عباس شاکری

مدرک تحصیلی

کارشناسی اقتصاد از دانشگاه علامه طباطبایی، 1364

کارشناسی ارشد اقتصاد از دانشگاه تربیت مدرس، 1372

دکتری اقتصاد از دانشگاه شهید بهشتی، 1378

 

سوابق اجرایی

عضو هیئت علمی و دانشیار دانشگاه علامه طباطبایی

 

رئیس سابق دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی

 

مشاور معاونت پژوهشی علوم انسانی و اسلامی فرهنگستان علوم

 

توضیحات

وی در سال 1371 برای ترجمهٔ کتاب تئوری و سیاست‌های اقتصاد کلان برندهٔ کتاب سال دانشجویی جهاد دانشگاهی شد و در سال 1378 کتاب تئوری اقتصاد خرد با ترجمهٔ وی به عنوان کتاب سال جهاد دانشگاهی برگزیده شد. همچنین کتاب اقتصاد خرد ۲ تألیف شاکری برگزیدهٔ شانزدهمین دورهٔ کتاب سال دانشگاهی‌ست. کتاب "تئوری اقتصادخرد، اثر والتر ولایارد" ترجمه عباس شاکری در سال 1380 از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان کتاب برتر سال معرفی و انتخاب گردید.

 

کتاب‌ها

اقتصاد خرد 2: نظریه ها و کاربردها، تالیف، نشر نی، 1386 تئوری وسیاست های اقتصاد کلان، اثر ویلیام برانسون، ترجمه تئوری اقتصادخرد، اثر والتر ولایارد، ترجمه (برنده کتاب سال 1380) بهینه سازی پویا، اثر آلفا چیانگ، ترجمه، 1387 ملاحظاتی در ابزارهای تامین مالی در اسلام، نظریه و عمل اثر پاول میلز، جان پرسلی، ترجمه، یدالله دادگر؛ سیداسحاق علوی؛ عباس شاکری؛ انتشارات دانشگاه مفید، 1382

اخبار مرتبط

 • عباس شاکری: گرفتار مارپیچ ارز-تورم شدیم

  «برای واژگون‌کردن پایه‌های موجود جامعه هیچ وسیله‌ای مکارانه‌تر و اطمینان‌بخش‌تر و بهتر از خراب‌کردن و بی‌اعتبارکردن ارزش پول رایج آن کشور نیست. این فرایند همه نیروهای نهانی قانون اقتصادی را در جهت انهدام و ویرانی به کار می‌گیرد و آن را به‌صورتی عملی می‌کند که یک نفر از یک ‌میلیون قادر به تشخیص آن نیست»(جان مینارد کینز).

 • بازدید عباس شاکری اقتصاددان از غرفه اقتصادآنلاین +عکس

  بازدید عباس شاکری اقتصاددان و عضو هیئت علمی و دانشیار دانشگاه علامه طباطبایی از غرفه اقتصادآنلاین در نمایشگاه فاینکس ۲۰۱۷.

 • بررسی نحوه تعیین نرخ سود در اقتصاد ایران

  شاکری : باید به تفکر توسعه تن بدهیم

  نگاه عمیق و ساختاری دکتر عباس شاکری به اقتصاد ایران همیشه آموزنده است. وقتی درباره سیستم بانکداری و نرخ‌های سود با او به گفت‌وگو می‌نشینیم، هوشمندانه ما را متوجه ریشه این وضعیت نابسامان -که گرفتاری اقتصاد و جامعه در فعالیت‌های نامولد است- می‌کند.

 • فرشاد مؤمنی و عباس شاکری بررسی کردند؛

  سناریوی دلار؛ هزینه‌ای برای ناکارآمدی‌های اقتصادی

  با رفتن پاییز و تولد فصل یخبندان، بازار ارز به طرز عجیبی به‌هم ریخت؛ بازاری‌ که حالا دیگر هفته‌ها و روزها از التهاب و هیجان آن می‌گذرد و هنوز رنگ آرامش و ثبات را به خود ندیده است.

 • عباس شاکری :

  تغییر واحد پول ملی غیرضروری است

  دیروز چهارشنبه در جلسه هیات دولت به ریاست دکتر روحانی واحد پول ایران، تومان و برابر با ۱۰ ریال ‏تعیین شد.‏

 • رئیس دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبائی؛

  بدهی‌های دولت هم در رکود جاری نقش دارد

  متوسط نرخ رشد اقتصادی کشور در دوران پس از انقلاب، حدود چهار درصد بوده، اما رکود در اقتصاد ایران ماندگار و تاریخی است. این نرخ رشد برای کشوری که در حال گذار به سوی توسعه است، مطلوب نیست.

 • رئیس دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبائی:

  رکود در ایران تاریخی است

  متوسط نرخ رشد اقتصادی کشور در دوران پس از انقلاب، حدود چهار درصد بوده، اما رکود در اقتصاد ایران ماندگار و تاریخی است. این نرخ رشد برای کشوری که در حال گذار به سوی توسعه است، مطلوب نیست.

