محمد خوش چهره

اقتصاددان

توضیحات

محمد خوش چهره در سال 1332 در تهران به دنیا آمد.

وی دارای دکترای تخصصی توسعه و برنامه‌ریزی اقتصادی از دانشگاه Strathclyde انگلستان، عضو هیئت‌علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران بود که در مهرماه سال 1389 بعد از 23 سال سابقه تدریس در این دانشگاه به جمع اساتید بازنشسته پیوست. این اقتصاددان از اساتید شناخته‌شده درس «توسعه» در دانشگاه‌های مختلف است و بیش از 10 سال سابقه تدریس در دوره دکتری مدیریت استراتژیک دارد و علاوه بر دانشگاه تهران سابقه تدریس در دانشگاه‌های شهید بهشتی، امام حسین (ع)، الزهرا (س) و دانشگاه عالی دفاع ملی را نیز در کارنامه خود دارد.

خوش‌چهره در کمیته تدوین استراتژی IPU در ژنو - بین‌المجالس (سازمان تجارت جهانی WTO) و اتحادیه جهانی مناطق آزاد (پردازش صادرات) WAEPZ عضویت علمی داشته و عضویت در کمیته نخبگان اقتصاد ایران و هیئت مؤسس انجمن اسلام و توسعه از سوابق وی است. سرپرستی مؤسسه توسعه و تحقیقات اقتصادی دانشگاه تهران، عضویت در شورای پژوهشی دانشگاه تهران، عضویت در شورای مرکزی پارک علمی و فناوری دانشگاه تربیت مدرس و عضویت در شورای سیاست گذاری پژوهشی مرکز پژوهش‏های مجلس شورای اسلامی از ظرفیت‌های علمی پژوهشی این عضو هیئت‌علمی بازنشسته است.

اخبار مرتبط

 • خوش چهره: مردم هدف جنگ اقتصادی دشمن هستند

  یک اقتصاددان و استاد دانشگاه گفت: مردم هدف جنگ اقتصادی هستند بنابراین باید تصمیمات درست اقتصادی گرفته شود زیرا با کاهش ارزش پول، کارمندان، کارگران، بازنشسته ها و معلمان فقیرتر می شوند.

 • نجات اقتصاد با نگاه ملی و فراجناحی؛

  خوش‌چهره: مدیریت عرضه سکه، بحران را از بین می‌بُرد/ مدعیان فروپاشی اقتصادی را به مرور تجربه جهانی دعوت می‌کنم

  محمد خوش‌چهره، اقتصاددانی است که هر چند بسیاری وی را به صفت اصولگرایی می شناسند اما مدتهاست در سخنانش تاکید دارد که نگاه ملی و فراجناحی می‌تواند اقتصاد ایران را از وضعیت کنونی خارج کند .

 • حل بحران کنونی نیازمند اقدامات فوری،

  خوش چهره:ترمیم کابینه به تنهایی‌مشکل اقتصاد را رفع نمی‌کند/ اقتصاد نیازمند اقدامات آنی

  محمد خوش چهره گفت: صرف تغییر افراد کابینه نمی تواند شرایط اقتصادی ایران را دستخوش تغییر کند.

 • کارشناس ارشد اقتصادی مطرح کرد:

  خوش‌چهره: کندن از دلار اقدامی قابل دفاع است/ انگیزه‌های سوداگرایانه عامل مطلوبیت دلار

  محمد خوش‌چهره می‌گوید:«تغییر ارز رسمی ایران از دلار به یورو اقدامی قابل دفاع است؛زیرا کندن از دلار البته به مفهوم کندن از تجارات بین المللی در جهان نیست و ایران لازم بود این اقدام را در دستور کار قرار دهد.»

