالی و بودجه‌ای در کشور

  آیا می دانید سرمایه هایی که این روزها در بازار طلا،سکه،ارز و مسکن خیمه زده اند به تولید سوق داده شوند،چه اتفاقی در اقتصاد ایران خواهد افتاد؟برآوردها نشان می دهد که اگر یک سوم نقدینگی سرگردان به جای بازار سفته بازی به بورس برود،علاوه بر رونق تولید،بورس را هم شکوفا خواهد کرد.

 • پازوکی: شورای عالی اقتصاد تشکیل شود

  یک کارشناس اقتصادی گفت:«در صورت بازنگری در روندهای موجود اقتصاد ایران امکان تحقق رشد هشت درصدی اقتصاد در سال جاری وجود دارد.»

 • اصلاحات اقتصادی از کجا باید آغاز شود؟

  اصلاحات اقتصادی از کجا باید آغاز شود؟ از مبارزه با فساد یا مقابله با سیاست‌های پوپولیستی؟ بازنشستگان اولویت هستند یا جوانان بیکار. این‌ها سئوالاتی است که پاسخ‌هایی درخور و جذاب از سوی دو اقتصاددان وحید شقاقی‌شهری و مهدی پازوکی دریافت کرد.

 • پازوکی: تثبیت قیمت‌ها عامل سرکوب اقتصاد است

  مهدی پازوکی،کارشناس اقتصادی می گوید:« چاره‌ای جز پذیرش اصلاحات اقتصادی در ایران نیست و لازم است تصمیمات مهمی در این راستا اتخاذ شود.»

 • ابزارهای مناسب برای کنترل تورم؛

  هزینه‌های اصلاحات اقتصادی برعهده تمام ارکان جامعه است/ نبود تعادل در یک بازار تعادل بازارهای دیگر را به هم می‌زند

  کارشناس اقتصادی با تاکید بر اینکه اقتصاد ایران نیازمند اصلاحات است، گفت: هزینه های اصلاحات اقتصادی برعهده تمام ارکان جامعه است و اگر این اصلاحات انجام نشود یا به تعویق بیفتد کشور با هزینه های سنگین مواجه می شود.

 • اتاق ایران با فساد سیستماتیک، منسجم‌تر مبارزه کند

  عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی(ره) گفت: شاید مهمترین قدم در راه مبارزه با فساد، شفافیت باشد و در این راه اتاق ایران باید بتواند گام‌های مهمی و منسجم‌تری را بردارد.

 • پازوکی: بهبود شاخصهای اقتصادی ایران غیر قابل انکار است

  یک اقتصاددان با بیان اینکه رشد برخی شاخصهای اقتصادی ایران نسبت به سایر کشورها پس از انقلاب غیر قابل انکار است، گفت: با این حال مساله نشاط و امید از چالشهای اصلی جامعه جوان ایران است و همه دستگاهها باید برای آن برنامه داشته باشند.

 • مهدی پازوکی مطرح کرد:

  دولت در هزینه‌ها شفاف سازی کند/ افزایش پوشش هزینه‌های دولت با مالیات

  استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی با استقبال رویکرد دولت در شفاف کردن لایحه بودجه گفت: امروز شفافیت از نان شب هم برای اقتصاد ایران واجب تر است.

 • تمرکز دوباره بر مالیات حقوق‌بگیران

  دولت فرار مالیاتی را در عوارض خروج و خودرو جبران کرد/ صندوق توسعه؛ قُلک هزینه‌کرد دولت

  لایحه بودجه سال ۹۷ کل کشور که دیروز توسط رئیس جمهور تقدیم مجلس شد، با نقد و نظرهای زیادی همراه بود؛ کارشناسان برخی رویکردهای بودجه را مغایر اسناد بالادستی کشور می‌دانند.

 • کاهش وابستگی به درآمد نفتی

  پازوکی: ایران را گران اداره می‌کنیم/ نفت ۵۵دلاری معقول است

  یک اقتصاددان می‌گوید دولت باید به سمت نظام مالیاتی کارآمد پیش برود تا وابستگی خود به درآمدهای نفتی را کاهش دهد و هزینه‌های جاری خود را از محل فروش نفت تامین کند، هرچند در بخش هزینه‌ها نیز نیازمند برقراری انضباط مالی است و اکنون ایران گران اداره می‌شود.

