مسعود نیلی

اقتصاددان

عنوان شغل

عضو شورای پول و اعتبار

مشاور ارشد اقتصادی حسن روحانی

مدرک تحصیلی

کارشناسی مهندسی سازه دانشگاه صنعتی شریف، ۱۳۵۹

کارشناسی ارشد طراحی سیستم‌های اقتصادی دانشگاه صنعتی اصفهان، ۱۳۶۴

دکتری اقتصاد دانشگاه منچستر انگلستان ۱۳۷۴

 

سوابق اجرایی

معاون سازمان برنامه و بودجهٔ ایران ۳ سال در دوران ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی

 

رئیس شورای اقتصاد کشور

 

رئیس موسسه عالی پژوهش در برنامه ریزی و توسعه

 

معاون سازمان برنامه و بودجه و سرپرست کمیتهٔ خصوصی‌سازیدر دوران ریاست جمهوری محمد خاتمی

 

رئیس دپارتمان اقتصاد دانشکدهٔ مدیریت و اقتصاد دانشگاه شریف از سال ۱۳۷۹ تا ۱۳۹۰

توضیحات

 از مسعود نیلی تا کنون ۷ جلد کتاب و تعداد زیادی مقاله در حوزه‌های مختلف اقتصاد کلان و اقتصاد سیاسی منتشر شده است. از کتاب‌های منتشرشده او می‌توان اقتصاد ایران، اقتصاد ایران ومعمای توسعه نیافتگی، تجربه توسعه صنعتی در جهان را نام برد. زمینه علمی مورد علاقه او اقتصاد سیاسی و اقتصاد کلان است. نیلی جزء تیم اقتصادی حسن روحانی پس از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری ایران بوده است. وی در تهیه و تدوین اولین و سومین برنامهٔ ۵ سالهٔ توسعهٔ کشور ایفای نقش کرد. از مهمترین فعالیت های او میتوان به مشارکت در تدوین سند استراتژی توسعه صنعتی کشور در زمان وزارت اسحاق جهانگیری در دوران ریاست جمهوری محمد خاتمی در سال ۱۳۸۲ نام برد.

مسعود نیلی در فروردین ۱۳۹۲ در برنامه‌ای در تلویزیون ایران با نمایش نمودارهایی اعلام کرد که متوسط خالص اشتغال ایجاد شده (مابه التفاوت اشتغال ایجادشده و بیکاری ایجادشده) در طی سال‌های ۱۳۸۵ تا ۱۳۹۰ (در دولت محمود احمدی نژاد) به طرز عجیبی کم بوده و حدودا فقط چهارده هزار عدد در سال بوده است. نمودارهای نیلی نشان می‌داد که متوسط خالص اشتغال ایجادشده در دوره‌های مشابه قبلی چند صد هزار نفر در سال بوده است. انتقاد نیلی، واکنش و تکذیب مقامات دولتی را درپی داشت، به گونه‌ای که با سیاه نمایی دانستن این اظهارات، مدعی شدند که طی مدت مورد اشاره نیلی، حدود ۵٫۵ میلیون شغل ایجاد شده است.

کتب منتشر شده

ارزیابی پیامدهای اصلاح نظام یارانه انرژی دولت و رشد اقتصادی در ایران اقتصاد ایران و معمای توسعه نیافتگی جغرافیای اقتصادی - صنعتی کشورهای منتخب جهان اقتصاد و عدالت اجتماعی مبانی اقتصاد استراتژی توسعه حوزه های صنعتی اقتصاد ایران تجربه توسعه صنعتی در جهان استرانژی توسعه صنعتی کشور

لینک‌های دیگر

صفحه شخصی دکتر مسعود نیلی در دانشگاه صنعتی شریف

اخبار مرتبط

 • اولین دوره جشنواره پژوهشگران جوان اقتصاد ایران برگزار شد/ انتخاب ما پژوهشگر برتر است، نه پژوهش برتر

  در نشست خبری شورای راهبری نخستین جشنواره پژوهشگران جوان اقتصاد ایران که با حضور اعضای هئیت اجرایی آن برگزار شد ۵برگزیده نهایی این جشنواره انتخاب شدند و مرحله نهایی آن ۲۳تیرماه در دانشگاه شهید بهشتی برگزار می‌شود.

 • افزایشی بودن فشار صندوق‌هاى بازنشستگى بر دولت؛

  نیلی: تامین بودجه اساسى‌ترین مشکل کشور است/ ساختار بودجه نیازمند جراحی است

  مشاور اقتصادى رییس جمهور با تاکید بر این که تامین بودجه طى ٥٠ سال گذشته اساسى‌ترین مشکل کسور بوده است گفت: براى تعدیل نظام بودجه حدود ٦٠ هزار میلیارد تومان منابع لازم است.

 • چند نکته پیرامون حمایت از تولید کالای ایرانی

  شرایط متعارضی را که کشور ما طی چند دهه گذشته از نظر اهداف در یک طرف و عملکرد در طرف دیگر در زمینه تولید و تجارت پشت سر گذاشته، سوالات زیادی را در زمینه کارایی سیاست های اتخاذ شده در این زمینه به وجود می آورد که داشتن پاسخ قابل قبول برای آنها می تواند به عنوان چراغ راهنما برای تصحیح رویکردها در آینده مورد استفاده قرار گیرد.

 • مسعود نیلی تشریح کرد:

  نجات اقتصاد با نوسازی اعتماد عمومی/ نقطه شروع «گفت‌و‌گوی ملی» می‌تواند از اقتصاد باشد

  وضعیت و نمایه کلی اقتصاد ایران، آنچه اکنون تجربه می‌کند و آنچه در آینده انتظارش را می‌کشیم موضوع گفت‌و‌گوی ما با مسعود نیلی است.

 • تحلیل مسعود نیلی از اثرات شوک جمعیتی دهه ٦٠

  دستیار ویژه اقتصادی رییس‌جمهور چند روز پیش با حضور در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران، «تاثیر متغیرهای جمعیتی بر عملکرد اقتصاد» را مورد بررسی قرار داد.

