طهماسب مظاهری

توضیحات

طهماسب مظاهری متولد ۱۳۳۲، رئیس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران‎ ‎از شهریور ۱۳۸۶ تا ۱۳۸۷ به مدت یک سال ‏بود. پیش از این، وزیر امور اقتصادی و دارایی‎ ‎در کابینه سید محمد خاتمی، بین سال‌های ۱۳۸۰ تا ۱۳۸۳ بود.‏

مظاهری دارای مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد عمران از دانشکده فنی تهران‎ ‎و مدرک دکتری در رشته مدیریت مالی از ‏دانشکده مدیریت دانشگاه تهران است.‏‎ ‎

وی از سال 1358 تا 1359 مدیر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان‎ ‎و از سال 1359 تا 1360 نیز معاون عمرانی ‏استانداری کهگیلویه و بویراحمد‎ ‎بود‎.‎

از سال ۱۳۶۰ تا ۱۳۶۴ قائم مقام سازمان برنامه و بودجه، از سال ۱۳۶۴ تا ۱۳۷۰ رئیس بنیاد مستضعفان و جانبازان ‏انقلاب اسلامی، بوده‌است‎.‎

مظاهری همچنین از سال ۱۳۷۰ تا ۱۳۷۳ دبیرکلی بانک مرکزی، از سال ۱۳۷۳ تا ۱۳۷۶ قائم مقامی مدیرعامل شرکت ‏فولاد را برعهده داشته‌است‎.‎

وی در دولت هشتم از سال ۱۳۷۶ تا ۱۳۸۰ مشاور رییس جمهور و رییس دفتر مشاوران رییس جمهور بود. در این مدت ‏دبیر ستاد اقتصادی دولت نیز بود. وی در دولت نهم از ۱۳۸۰ تا ۱۳۸۳ وزیر امور اقتصادی و دارایی بودو از سال ۱۳۸۴ تا ‏‏۱۳۸۵‏‎ ‎به‌عنوان معاون‌کل وزارت امور اقتصادی و دارایی و از تابستان سال ۱۳۸۵‏‎ ‎تاکنون در نقش مدیرعامل بانک توسعه ‏صادرات ایران‎ ‎ایفای وظیفه کرده‌ است‎.‎

طهماسب مظاهری در روز ۱۴‏‎ ‎شهریور‎ ‎‏۱۳۸۶‏‎ ‎به دنبال استعفای ابراهیم شیبانی‎ ‎از ریاست‌کل بانک مرکزی طی مراسمی و ‏با حضور محمود احمدی نژاد‎ ‎رییس جمهور ایران، به عنوان رییس کل بانک مرکزی ایران معرفی شد.‏

وی پس از اختلاف نظر با احمدی نژاد در مورد افزایش نقدینگی و مخالفت با سیاست‌های بانکی احمدی نژاد و تقاضاهای ‏متعدد وزیر کار دولت نهم در تزریق نقدینگی بصورت وام به بنگاه‌های زودبازده و همچنین مخالفت با کاهش نرخ بهره ‏بانکی هنگام تورم بیش از ۲۹ درصدی، از همکاری با دولت اجتناب کرد‎ ‎و محمود بهمنی‎ ‎دبیر کل بانک مرکزی با حکم ‏رئیس جمهور به ریاست این بانک منصوب شد‎.‎

تحصیلات

دکتری، مدیریت مالی، دانشگاه تهران کارشناسی ارشد، مهندسی عمران، دانشگاه تهران کارشناسی، مهندسی عمران، دانشگاه تهران

سوابق کاری

مدیر عامل بانک توسعه صادرات ایران رییس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران (1386 تا 1387) معاون کل وزارت امور اقتصادی و دارایی (1384 تا 1385) وزیر امور اقتصادی و دارایی (1380 تا 1383) مشاور رییس جمهور، رییس دفتر مشاوران رییس جمهور و دبیر ستاد اقتصادی دولت (1376 تا 1380) معاون عمرانی استانداری کهگیلویه و بویراحمد (1359 تا 13690) مدیر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان (1358 تا 1359)

اخبار مرتبط

 • توصیه اقتصادی طهماسب مظاهری برای سال‌۹۷

  طهماسب مظاهری می‌گوید توصیه اقتصادی من به نظام بانکی در سال ۱۳۹۷ این است که بانک مرکزی و بانک‌های تجاری به صورت تمام و کمال قانون بانکداری بدون ربا را اجرا کنند.