 • از مخالفت وزیر تا اصراردولت

  آیا پرداخت تسهیلات موفق عمل کرد؟/ سیاست ناموفق اشتغالزایی در دستور کار

  سیاست«پرداخت تسهیلات»برای اشتغالزایی که در سه دولت گذشته ناموفق بوده، در دستور کار دولت یازدهم هم قرار گرفته است؛سیاستی که حتی ربیعی،وزیر کار دولت هم معتقد است گره‌ای از اشتغال باز نمی‌کند.

 • بی‌انضباطی اقتصادی دلیل ایجاد اَبَرچالش‌های اقتصاد کشور

  پازوکی: کشور گران اداره می‌شود/ برخی خانواده‎ها دو حقوق بازنشستگی می‌گیرند

  مهدی پازوکی گفت:«راه حل مشکلات بحران منابع آب، مسائل زیست ‌محیطی، صندوق بازنشستگی، بودجه دولت، نظام بانکی و بیکاری راهکارهای علمی و کارشناسی است و البته می توان از دستاوردها جوامع توسعه درس گرفت.»

 • مهدی پازوکی مطرح کرد:

  آمریکا متضرر تحریم هواپیمایی است

  در شرایطی که رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا تلاش می‌کند با به‌وجودآمدن فضایی جدید اجرای برجام و فروش هواپیماها به ایران را تحت‌الشعاع اقدامات خود قرار دهد، مذاکرات مقام‌های ایرانی با طرف‌های اروپایی نشان‌دهنده آن است که نه‌تنها این توافق به حیات خود ادامه خواهد داد که حتی اعتباراتی جدید نیز از سوی اروپایی‌ها به ایران وارد می‌شود.

 • شبهات مطرح شده بر آمارهای اقتصادی صحیح نیست

  یک اقتصاددان می‌گوید: اگر کارشناسان نسبت به رشد اقتصادی اعلام شده از سوی مرکز آمار ایران شبهاتی را وارد می‌دانند می‌توانند شبهات را مطرح کرده و مرکز آمار ایران نیز موظف به پاسخگویی و برطرف کردن آن است.

 • نفت باعث مشکلات اقتصادی ما نیست

  پازوکی: کشور گران اداره می‌شود/ ضرورت متناسب بودن نرخ سود بانکی با نرخ تورم

  وضعیت نرخ سود بانکی به عنوان یکی از ابزارهای نظام پولی بر متغیرهای دیگر اقتصادی اثرگذاشته یا از آنها اثر می پذیرد. از این رو کاهش نرخ سود بانکی باید متناسب با متغیرهای اقتصادی باشد.

 • مالیات پول باید قبل از سپرده‌گذاری در بانک پرداخت شود

  یک اقتصاددان می گوید، نظام مالیاتی باید به گونه ای در کشور پیشرفت کند که مالیات درآمد افراد باید پیش از ورود به سیستم بانکی و سپرده گذاری اخذ شود.

 • یک اقتصاددان در گفت‌وگو با اقتصادآنلاین مطرح کرد؛

  نیروی کار و منابع انرژی ارزان، دو مزیت اقتصاد ایران/ آشنایی کافی دولت با فضای بین‌المللی

  یک اقتصاددان گفت: نیروی کار انسانی و حامل‎های انرژی در داخل ارزان است و این دو موضوع به عنوان مزیت اقتصادی کشور ترغیب‌کننده سرمایه‌گذاران خارجی است.

 • طیب‌نیا کارآمدترین وزیر اقتصادی دولت است

  یک اقتصاددان با بیان این‌که علی طیب‌نیا بهترین‌ وزیر اقتصاد بعد از انقلاب اسلامی و از کارآمدترین وزرای اقتصادی دولت است، بیان کرد: به نظر من بهتر است طیب‌نیا وزیر اقتصاد بماند ولی وی در سال‌های آتی باید در جهت ارتقای مدیران میانی و معاونان خود اقدام کند.