 • ارزیابی سیاست‌های دولت پیرامون فقر

  نیلی: بخش اصلی فقر را شاغلان تشکیل می‌دهند/ نسبت درآمدی در ایران به آمریکا نزدیک‌تر از اروپا است

  دستیار ویژه اقتصادی رییس‌جمهور، هفته گذشته با حضور در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی درباره جنس فقر در ایران حدود یک ساعت به سخنرانی پرداخت.

 • ناتوانی اقتصاد در ایجاد شغل دهه شصتی‌ها

  اوایل سال ٩٣ بود که مسعود نیلی، مشاور اقتصادی رییس دولت یازدهم، در جمع برخی اقتصاددانان، از اشتغال متولدان دهه شصت به عنوان اولین چالش بزرگ اقتصاد ایران یاد کرد و گفت که اگر برای این دسته از افراد تا سال ١٤٠٠ شغلی ایجاد نشود، دیگر نمی‌توان امیدوار بود که آنان شغل مورد نظر خود را بیابند و به درآمدزایی لازم برسند.

 • بانک مرکزی نباید برای تامین مالی با مشکلات نرخ ارز روبرو باشد

  نیلی: استقلال بانک مرکزی یک ضرورت است/ لزوم رعایت تامین مالی و اصلاح نظام بانکی در کشور

  دستیار ویژه اقتصادی رییس جمهوری، استقلال بانک مرکزی را ضروری دانست و گفت: بانک مرکزی همواره به عنوان نماینده نظام بانکی در تامین مالی شناخته شده در حالیکه باید از آن انتظار کنترل تورم و حفظ ارزش پول را داشت.

 • دستیار اقتصادی رییس‌جمهور تشریح کرد:

  نیلی: اقتصاددانان دولت را نقد کنند و مطمئن باشند صدای آنان شنیده می‌شود/ دروازه‌بانی می‌کنم

  اعتراض‌های اخیر در کشور که دقیقا سیاستگذاری‌های اقتصادی را نشانه گرفته بود، سبب شد تا برخی از تحلیلگران اقتصادی، فعالان سیاسی جناح رقیب و منتقدان اجتماعی این اعتراض‌ها را نتیجه عملکرد تیم اقتصادی دولت و شخص مسعود نیلی به عنوان تئوریسین اقتصادی دولت حسن روحانی بدانند.

 • مسعود نیلی: رابطه کارآمد اقتصاد و سیاست

  دستیار ویژه رئیس‌جمهور در امور اقتصادی، رابطه کارآمد میان اقتصاد و سیاست را تحلیل کرد.

 • در نشست بین‌المللی کنفرانس مدیریت مطرح شد؛

  کسری ۱۲هزار میلیارد تومانی دولت برای پرداخت یارانه‌ نقدی/ اعتبارات یارانه نظام مالی دولت را مختل می‌کند

  دستیار ویژه اقتصادی رئیس جمهور با اشاره به اینکه ماهانه هزار میلیارد تومان برای پرداخت نقدی یارانه ها کسری داریم اظهار داشت: موضوع اعتبارات یارانه‌های نقدی نظام مالی دولت را مختل کرده است.

 • میانگین نرخ بیکاری بلندمدت در دنیا شش درصد

  نیلی: میانگین نرخ بیکاری ایران ۲برابر دنیا است/ نرخ مشارکت در مقایسه با ۱۰سال گذشته بیشتر شد

  دستیار ویژه اقتصادی رییس جمهوری بیکاری در کشور را مسئله «فوق العاده جدی» توصیف کرد و گفت: میانگین نرخ بیکاری بلندمدت در دنیا شش درصد، اما در کشور ما ۱۲ درصد است.

 • در همایش اقتصاد ایران مطرح شد؛

  چهار سناریوی نیلی برای مقابله با ساز و کارهای مخرب رشد اقتصادی/ ۹زیرساخت رشد اقتصادی پایدار ایران کدامند؟

  مشاور اقتصادی رییس جمهور گفت: برای عملکرد بلندمدت رشد اقتصادی باید به این نکته توجه کرد که تورم بالا، نرخ بیکاری ۱۲درصدی، رشد اقتصادی سرانه ۳.۸درصدی و ضریب جینی تا ۴۲درصدی داریم که متوسط عملکرد اقتصاد ایران را نشان می‌دهد.

 • نیاز مبرم اقتصاد ایران، نه راه‌حل‌های جزیی بلکه "راه‌حل جامع" است

  دومین کنفرانس اقتصاد ایران با هدف ارائه راه‌حل‌های جامع و سازگار در حوزه های مختلف اقتصادی برگزار می‌شود.

 • مسعود نیلی به عنوان عضو جدید شورای پول و اعتبار سوگند یاد کرد +عکس

  در جلسه امروز شورای پول و اعتبار، مسعود نیلی به عنوان عضو جدید شورای پول و اعتبار سوگند یاد کرد.

 • روایت دستیار ویژه رییس‌جمهور از دوچهره اقتصاد ایران

  اقتصاد ایران دارای ۶ اَبرچالش است/ رشد اقتصادی در گرو بهبود ساختار اقتصادی

  دستیار ویژه رئیس جمهور گفت: در اقتصاد کشور با ابر چالش‌هایی روبرو هستیم که از جمله مهم‌ترین آن می‌توان به معضل آب، صندوق‌های بازنشستگی، نظام بانکی، محیط زیست و بودجه اشاره کرد.

 • نیلی: ابرچالش‌ها با زلزله ایجاد نشده‌اند

  در گردهمایی دانش‌آموختگان دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف، دو نفر از اقتصاددان‌های شناخته‌شده کشور سخنرانی کردند. مسعود نیلی که اکنون دستیار ویژه رئیس‌جمهور در امور اقتصادی است و حسین عبده‌تبریزی، مشاور مدیریت تأمین مالی وزارت راه و شهرسازی. فضا و محوریت سخنرانی‌ها، حول معرفی مشکلات اقتصادی کشور و راه‌حل رفع این مشکلات بود.

 • مشاور اقتصادی رییس جمهور مطرح کرد:

  ۶چالش پیش روی اقتصاد ایران/ نیاز به گفت و گوی ملی برای اصلاح ساختارهای اقتصادی

  مشاور اقتصادی رییس جمهور گفت: بحران منابع آب کشور، مسائل اجتماعی و زیست محیطی و صندوق بازنشستگی، بودجه دولت و نظام بانکی و بیکاری ۶ عامل چالش اقتصاد ایران است.

