سعید لیلاز

اقتصاددان

عنوان شغل

استاد اقتصاد دانشگاه شهید بهشتی

سوابق اجرایی

استاد اقتصاد دانشگاه شهید بهشتی

روزنامه‌نگار

تحلیل گر اقتصادی

سردبیر روزنامه سرمایه

توضیحات

برخی مقالات:

1. اثرات تک نرخی شدن ارز بر نقدینگی شرکتها

مجله: حسابدار » اسفند 1373 - شماره 107 و 108

2. صادرات غیر نفتی در نگاهی دیگر

مجله: اطلاعات سیاسی - اقتصادی » بهمن و اسفند 1370 - شماره 53 و 54

3. سهم بخش صنعت از مصرف انرژی در کشور

مجله: اطلاعات سیاسی - اقتصادی » فروردين و ارديبهشت 1370 - شماره 43 و 44

4. عرضه و مصرف انرژی در کشور

مجله: اطلاعات سیاسی - اقتصادی » دي 1369 - شماره 40

5. نفت، توزیع درآمد، مالیات

مجله: اطلاعات سیاسی - اقتصادی » مهر 1366 - شماره 12

كتب:

١. تاليف كتاب موج دوم تجدد آمرانه در ايران(تاريخ برنامه هاي عمراني سوم تا پنج)

 

اخبار مرتبط

 • لیلاز: نباید بازار آزاد ارز را غیرقانونی اعلام می‌کردیم

  یک اقتصاددان معتقد به بازار آزاد می گوید که ما نباید بازار آزاد ارز را سیاه یا غیرقانونی اعلام می کردیم و حالا که چنین اتفاقی افتاده باید به صورت غیر رسمی و تلویحی آن را جدی نگیریم تا بازار بتواند خودش را با واقعیت‌ها تنظیم کند.

 • جهانگیری موافق بگیر و ببند در فضای مجازی نیست

  در پی ابلاغیه معاون اول رئیس جمهوری در خصوص مهلت یک هفته‌ای همه دستگاه‌های دولتی برای کوچ به پیام‌رسان‌های داخلی، سعید لیلاز تحلیلگر سیاسی یادداشتی در این زمینه منتشر کرد

 • تحلیلگر مسایل اقتصادی مطرح کرد:

  لیلاز: معافیت‌های مالیاتی بی‌منطق لغو شود/ بنگاه‌هایی که مالیات نمی‌دهند، کارآمد نیستند

  یک تحلیلگر مسایل اقتصادی گفت:«اگر قرار بر معافیت مالیاتی باشد، بخش های اقتصادی باید از این معافیت ها بهره بگیرند و نه نهادها.»

 • افزایش درآمدهای مالیاتی در منابع عمومی دولت

  مالیات‌ستانی برای توسعه یا دولت‌گردانی؟/ کشور با درآمدهای نفتی قابل اداره کردن نیست

  افزایش درآمدهای مالیاتی در منابع عمومی دولت،بخشی از کارنامه ای است که دولت یازدهم در چهارسال گذشته بدست آورده است؛کارنامه ای که حالا می تواند بخشی از اصلاحات ساختار اقتصاد ایران در چهارسال آتی باشد.

 • استفاده بخش‌های اقتصادی از معافیت مالیاتی؛

  لیلاز: دولت نمی‌تواند بگوید از بعضی‌ها مالیات نمی‌گیرم/ سهم درآمدهای مالیاتی خود در تولید ناخالص به ۱۲درصد برسد

  یک تحلیل گر مسایل اقتصادی می گوید: اگر قرار بر معافیت مالیاتی است، بخش‌های اقتصادی باید از این معافیت‌ها استفاده کنند نه نهادها و دستگاه های متعلق به این گروه یا آن گروه.

 • نقش صنعت خودرو در رشد اقتصادی

  بانک مرکزی در حالی خبر از رشد 5/ 12 درصدی اقتصاد ایران در سال 95 داد که «گروه نفت» بازیگر اصلی آن به شمار می‌رود، با این حال «گروه صنعت» به‌ویژه در بخش «خودروسازی»، نقش مکمل را در این جهش کم‌سابقه داشته است.

 • تاثیر رای مردم بر رشد اقتصادی

  یک اقتصاددان می‌گوید تا زمانی که ماشین انتخابات کار می‌کند، باید در انتخابات شرکت کرد و در شرایطی که برای کشور رقم می‌خورد تاثیرگذار باشیم.

 • لیلاز:منافع توافق‌هسته‌ای به جیب محروم‌ترین مردم ایران رفت

  سعید لیلاز گفت:سود حاصل از صادرات کالا به بازارهای صادراتی که پس ازتوافق برجام احیا شد،مستقیم به جیب صدها نفر از محروم ترین افراد کشور رفت.

 • لیلاز: از سید اولاد پیغمبر انتظار نمیرفت!

  سعید لیلاز گفت: کتابچه ای توسط ستاد آقای رئیسی در مورد وضعیت اقتصادی کشور و عملکرد ۴ ساله دولت روحانی منتشر شده است که سراسر دروغ و سیاه نمایی است!

 • لیلاز: یارانه ۲۵۰ هزار تومانی، دلار را به ۸۰۰۰ تومان می‌رساند

  سعید لیلاز گفت: اگر بنزین به لیتری ۱۰ هزار تومان برسد می‌توان ۷۰۰ هزار تومان یارانه پرداخت کرد. چرا‌ آقای قالیباف می‌خواهد ۲۵۰ هزار تومان یارانه بدهد؟ بنزین را به ۱۰ هزار تومان برساند و به همه ملت ۷۰۰ هزار تومان یارانه بپردازد. اگر قرار باشد با یک تورم لجام گسیخته حرکت کنیم می‌توان یارانه بیشتری پرداخت کرد.

 • لیلاز:شعار یارانه‌ای به گسترش فقر می‌انجامد؟!