 • محمد خوش چهره مطرح کرد:

  «برخی‌ها»بازی خطرناک با نرخ ارز کردند/ کاهش ارزش پول به همه بخش ها آسیب می‌زند

  چالش‌های دولت دوازدهم خیلی زودتر از آن چیزی که تصور می‌شد گریبان دولت را گرفته است. هنوز خاطره انتخابات ریاست‌جمهوری و پیروزی حسن روحانی در سال۹۶ در اذعان باقی مانده بود که ناآرامی‌ها دی‌ماه سال گذشته زنگ خطر جدی را برای دولت حسن روحانی برای پاسخگویی به مطالبات مردم به صدا درآورد.

 • محمد خوش چهره مطرح کرد:

  همه آلوده ارز شده‌اند/ کج سلیقگی ارزی در ۱۵سال گذشته

  افزایش جهش ارزی طی ماه‌های گذشته، بسیاری از نگاه‌ها را به سمت چگونگی مدیریت این بازار سوق داده است. افزایش قیمت ارز در اقتصاد ایران به معنای کاهش ارزش پول ملی است و این مساله با تبعات اقتصادی، اجتماعی و ... همراه است.

 • بین قیمت نفت و فساد رابطه وجود دارد/ راس‌کل خطاها خام‌فروشی نفت است

  یک اقتصاددان می‌گوید اگر نگاهی به اقتصاد بعد جنگ بیندازیم می‌بینیم هرچه به جلوتر می‌آییم فساد افسانه‌ای‌تر می‌شود. به نظر من بین قیمت نفت و فساد رابطه وجود دارد و هر چه قیمت نفت بالاتر می‌رود فساد بیشتر می‌شود و البته راس کل خطاها همین خام‌فروشی نفت است.

 • محمد خوش‌چهره مطرح کرد

  عدالت مالیاتی حلقه مفقوده اقتصاد ایران

  اگرچه علی‌ طیب‌نیا، وزیر اقتصاد معتقد است نظام مالیاتی در ایران هنوز هم عادلانه و کارآمد نیست، ولی امیدوار است در آینده‌ای نزدیک ایرادات آن برطرف شود؛ ایراداتی که بیشتر مربوط به اجرای عدالت در دریافت مالیات از مودیان است.

 • محمد خوش چهره در گفت‌وگو با اقتصاد آنلاین:

  مکانیسم تعیین نرخ ارز مهم‌تر از تک نرخی شدن /تکلیف اقتصاد در تعیین نرخ ارز روشن نیست

  محمد خوش چهره معتقد است: تک نرخی شدن ارز قابلیت اجرایی دارد اما پیش از آن باید مکانیسم اینکه نرخ ارز با چه مکانیسمی تعیین می شود بررسی شود. تکلیف اقتصاد در دولتی بودن یا آزاد بودن معلوم نیست.

 • محمد خوش چهره تشریح کرد :

  نیمه پنهان افزایش نرخ ارز

  دیروز دلار در ساعاتی از روز خود را تا 4100 تومان هم بالا برد.

 • خوش چهره : نگران نقش‌آفرینی یارانه در انتخابات هستم

  محمد خوش‌چهره، اقتصاددان اصولگرایی است که هر چند سال ١٣٨٤ مقابل دوربین‌های تلویزیونی نشست و به عنوان حامی احمدی‌نژاد، حسین مرعشی را به چالش کشید، اما بعدها بسیاری می‌گفتند همان مناظره نشان داد که دست احمدی‌نژاد در انتخابات بالاتر از هاشمی است، اما سیاست آنقدر فراز و نشیب داشت که راه خوش‌چهره را از احمدی‌نژاد جدا کرد و او بعدها به منتقد سیاست‌های رییس دولتی تبدیل شد که زمانی از آن حمایت بی‌چون و چرا می‌کرد.

 • صاحبنظران اقتصادی ارزیابی کردند:

  ارز تک نرخی در چند قدمی بازار

  شمارش معکوس برای یکسان‌سازی نرخ ارز و رونمایی از قیمت واحد ارز آغاز شده است. درحالی که پیش از این بارها مسئولان بانک مرکزی یکسان‌سازی نرخ‌ها را وعده داده بودند ولی اخیراً رئیس کل بانک مرکزی با تأکید بیشتری اعلام کرد که درنیمه دوم امسال این هدف عملیاتی می‌شود.