 • سه ضلعی چالش‌ساز در بازار کار

  بازار کار ایران در سال‌های آتی از سه ناحیه تحت‌فشار قرار خواهد گرفت؛ گروه سنی جوان، زنان و افراد تحصیلکرده. این گفته مسعود نیلی، استاد اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف است. داده‌های این اقتصاددان حاکی از این است که نرخ بیکاری در این سه گروه از متوسط نرخ بیکاری بالاتر بوده و در واقع نقش بالابرنده نرخ بیکاری کل را دارند، از این رو اتخاذ سیاست‌های متناسب با این سه چالش، ضروری است.

 • با حکم روحانی؛

  "نیلی" دستیار ویژه رییس‌جمهور در امور اقتصادی شد

  رییس‌ جمهور در حکمی "مسعود نیلی" را به عنوان «دستیار ویژه رییس جمهور در امور اقتصادی و دبیر ستاد هماهنگی اقتصادی» منصوب کرد.

 • راه نجات صنعت از تله فقر

  واکاوی نقش ایدرو در توسعه آینده صنعتی کشور از دو جهت چندان ساده به نظر نمی‌رسد. از یک سو همچنان در کشور فاقد مدل توسعه صنعتی مناسب هستیم.از سوی دیگر به ویژه طی 15سال اخیر، سازمان گسترش و نوسازی صنایع با دگرگونی‌های متعددی همراه بوده و کماکان درخصوص ماموریت و رسالت محوری آن اتفاق نظر وجود ندارد.

 • مشاور اقتصادی رییس جمهور مطرح کرد؛

  نیلی: مدل توسعه صنعتی برای کشور نداریم/ درآمد خانوارها چه‌زمان افزایش می‌یابد؟

  مشاور اقتصادی رییس جمهور تصریح کرد: برای اینکه درآمد خانوارهای شهری به سطح سال ۱۳۸۶ که قله درآمدهای خانوارهای شهری است بازگردد ۷ تا ۸ سال نیاز است. از این ۸ سال ۳ سال تا به امروز گذشته است.

 • توصیه‌های مسعود نیلی به قوای موثر در اداره کشور

  ۶مشکل ایران و ۳کاری که نباید انجام داد/ به کینه‌ورزی در سیاست پایان دهید

  مشاور اقتصادی رییس جمهور در یادداشتی با طرح سه پیشنهاد خواستار کینه زدایی از سیاست، سیاست زدایی از اقتصاد و سخنرانی زدایی از سیاستگزاری شد.

 • اقتصاد ایران به چه دولتی نیاز دارد؟

  حدود ١٠ سالی می‌شود که اعتقاد دارم نیمه دوم دهه ١٣٩٠ برای کشور ما سرنوشت‌ساز و تعیین‌کننده خواهد بود. کمی درباره چرایی این ادعا توضیح می‌دهم. سرنوشت‌سازبودن نیمه دوم دهه ١٣٩٠ در آن است که دو رودخانه خروشان در این زمان به هم می‌رسند.

 • هشدار نیلی درباره خطر ونزوئلا شدن ایران

  حدود ۱۰ سالی می‌شود که اعتقاد دارم نیمه دوم دهه ۱۳۹۰ برای کشور ما سرنوشت ساز و تعیین‌کننده خواهد بود. چرا که دو رودخانه خروشان در این زمان به هم می‌رسند.

 • نیلی: با ادعای تولید اشتغال نمی‌توان بازی سیاسی کرد

  مشاور اقتصادی رئیس جمهوری می گوید، نرخ ورودی بازار کار بالای یک میلیون نفر است و با ادعای تولید اشتغال و تحریک بازار کار نمی توان بازی سیاسی کرد و رای جمع کرد.

 • جزییات ابلاغیه‌های رییس‌جمهور در راستای تحقق شعار سال

  مشاور اقتصادی رئیس جمهوری با اشاره به ابلاغیه‌های جداگانه رئیس جمهوری درباره نامگذاری سال جدید به عنوان «اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال»، جزییات این ابلاغیه‌ها را تبیین کرد.

 • مسعود نیلی تشریح کرد؛

  برنامه ایران برای تحقق رشد ۸ درصدی

  مشاور اقتصادی رئیس جمهور با اشاره به اینکه رشد ۸ درصدی اقتصادی در مسیر پیشروی ایران است گفت: به منظور تحقق این میزان رشد، ایران توجه ویژه‌ای به تعامل با کشورهای آسیایی دارد.

 • دکتر نیلی بررسی کرد :

  اصلاح نظام بانکی، نوشداروی اقتصاد

  آیا سال 1396 می‌تواند در اقتصاد ایران تبدیل به یک نقطه چرخش و سکوی پرتاب به سوی بهبود اقتصادی باشد؟ برمبنای تحلیل‌های ارائه‌شده از سوی دکتر مسعود نیلی، اقتصاد ایران در 40 سال گذشته سه «نقطه چرخش» را پشت‌سرگذاشته ‌است.

 • تراز تجاری ایران مثبت ۷۷ میلیون دلار

  سخت‌ترین و حساس‌ترین بازارهای نفت احیا شد

  سال ۱۳۹۵ در حالی به پایان می رسد که از پس سال های انتظار تورم تک رقی است و رشد اقتصادی بالاتر از هفت درصد ایستاده است.

 • بررسی کارنامه اقتصادی دولت یازدهم؛

  نیلی: رشد اقتصادی افزایش و تورم کاهش پیدا کرد

  مشاور اقتصادی رئیس جمهوری مهمترین دستاوردهای اقتصادی دولت تدبیر و امید را کاهش چشمگیر نرخ تورم ،رشد اقتصادی و ایجاد سالیانه ۷۰۰ هزار شغل عنوان کرد.

 • گفتمان حاکم بر کشور باید به سمت سرمایه‌گذاری تغییر کند

  ثابت بودن تعداد شاغلان کشور در سال های ۸۴ تا ۹۲

  مشاور رییس جمهور در امور اقتصادی حوزه اشتغال گفت: تقریبا تعداد شاغلان کشور در طول سال‌های ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۲ ثابت بوده است.