  سعید لیلاز می‌گوید نکته‌ای که در شعارهای مربوط به افزایش یارانه‌های نقدی که توسط کاندیداهای ریاست جمهوری مطرح می‌شود، این است که این شعارها در صورت اجرا علاوه بر این‌که نوعی بی‌اعتبار دانستن قانون محسوب می‌شود ضد عدالت اجتماعی است و به گسترش فقر منجر می‌شود.

 • لیلاز: اگر روحانی نمی‌آمد سقوط اقتصاد قطعی بود

  یک تحلیلگر اقتصادی گفت: زمانی که حرف از روحانی می زنیم به مانند صحبت کردن از ملت است چرا که افراد به تنهایی توانی برای تحول ندارند و اعتقاد دارم اگر روحانی نمی آمد سقوط ایران قطعی بود.

 • لیلاز: ثبات سیاسی ایران نتیجه اقدامات اقتصادی دولت‌یازدهم است

  به گفته سعید لیلاز، رشد شاخص اقتصادی، کاهش نرخ بیکاری، تورم و فلاکت اقتصادی در دولت یازدهم باعث افزایش رفاه و تقویت قدرت خرید در آحاد جامعه شده است و نشانه های آن را می توان در افزایش چشم گیر فروش خودروهای داخلی و پیشی گرفتن سهم سفرهای لوکس از سفرهای مقرون به صرفه مشاهده کرد.

 • لیلاز: براساس قانون تجارت خودروسازان ورشکسته بودند

  سعید لیلاز گفت: امروز خودروسازهای اصلی کشور شرکای خود را شناخته‌اند و شرکت‌هایی همچون پژو، رنو، هوندا رسما فعالیت خود را آغاز کرده‌اند.

 • از سه قطبی رئیسی، روحانی واحمدی‌نژاد استقبال می‌کنیم

  احمدی‌نژاد بوریس یلتسین ایران می‌شود؟

  لیلاز تاکید کرد که مخاطب رییس جمهور سابق، اصلاح‌طلبان نیستند بلکه مخاطب او مقامات ارشد نظام است. وی احتمالا تبدیل به بوریس یلتسین ایران می‌شود.

 • ثبات سال ۹۵ ، اقتصاد ایران را پیش بینی پذیر کرد

  مهم ترین نقطه قوت اقتصاد ایران در سال گذشته ثبات بازارها بوده که این زمینه و عاملی برای دستاوردهای مهم از جمله تورم تک رقمی، خیز رشد اقتصادی و فعال شدن واحدهای تولیدی و حفظ آمار اشتغال در کشورمان بوده است.

 • رشد اقتصاد زیر سایه انتخابات قرار می‌گیرد

  چشم‌انداز رشد اقتصاد ایران در سال 1396 تحت تاثیر چند عامل سیاسی مهم است. انتخابات ریاست جمهوری که 29 اردیبهشت سال ‌آینده خواهد بود، می‌تواند در ایجاد فضای انتظار موثر باشد.

 • نقد لیلاز به نامه ۴۰ پژوهشگر اقتصادی به روحانی:

  خسارت‌های ناشی از سقوط اقتصاد در سال‌های ۹۰ و ۹۱ جبران شد

  سعید لیلاز تحلیلگر مسایل سیاسی و اقتصادی گفت: رکورد زنی حجم تولید ناخالص داخلی در سال جاری به این معنی است که تمام خسارت های ناشی از سقوط اقتصاد در سال های 90 و 91 جبران شده است.

 • لیلاز: با مقایسه آمار و عملکرد پاسخ کوبنده‎ای به تخریب‎کنندگان بدهیم

  برای مقایسه عملکردها و پی بردن به میزان صداقت افراد در ادعاهایشان بهترین منبع آمار است، برای بررسی عملکرد دولت یازدهم هم بهترین روش بررسی آمار و داده و ستانده‎ها است.

 • لیلاز : قدرت خرید کارمند۷۳ درصد سقوط کرد

  اختلاف طبقاتی اجتماعی یک اصطلاح جامعه‌شناسی است. در مسائل جامعه‌شناسی معمولا از این اصطلاح استفاده زیادی می‌شود، اما اختلاف طبقاتی در هر جامعه به گونه‌ای متفاوت مشاهده می‌شود. مشخصه یا معرف این اختلاف نحوه تقسیم سرمایه‌های مادی و غیر مادی هر جامعه است.

 • بحرانی که بی‌توجهی به مشکلات صندوق‌ها ایجاد می‌کند

  استاد دانشگاه شهید بهشتی گفت: بنگاه‌داری صندوق‌های بازنشستگی در صورتی درآمدزا و اقتصادی می‌شود که مدیریت آن‌ها وابسته به دولت نباشد و از روش‌ها و سیاست‌گذاری‌های بین‌المللی الگوگیری کنند.

 • ١١درصد از مردم ایران زیر خط فقر مطلق هستند

  خط فقر یک مسأله ملی است. این خط درست مثل ماهیت نامریی‌اش واقعیت را نیز نمی‌تواند به صورت مریی نشان دهد.

 • لیلاز: قیمت دلار در بازه ۳۹ هزار ریالی منطقی است

  استاد اقتصاد دانشگاه شهید بهشتی تهران نرخ کنونی دلار در بازار آزاد را منطقی و طبیعی توصیف کرد و گفت: انتظار نمی رود قیمت دلار از 39 هزار ریال کمتر شود.

 • اشتغالزایی با پول ایرانی در چین و کره‌ جنوبی

  با پول‌های سرگردان چه باید کرد؟ ماجرای پول‌های سرگردان در اقتصاد ایران و مسیری که باید برای هدایت این حجم از اعتبارات در نظر گرفته شود، یکی از معادلات چند مجهولی اقتصاد ایران است که به نظر می‌رسد هر چه سریع‌تر باید برای آن راهکارهای موثر اجرایی در نظر گرفت.

 • سعید لیلاز وضعیت اقتصادی کشور را توضیح می‌دهد

  ٤ بحران فوری پیش روی اقتصاد ایران

  بیش از یک دهه پیش وقتی دو کشور مالزی و ترکیه به رشدهای بالای ٨ درصد می‌رسیدند، یک هدف مشترک را دنبال می‌کردند؛ توسعه یافتگی.