 • نظر شاکری از نتایج زیانبار تصمیم ارزی نادرست

  احتمال وقوع شوک عظیم ارزی؟

  در حالی دولت یازدهم نرخ ارز را به سمت واقعی‌شدن پیش نمی‌برد که اقتصاددانان معتقدند در دوره‌های بلندمدت، عدم تعدیل نرخ ارز متناسب با نرخ تورم، موجب بروز شوک‌های ارزی جدید می‌شود.

 • باید برای ۲ نسل کمربندها را سفت کنیم

  مسیر توسعه‌یافتگی در ایران همواره با فرازوفرودهای فراوانی روبه‌رو بوده است. وابستگی به درآمدهای نفتی یا به‌تعبیری پدیده نفرین منابع، همواره این اقتصاد را کوچک نگاه داشته و فرصت رشد را به آن نداده است.

 • تحلیل‌رئیس‌دانشکده‌اقتصاد ازتمکین‌ایرانیان ازرانت

  دولت شبگرد، مداخله‌گر شود

  «رانت زمین و مسکن»؛ امری که بارها از سوی کارشناسان به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین سنگ‌اندازی‌ها در رشد اقتصادی از آن یاد شده است، محور سخنان عباس شاکری، رئیس دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه‌طباطبایی، در آخرین نشست از سلسله‌نشست‌های اقتصاد مقاومتی در این دانشگاه بود.

 • رییس دانشکده اقتصاد علامه طباطبایی عنوان کرد

  رانت و بانکداری از عوامل ضعف اقتصاد ایران

  رییس دانشکده اقتصاد علامه طباطبایی گفت: وضعیت بانکداری در کشور به نحوی است که تولید‌کننده هم اگر امکان دریافت تسهیلات بانکی داشته باشد، به جای هزینه کردن آن در تولید، به سمت فعالیت‌های نامولد یا بخش مسکن می‌رود.

 • جوانان به دهک فقیر پیوستند

  نمایش پورشه‏سواران در خیابان‏ها از کجا ناشی می‌شود؟ چرا برخی از مردم حداقل معیشت را برای گذران زندگی ندارند؟ اقتصاددانان با مؤلفه توزیع درآمد به‏ عنوان یکی از مؤلفه‌های اقتصادی همواره سعی داشته‌اند به این موضوع رسیدگی کنند.

 • شاکری نسبت به بازی خطرناک ارزی هشدار داد؛

  معرکه گردانی در بازار ارز

  بازی با نرخ ارز سال‌هاست در ایران رواج پیدا کرده و معرکه‌گردان آن، گاه بانک مرکزی بوده و گاه دست‌هایی دیگر. شوک‌های ارزی سال‌های 90 و 91، بازار ارز را به‌شدت متلاطم کرد و به یکباره نرخ ارز از حدود هزارو 200تومان، به بالای سه‌ هزار تومان رسید و دستی هم بر چهار‌هزار تومان داشت.

 • فرشادمومنی و عباس‌شاکری بانک‌های‌خصوصی‌را محکوم‌کردند

  انتقاد اقتصاددانان‌چپ‌گرا از سرمایه‌داری‌مالی

  کارشناسان موسسه دین و اقتصاد با اشاره به اصلاحات مثبت سیاست‌های پولی و ارزی و اقتصادی در دولت یازدهم نسبت به دولت احمدی‌نژاد و بهبود شاخص‌های اقتصادی خواستار برطرف شدن چرخه معیوب سیاست‌های اقتصادی شدند.

 • اکثر قیمت‌ها به‌طور مستمر درحال افزایش است

  فروض نادرست درباره اقتصاد ایران

  دکتر عباس شاکری، در تحلیلی در مورد چگونگی خروج از رکود تورمی موجود، به برخی انگاره های نادرست در اقتصاد ایران اشاره کرده و دلایل نادرستی آنها را توضیح داده است.

 • عباس شاکری تحلیل کرد؛

  ویروسِ بانکی اقتصاد ایران

  یک استاد دانشگاه گفت: «نحوه عمل بانک ها کاملا می تواند با وضعیت اقتصادی مرتبط باشد و مقاوم کردن اقتصاد در برابر شوک ها و فشارها حتما تا حد قابل ملاحظه ای به نحوه صحیح عملکرد نظام بانکی بستگی دارد.»

 • شرط تورم تک‌رقمی از نگاه یک اقتصاددان

  عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی مشکلات کنونی اقتصاد کشور را متاثر از عوامل درونی و بیرونی دانست و گفت: اگر رویه‌های کنونی اقتصاد کشور را اصلاح کنیم، رشد مستمر، تورم تک‌رقمی و ثبات اقتصادی قابل دستیابی است.

 • مقصر مطالبات‌میلیاردی معوق بانکی کیست؟

  یک استاد دانشگاه گفت: «علل عدم وصول مطالبات معوق بانکی ناشی از عدم شفافیت در نظام بانکی، بهره مندی عده ای معدود از وام های بسیار کلان و عدم اراده مسئولین برای برخورد با بدهکاران بزرگ بانکی است.»