 • اصلاح نظام بانکی با عبرت از گذشته

  اسمش در ایران با بانک و بانکداری گره خورده است. محال است که حرفی از مسائل مرتبط با بانک‌ها به میان بیاید و کسی به یاد طهماسب مظاهری نیفتد؛ یکی از مدیران با سابقه اقتصادی کشور که به‌خصوص در رأس بانک مرکزی سال‌ها نظام بانکی ایران را هدایت کرده است.

 • مظاهری: حقوق کارمندان باید متناسب با تورم افزایش یابد

  عضو هیات علمی دانشگاه تهران گفت: حقوق کارمندان دولت باید متناسب با تورم افزایش یابد و عدم توجه به این موضوع موجب تبعیض ناروای حقوقی خواهد شد.

 • نقش مخرب صرافی‌های غیرمجاز در بازار ارز

  رئیس سابق بانک مرکزی با اشاره به نقش مخرب صرافی‌های غیرمجاز در بازار ارز کشور گفت:دولت موظف است با تکیه بر ضوابط و در عین حال با قوه اجرایی جلوی فعالیت آنها را بگیرد.

 • رییس کل اسبق بانک مرکزی اعلام کرد:

  همت لازم برای تک نرخی کردن ارز وجود ندارد

  رئیس کل اسبق بانک مرکزی با بیان اینکه دولت نیز قبول دارد که چند نرخی بودن ارز باعث فساد است گفت:‌ اما جزمیت و همتی که برای عملیاتی شدن تک نرخی شدن ارز لازم است در دولت وجود ندارد.

 • کاهش نرخ سود بانکی به نفع رونق تولید است؟

  اقتصاددانان و کارشناسان مسائل بانکی، اقدام بانک مرکزی در کاهش نرخ سود سپرده ها را در بهترین حالت خطای سهوی توصیف می کنند.

 • تمجید مظاهری از عملکرد موفق "کرباسیان" در دولت خاتمی و روحانی

  وزیر اقتصاد دولت اصلاحات گفت: کرباسیان این ظرفیت را دارد که در اقتصاد کشور تحول ساختاری ایجاد کند.

 • تاثیر منفی سود علی‌الحساب در نظام بانکی

  رئیس کل اسبق بانک مرکزی با ابراز نگرانی از ترازنامه فعلی بانک‌ها گفت: برای مقابله با چنین وضعیتی دولت باید جسارت و قدرت داشته باشد.

 • مظاهری انتقاد کرد:

  راه‌حل انحرافی بانک مرکزی

  برخی خبرها و گمانه‌های غیررسمی حکایت از تصمیم بانک مرکزی برای ادغام برخی بانک‌ها در هم دارد، اما ایده ادغام در بانک مرکزی تا چه اندازه جدی است؟ اصلا کدام بانک‌ها قرار است که در هم ادغام شوند؟

 • کشف ارز تک نرخی در تعادل بازار

  مظاهری: تاخیر در تک نرخی شدن ارز به زیان اقتصاد است

  رییس کل اسبق بانک مرکزی با بیان اینکه ارز تک نرخی در تعادل بازار کشف و اعلام می‌شود، گفت: تاخیر در تک نرخی شدن ارز به زیان اقتصاد ایران است.

 • طهماسب مظاهری مطرح کرد:

  بهبود فضای کسب و کار کلیـد اشتغـال‌زایی

  مقام معظم رهبری، سال 96 را سال اقتصاد مقاومتی؛ تولید و اشتغال نامیدند. در چنین سالی، چه اقداماتی در عرصه اقتصاد باید انجام شود و چگونه می‌توان از ظرفیت‌های موجود بهره برد؟ آیا مشکل تولیدکنندگان حل خواهد شد؟ آیا قاچاق که ریشه تولید را می‌خشکاند دوباره مانند سال گذشته تداوم دارد؟ اشتغال در پایان سال دارای چه کارنامه‌ای خواهد بود؟

 • در گفت‌و‌گو با طهماسب مظاهری بررسی شد :

  مظاهری : دیگر با آمارسازی نمی‌توان بانک‌ها را سودده نشان داد

  طهماسب مظاهری وزیر امور اقتصادی و دارایی در کابینه دوم سید محمد خاتمی‌ و رئیس یک ساله و مستعفی بانک مرکزی در دولت احمدی‌نژاد در مصاحبه‌ای بی‌پرده با جماران از باید و نباید‌های بودجه 96 و برنامه پنجم توسعه، وضعیت نابسامان بانک‌ها و زمینه فساد در اقتصاد ایران می‌گوید.