 • شادابی و نشاط کاذب با تزریق پول نفت به اقتصاد

  چگونه تولید ملی بی‌رمق شد؟

  عضو هیات علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: ما در حال حاضر اگر یک شادابی و سرحالی ضمنی داریم و سطحی از رفاه را می‌بینیم، به‌دلیل تزریق پول نفت به اقتصاد کشور است.

 • پیشنهاد خوش‌چهره برای مقابله با نابسامانی‌‌اقتصاد

  ظرفیت‌های خالی اقتصاد باید پر شود

  رییس فراکسیون مدیریت شهری مجلس هفتم معتقد است که «راه یا اتوبان اصلی پیشرفت و رونق و برون‌رفت از مسایل اقتصادی، از طریق توجه به ناخالص ملی است، یعنی ظرفیت‌های خالی در ابتدا باید پر شود.»

 • "کاهش قیمت نفت مقطعی است"

  دولت می تواند از پس این بودجه بربیاید

  محمد خوش چهره گفت:«اوراق مشارکت ابزاری مقطعی برای تنظیم بودجه دولت خواهد بود که بخشی از کسری درآمد ها را بتواند جبران کند.»

 • باروت نقدینگی

  در حالی که بانک مرکزی اخیرا از رشد 11.5 درصدی نقدینگی در فاصله اسفند 93 تا شهریور امسال و رسیدن آن به رقم 872هزار میلیارد تومان خبر داده، کارشناسان از مقصد نامعلوم این نقدینگی و لزوم اجرای برنامه‌های مهار آن سخن ‌می‌گویند.

 • "برخی‌بانک‌ها هنوز‌ تا ۳۰درصدسود‌ می‌دهند"

  کدام‌موسسه‌غیرمجاز۱۲هزارمیلیاردسپرده‌دارد؟

  بگفته یکی از مسئولان ارشد اقتصادی، هم اکنون در کشور موسسه مالی بدون مجوزی وجود دارد که ۵۵۰ شعبه ، ۲.۵ میلیون سپرده گذار و ۱۲ هزار میلیارد تومان سپرده دارد که این گسترش فعالیت برخورد با ان را مشکل ساخته است.

 • چرا بنزین تک‌نرخی شد؟

  در سومین روز از سومین ماه سال جاری دولت از طرح جدید خود برای تک نرخی‌کردن بنزین رونمایی کرد. بر اساس این طرح قیمت بنزین معمولی با یک نرخ (1000 تومان) در کشور عرضه خواهد شد که با از بین رفتن اعتبار ذخیره بنزین 700 تومانی کارت‌های سوخت از شهریور ماه امسال در عمل تک‌نرخی شدن بنزین عملیاتی می‌شود.

 • رمزگشایی ۵ اقتصاددان از قسم جلاله روحانی

  پنج اقتصاددان، برداشت خود را از سوگند رئیس‌جمهور در جمع فعالان صنعت و معدن به عنوان تاکید بر عدم تکرار دوره 84 تا 92، بیان کرده‌اند. این استادان اقتصاد همچنین درخصوص چرایی این قسم اظهار نظر کرده‌اند.

 • خوش‌چهره:

  "دولت‌ وارث‌ شرایط سخت‌ اقتصادی‌ است"

  محمد خوش‌چهره در نشست «آدرس غلط» دلواپسی از گره زدن چرخ زندگی مردم به مذاکرات هسته‌ای در خصوص تاکید بر تولید ملی و نسبت آن با اقتصاد مقاومتی گفت: اولین اقدام درک صحیح از محیط ملی است قطعا در این شرایط باید مناسبات بیرونی در نظر گرفت.

 • سلایق شخصی؛ اساس تصمیم‌گیری اقتصادی!