 • راه عبور از مشکلات اقتصادی کشور گفتمان ملی است +فیلم

  دکتر مسعود نیلی، مشاور رئیس جمهور در امور اقتصادی: باید بین تصمیم بد و تصمیم سخت یکی را انتخاب کنیم هیچ کسی نمی تواند در به وجود آمدن شرایط فعلی خودش را مبرا کند. گفتمان ملی راه عبور از مشکلات و بحران هاست.

 • ۶ ابر چالش بزرگ اقتصاد ایران +فیلم

  دکتر مسعود نیلی مشاور رئیس جمهور در امور اقتصادی: بودجه دولت،نظام بانکی، بیکاری، بازنشستگی، منابع آبی و مسائل زیست محیطی ٦ ابر چالش در اقتصاد کشور هستند.

 • پیش‌بینی مسعود نیلی از تحولات اقتصاد در سال۹۶

  ۶ چالش بزرگ اقتصاد ایران چیست؟ / بخش مسکن همچنان راکد است

  مشاور اقتصادی رییس جمهور گفت: بودجه دولت، نظام بانکی، بیکاری، بازنشستگی، منابع آبی و مسائل زیست محیطی ٦ اَبَر چالش در اقتصاد کشور هستند.

 • ۲۸ درصد هزینه‌های جاری متعلق به دهک دهم

  نیلی:قشر ثروتمند جامعه مالیات نمی‌‌دهد

  مشاور اقتصادی رئیس‌جمهور با بیان اینکه از قشر ثروتمند جامعه مالیات نمی‌گیریم، گفت: از ۵۶۰ هزار میلیارد تومان هزینه مصرفی ۲۸ درصد آن را دهک دهم خرج می‌کند.

 • متقاضیان کار در دولت یازدهم ۲ برابر شدند

  مشاور اقتصادی رییس جمهوری گفت: در دولت یازدهم و‌ از پاییز 1393، سالیانه یک میلیون و 200 هزار نفر یعنی 2برابر گذشته، متقاضی شغل بودند.

 • نیلی: تغییر نیازمند سرمایه اجتماعی قوی است

  نجات اقتصاد ایران با اصلاح نظام بانکی

  دکتر مسعود نیلی در آخرین سخنرانی خود به بررسی نظام اقتصادی کشور و مشکلات موجود در آن پرداخت.

 • نیلی اعلام کرد:

  اشتغال مهم‌ترین چالش اقتصاد ایران در سال‌های آینده

  مشاور اقتصادی رئیس‌جمهور با بیان اینکه میل ورود به بازار کار در سال‌های آینده بیشتر خواهد شد، از افزایش نرخ مشارکت زنان طی سال‌های آینده خبر داد.

 • مهمترین موضوع اقتصادی تولید ناخالص داخلی است

  تحلیل نیلی از نقش نظام بانکی در اقتصاد کشور

  مشاور اقتصادی رئیس جمهوری با بیان اینکه رشد اقتصادی موضوع جامعی است که از ابعاد مختلفی برخودار است، به تحلیل نقش نظام بانکی در رشد اقتصادی کشور در سال های آینده پرداخت.

 • واکاوی رشد اقتصادی ۷.۴ درصدی ایران

  بخش قابل توجهی از رشد اقتصادی فعلی ناشی از صادرات نفت و فراورده‌های نفتی است.

 • نیلی الزامات رسیدن به رشد پایدار را تشریح کرد

  رشد اقتصادی گروگان اصلاحات ساختاری

  گرچه رضایت خود را از اعلام نرخ رشد ٧,٤ درصدی اقتصاد کتمان نمی‌کند، ولی تداوم این رشد را در آینده مشروط به تحقق الزاماتی می‌داند که در گفت‌وگوهای قبلی‌اش بارها بر آن تأکید کرده است؛ الزاماتی مانند ضرورت دستیابی به اجماع در حوزه اقتصاد، انجام تغییرات ساختاری، ایجاد انگیزه در بخش خصوصی و تعامل سازنده با کشورهای دارای منابع و بازار.

 • نیلی:مشکل بیکاری ناشی از عملکرد دولت قبل است

  مشاور اقتصادی رئیس جمهوری گفت: ناهنجاری ها و مشکلات کنونی کشور که به دلیل بیکاری ایجاد شده ناشی از عملکردهای سال ۸۴ تا سال ۹۳ است.

 • نیلی: رشد اقتصادی کشور امسال به بیش از ۶ درصد می رسد

  مشاور اقتصادی رییس جمهوری پیش بینی کرد: با افزایش صادرات نفتی و غیر نفتی، کاهش نرخ سود و بهبود تقاضای داخلی در پایان امسال رشد اقتصادی کشور به بیش از 6 درصد افزایش یابد.

 • تحلیل تازه دکتر مسعود نیلی؛

  احتمال رسیدن به رشد اقتصادی ۵ تا ۶ درصد زیاد است

  مشاور ارشد اقتصادی رئیس جمهوری معتقد است بودجه دولت کماکان تحت تاثیر شوک شدید افت قیمت نفت قرار دارد و به‌رغم اینکه اقتصاد کشور از این شوک عبور کرده است، همچنان با چالش و خطراتی از ناحیه توازن بودجه دولت روبه‌رو است.

 • از سوی مشاور اقتصادی رئیس‌جمهوری انجام شد

  رونمـایی از طـرح نجـات بـازار پـول

  مشاور اقتصادی رئیس‌جمهوری، ابعاد طرح اصلاح نظام بانکی را تشریح کرد.

 • نگارش بودجه سال ٩٦ بر اساس ارز واحد

  نیلی: بیماری اقتصاد ما رکود نیست، رشد کم است

  مشاور رئیس‌جمهور در امور اقتصادی گفت: فعلا در مرحله یکسان سازی نرخ ارز هستیم. بودجه سال ٩٦ براساس ارز واحد نوشته میشود. باید نظام انعطاف پذیر ارزی در کشور ایجاد شود امیدواریم تا پایان سال به نرخ ارز واحد برسیم

 • مسعود نیلی تشریح کرد:

  تاریخ تولد مصائب اقتصاد ایران

  مسعود نیلی، مشاور اقتصادی رئیس‌جمهوری و اقتصاددان سرشناس کشور، در جمع گروهی از استادان و دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف به تشریح وضعیت اقتصادی کشور پرداخت و شرایط اقتصاد در سال 1393 را مشابه سال 1367 و حتی دشوارتر از آن سال دانست.