 • در گفت‌و‌گو با طهماسب مظاهری بررسی شد :

  مظاهری : رشد نقدینگی ریشه در دولت روحانی ندارد

  بانک مرکزی سال‌ها نقدینگی مؤسسات غیر مجاز را به حساب نمی‌‌آورد و در سال‌های 93 و 94 که این مشکل را اصلاح کرد، حجم زیادی به یک‌باره به میزان نقدینگی کشور افزوده شد.

 • طهماسب مظاهری مطرح کرد:

  چوب رشد نقدینگی لای چرخ‌ تولید

  رشد لجام گسیخته نقدینگی یکی از هشدارهایی است که در چند وقت اخیر بسیاری از کارشناسان به آن اشاره داشته‌اند و از دولت خواسته‌اند نسبت به آن با حساسیت بیشتری اقدام کند.

 • نسخه مظاهری برای درمان حال امروز بانک ها و بازار سرمایه

  به گفته وی، بانک‌ها برای پرداخت بدهی خود به بانک مرکزی و برای حفظ آبرو و شان خود همواره بین خودشان با نرخ سود بالا پول قرض می کنند که باعث شده نرخ سود بین بانکی افزایش جدی پیدا کند. در این شرایط نرخ های ترجیحی تسهیلات و غیره نیز اجتناب ناپذیر است.

 • اظهارنظر مظاهری درباره کمک‌های بلاعوض به کشورها در دولت قبل

  وزیر اقتصاد دولت اصلاحات با اشاره به اینکه در دولت قبل کمک‌های بلاعوض به کشورهای دیگر زیاد صورت گرفته توضیح داد: بعضی از این قراردادها در عالم دوستی پرداخت شده‌اند که دارای مکانیزم مناسبی نبوده‌اند.

 • در گفت‌وگو با طهماسب مظاهری مطرح شد

  ٣ متهم روان نشدن ارتباط بانکی ایران با دنیا

  طهماسب مظاهری معتقد است اقتصاد ایران به دلایل مختلفی نتوانسته است در حوزه روابط بانکی، شاهد شکوفایی لازم در دوره پسابرجام باشد.

 • طهماسب مظاهری ارزیابی کرد:

  رکود، معضل جدی دولت‌ها در عرصه اقتصاد

  وزیر پیشین امور اقتصادی و دارایی می‌گوید: رکود در اقتصاد ایران از چند سال قبل آغاز شده و کماکان تداوم یافته است و این امر در صنعت ساختمان بیشتر خودنمایی کرده تا جایی که درحال‌حاضر شاهد وجود ساختمان‌های نیمه‌کاره بسیاری در مناطق مختلف کشور هستیم.

 • رشد ۲۸ درصدی نقدینگی برای اقتصاد کشور خطرناک است

  رئیس کل اسبق بانک مرکزی با اشاره به رشد ۲۸ درصدی نقدینگی گفت: خطر اصلی این است که وقتی نقدینگی بیشتر از تورم در اقتصاد رشد کند ممکن است که قیمت ها تثبیت شود اما گویا در موتور اقتصادی کشور ماسه ریخته باشند مانع از روغن کاری موتورهای اقتصاد می شود.

 • طهماسب مظاهری :

  تاسیس بانک جدید لازم نیست

  ادغام بانک‌ها و شرکت‌ها موضوع جدیدی است که توسط کارشناسان برای اصلاح نظام بانکداری کشورمان مطرح شده است.

 • مظاهری: مخالف پایین آوردن دستوری نرخ ارز هستم

  دلار ۴۰۰۰ تومانی در راه است!

  طهماسب مظاهری تاکید کرد که اگر من در دولت نقشی داشتم با پایین آوردن دستوری نرخ ارز مخالفت می‌کردم.

 • طهماسب مظاهری انتقاد کرد:

  تعیین مرجع آماری از موضع قدرت

  درحالی که رییس مرکز آمار ایران چندی پیش از ارائه آمار موازی ازسوی بانک مرکزی انتقاد کرده بود اما گویا قرار نیست بانک مرکزی از اعلام آماری که ازسوی مرکز آمار ایران هم تولید می‌شود، دست بکشد و ولی‌الله سیف می‌گوید که بانک ‌مرکزی طلایه‌دار تولید آمار اقتصادی است.