 • پایان اثر تعیین‌ کنندگی نفت بر اقتصاد ایران

  لیلاز:نفت‌دیگر نمی‌تواند مسیر اقتصاد ما رادگرگون کند

  سعید لیلاز می گوید:«اگر قیمت نفت دوبرابر شود،دیگر بر اقتصاد اثر تعیین کننده ندارد.»

 • در نشست تاملی بر نظام برنامه‌ریزی در ایران بررسی شد

  شکست توسعه از کانال تناقض ذاتی سازمان برنامه و بودجه

  شیوه تدوین لایحه برنامه ‌ششم توسعه از سوی دولت یازدهم با بحث‌ها و انتقادات فراوانی همراه بود و روند بررسی و تصویب آن در مجلس بیشتر از سندهای توسعه‌یی قبلی به‌ طول انجامیده است؛

 • آیا ترامپ می‌تواند برجام را نپذیرد؟

  سعید لیلاز می‌گوید ترامپ نمی‌تواند برجام را نپذیرد و برجام با روی کار آمدن هر کدام از کاندیداهای ریاست جمهوری آمریکا خطری اجرای برجام را تهدید نمی‌کند. به نظر من آنچه که درباره از بین بردن برجام و... مطرح می‌شود فقط سرو صدای بیهوده است و سرنوشت موضوعی مانند برجام به سلیقه رئیس‌جمهور آینده آمریکا تغییر نمی‌کند.

 • استراتژی خروج از بحران دولت

  مهم‌ترین رسالت دولت یازدهم، استراتژی خروج از بحران است. گاهی فراموش می‌شود که این دولت در چه شرایطی، ساختار سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و امنیتی کشور را تحویل گرفت. شرایط در همه این حوزه‌ها وخیم بود و کشور در آستانه یک سقوط هولناک در تمامی این حوزه‌ها به سر می‌برد؛ برای همین استراتژی خروج از بحران، استراتژی بسیار مهم و باارزشی است.

 • لیلاز: مالزی می‎تواند میانجی اقتصادی ایران باشد

  «شفافیت اقتصادی» لازمه پیشرفت اقتصادی است

  تبیین استراتژی در مواجهه با کشورها پیش نیاز هر رابطه اعم از تجاری، اقتصادی و سیاسی است. مرتب کردن اولویت‌ها، شناسایی دقیق از ویژگی‌های اقتصادی و سیاسی طرف مذاکره و البته شناخت دقیق از نیازهای فوری کشور، پیش‌نیاز ترسیم استراتژی اقتصادی است.

 • سقوط یک سومی ارزش یارانه نقدی

  یک کارشناس اقتصادی از کاهش ارزش یارانه نقدی پرداختی به مردم به یک سوم ارزش اولیه خبر داد و تورم را عامل اصلی کاهش ارزش یارانه نقدی دانست.

 • سعید لیلاز:

  دولت روحانی اقتصاد ایران را در مسیری شایسته قرار داد

  کارشناس اقتصادی و عضو شورای مرکزی کارگزاران سازندگی گفت: دولت روحانی به رغم محدودیت های سیاسی و اجتماعی که با آن مواجه بود، اقتصاد ایران را در مسیری شایسته قرار داد و اجازه نداد رفتارهای دولت قبل تکرار شود.

 • سعید لیلاز :

  دعواهای سیاسی گرهی از اقتصاد ایران باز نمی‌کند

  دولت یازدهم کمتر از 6 ماه دیگر وارد سال پایانی دوره ریاست خود می‌شود و حالا با نزدیک ‌شدن به انتخابات فضای فکری و کارشناسی به تکاپوی بیشتری‌ درآمده است. عده‌یی در نقد دولت می‌نویسند و می‌گویند و عده‌یی نیز با بیان مکرر اقدامات مثبت دولت سعی در حفظ وضع موجود دارند.

 • نیاز به راه های پیچیده تر

  لیلاز: کاهش تورم دستاورد اقتصادی مهم دولت است

  استاد اقتصاد دانشگاه شهید بهشتی کاهش تورم را دستاورد اقتصادی مهم دولت در سه سال گذشته اعلام کرد و گفت: بیشتر راه حل هایی که برای اقتصاد ارایه می شود، به دلیل نقص بررسی ریشه و ماهیت مساله، کافی و چاره ساز نیست.

 • سعید لیلاز تشریح کرد:

  خودروسازان مجبورند بازارسازی کنند

  صنعت خودرو ایران اگرچه در سال 91 با کاهش تولید قابل توجهی روبه‌رو بود اما در ادامه توانست، تولید خود را منطقی کرده و براساس ظرفیت‌‌های اصلی خود و نیاز بازار به عرضه انواع خودرو بپردازد.

 • لیلاز : تحقق رشد ۷ درصدی تا پایان سال

  استاد دانشگاه شهید بهشتی درباره پیش بینی رشد اقتصادی 6.6 درصدی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی برای امسال گفت: به نظر می رسد رشد ارزش افزوده بخش صنعت و کشاورزی در این گزارش دست کم گرفته شده است و با لحاظ این امر، تا پایان سال به رشد بیش از هفت درصدی دست می یابیم.

 • لیلاز : تحقق رشد ۷ درصدی تا پایان سال

  استاد دانشگاه شهید بهشتی درباره پیش بینی رشد اقتصادی 6.6 درصدی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی برای امسال گفت: به نظر می رسد رشد ارزش افزوده بخش صنعت و کشاورزی در این گزارش دست کم گرفته شده است و با لحاظ این امر، تا پایان سال به رشد بیش از هفت درصدی دست می یابیم.