 • در گفت و گو با نیلی بررسی شد:

  آیا اقتصاد ایران در رکود است؟

  مشاور اقتصادی حسن روحانی به‌کلی بر این باور است که اقتصاد ایران از شرایط خاص اقتصادی، چه در وجه رکودی- تورمی آن و چه در وجه صرفا رکودی‌اش، خارج شده است.

 • «مسعود نیلی» پایان رکود را اعلام کرد

  بازگشت اقتصاد ایران به شرایط پیش از تحریم‌ها

  برای رکود تاکنون بارها و بارها تعاریفی ارائه شده، زیرا اعتقاد بر این است که تنها با ارائه چارچوب مشخص امکان تجویز دارو و پیش‌گرفتن درمان ممکن است.

 • رفتار سوداگرانه از زندگی مردم حذف شده است

  نیلی: راه‌حل‌های کوتاه مدت دیگر جواب نمی‌دهد

  مشاور ارشد اقتصادی رئیس جمهور با تاکید بر شکل‌گیری وفاق اقتصادی پس از برجام عنوان کرد: اکنون در جایگاهی قرار گرفته‌ایم که باید بتوانیم یک تصویر میان‌مدت مشترکی داشته باشیم و راه حل‌های کوتاه مدت دیگر جواب نمی‌دهد.

 • رفتار اقتصادی مردم چطور ادامه پیدا کرد؟

  ناگفته های مسعود نیلی ازپشتیبانی مذاکرات برجام

  مشاور اقتصادی رییس‌جمهور گفت «اجرای برجام از 24 خرداد 92 شروع شد و نه از شش ماه پیش. در واقع بده‌بستانی بین عملکرد اقتصاد و دستاوردهای هسته‌ای بوده است و هرچه عملکرد اقتصاد بهبود پیدا می‌کرد، تیم مذاکره‌کننده قدرت چانه‌زنی بیشتری داشت.»

 • عوامل کاهش ریسک سرمایه‌گذاری به روایت نیلی

  چه اطلاعاتی برای سرمایه‌گذاری مهم‌تر می‌شود؟

  مشاور ارشد اقتصادی رئیس جمهور از عاملی سخن می‌گوید که به زعم او، می‌تواند به ثبات اقتصادی و کاهش ریسک سرمایه‌گذاری در کشور کمک کند.

 • مشاور ارشد اقتصادی روحانی پیشنهاد داد

  تشکیل مجمع‌گفت‌وگوی ملی برای توسعه اقتصادی

  6 ماه پس از اجرای برجام، برآوردها از تأثیرپذیری مثبت اقتصاد کشور حکایت دارد.

 • توسعه فازهای پارس جنوبی تا پایان سال ۱۳۹۶

  نیلی: سهم گاز در سبد انرژی به۷۰ رسید

  مشاور اقتصادی رییس جمهوری گفت: سهم گاز در سبد انرژی کشور ٧٠ درصد است و اکنون سومین مصرف کننده بزرگ گاز در جهان، توسعه فازهای پارس جنوبی را به عنوان یک الزام در دستور کار خود دارد.

 • بررسی اولویت‌های سیاستگذار

  نیلی: چراغ جادویی در کار نیست

  بیش از یک سال تا پایان عمر دولت یازدهم باقی است و با وجود آزمون و خطاها و ناکامی‌ها و کامیابی‌هایی که در طول سه سال گذشته حاصل شده، اکنون این پرسش قابل طرح به نظر می‌رسد که این دولت، در سیاستگذاری روی کدام مساله تمرکز خواهد کرد و به عبارت دیگر اولویت سیاستگذار در سال پیش رو، حل چه مساله‌ای خواهد بود.

 • مشاور اقتصادی رئیس‌جمهور تبیین کرد:

  شرط جهش رشد اقتصادی

  روز گذشته رئیس‌جمهوری در مراسم افتتاحیه مجلس دهم با اشاره به مسائل اقتصادی کشور و ناهمخوانی این مشکلات با امکانات و ظرفیت‌های موجود، شرط رسیدن به اهداف اقتصادی را تفاهم و اجماع داخلی بین نیروهای درون کشور دانست و استفاده از سیاست‌های بخردانه در جهت منافع ملی را گام ضروری برای رسیدن به رشد اقتصادی بالا عنوان کرد.

 • مشاوراقتصادی‌رییس‌جمهور به‌اقتصادآنلاین‌پاسخ‌داد؛

  مشکل بیکاری چگونه حل می‌شود؟

  آمارهای منتشر شده نشان از آن دارد که جمعیت بیکار کشور در سال گذشته به 2.7 میلیون نفر رسیده است، البته کارشناسان معتقدند که جمعیت بیکار کشور بیش از این تعداد است و حداقل پنج میلیون بیکار در کشور وجود دارد، اما راهکار چیست؟ دولت برای حل مشکل چه برنامه ای دارد؟

 • مشاور اقتصادی رئیس‌جمهور تبیین کرد:

  نیلی : اقتصاد امسال قطعا رشد می‌کند

  مشاور اقتصادی رئیس‌جمهور معتقد است اصلاح نظام بانکی، مهم‌ترین اولویت اقتصادی کشور در سال 95 است. به گفته او این چالش در سال جاری گلوگاه رشد اقتصادی ایران محسوب می‌شود.

 • نیلی: ارز باید در سال ۹۵ تک نرخی شود

  تابستان تورم تک رقمی می‌شود

  نیلی از تک رقمی شدن تورم در تابستان ۹۵ خبر داد و گفت: در تابستان امسال شاخص‌های‌ تورم تک‌رقمی خواهد شد.

 • اقتصاد تصویر امیدوار کننده‌ای پیدا کرده

  ورود خانه‌نشین‌ها به بازار کار

  مشاور ارشد اقتصادی رئیس جمهور با اشاره به تغییرات جدید بازار کار ایران تصریح کرد، تحرکی در بازار کار کشور در سمت عرضه ایجاد شده است.

