سعید شیرکوند

اقتصاددان

مدرک تحصیلی

استادیار

توضیحات

سوابق تحصیلی

کارشناسی، مدیریت دولتی، دانشگاه تهران

کتاب‌ها

اقتصاد خرد، انتشارات نور علم، 1377 تئوری ها و مسائل اقتصاد خرد، انتشارات کویر، 1387 بهبود فضای کسب وکار در ایران، انتشارات اتاق بازرگانی، 1390 سازمان های پولی ومالی، انتشارات کویر، 1391

لینک‌ها

رزومه دکتر سعید شیرکوند

مقالات

 • تعامل مثبت با سرمایه‌گذاران برای رشداقتصادی

  سعید شیرکوند استاد دانشگاه تهران گفت: مهم‌ترین اولویت دولت دوازدهم، بازنگری کوتاه در راه طی شده چهار سال گذشته و برنامه‌ریزی دقیق و متناسب با واقعیت برای ادامه روند گذشته و غلبه بر موانع اصلی توسعه اقتصادی کشور است.

 • سعید شیرکوند در گقت و گو با اقتصاد آنلاین؛

  تاثیر مثبت رشد اقتصادی در سفره مردم/ سال۹۶ اقتصاد جهش خواهد کرد

  یک اقتصاددان با بیان اینکه رشد اقتصادی سال 95 در سفره مردم تاثیر مثبتی گذاشت، خاطرنشان کرد: اقتصادایران در رکود قرار ندارد.

 • شیرکوند: اقتصاد را نمی‌شود با اعانه اداره کرد

  یک کارشناس اقتصادی می گوید: «واقعیت انتخابات نشان می‌دهد که اصلا ورود در این انتخابات، عالمانه نیست و برخی کاندیداها متوجه نیستند که می‌خواهند یک کشوری را اداره کنند.»

 • شیرکوند: به جای بیان آرمان، برنامه ارائه دهند

  یک کارشناس مسائل اقتصادی با بیان اینکه ایجاد شغل پایدار نیاز به سرمایه‌گذاری دارد و افزایش یارانه‌های دهک پایین نیز الزاماتی می‌طلبد که بانک اطلاعاتی و تسهیلات آن در دسترس نیست، معتقد است در این دوره از انتخابات ریاست جمهوری، کاندیداها در حالی که باید برنامه‌های عملیاتی خود را ارائه دهند، صرفا به بیان آرمان‌ها می‌پردازند.

 • معاون سرمایه‌گذاری میراث فرهنگی:

  ترک‌ها، پیشروترین سرمایه‌گذاران خارجی در ایران

  معاون برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از علاقه و پیگیری بیشتر سرمایه‌گذاران ترکیه در ایران نسبت به سایر همتایان آنها خبر داد و گفت: سرمایه‌گذاران تُرک مذاکرات بیشتری تاکنون با ایرانیان داشته‌اند.

 • استاد اقتصاد:

  تصور خروج سریع اقتصاد از وضع کنونی، غیرواقع بینانه است

  استاد اقتصاد دانشگاه تهران گفت: اقتصاد کشور در دولت گذشته در باتلاق فرو رفته بود که دولت یازدهم برای تعدیل شرایط و حرکت رو به جلو تلاش کرد اما تصور خروج سریع اقتصاد از وضع کنونی، واقع بینانه نیست.

 • گردشگری را باید مثل بیمه و بانک، یک صنعت ببینیم

  معاون سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری خواستار حمایت از سرمایه گذاران بخش گردشگری در کشور شد.

 • تقویت دموکراسی با افزایش سهم مالیات

  «جنس مشکلات امروز اقتصاد زمان‌بر است و نباید به دولت در این رابطه خرده گرفت.» این را «معاون وزیر اقتصاد دوران اصلاحات» در گلایه از انتقادات تندوتیز مخالفان دولت می‌گوید.

 • معاون وزیر اقتصاد بیا کرد:

  «صدای واحد» ایران در اقتصاد چیست؟

  در حالی برخی مدعی سیاست‌های اقتصادی دولت هستند و تلاش دارند با ناکارآمد نشان دادن دولت در حوزه اقتصاد، برای خود اعتباری بخرند که آواربرداری در حوزه اقتصاد هنوز آغاز نشده است.

 • سعید شیرکوند مطرح کرد:

  حضور بخش خصوصی برای ایجاد اشتغال

  پیش‌بینی رشد اقتصادی 5 تا 6 درصدی برای سال‌ آینده از سوی دولت تاکنون با واکنش‌های متفاوتی در میان کارشناسان اقتصادی مواجه شده است.

 • در گفت و گو با کارشناس مسائل اقتصادی عنوان شد:

  مالیات هم وابسته به نفت است

  نفت مسکنی است که در عین درمانگر بودن، عوارض بسیاری هم دارد. عمده‌ترین عارضه نفت، ایجاد وابستگی شدید در اقتصاد کشور بوده است. قطع این وابستگی هم بسیار دشوار است؛ عارضه‌ای که رهایی از آن عوارض بسیار دیگری هم دارد.

 • سعید شیرکوند تحلیل کرد؛

  مرضِ اقتصاد ایران

  یک استاد دانشگاه با اشاره به مشکلات اقتصادی ایران گفت: «در تخریب بنیان های اقتصادی کشور می توان در مدت دو سال راه بیست ساله را طی کرد؛ اما هیچگاه در ساختن یک اقتصاد نمی توان راه بیست ساله را دو ساله طی کرد و این واقعیتی است که همگان باید به آن توجه داشته باشند.»

 • صنعت گردشگری در ایران زنده می شود؟

  مقایسه سخنرانی دو سال اول رییس جمهور در مقایسه با همه روسای جمهور قبلی نشان می دهد که تاکید بر گردشگری و استفاده از واژه گردشگری بسیار فراتر از دوره های قبل است.

 • تکیه بر نفت،بزرگترین بیماری اقتصاد ایران

  معاون برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری سازمان میراث فرهنگی صنایع‌دستی و گردشگری گفت: تکیه سنگین اقتصاد کشور به نفت یک بیماری است که حدود 40 سال است در کشور وجود دارد.

 • نظر سعید شیرکوند در باره فعالیت های اقصادی سپاه

  نمی‌توان نقش سپاه در اقتصاد را نادیده گرفت

  وقتی اقتصاد در شرایط بحرانی خود به‌سر می‌برد این تنها بنگاه‌های اقتصادی بزرگ و غول‌های اقتصادی هستند که می‌توانند از شرایط بحرانی عبور کنند. باتوجه به این‌که در چند سال گذشته سپاه پاسداران فعالیت اقتصادی زیادی داشته، بنابراین اگر قرار باشد این حضور به یکباره کمرنگ شود مانند آن است که شما بخواهید یکی از شریان‌های اصلی بدن را به یکباره قطع کنید.

 • سعید شیرکوند در گفتگو با اقتصادآنلاین عنوان کرد:

  کشور از ریل قانون خارج شده است

  سعید شیرکوند استاد اقتصاد دانشگاه تهران و معاون وزیر اقتصاد در دولت خاتمی بوده است. او در گفت و گو با اقتصاد آنلاین می گوید دولت یازدهم شرایط بسیار سخت‌تری را حتی سخت‌تر از دوران پس از جنگ خواهد داشت.