 • یک اقتصاددان در گفت‌وگو با اقتصادآنلاین:

  دولت دوازدهم انضباط اداری را برقرار کند/ یارانه‌های نقدی همچنان ۲برابر بودجه عمرانی کشور

  یک اقتصاددان گفت: انضباط اداری در دولت نهم و دهم مغفول ماند و دولت یازدهم هم عزمی برای برقراری آن نداشت، اما اگر دولت دوازدهم به این موضوع توجه کند، اقتصاد ایران با جهش چشمگیری مواجه خواهد شد.

 • آرامش خاطر تولیدکنندگان؛ دستاورد اقتصادی دولت یازدهم

  یک کارشناس مسایل اقتصادی ثبات ارز طی ۴ سال گذشته را مهمترین دستاورد دولت عنوان کرد و افزود: دولت توانست طی این سال ها در بازار ارز ثبات ایجاد کند و این امر آرامش خاطری را برای تولید کنندگان فراهم کرد.

 • یک اقتصاددان در گفت‌وگو با اقتصادآنلاین مطرح کرد؛

  دستاورد کنترل تورم به هدر می‌رود، اگر ...

  یک اقتصاددان گفت: کنترل تورم سیاست ارزنده دولت یازدهم بود و تندروهای مخالف این دولت با تاکید بر اثرات منفی این سیاست قصد ناچیز شمردن این برنامه را دارند.

 • ۳ اصل بهبود کسب وکار

  توان سرمایه گذاری ۴۰۰تا۸۰۰میلیارد دلاری ایرانیان مقیم خارج

  مهدی پازوکی اقتصاددان با اشاره به لزوم بکارگیری ظرفیت ورود سرمایه های ایرانیان خارج از کشور گفت: سران سه قوه باید ۳ اصل را برای اصلاح فضای کسب و کار در دستور کار قرار دهند.

 • در گفت و گو با مهدی پازوکی بیان شد:

  پازوکی : تفکر «یارانه حق ماست» از بین برود

  افکار عمومی فراموش نکردند آن زمان که سخن از واریز یارانه، آن‌هم از محل درآمد نفتی به حساب مردم به میان آمد، دولت مهرورز احمدی‌نژاد خطاب به ملت ایران بخصوص طبقه فرودست جامعه مدام می‌گفت: «این حق شماست، ما نفت را به سفره‌های شما می‌آوردیم و شما مردم باید بدانید که پول نفتتان چه می‌شود؟»

 • در گفت و گو با مهدی پازوکی :

  شفافیت از نان شب واجب‌تر است

  فساد پولی و بانکی در سال‌های اخیر بسیار رخ نموده است. از پیدایش یک شبه موسسات پولی و اعتباری تا سر برآوردن اختلاس‌های ‌متعدد بانکی همه حکایت از اقتصاد بیمار دارد.

 • مهدی پازوکی :

  بوئینگ اروپاییان را به ارتباط با ایران ترغیب می‌کند

  استقبال جامعه جهانی از انعقاد قراردادبا شرکت هواپیمایی بوئینگ و انعکاس آن به‌طور گسترده در رسانه‌های خارجی بیانگر این واقعیت مهم است که فارغ از اینکه این قرارداد برای نخستین‌بار پس از استقرار نظام جمهوری اسلامی میان ایران و آمریکا منعقد شده است، فصل تازه‌ای از تغییرات در اقتصاد کشورمان قلمداد می‌شود ؛

 • در گفت و گو با مهدی پازوکی

  ایران بهشت پولدارهاست

  مهدی پازوکی گفت:« سیستم مالیات ها ایران همچنان یک سیستم سنتی است و قطعا باید ساختار مالیاتی کشور تغییر کند.»

 • مهدی پازوکی مطرح کرد:

  شفافیت، مانع رانت اقتصادی است

  سالیان سال است که فساد اقتصادی، گریبانگیر کشور شده است؛ به طوری که این معضل، سرمایه های فراوانی را برای رشد و توسعه بخش های زیربنایی نابود می کند.

 • مهدی پازوکی :

  نمی شود اقتصاد صنعتی را سنتی اداره کرد

  قاچاق کالا و ارز یکی از مهم‌ترین مسائلی است که در چند سال اخیر مورد توجه دولت، گمرک، کارشناسان و مردم قرار گرفته است. علاوه بر اینکه اقداماتی درباره این پدیده صورت گرفته است، همواره شاهد ورود و خروج فزاینده کالا های قاچاق هستیم.