 • در گفت و گو با طهماسب مظاهری بررسی شد:

  تعیین مرجع آماری از موضع قدرت

  درحالی که رییس مرکز آمار ایران چندی پیش از ارائه آمار موازی ازسوی بانک مرکزی انتقاد کرده بود اما گویا قرار نیست بانک مرکزی از اعلام آماری که ازسوی مرکز آمار ایران هم تولید می‌شود، دست بکشد و ولی‌الله سیف می‌گوید که بانک ‌مرکزی طلایه‌دار تولید آمار اقتصادی است.

 • طهماسب مظاهری مطرح کرد:

  متخصصان آماری بانک مرکزی به مرکز آمار بروند

  ماه‌هاست ارائه آمارها به یکی از بحث برانگیزترین موضوعات تبدیل شده است؛ به طوری که رهبر معظم انقلاب اسلامی سخنرانی‌ای در این‌باره ایراد کردند که آمارها باید به بهترین نحو تولید شود.

 • رئیس‌کل پیشین بانک مرکزی مطرح کرد

  سه الزام دلار تک‌نرخی

  زمزمه‌های یکسان‌سازی نرخ ارز به گوش می‌رسد؛ به‌طوری که بانک مرکزی اخیرا طی بخشنامه‌ای خرید و فروش ارز به نرخ بازار آزاد را در شبکه بانکی کشور آزاد اعلام کرد تا عزم راسخ دولت برای برچیده شدن ارز چند نرخی را نشان دهد.

 • طهماسب مظاهری :

  احمدی نژاد دولت را بدهکار کرد

  به دنبال جلسه‌ای که رئیس سازمان برنامه و بودجه، مرکز پژوهش‌ها، دیوان محاسبات و اعضای کمیسیون برنامه و بودجه برگزار کردند، بدهی ۴۵ هزار تومانی دولت به بانک‌ها از محل تسعیر ارز به ۳۵ هزار میلیارد تومان کاهش یافت.

 • طهماسب مظاهری:

  دولت قبل، پرداخت های زیادی به کشورهای خارجی داشت

  وزیر سابق اقتصاد در دولت‌ هشتم را در میان اعضای هیأت پرو پیمان اقتصادی که ظریف در سفر به غرب آفریقا همراه خود کرده بود، دیدیم. طهماسب مظاهری که به گفته خودش عهده‌دار هیچ سمتی در این هیأت نبود، مأموریتش را در این سفر مشورت فکری به فعالان اقتصادی بویژه تاجران و صنعتگران بخش خصوصی اعلام کرد.

 • طهماسب مظاهری:

  تسعیر نرخ ارز تصمیمی نادرست است

  طهماسب مظاهری رئیس اسبق بانک مرکزی اذعان کرد تسعیر نرخ ارز درآمدی برای دولت ندارد و تصمیمی نادرست است.

 • مظاهری درباره رشد نقدینگی هشدار داد:

  اژدهای خفته هزارهزارمیلیاردی

  رئیس دولت یازدهم، هم در زمان انتخابات و هم در روزهای ابتدایی آغازبه‌کار دولت، برنامه‌های اقتصادی زیادی ارائه کرد و جان‌بخشی به اقتصاد نیمه‌‌جان را وعده داد، اما به نظر می‌رسد دولت در ابتدای کار ارزیابی کاملی از حجم و عمق مشکلاتی که به ارث برده بود، نداشت و هدف‌گذاری‌هایی کرد که بعدها می‌شد آنها را خوش‌بینانه قلمداد کرد.

 • ابعاد تازه از ماجرای دو میلیارد دلار بازگو شد

  مظاهری: برخورد با تحریم‌ها شعاری بود

  « خدا را شکرگزارم که سررشته‌ای از علم اقتصاد ندارم.» این جمله را محمود احمدی‌نژاد در مصاحبه‌ای در سال ١٣٨٨ گفته است.

 • در گفت و گو با طهماسب مظاهری بیان شد:

  دولت خوش‌حسابی خود را ثابت کند

  حسن روحانی رییس‌جمهوری ایران در اوایل سال جاری از تسویه حساب‌های برخی بدهی‌های خود سخن گفت و علی طیب نیا وزیر اقتصاد دولت یازدهم نیز به‌تازگی اعلام کرده است: «دولت در شرایط فعلی بدهکار بدحساب است و برنامه داریم که دولت را به بدهکار خوش حساب تبدیل کنیم.»

 • طهاسب مظاهری بیان کرد:

  «نقدینگی» چطور به بحران تبدیل شده است؟

  حجم نقدینگی بدون پشتوانه تولیدی در آستانه تریلیونی شدن قرار گرفته است.