 • دلایل بالا ماندن تعرفه‌ها در صنعت خودرو

  تعرفه به جیب چه کسی می‌رود؟

  صنعت خودرو ایران با نیم قرن سابقه‌یی که در تولید انواع خودرو در کشور دارد، در سایه تعرفه‌های بالا به حیات خود ادامه داده و امروز به جایی رسیده که دو خودروساز بزرگ کشور نزدیک به 90 درصد بازار را در اختیار خود قرار داده‌اند.

 • لیلاز : دولت، قرار انقلاب اقتصادی نداشت

  روزی که حسن روحانی به معرفی اعضای تیم اقتصادی خود پرداخت و از اسحاق جهانگیری به ‌عنوان معاون‌اولش نام برد، استراتژی دولت برای مدیریت اقتصاد ایران را نیز با همین نام‌ها تلویحا به تصویر کشاند و بدون اینکه اعلام کند، اقدام به ریل‌گذاری جدیدی در مسیر اقتصاد کشور کرد.

 • لیلاز: ایران چاره‌ای جز پیوستن به FATF ندارد

  استاد اقتصاد دانشگاه شهید بهشتی تأکید کرد اقتصاد ایران وابسته به بازارهای جهانی است؛ بنابراین بدون پیوستن به FATF امکان مبادلات بین‌المللی خود را از دست می‌دهد.

 • رشد نقدینگی مهمترین عامل موثر بر نرخ تورم، در سال آتی

  استاد اقتصاد دانشگاه شهید بهشتی گفت: احتمال دارد اقتصاد ایران به دلایلی مانند رشد نقدینگی در سال 96 با نرخ تورم دو رقمی روبرو شود اما به طور قطع این رشد تورم، بلندمدت و افسارگسیخته نخواهد بود.

 • زیست سرافرازانه در نظم اقتصادی جهان

  بازگشت ایران به نظم بین‌المللی پس از برجام قوت گرفته است و این در حالی است که نظم بین‌المللی موجود نظمی است که تحت سلطه قدرت‌های بزرگ جهانی قرار دارد و نمی‌توان هم کاری انجام داد.

 • بازار مسکن دیگر دچار انفجار قیمت نمی‌شود

  یک اقتصاددان با بیان این که بازار مسکن وارد دوره رونق شده است، گفت: در بازار مسکن دیگر شاهد انفجار و جهش قیمت‌ها نخواهیم بود.

 • باید مسیر خود را انتخاب کنیم؛

  ادغام در جامعه‌ جهانی یا انزوا

  انتشار متن نامه های دو بانک کشورخطاب به برخی قرارگاه ها و موسسات مرتبط با نهادهای نظامی و امنیتی کشور مبنی بر عدم ارائه خدمات ارزی به آنها به دلیل پیوستن ایران به قرارداد بین المللی FATF موضوعی است که بسیاری از رسانه ها با جوسازی درباره آن، اصل برجام را زیر سوال برده اند.

 • لیلاز : نه ظریف قوام است نه امروز سال ١٣٢٥

  مقایسه میان برخی حوادث امروز با برشی از تاریخ در جامعه ما امر نوظهوری نیست اما این قیاس غالبا از سوی سیاستمداران و در مواردی توسط ژورنالیست‌ها و روزنامه‌نگاران انجام می‌شد.

 • موانع سرمایه‌گذاری در ایران؛ از اما تا اگر

  سرمایه ویزا ندارد

  پس از جنگ تحمیلی تقریباً همه دولت‌ها برنامه ای برای جذب سرمایه ایرانیان خارج از کشور داشته‌اند ولی کمتر موفق بوده‌اند. مشکل کجاست؟

 • حقوق های نجومی مغایر با آرمان انقلاب است

  هیاهوی ۳۰میلیونی و سکوت ۳هزار میلیارد تومانی!

  سعید لیلاز معتقد است دستمزدهای نجومی تنها مسئله‌ دولت نیست و باید دید آیا در ده‌ها میلیارد دلار ثروت متعلق به نهادهای حکومتی خارج از دولت شامل شرکت‌های زیر نظر دستگاه‌های دیگر هم دستمزدهای کلان داده می‌شود یا نه. همچنین اگر مطالباتی وجود دارد، اساسا چرا آنها باید از شمول این نظارت مستثنا باشند؟ به گفته او نباید با فروکاستن فساد به حقوق‌های نجومی از اختلاس‌ها و فسادهای کلان میلیاردی غافل شد.

 • سعید لیلاز تحلیل کرد :

  نادیده گرفتن نقش مجلس در شکست برنامه‌های توسعه

  اجرای برنامه ششم توسعه گویا سرتمامی ندارد. در حالی این برنامه حدود سه هفته پیش به مجلس تقدیم شد که قرار بود این برنامه در مجلس قبل تصویب شود.

 • اعتبار اوراق قرضه آمریکا زیر سوال است

  لیلاز: باید با عاملان توقیف دارایی ایران برخورد شود

  یک تحلیلگر مسائل اقتصادی درباره سخنان امروز رئیس جمهور مبنی بر اینکه دستگاه قضایی بایداهمال صورت گرفته در خارج نکردن اموال کشور از دسترس آمریکا را پیگیری کند، گفت: اقدام آمریکا در توقیف 2 میلیارد دلار از دارایی های جمهوری اسلامی ایران در تاریخ بشر بی سابقه است.

 • سعید لیلاز:

  محدودیت مطبوعات عامل ایجاد فساد اقتصادی است

  برخی منتقدان دولت یازدهم پس از گذشت سه سال با بهره‌برداری از تحولات و اتفاق‌هایی که در سطح جامعه به وقوع می‌پیوندد و بسیاری از آنها ریشه در مشکلات گذشته دارد، با استفاده از ابزارهای تبلیغاتی موجود و جریان سازی علیه دولت نسبت به تخریب مسوولان اجرایی کشور اقدام کرده اند؛

 • سعید لیلاز :

  نهادهای عمومی غیر دولتی تحت نظارت نیستند

  رئیس جمهوری در سفر اخیر خود به کرمانشاه، در جلسه سرمایه‌گذاران و توسعه این استان، بر ساماندهی نظارت بر نهادهای عمومی غیردولتی تأکید کرد.