 • نیلی:بدهی‌های دولت مبتنی بر قراردادها نبود

  مسعود نیلی گفت: مشکلات نشان می دهد که نتوانستیم قواعد اقتصادی را به خوبی در کشور پیاده کنیم و امروز شاهد انباشت بدهی های زیاد دولت به بخش های مختلف اقتصادی هستیم.

 • دولت‌روحانی در۲سال‌اول، ماهانه۸۸۳۳شغل ایجادکرد

  نامه‌نگاری مسعود نیلی و توکلی

  پس از نامه احمد توکلی به اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور درباره آمار بیکاری و شرایط اقتصادی کشور ، مسعود نیلی نامه‌ای با توضیح آمار بیکاری و آمار اشتغال در دولت یازدهم به احمد توکلی نوشته که در آن آمارهای قابل توجهی از اشتغال کشور داده است.

 • مقاله مهم و جامع از استراتژیست اقتصاد کشور

  تحلیل جدید نیلی از اقتصاد ایران

  مسعود نیلی مشاور اقتصادی رئیس جمهور در مقاله‌ای مفصل و جامع اقتصاد ایران را در بزنگاه تاریخی و سرنوشت‌ساز کنونی مورد ارزیابی قرار داده است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید؛

 • پیش‌بینی‌رشد ۴‌درصدی اقتصاد در دوران‌پساتحریم

  عقب گرد ۱۶ ساله درآمدهای نفتی ایران

  مشاور اقتصادی رئیس جمهور پیش‌بینی کرد که با گشایش‌های پیش‌رو در دو سال 94 و 95 اقتصاد ایران 3.5 تا چهار درصد رشد کند.

 • نیلی: دولت بدهی‌هایش را با اوراق پرداخت می‌کند

  مداخله دولت در بازار بین بانکی

  مشاور ارشد اقتصادی رئیس جمهور با بیان اینکه دولت می‌خواهد بدهی‌های خود را از طریق انتشار اوراق به میزان ۴۰ هزار میلیارد تومان پرداخت کند، گفت: دولت ۲ماه است که در بازار بین‌بانکی مداخله خود را آغاز کرده است.

 • جزوه آمار اقتصاد کلان مسعود نیلی

  این جزوه در قالب 8 سرفصل اصلی، 27 عنوان فرعی و در مجموع شامل 300 تصویر نموداری است و با این هدف تهیه شده که بتواند آشناسس نسبتاً جامعی را از اقتصاد ایران فراهم آورد.

 • کاهش‌نرخ‌سود‌بانکی از طریق انتشار‌اوراق‌بدهی

  راهبردهای‌ نیلی، عقیلی‌ ومشایخی برای‌اقتصاد

  طی میزگردی با حضور پرویز عقیلی کرمانی، مسعود نیلی، علینقی مشایخی، احمد عزیزی و احمد دوست حسینی در مورد الزامات کاهش نرخ بهره بانکی و طرح انتشار اوراق بدهی به موضوع بحران اقتصاد ایران پرداخته شده است.

 • مقاله مهم و جامع از استراتژیست اقتصاد ایران

  نیلی سوت قطار را کشید

  مسعود نیلی مشاور اقتصادی رئیس جمهور مقاله‌ای مفصل و جامع تحت عنوان "شرایط ویژه اقتصاد ایران و ضرورت شکل‌گیری گفتمان ملّی پسا تحریم" نگاشته که در اختیار اقتصاد آنلاین قرار گرفته است.

 • مشاور اقتصادی رئیس جمهور مطرح کرد:

  نقش تورم پایین در جذب سرمایه‌های خارجی

  مشاور اقتصادی رئیس جمهور با بیان اینکه کاهش نرخ تورم نقش مهمی در جذب سرمایه گذاری خارجی دارد، گفت: سهم نفت در تولید ناخالص ملی در سال آینده به 15 درصد خواهد رسید.

 • هشدار نسبت به بحران خطرناک ناشی از افزایش انتظارات مردم

  تذکر مسعود نیلی برای دوران پساتحریم

  مشاور ارشد اقتصادی رئیس‌جمهور با گلایه از بالابردن انتظارات مردم برای دوران بعد از لغو تحریم‌ها از سوی برخی، عنوان کرد: متاسفانه با این فرآیند عملا با دستان خودمان، بحران‌هایی برای کشور درست می‌کنیم که خطرناک است.

 • ریشه‌یابی دلهره‌های‌پولی‌سیاستگذاران +جدول

  مشاور ارشد اقتصادی رئیس جمهور می‌گوید:«دلیل عمده ثباتی که در شرایط فعلی بر اقتصاد ایران حاکم شده، ناشی از اطمینان جامعه به سیاستگذار است.

 • ظهور بیماری هلندی در مسکن

  پیش‌بینی مسعود نیلی از آینده‌ مسکن

  دولت در حالی بسته خروج از رکود را منتشر کرده که از نگاه برخی در آن به خروج بخش مسکن از رکود کمتر توجه شده است. اما در این شرایط پیش‌بینی مسعود نیلی، مشاور ارشد اقتصادی رئیس جمهوری از رکود در بخش مسکن چیست؟

 • مشاور اقتصادی روحانی وضعیت اقتصاد را ترسیم کرد؛

  حل مشکلات اقتصادی نیازمند وفاق است

  دیروز اعضای هیات نمایندگان اتاق بازرگانی پذیرای مشاوران بودند. هم مشاور ارشد رییس‌جمهور و هم مشاور وزیر راه و شهرسازی.

 • نیلی: تورم نقطه به نقطه آذرماه تک رقمی می‌شود

  منتظر اتفاق‌تاریخی درمورد تورم باشید

  مشاور اقتصادی رئیس‌جمهور با بیان این که مشکل فعلی اقتصاد مشکل تقاضا و کاهش بودجه خانوار و درآمد سرانه است گفت: انتظار داریم، اتفاق بزرگی که درباره تورم مدت ها است منتظرش هستیم ماه آینده رخ دهد.