 • منابع پس از رفع تحریم‌ها، کجا هزینه شود؟

  کمتر از یک ماه پس از پایان مذاکرات کارشناسی ایران و کشورهای 1+5 که منجر به اجرایی شدن مفاد توافق‌نامه ژنو و آزادسازی بخشی از اموال و دارایی‌هایی ارزی ایران به صورت ...

 • استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی:

  رانت جذابیت تولید را از بین برده است

  "وجود رانت‌های متعدد در اقتصاد ایران موجب شده تولید جذاب نباشد و بدون جذابیت تولید، حتی با رفع تحریم‌ها هم مشکلات قدیمی و همیشگی اقتصاد ایران حل نخواهد شد."

 • راه اصلاح اقتصاد رها کردن قیمت های کلیدی نیست

  قیمت نفت به فریاد ما رسید

  سیاست های دهه هفتاد را باید با آمار و ارقام مربوط به رشد نقدینگی، تورم مستمر، رشد پایین GDP، رشد تدریجی بخش نامولد، ضعف مالیات ستانی و گسترش عدم شفافیت ها و بی انضباطی ها ارزیابی کرد.

 • تقابل دو نگاه در تعیین نرخ ارز

  در شرایطی که بسیاری از اقشار مصرفی جامعه با انگیزه‌ای قابل فهم به افزایش نرخ ارز واکنشی منفی نشان می‌دهند، برخی از کارشناسان تاکید می‌کنند که تعدیل نرخ ارز با توجه به افزایش سایر قیمت‌ها، یک «ضرورت» برای اقتصاد ایران بوده است.

 • "دلار می‌‌تواند ۱۸۰۰ تومان باشد"

  این روزها پای ثابت هر بحث و مجلسی اقتصاد است و تحلیل‌های نیم‌بندی از آینده بازار ارز پس از اتفاقات نیویورک، جیب خالی دولت و دستی که دولتی‌ها در پنجه گرانی کرده‌اند تا آن را مهار کنند.

 • نرخ ۶۰۰ تا ۱۸۰۰ تومانی برای دلار؟!

  یک بررسی ساده نشان می‌دهد که از سال 38 تا 57 نرخ ارز 70ریال بود، با این نرخ و با محاسبه نرخ تورم داخل و خارج به نرخ 1800تومان در برابری ریال و دلار می‌رسیم اما اگر بر اساس نظریه «برابری قدرت خرید مطلق» بانک جهانی که درآمد سرانه کشورها را حساب می‌کند، به قیمت هر دلار 600 تومان می‌رسیم.

 • راه‌های فرار از کسری بودجه

  کاهش هزینه های غیر ضروری،برداشت از صندوق توسعه ملی ،دریافت مالیات و دریافت وجوه حاصل از خصوصی سازی از راه های جبران کسری بودجه است.

 • تحلیل سیاست‌های ارزی کشور در گفت‌وگو با عباس شاکری

  بازار واقعی نداریم تا نرخ ارز را تعیین کند

  افزایش نرخ ارز بیش از این به صلاح نیست زیرا، افزایش قیمت ارز بار تورمی شدیدی دارد که دهک‌های پایین جامعه را خرد می‌کند، به‌جز این خود دولت را هم به‌عنوان بزرگ‌ترین مصرف‌کننده با افزایش شدید قیمت‌ها مواجه می‌کند.

 • در گفتگو با استاد دانشگاه علامه مطرح شد؛

  تورم ایران چگونه شکسته خواهد شد؟

  یک کارشناس مسایل اقتصادی با پرداختن به ابعاد تورم در ایران بر ایجاد اصلاحات ساختاری و ممانعت از شوک درمانی در راستای رفع این معضل تاکید و اولین گام برای شکستن تورم دو رقمی را اصلاح نظام بانکی عنوان کرد.

 • انتقاد تند عباس شاکری از نظام بانکی کشور

  "بانکها بازارهای ایران را به هم می ریزند"

  اولین گامی که باید انجام شود اصلاح نظام بانکی است و باید بر نظام بانکی نظارت شود. ما حدود 1000 بانک و موسسه اعتباری خصوصی داریم و باید دید عملکرد اینها در دو سال گذشته چگونه بوده است. دولت باید مشخص کند نسبت این بانک ها و موسسات اعتباری با تولید چه بوده است.

 • مسیر آینده تورم در آمار رسمی

  شاخص بهای تولیدکننده رکورد ۱۵ ساله را شکست

  «شاخص بهای تولید‌کننده» در سال 90 در مقایسه با سال ماقبل خود 2/34 درصد افزایش یافت؛ این افزایش در 15 سال گذشته بی‌سابقه بوده و پس از رشد 47 درصدی در سال 74 بالاترین رشد در سه دهه گذشته است؛ شاخص بهای تولید‌کننده نشان‌دهنده افزایش هزینه‌های بخش تولید است و برخی از کارشناسان از آن به عنوان نرخ تورم در این بخش یاد می‌کنند؛ این شاخص از سوی اقتصاددانان به عنوان یک شاخص پیش نگر معرفی می‌شود و تغییرات آن با یک تاخیر زمانی در شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی (نرخ تورم) خود را نشان می‌دهد.