 • لیلاز:هجمه ها علیه دولت اثر ندارد

  یارانه به ۴۰ درصد جمعیت ایران تعلق بگیرد

  سعید لیلاز گفت: اگر قرار بود هجمه هایی که علیه آقای روحانی انجام می شود، نتیجه بدهد،باید در 7 اسفند اثر می گذاشت .

 • لیلاز: اقدام دولت برای اصلاح از درون، بی‎سابقه بود

  دولت تاکنون اقدام‎های مناسبی در حل مساله این معدود افراد که حقوق‎های نامتعارف گرفته‎اند، انجام داده است. تا امروز در نظام جمهوری اسلامی سابقه نداشته است که دستگاهی اصلاحات ساختاری برای فساد اداری را این چنین از درون خود و با قاطعیت انجام دهد.

 • معجزه اقتصادی برای تبدیل کدو به کالسکه نداریم

  لیلاز: باید راه رفته را برگردیم!

  سعید لیلاز گفت: در حالی که دو سوم تشکیل سرمایه کشور تا اواخر سال 1384 ماشین آلات بود، اکنون این میزان به یک سوم کاهش پیدا کرده است.

 • در ستایش تورم تک رقمی

  بعد از انقلاب اسلامی تنها دو سال شاهد تورم تک رقمی بودیم؛ سال‌های 61 و 64. اهمیت و ویژگی بارز تک رقمی شدن نرخ تورم در سال 95 این است که برخلاف دفعات پیش، این بار در یک روند باثبات و ادامه‌دار این مسأله اتفاق افتاده است.

 • ۳ نکته مهم درباره حقوق مدیران دولتی

  در خصوص موضوع پرداخت‌های گزاف حقوق و پاداش مدیران و اعضای هیأت مدیره برخی شرکت‌ها و بنگاه‌های دولتی باید زوایای مختلف را مورد بررسی قرار داد و تنها به یک جنجال رسانه‌ای اکتفا نکرد.

 • مصوبه حذف ۲۴ میلیون نفر سیاسی است

  پیشنهاد سعید لیلاز برای یارانه‌ها

  سعید لیلاز گفت: مصوبه حذف 24 میلیون یارانه بگیر که از سوی مجلس قبل به دولت تکلیف شد،مصوبه سیاسی است و لذا به مجلس جدید پیشنهاد می شود که این مصوبات را دوباره بررسی کنند.

 • میزگرد سوسیالیسم، بازار و سوداگری برگزارشد

  لیلاز: تله سیاستی در راه اصلاحات اقتصادی

  در میزگرد اقتصادی با موضوع «سوسیالیسم، بازار و سوداگری» که با حضور عباس آخوندی، علی مدنی‌زاده، حسین راغفر و سعید لیلاز برگزار شد، حاضران دیدگاه‌های خود را درخصوص شرایط تاریخی و فکری حاکم بر سیستم اقتصادی کشور و اصلاحات مورد نیاز برای غلبه بر موانع اقتصادی، اعلام کردند.

 • از آلودگی جنسی تا مرگ و زندگی اقتصاد ایران؛

  حواشی مهمتر از متنی که راغفر و لیلاز گفتند

  حسین راغفر اقتصاددان ایرانی که خود را در حلقه «نهادگرایان» جای داده است در میزگرد برگزار شده در دانشگاه شریف با حاشیه‌هایی که با حرف‌هایش تولید کرد نشان داد چقدر خوب رگ خواب دانشجویان طرفدار عدالت را می‌شناسد و چگونه می‌تواند با گفتن حرف‌های دلفریب آنها را وادار کند برایش دست بزنند.

 • سهم خودرو در GDP از ۳.۵ به ۲.۵ درصد رسید

  لیلاز:اهمیت خودرو در اقتصاد ایران کاهش یافت

  یک کارشناس اقتصاد خودرو از کاهش سهم صنعت خودرو در تولید ناخالص داخلی خبر داد و گفت: با توجه به کاهش سهم خودرو در GDP از 3.5 به 2.5 درصد، اهمیت این صنعت در اقتصاد ایران کاهش یافته است.

 • نباید از آمریکا اوراق قرضه می‌خریدیم

  یک کارشناس اقتصاد سیاسی، قصور دولت دهم در خرید اوراق خزانه آمریکا را غیرقابل انکار دانست و گفت: وقتی در اندیشه مبارزه ضدامپریالیستی و مقابله با نظم بین المللی موجودیم و طرف ما آمریکاست، باید مقدماتی را رعایت کنیم.

 • سرعت مناسب روند اقتصاد کشور

  لیلاز: یک شبه همه مشکلات حل نمی‌شود

  یک کارشناس اقتصاد سیاسی گفت: اگر فکر کنیم به صرف توافق هسته ای، همه مشکلات بین ایران و آمریکا یک شبه حل می شود، دیدگاهی ساده لوحانه و نشانه بی دانشی در دیپلماسی، روابط ژئوپلتیک بین المللی و نیز مسائل فنی هسته ای است.

 • تولید ناامیدی، خلاف منافع ملی است

  رئیس دولت یازدهم یکی از باسابقه‌ترین مدیران ارشد سیاسی در چند دهه اخیر است که مناصب بسیار بااهمیتی مثل دبیری شورای امنیت ملی و نیابت رئیس مجلس قانونگذاری از جمله این مناصب است.

 • سعید لیلاز، کارشناس صنعت خودرو تحلیل کرد:

  خودروسازان ناگزیر به همکاری با فرانسوی ها

  شاید نتوان نتایج این تعامل و عرضه محصولات جدید را در سال 95 مشاهده کرد اما در مجموع این همکاری‌ها‌ نوید‌بخش توسعه صنایع خودروسازی کشور است.