 • تغییر قراردادهای نفتی بیع‌متقابل به IPC

  نیلی: مشارکت در تولید اصلاً مطرح نیست

  مشاور اقتصادی رئیس‌جمهور گفت: برخی رسانه‌ها و مخالفان به‌اشتباه عنوان کردند از قراردادهای نفتی جدید ایران رونمایی می‌شود، آنچه در هیئت دولت تصویب شده، چهارچوب کلی قراردادها و اصول ناظر بر آنهاست، مشارکت در تولید اصلاً مطرح نیست.

 • استراتژیست‌ اقتصادی‌ دولت‌ بالاخره‌ موضع‌ گرفت

  دفاع نیلی از سیاست تحریک تقاضا

  مسعود نیلی به برخی از مهم‌ترین سوالات در خصوص کم تحرکی موجود در اقتصاد ایران است و اینکه آیا سیاست‌‌های جدید دولت مسیر امیدوار کننده دستیابی به تورم تک رقمی را دچار تغییر می‌‌‌کند یا خیر پاسخ داد.

 • برآورد مسعود نیلی و شاگردانش از اقتصاد ایران

  "نرخ ارز را گران کنید"

  موسسه عالی آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه ریزی به ریاست مسعود نیلی با بیان اینکه تحریک تقاضای داخلی برای جلوگیری از کاهش نرخ رشد اقتصادی جواب نمی‌دهد، خواستار گرانی ارز در بازار شد.

 • نیلی:

  دولت مجبور به کاهش نرخ سود بانکی شد

  مشاور رییس جمهوری گفت: اقتصاد کشور همواره با نرخ تورم بالا، دو رقمی و با نوسانهای زیاد همراه بوده و دولت برای پوشش آن مجبور به کاهش نرخ سودهای بانکی به صورت دستوری شده، هرچند این امر پیامد سرکوب مالی را به دنبال داشته است.

 • معرفی کتاب «اقتصاد ایران به کدام سو می‌رود؟»

  کتاب جدید نیلی هفته دومی شد

  به اذعان بسیاری مسعود نیلی و همکارانش، کامل‌ترین پژوهش حوزه اقتصاد کلان تاریخ ایران را در کتاب «اقتصاد ایران به کدام سو می‌رود؟» بررسی و نتایج آن را در اختیار جامعه آکادمیک ایران قرار داده‌اند.

 • معرفی کتاب؛

  اقتصاد ایران به کدام سو می‌رود؟

  «اقتصاد ایران به کدام سو می‌رود؟» مهم‌ترین کتاب تاریخ کلان اقتصاد ایران به قلم مسعود نیلی و همکارانش راهی بازار نشر ایران شد.

 • "اعمال‌تحریم‌ در اکثر کشورها موفق نبود"

  نیلی: لغو‌ تحریم‌ها جزئی از پازل ‌۸گانه‌ است

  این برداشت که ما فکر کنیم اگر تحریم‌ها برداشته شود، تمام مسائل ما با دنیا حل شده و تبدیل به کشوری مثل کره‌جنوبی خواهیم شد، اشتباه است. اما نکته‌یی که وجود دارد این است که رفع تحریم‌ها یکی از قطعات این پازل هشت‌گانه است که باید برداشته شود.

 • چهار اقتصاددان ارشد پیشنهاد کردند؛

  مثلث تحریک رشد اقتصادی

  در یک میزگرد اقتصادی که با حضور چهار اقتصاددان برجسته برگزار شد موضوع دستیابی به رشد پایدار اقتصادی مورد بررسی قرار گرفت.

 • ۷ تنگنای اصلی اقتصاد ایران تشریح شد

  تحلیل جدید نیلی از پساتحریم

  مشاور اقتصادی رئیس جمهور با تاکید بر اینکه در دوران پساتحریم نباید اجازه داد بخش خصوصی تضعیف شود، گفت: لازم باشد برای این دوران خطوط قرمزی برای اقتصاد ایران تعیین کنیم.

 • "اولویت کاری صندوق توسعه ازنظر نیلی"

  تسهیلات‌ریالی‌کالای‌سرمایه‌ای‌یاتسهیلات‌ارزی؟

  صندوق‌های نفتی یکی از مهم‌ترین اولویت‌های کشورهای صاحب نفت است. در کشور ما نیز از برنامه سوم توسعه صندوق ذخیره ارزی ایجاد شد که بعد‌ها به صندوق توسعه ملی تغییر نام داد. در مورد نحوه عملکرد این صندوق رویکردها و نظرات گوناگونی وجود دارد.

 • اولویت کاری صندوق توسعه چه باید باشد؟

  مطابق تجربه جهانی، صندوق‌های نفتی بر اساس پنج هدف ایجاد شده‌اند؛ استقلال بودجه دولت از درآمدهای نفتی و ایجاد قاعده مالی مناسب، حفظ اقتصاد از آثار بیماری هلندی، جلوگیری از کاهش درآمد دولت با کاهش درآمدهای نفتی، افزایش نظارت بر دارایی‌های نفتی و حفظ سهم نسل آینده از دارایی‌های نفتی.

 • انتخاب سخت اقتصاد ایران

  پس از تلاش بسیار تیم مذاکره‌کننده و حصول توافق هسته‌ای بین ایران و کشورهای 1+5 مهم‌ترین سوالی که اینک پیش روی همه مردم ایران قرار دارد این است که با ایجاد این تحول در عرصه روابط خارجی، چه پیامدهایی را از نظر اقتصادی می‌توان انتظار داشت.

 • "سال ۹۴ سخت‌ترین سال مالی کشور است"

  بزنگاه اقتصاد ایران فرارسید

  مشاور ارشد اقتصادی رئیس جمهور می‌گوید: اگر روند اجرایی تعهدات بدون ایجاد هرگونه خللی به پیش رود، ما در فصل پایانی سال شاهد آغاز لغو تمامی تحریم‌های اقتصادی خواهیم کرد.

 • "نمی‌دانیم پس از تحریم وضع خوب می‌شود"

  نیلی:حرکت‌با‌فرمان‌قبلی بحران را نزدیک‌می‌کند

  مشاور ارشد اقتصادی رئیس جمهور با بیان این که در دوره‌ای طولانی، برای اینکه رفاه کوتاه‌مدت ایجاد کنیم در زمینه مصرف کردن بسیاری منابع، دچار خطاهای فاحش شده ایم و دیگر به هیچ عنوان نمی‌شود روش قبلی را ادامه داد.