 • تبعات ۸ سال هرج و مرج اداری

  چند سالی می‌شود که پای عددهای نجومی فساد اقتصادی به رسانه‌ها باز شده و مردم ایران را شگفت زده کرده است.

 • قیمت دلار در ایران ارزان است

  آیا دولت باید دلار را گران کند؟

  قیمت دلار در چند روز اخیر رکورد سال 95 را زد و از آستانه 3500 تومان رد شد. با این حال برخی معتقدند قیمت دلار همچنان پایین است و دولت نباید از افزایش قیمت دلار ممانعت کند.

 • بالا بودن نرخ سود بانکی چه تاثیری را بر اقتصاد می گذارد؟

  تعیین نرخ سود بانکی براساس مکانیزم بازار

  مهدی پازوکی گفت:«زمانی که نرخ سود بالا باشد صاحبان پس انداز ، تمایلی به سرمایه گذاری ندارند. »

 • ۲۴ میلیون نفر نیازی به دریافت یارانه ندارند

  ۴۲درصد مستمری‌بگیران امداد نیازمند نیستند

  یک استاد دانشگاه گفت: «ادامه پرداخت یارانه به تمامی افراد کاملا اشتباه است اما حذف یکباره 24 میلیون نفر نیز اشتباه است و دولت باید به تدریج هر تعداد که به صورت کاملا صحیح مشخص می کند را از دریافت یارانه کنار بگذارد.»

 • ورود ۸۰۰‌ هزار نیروی اضافی به سیستم اداری

  «دولت دهم بین 400تا 800‌هزار نیروی اضافی وارد سیستم اداری کشور کرد که دانشی نداشتند و سربار دولت شدند و باید با کمک مدیریت پیشرفته آنها را سروسامان دهیم...»

 • بررسی راهکارهای رونق اقتصادی ایران:

  اقتصاد ایران در دولت قبل به دیوار خورد

  رونق اقتصادی به کلافی سر درگم تبدیل شده است. وجود انبوهی از مشکلات ساختاری در اقتصاد ایران باعث می‌شود در شرایطی که سرمایه‌گذارن خارجی تمایل زیادی به سرمایه‌گذاری در ایران دارند، همچنان رکود اقتصادی ادامه یابد یا حداقل رونق اقتصادی به آن شکلی که انتظار می‌رفت اتفاق نیفتد.

 • نزدیک‌ترین راه رسیدن به رونق اقتصادی

  خطرناک‌ترین سمی که در کمین اقتصاد است

  یک کارشناس اقتصادی معتقد است که «انحصار برای اقتصاد مانند سم خطرناک عمل می‌کند و برای این‌که جلوی رانت در اقتصاد را بگیریم، باید هر گونه انحصاری را از بین ببریم.»

 • پازوکی:دولت باید با سیستم بانکی مذاکره کند

  آیا دولت می‌تواندبدهی را پرداخت کند؟

  یک استاد دانشگاه با اشاره به بدهی های دولت به سیستم بانکی گفت: «دولت باید وارد مذاکره با سیستم بانکی شود و بخشی از بدهی خود را استمهال کند و بخشی را از طریق کاهش هزینه های غیرضرور خود و بخشی دیگر را از طریق سایر منابع پرداخت کند.»

 • در دنیا از مرگ فرار می‌کنند در ایران از مالیات!

  یک استاد دانشگاه بیان کرد: یکی از بزرگترین مشکلات اقتصاد کشور ما که همه ساله در بودجه نیز خود را نشان می‌دهد، موضوع توان کشور در مالیات ستانی است. سیستم مالیاتی کشور باید با کمک قوه قضایه بتواند از همه کسانی که درآمد بالایی دارند، مالیات بگیرند و آن مبلغ را به کسانی که نیاز دارند، تحصیص دهد.

 • مهدی پازوکی تشریح کرد:

  چگونه رشد اقتصادی افزایش می‌یابد؟

  رشد چهار درصدی اقتصاد از سال ۹۴ در زندگی مردم ملموس می‌شود. این وعده ای است که قائم مقام بانک مرکزی چند ماه قبل به مردم داد و اکنون در آستانه سال جدید این سوال مطرح است که آیا این وعده در سال آینده دست یافتنی است.