 • لیلاز:نفت قیمت بیش از ۵۵دلار را تحمل نمی‌کند

  طرح نفتی روسیه و عربستان علیه ایران

  یک استاد دانشگاه با اشاره به طرح روسیه و عربستان برای فریز نفتی و مخالفت ایران با این طرح گفت: «اینکه این دو کشور که مجموعا 20 میلیون بشکه نفت در روز صادر می کنند انتظار داشته باشند ایران از یک میلیون بشکه خود بگذرد درست نیست. اگر عربستان و روسیه هر کدام 500 هزار بشکه از صادرات خود کم کنند حتی انتشار این خبر و قبل از اجرای آن می تواند قیمت نفت را به بالای 50 دلار برساند.»

 • امسال چقدر خودرو تولید می‌شود؟

  یک کارشناس اقتصاد سیاسی از تولید 15 درصد انواع خودرو در کشور خبر داد گفت: خودروسازان کشور در سالجاری حداکثر یک میلیون و یکصد هزار دستگاه انواع خودرو به تولید خواهند رساند چون برای بیش از این تعداد بازاری وجود ندارد.

 • در دوره قبل، هر روز بر جمعیت زیر خط فقر اضافه شد

  لیلاز: لغو تحریم‌ها مقدمه رونق است

  «شرکت مردم در انتخابات موجب رونق اقتصادی در آینده نزدیک می شود. همیاری مجلس آینده با دولت می تواند وضعیت اقتصادی را بهبود ببخشد.»

 • لیلاز: حذف یارانه ها در دستور کار دولت نیست

  یک اقتصاد دان در رابطه با شائبه قطع یارانه ها در صورت روی کار آمدن مجلس همسو با دولت گفت: دولت برنامه ای برای حذف یارانه ها ندارد واین موضوع به طور کلی در دستور دولت نیست.

 • نقطه‌ای روشن برای نجات اقتصاد

  پس از 2 سال و اندی مذاکره نفسگیر و بسیار مهم که هر لحظه احتمال بر هم خوردن آن و واژگون شدن همه بنای ساخته شده وجود داشت، به توافقی تاریخی دست پیدا کردیم که ایران، منطقه خاورمیانه و جهان را از لبه پرتگاه جنگ و بحران های غیر قابل پیش بینی نجات داد.

 • دست‌وپای‌دولت‌ درآزادسازی‌اقتصاد بسته‌است؟

  قبولی دولت در امتحان آزادسازی

  اظهارات اخیر برخی اقتصاددانان معتقد به اقتصاد آزاد در خصوص مشی دولت یازدهم در تصمیم گیری ها و سیاستگذاری‌ها طی ماه های اخیر به سمتی رفته که آنها غالبا انگشت انتقاد خود را به سمت دخالت دولت در قیمت گذاری برخی کالاها نشانه رفته اند و ...

 • لیلاز آینده اقتصاد ایران را پیش‌بینی می‌کند

  آغاز رشد اقتصاد ایران از دی‌ماه

  درشرایطی که اندک زمانی به لغو تحریم‌ها باقی‌مانده، بازار گمانه‌زنی‌ها در رابطه با آینده اقتصاد ایران «داغ‌داغ» است. حال آنکه بسته دولت برای خروج از رکود اقتصادی، پیش‌بینی در رابطه با وضعیت اقتصادی ایران را سخت‌تر کرده است.

 • استراتژی و تاکتیک نجات اقتصاد ایران

  اکنون متوسط نرخ تورم 14‌درصد است اما چون تورم کاهنده است به نظر می‌رسد به ازای پولی که دولت در اقتصاد تزریق می‌کند مقداری رشد نقدینگی ما افزایش خواهد یافت و اگر معادل نصف یا یک سوم آن رشد نقدینگی، رشد اقتصادی داشته باشیم اصلا تورم ایجاد نخواهد شد؛

 • "لوکوموتیو‌مسکن برای همیشه از‌کار افتاده‌است"

  لیلاز:صدای‌خُرد‌شدن‌استخوان‌مردم‌را‌نمی‌شنوند

  یک استاد دانشگاه گفت: «اگر منظور صاحب نظران از رونق مسکن، بازگشت به 130 میلیون متر مربع سال های 90 و 91 است به نظر من بازار مسکن ایران هرگز به رونق باز نخواهد گشت. یعنی اگر اقتصاد ایران به شرایط رونق و طبیعی خود برگردد نهایت بین 70 تا 80 میلیون متر مربع در سال باید مسکن شهری ساخته شود نه 130 میلیوت متر مربع.»

 • "فروش بیش از ۱۱۰ هزار خودرو با وام تورم زاست"

  لیلاز: تقاضا برای وام خودرو همچنان ادامه دارد

  سعید لیلاز می گوید:آنچه فروخته شده،تولید دو هفته خودروسازان است و هدف دولت از این طرح شروعی برای رونق تولید و خروج از رکود است.

 • سعید لیلاز: از دی‌ماه آثار رونق را می‌بینیم

  سعید لیلاز با بیان مهم‌ترین دغدغه‌های سیاسی و اقتصادی این روزهایش گفت که سرنوشت دو انتخابات آینده در اسفند ماه و همچنین راه‌‌های پیش روی دولت برای خروج از بحران‌های اقتصادی بیشترین موضوعاتی است که ذهنش را درگیر خود کرده است.

 • خطر سقوط قطار اقتصادی دولت به دره؛

  لیلاز: دولت مانند دوره جنگ کوپن کالا بدهد

  سعید لیلاز با انتقاد از تعلل دولت در کاهش هزینه‌های جاری گفت که برخی دولتمردان انگار هنوز به خوبی درک نکرده اند که اوضاع اقتصاد ایران مطلوب نیست و به مرز بحران رسیده است. او پیشنهاد کرد دولت به مانند دوره جنگ به مردم کوپن کالا ارائه دهد.

 • لیلاز: میان شرکای خارجی رقابت ایجاد کنیم

  تاسیس «بانک زیرساخت آسیا» به محوریت چین، رخداد مهمی است که می‌تواند تحولات اقتصادی جهان را در آینده دستخوش تغییر کند.