 • طهماسب مظاهری مطرح کرد:

  نرخ دلار بودجه تنها یک نرخ محاسباتی است

  نرخ دلار در لایحه بودجه 95، معادل 2997تومان تعیین شده است اما تعیین این نرخ با حرف‌ها و حدیث‌های زیادی همراه شد.

 • مظاهری:همه‌مشکلات بعد از برجام حل‌نمی‌شود

  کاهش‌ تورم نفعی برای مردم نداشت

  وزیر اسبق اقتصاد گفت: در صورت پرداخت بدهی های دولت توازن لازم میان تورم، رونق اقتصادی و اشتغال به حد متناسبی می رسد و همه مردم از کاهش تورم منتفع می شوند.

 • چرا ایران از ترکیه و دبی عقب افتاد؟

  مظاهری: «اتفاق مهم»در راه است

  آینده از آنچه تصور می‌کنید به شما نزدیک‌تر است. این جمله وقتی کاربرد بیشتری می‌یابد که پای پساتحریم وسط باشد؛ همان عبارتی که برخی، بازی ارزیابی‌اش می‌کنند و برخی دیگر می‌گویند تفاوتی با پیشاتحریم ندارد اما به هر روی چه بخواهیم و چه نخواهیم تغییر در راه است.

 • رئیس‌کل‌پیشین‌بانک‌مرکزی به‌اقتصادآنلاین‌پاسخ‌داد؛

  زمان مساعد برای ارز تک نرخی؟

  رییس کل پیشین بانک مرکزی شرایط قعلی اقتصاد کشور را برای تک نرخی شدن ارز مساعد دانست و گفت: این امر یکی از عوامل موثر برای تشویق سرمایه گذاران در بخش تولید و در نتیجه رونق تولید است.

 • تحلیل‌طهماسب‌مظاهری درگفت‌وگوبااقتصادآنلاین؛

  سود بانکی چقدر باشد؟

  رییس کل پیشین بانک مرکزی با بیان اینکه نرخ سود سپرده ها و تسهیلات بانکی باید متناسب با نرخ تورم کاهش یابد، نرخ مناسب برای سود بانکی را عنوان کرد.

 • توافق‌بانک‌ها‌برای‌کاهش‌سود‌امری‌مثبت‌است

  مظاهری:متعادل‌سازی‌نرخ‌سود‌درگرو‌پرداخت‌بدهی

  رئیس کل اسبق بانک مرکزی معتقد است: اگر دولت بدهی خود را به بانک‌ها پرداخت کند باعث می شود تا نرخ سود سپرده های بانکی متعادل شود و خودبه خود با کاهش آن مواجه شویم.

 • هشدار نسبت به ورشکستگی بزرگ شرکت‌ها

  رئیس کل اسبق بانک مرکزی گفت: اگر قرار است تسلیم شویم، همانگونه که اکنون تسلیم شده‌ایم و بانک مرکزی برای حل مشکل منابع تزریق کند، با یک ورشکستگی بزرگ و سقوط شرکت‌های بزرگ مواجه خواهیم شد.

 • "بانک مرکزی با مؤسسات غیر مجاز برخورد کند"

  مظاهری: خروج از رکود بدون تورم ممکن نیست

  رئیس کل اسبق بانک مرکزی با اشاره به رونمایی از بسته جدید سیاستهای اقتصادی دولت گفت: مطمئناً خروج از رکود بدون تورم ممکن نیست البته نباید از چنین تورمی نگران بود چرا که تورم ناشی از رونق اقتصادی بسیار مطلوب و تورم ناشی از تزریق نقدینگی مضر است.

 • نگاه طهماسب مظاهری درباره تاخیر در اجرای برجام

  مهم‌ترین‌ اقدام‌ اقتصادی‌ دولت در پساتحریم؟

  وزیر اسبق امور اقتصادی و دارایی معتقد است که «اولین و مهم‌ترین قدم و تعیین‌کننده‌ترین کاری که دولت باید در دوران پساتحریم انجام دهد، این است که بدهی‌های خود را پرداخت کند.»

 • وزیر اسبق امور اقتصادی و دارایی گفت:

  اجرای معکوس مالیات ارزش افزوده در ایران

  وزیر اسبق امور اقتصادی و دارایی گفت: مالیات ارزش افزوده در ایران معکوس اجرا می‌شود. در حال حاضر از ایجاد کننده ارزش افزوده این نوع مالیات اخذ می‌شود در حالی که ایجاد کننده ارزش افزوده نباید مالیات مذکور را پرداخت کند.