 • عبور اقتصاد از پوپولیسم

  جدیدترین‌ تحلیل مسعود نیلی از اقتصاد ایران

  فعالیت مسعود نیلی به‌عنوان مشاور اقتصادی رئیس‌جمهوری سبب شده تا برخی از منتقدان عملکرد اقتصادی دولت، همواره انگشت اشاره خود را به سوی او نشانه روند و از این اقتصاددان بخواهند تا برای هر مساله اقتصادی که در دولت تصمیم گیری می‌شود، توضیحاتی ارائه دهد.

 • آثا‌ر لوزان بر‌اقتصاد از‌تابستان شروع می‌شود

  بازار سرمایه چه خواهد شد؟

  مشاور ارشد اقتصادی رئیس‌جمهور در مورد تاثیر مذاکرات لوزان بر اقتصاد ایران عنوان کرد: انتظار این است که قاعدتاً باید بتوانیم اثرات این شرایط را در رشد اقتصادی 3 ماهه تابستان و پاییز مشاهده کنیم.

 • نیلی: رشد‌ ۶‌درصدی‌ وفاق‌سیاسی‌ می‌خواهد

  رشد‌اقتصادی منفی از‌کجا آب‌می‌خورد؟

  مسعود نیلی ریشه رکود و رشدهای منفی سال‌‌های اخیر را در نبود وفاق سیاسی می‌داند و معتقد است وفاق میان سیاستگذار و اقتصاددان شرط مهم دستیابی به رشد و خروج از رکود محسوب می‌شود.

 • رشد ۴.۶درصدی به‌معنای رونق اقتصادی نیست

  درآمدنفتی تابستان بیش‌از بهار شد

  مشاور اقتصادی رئیس جمهور در تشریح دلایل خروج از رکود گفت: رشد اقتصادی 4.6 درصدی به معنای رونق اقتصادی نیست،حجم اقتصاد ایران هنوز با زمستان سال 90 فاصله زیادی دارد و رشد اقتصادی بهار تنها به منزله نشانه‌ای از آغاز خروج از رکود بوده است.

 • مشاور اقتصادی رئیس‌جمهور تشریح کرد؛

  پشت صحنه بهار اقتصاد ایران

  مشاور اقتصادی رئیس‌جمهور معتقد است رسیدن به رشد اقتصادی مثبت در فصل بهار 93 و خروج کشور از رکود، اتفاق عجیبی به نظر نمی‌رسد چرا که با اتخاذ سیاست‌های اقتصادی عقلانی از سوی دولت یازدهم و ...

 • تکنوکرات ها علیه اقتصاددانان چپ و راست

  کدام‌جریان‌فکری‌اقتصادی دولت‌را اداره‌می‌کند؟

  در میان تکنوکرات های قدیمی که سال ها در ایران در دولت حضور داشته اند، نام برخی بیش از دیگران شهره شده است.

 • "روحانی شخصاً اقتصاد را مدیریت می‌کند"

  نیلی: یارانه خیلی پیچیده شد

  مشاور ارشد اقتصادی رئیس جمهور در گفت‌وگویی تفصیلی به ابهامات و شبهات درباره عملکرد ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، ادامه پرداخت یارانه نقدی، چرایی عدم احیای سازمان مدیریت و عدم انصراف مردم از یارانه پاسخ داد.

 • مشاور اقتصادی رییس‌جمهور مطرح کرد:

  برج‌های تهران برفراز کارخانه‌های تعطیل

  مشاور اقتصادی رییس‌جمهور از انحراف در سرمایه‌گذاری‌ها انتقاد کرد پس از گذشت یک سال از فعالیت دولت یازدهم، اکنون معلوم شده است که اقتصاد ایران با چنان محدودیت‌ها و انحراف‌هایی مواجه شده که رساندن آن به یک نقطه امن و پررونق به‌سادگی ممکن نیست.

 • بسته موج خوبی ایجاد کرد

  نیلی:نرخ تورم از هدف‌ هم کمتر می‌شود

  تا حالا مانند مریضی بودیم که خود درمانی می‌کردیم و اکنون و در این دوره به دلیل این شرایط خاص و تحریم‌ها حساسیت مسئله بیشتر است و باید هر آنچه را به تحریم مربوط نمی‌شود برطرف کنیم.

 • تحلیل دکتر نیلی از اقتصاد مقاومتی

  مشاور اقتصادی رئیس جمهور گفت: اقتصاد مقاومتی در کشور با تغییر رویکردهای اقتصادی محقق خواهد شد.

 • بسته سیاستی سند کوتاه مدت است

  رکود با تورم مشکل جدی امروز ایران

  مشاور اقتصادی رئیس جمهور، رکود عمیق با تورم بالا را مشکل جدی امروز اقتصاد ایران دانست و گفت: ما دوست نداریم ایران در زمره کشورهایی با تورم بالا قرار داشته باشد لذا جایگاه اقتصاد ایران باید ارتقا یابد.

 • تحلیل جدید نیلی از اقتصاد کشور

  مشاور اقتصادی رئیس جمهور در یک برنامه تلویزیونی گفت: حتی اگر تحریم هم نمی‌شدیم، باز هم امروز دچار رکود تورمی‌ می‌شدیم.

 • مسعود نیلی بررسی کرد

  چالش‌ های مهم اقتصادی سال ۹۳

  مسعود نیلی، مشاور ارشد اقتصادی رییس جمهوری چالش های اقتصاد ملی در سال 1393 را بررسی می کند.

 • تحلیل مسعود نیلی از تحریم‌ اقتصاد ایران

  مشاور اقتصادی رئیس‌جمهوری، جدیدترین تحلیل خود از اقتصاد ایران در سال‌جاری را بیان کرد و از سه چالش اصلی اقتصاد ملی در این سال سخن گفت.

 • ایده گرانی بنزین چگونه طرح شد

  چه کسی فاز ۲ هدفمندی را اجرا می‌کند؟

  مسعود نیلی در حال حاضر ایده پرداز اجرای فاز دوم طرح هدفمندی یارانه ها به شمار می آید، مدافعی که شاید بعدها مورد انتقاد یا ستایش قرار گیرد.