 • به درآمدهای پساتحریم خوش‌بین نباشیم

  در ایران وضعیت بودجه را بیش از آنکه اراده بودجه‌نویسان تعیین کند، شرایط بیرونی مشخص می‌کند و در حال‌حاضر این شرایط قدرت مانور دولت را بسیار کاهش داده است.

 • در مناظره پورقاضی و لیلاز مطرح شد؛

  آیا نیلی مسوول تداوم رکود است؟

  مهدی پورقاضی رییس کمیسیون صنعت و معدن اتاق تهران، یکی از فعالان اقتصادی – صنعتی متعهد نسبت به بخش خصوصی است که حضوری فعال در بحث‌های اقتصاد سیاسی دارد.

 • "درآمدهای حاصل از نفت از دست رفت"

  لیلاز:فروپاشی قدرت خرید جامعه

  سعید لیلاز، رییس کمیته اقتصادی حزب کارگزاران سازندگی در نشست هم‌اندیشی اتاق تهران ضمن بیان برخی آمارهای ناراحت‌کننده از شرایط امروز اقتصاد ایران پیامدهای سیاست‌های اقتصادی اعمال شده در ۸ سال فعالیت دولت احمدی‌نژاد را برای حاضران یادآور شد.

 • آزاد‌سازی اقتصادی، تنها راه نجات اقتصاد ایران

  لیلاز: کاهش بیش از حد تورم اشتباه است

  یک اقتصاددان تنها راه نجات اقتصاد ایران را آزاد‌سازی اقتصادی عنوان کرد.

 • "منابع‌ارزی‌با‌آهنگ‌رشد‌منظم‌وارد‌اقتصاد‌می‌شود"

  لیلاز: منابع‌ ارزی را خرج تثبیت‌ دلار کنیم

  یک تحلیلگر مسایل اقتصادی گفت: اگر رییس جمهوری منابع ارزی را به درستی و به تثبیت نرخ ارز تخصیص دهد، مطمئنا با برنامه ریزی های دقیقی که دولت در حال انجام دارد، این منابع با آهنگ رشد منظم و قابل کنترل وارد اقتصاد خواهند شد.

 • لیلاز: مخالف کاهش قیمت خودرو هستم

  مردم‌پول‌ندارند شیر‌بخرند،چه‌برسد به‌خودرو

  سعید لیلاز گفت: دولت اگر می‌خواهد بازار خودرو را تکان بدهد، بهتر است یارانه، وام و تسهیلات خود را به مشتران بپردازد نه خودروسازها.

 • "تاخیر در تک رقمی شدن تورم با مفاد بسته"

  بسته‌اقتصادی‌دولت کشور را از رکود خارج‌می‌کند

  تحلیلگر ارشد اقتصادی و استاد دانشگاه شهید بهشتی با بیان اینکه بسته اقتصادی دولت می تواند کشور را از رکود خارج کند، گفت: انتظار داریم اقتصاد کشور به تدریج و از حدود ماه های دی و بهمن از رکود خارج شود.

 • نرخ تورم ۱۴ درصد قابل تحمل است

  سعید لیلاز، رییس کمیته اقتصادی حزب کارگزاران سازندگی که چند روز پیش در گزارشی از پیامدها و انگیزه‌های نامه‌نگاری 4 وزیر انتقاد کرده، یادآور شده بود که گروهی از بورژواهای رانت‌خوار می‌خواهند دولت سیاست‌های مهار تورم را رها کند، در برابر یک پرسش قرار گرفت:

 • تورم در حد ۱۲ درصد باقی می ماند

  لیلاز: تغییرجهت سیاست‌های‌ اقتصادی دولت

  رئیس کمیته اقتصادی حزب کارگزاران مصاحبه تلویزیونی دیشب رئیس‌جمهور را تغییر جهت دولت از سیاست‌های اقتصادی‌اش ارزیابی کرد و گفت به نظر می رسد با توجه به اینکه قرار است 7.5 هزار میلیارد تومان منابع در این هفته به خزانه واریز شود، این احتمال وجود دارد که درکوتاه مدت تورم صعودی شود.

 • بانک‌های نهادهای نظامی؛ بخشی از بازار غیرمتشکل

  ایران صاحب‌‌یکی‌ازفاسدترین‌ بازارهای‌پولی‌دنیا

  بانک‌های زیر نظر نهادهای نظامی نیز بخش بزرگی از بازار غیرمتشکل هستند. در 10 سال اخیر بازار غیرمتشکل بسیار گسترده شده است و این باعث شکست طرح‌هایی همچون کاهش نرخ سود بانکی می‌شود.

 • آمار ناامیدکننده تولید خودرو تا پایان امسال

  لیلاز : رشد تولید خودرو منفی می‌شود

  سعید لیلاز گفت: افت تولید خودرو در کشور از ابتدای شهریور شروع شده که پیش‌بینی می‌شود تا پایان امسال این رشد یا منفی شود و یا اینکه در خوشبینانه‌ترین حالت به اندازه سال قبل تولید خودرو صورت گیرد.

 • معضلات اقتصادی امروز بازتاب درآمد نفت است

  «وقتی بورژوازی و در واقع یک طبقه جدید اجتماعی شکل می گیرد، آن طبقه به دنبال ایدئولوژی‌ای می‌گردد که بتواند آن را اجرایی کند. اخلاق لوتری وپروتستانی اواخر قرن 15 میلادی شکل گرفت و بورژوازی نیز 200 تا 300 سال جلوتر از آن شکل گرفت».

 • لیلاز: عملکردها در اقتصاد منطبق بر بودجه نبود

  نگاه دولت در بودجه سال ۹۵ چگونه است؟

  یک کارشناس اقتصادی در مورد بودجه سال آینده عنوان کرد: عملکردها در اقتصاد ایران هیچ‌گاه منطبق بر بودجه نبوده است، علاوه بر این، دولت برای تنظیم بودجه سال 1395 با ابهامات زیادی روبه‌روست.