 • تیم اقتصادی ناهماهنگ است

  مظاهری: بدهی‌‌دولت‌ تولید را ورشکست‌کرد

  طهماسب مظاهری رئیس‌کل اسبق بانک مرکزی با ارزیابی عملکرد اقتصادی دولت یازدهم از کم‌تجربگی و ناهماهنگی تیم اقتصادی دولت گفت و افزود: علی‌رغم درستی جهت‌گیری‌ها ولی سیاست‌ها کند عملیاتی می‌شود، از جمله اینکه دولت در پرداخت بدهی‌هایش جدی نیست.

 • مظاهری:دولت‌دخل‌وخرج خود را باهم‌منطبق‌کند

  چرا "بدهی" بالا رفت؟!

  کاهش توان تسهیلات دهی بانک‌ها، افزایش نقدینگی غیرواقعی، غیر شفاف شدن صورت‌های مالی بانک‌ها و پرداخت سود غیرواقعی به سهامداران بانک‌ها ازجمله پیامدهای افزایش بدهی‌های دولت به بانک‌ها است که طهماسب مظاهری رییس‌کل سابق بانک مرکزی در گفت‌وگو با فرارو برشمرد.

 • به سختی‌اش می‌ارزد

  طهماسب مظاهری در یادداشتی آورده است: پیرامون وضعیت حاکم بر بازار پول کشور و مؤسسات مالی غیر مجاز، حرف‌های زیادی وجود دارد. به طور طبیعی از پی این حرف‌ها سوالاتی ذهن انسان را به خود مشغول می‌سازد، از این دست: ...

 • "آمار‌دلارهای‌بلوکه‌شده را فقط‌بانک‌مرکزی‌می‌داند"

  مظاهری: قرارداد شوم چینی‌ها را امضا نکردم

  پای دلارهای بلوکه‌شده هنوز به تهران نرسیده، اما بر سر مقدار آن دعوا به پا شد،نقطه آغازین دعوا با اظهارات رئیس کل بانک مرکزی شروع شد که میزان دلارهای بلوکه‌شده را بر خلاف انتظارها و برآورد خیلی‌ها تنها ٢٩ میلیارد دلار اعلام کرد که انگار این رقم چندان هم خوشایند نبود و احساس برخی این بود که دلارها آب رفته است.

 • "دولت‌روحانی‌در‌بازار‌ارز راه‌دولت‌قبل‌را‌دنبال‌می‌کند"

  مظاهری: خطر جهش ارزی در کمین دولت

  رئیس کل پیشین بانک مرکزی از بازگشت رقمی در حدود ٢٠ تا ٣٠ میلیارد دلار از منابع ارزی ایران به بانک مرکزی در دوره پساتوافق و دنبال شدن سیاست دولت سابق در بازار ارز در دولت یازدهم سخن گفت و نسبت به وقوع جهش ارزی هشدار داد.

 • مظاهری:‌ احمدی‌نژاد آمار اشتباهی ‌می‌داد

  طهماسب مظاهری شرایط اقتصادی کشور را نامساعد می‌داند و معتقد است برای برون‌رفت از این بحران چاره‌ای جز اتخاذ تصمیمات سخت پیش روی دولت نیست.

 • طهماسب مظاهری گفت:

  چاپخانه‌بانک‌مرکزی‌احمدی‌نژاد،فعالترین‌تولیدی!

  تورم در نتیجه افزایش حجم پول در جامعه و کاهش ارزش پول به وجود می‌آید. یعنی زمانی که حجم پول در جامعه افزایش یافت، افراد تشویق می‌شوند که میزان مصارف‌شان را افزایش بدهند.

 • آموزش مقدماتی اقتصاد برای احمدی‌نژاد!

  رئیس کل اسبق بانک مرکزی می‌گوید: دولت محمود احمدی‌نژاد درباره عدم پذیرش اصول و مبنای اقتصاد در سیاستگذاری و برنامه‌ریزی‌هایش استدلال‌هایی را بیان می‌کرد که نشان می‌داد توجه به این موارد را نادیده نمی‌گیرد.

 • مصاحبه با طهماسب مظاهری

  دولت قبلی خلاف کرده است

  طهماسب مظاهری با بیان این‌که طی سال‌های اخیر حجم عملیات بانکی از طریق شبه پول بیشتر شده و موسسات پولی به حجم کمتری به نقدینگی برای پاسخگویی به مردم تمایل دارند، گفت: کاهش حجم اسکناس نزد بانک‌ها با افزایش مبادلات الکترونیکی رابطه مستقیم دارد.