 • "رکود درصنعت خودرو به دلیل کمپین است"

  لیلاز: اقتصاد دچار اولین بحران درونزا شد

  سعید لیلاز می گوید: خودروسازان در رکود اقتصادی که اقتصاد ایران با آن روبروست، کمترین آسیب را دیده اند.

 • لیلاز:اصلاحات‌اقتصادی سرعت‌بیشتری‌داشته‌باشد

  مهمترین دستاوردهای دولت روحانی؟

  یک تحلیلگر مسایل اقتصادی مهمترین دستاورد دولت در بخش اقتصاد را ثبات بخشی و پیش بینی پذیر کردن اقتصاد از طریق کاهش التهابات سیاسی - اقتصادی عنوان کرد و گفت: اما عدم سرعت بخشی به اصلاحات و آزادسازی اقتصاد دو نقد جدی به عملکرد دولت محسوب می شوند.

 • "اصلاح‌اقتصاد‌مقدمه‌بازنگری‌در‌نظام‌بانکی‌است"

  لیلاز: فساد در سیستم بانکی حاکم است

  استاد اقتصاد دانشگاه شهید بهشتی اصلاح نظام ساختاری اقتصاد ایران را مقدمه بازنگری در نظام بانکی دانست و گفت: اصلاح نظام بانکی زمانی معنا پیدا می کند که ساختار اقتصاد کشور به سمت آزادسازی هدایت شود.

 • سنجش میزان تعیین‌کنندگی سهم تحریم‌ها

  لیلاز:سند چشم‌انداز ۱۴۰۴ بی‌استفاده است

  روز شنبه در بنیاد امید ایرانیان و به میزبانی محمدرضا عارف، جلسه‌یی با عنوان «چشم‌انداز رشد اقتصادی در پساتحریم» با حضور سعید لیلاز و حسین عبده‌تبریزی کارشناسان اقتصادی برگزار شد.

 • لیلاز: کاهش ۴۲صدی درآمد‌ سرانه طی۳۹سال

  سعید لیلاز با تحلیل آمار درآمد سرانه اعلام کرد که هنوز درآمد سرانه ایرانیان به سطح سال 1355 نرسیده است.

 • "مناطق‌تجاری‌آزاد با دیگر‌دوایر‌دولتی تناقض‌دارد"

  لیلاز: مناطق‌آزاد دالان خون‌ریزی اقتصاد ملی

  تجربه تاسیس مناطق آزاد، بنابه آنچه که در روزهای نخست از آن سخن رفته بود طی سال های گذشته به رغم گشایش های اندکی در برخی از مناطق کشور تاکنون تاثیر مستقیم و محسوس قابل ملاحظه ای در اقتصاد ملی نگذاشته است.

 • تلفن روحانی به اوباما ۲۲ ماه کارکرد

  لیلاز: اقتصاد ایران تحریم‌پذیر نیست

  سعید لیلاز گفت: من معتقدم هرچند رفع تحریم ها امری ضروری برای کشور است اما در عین حال قرار هم نیست س از توافق معجزه ای اتفاق بیفتد.

 • رفتار عاقلانه اقتصادی پس از لغو تحریم

  مهم‌ترین موضوع پس از صدور بیانیه لوزان میان ایران و گروه کشورهای 1+5 به ویژه در ایران، موضوع چگونگی لغو تحریم‌های اقتصادی ایران است.

 • انتظار برای توافق فرسایشی شده بود

  سعید لیلاز: بازار هیجانی نیست

  کارشناس مسائل اقتصادی با بیان اینکه دروازبانی دولت در بازار ارز پس از تفاهم سوییس بسیار خوب بوده است گفت: عدم کاهش نرخ ارز و رشد شاخص بورس نشانه‌ای از عملکرد منطقی بازار و مدیریت خوب دولت بوده است.

 • تحلیل سعیدلیلاز از تبعات"گرانی۵درصدی‌سوخت"

  نباید به‌هیچ‌دولتی چک سفیدامضاء داد

  مجلسی‌ها در راستای بررسی جزئیات لایحه بودجه سال ۹۴ با افزایش ۵ درصدی قیمت هر لیتر از فراورده‌های نفتی موافقت کردند. این رقم از نگاه کار‌شناسان اقتصادی کم است و به اقتصاد کشور صدمه خواهد زد.

 • لیلاز: تسعیر ارز باعث تورم نمی‌شود

  یک کارشناس اقتصادی گفت: تسعیر نرخ ارز ربطی به تورم و نقدینگی در بازار ندارد و دولت می تواند بدون نگرانی این کار را انجام دهد.

 • لیلاز:دولت مسیر برنامه را مشخص کند

  تا به حال در کشور ایران 10 برنامه توسعه اجرا کرده‌ایم و آنچه عمل شده، در 20-15 درصد موارد با آنچه که نوشته شده بوده، تطابق داشته است. من مطمئن هستم که اگر دولت بخواهد مثل گذشته حوزه‌های سرمایه‌گذاری را مشخص کند یا اگر دولت بخواهد تصدی‌گری کند، حتما این برنامه نیز به سرنوشت برنامه‌های قبلی دچار خواهد شد.

 • گفت‌وگوی رنانی و لیلاز در اتاق بازرگانی

  اقتصاددانان ایرانی علیه فساد

  محسن رنانی، عسگراولادی، مهدی کرباسیان و حمید حسینی روز گذشته در نشست علمی که در کمیسیون اصل44 اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران تحت عنوان «اقتصاد ایران در اسارت دیوان از جرم سفید تا فساد سیاه» تشکیل شد، به بررسی ابعاد این موضوع پرداختند.

 • تورم و بازی "شوک درمانی"

  یک استاد دانشگاه با اشاره به افزایش قیمت حامل های انرژی در راستای اجرای مرحله دوم طرح هدفمندی یارانه ها گفت: «با اجرای این سیاست باید انتظار داشته باشیم نرخ تورم در سال آینده بیش از 40 درصد شود و شاهد تاثیر رکودی قابل توجه ای نیز باشیم.»