  مداخله یا عدم مداخله دولت در اقتصاد؟

  با طرح بحث خط مشی اقتصادی دولت یازدهم و احتمال تکرار سیاست های اقتصادی دهه 70 دو دسته از اقتصاددانان به موضع گری در قبال یکدیگر پرداختند.

 • مشروح ۲.۵ ساعت مناظره ارزی؛

  نرخ واقعی ارز چند است؟

  در «مناظره» دیروز سیما که با حضور یک نماینده مجلس، رئیس مجمع عالی واردات، یک اقتصاددان، نماینده بانک مرکزی و عضو اتاق بازرگانی ایران برگزار شد پس از 2.5 ساعت بحث و گفت‌وگو رقم دقیقی به عنوان نرخ واقعی ارز مشخص نشد.

 • محمد خوش‌چهره عنوان کرد؛

  خطای تکنوازی دلار را گران کرد

  نرخ دلار یک روزه حدود 200 تومان گران شد. این در حالی است که تا پیش از روز چهارشنبه نرخ دلار روند نزولی به خود گرفته بود. با وجود این، روز سه‌شنبه رئیس کل بانک مرکزی عنوان کرده بود که نرخ دلار بیش از این کاهش نخواهد داشت.

 • محمد خوش چهره تحلیل می‌کند؛

  سناریوی دولت برای قیمت دلار چیست؟

  بازار ارز طی چند روز اخیر همراه با اخبار خوش اقتصادی به خریداران روی خوش نشان داده و قیمت را پایین کشیده است. کاهش نرخ ارز اما نیازمند اتخاذ سناریویی واحد است. یک کارشناس اقتصادی معتقد است امید در بازار ارز بدون تدبیر نتایج خوبی نخواهد داشت.

 • نرخ بهره و ارز نیازمند تصمیم ضربتی دولت

  نماینده ادوار مجلس با اشاره به اظهارات معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور مبنی بر ارائه بودجه غلتان به مجلس، گفت: وضعیت اقتصاد کشور از نظر عمق مشکلات آنگونه است که نظام بودجه‌ریزی کشور علاقه‌مند به یک برنامه قابل انعطاف خواهد بود.

 • ساده گرفتن بیکاری توسط دولتمردان فاجعه بار است

  "آمار بیکاری" وحشتناک افزایش می‌یابد اگر ...

  «شاغل» با هفته ای یک ساعت کار. این تعریف مبنای وزارت کار برای ارائه آمار اشتغال در کشور است. وزیر کار هر چند معتقد است که این تعریف مورد قبول نیست اما می گوید ...

 • تحلیل محمد خوش‌چهره از آینده اقتصاد ایران

  سیاست‌های اقتصادی با اهداف سازگار نیست

  الان هم دولت هنوز نمی‌تواند روی امید حساب باز کند، چون فقط استارت امید خورده و هنوز امید عملیاتی نشده است. در حال حاضر خیلی از فعالان اقتصادی و آحاد مردم، منابع مالی خود را در حوزه‌های سوداگری وارد کرده‌اند و هنوز از این حوزه‌ها خارج نکرده‌اند. موقعی این امید عملیاتی می‌شود که منابع مالی در مسیر تولید ملی قرار گیرد.

 • خوش چهره: به ۵دهک کوپن بدهید

  یک اقتصاددان با تشبیه کشور به یک مصدوم؛ بر لزوم تدوین برنامه‌‌ای که شامل اقدامات آنی و بلندمدت است، تاکید کرد.

 • محمد خوش چهره: بازی خطرناک دولت با ارز

  نماینده سابق مجلس شورای اسلامی گفت: باید تعریف درستی از مفهوم اقتصاد مقاومتی ارایه شود.

 • "اگر سریع‌تر راهی برای افزایش ارزش پول ملی پیدا نکنند دیگر کسی برنده نخواهد بود"

  اظهارات احمدی​نژاد در کنفرانس مطبوعاتی نشان می‌دهد که دولت در یک شرایط سختی قرار گرفته و رییس دولت در نهایت قبول کرده که در وضعیت خاص اقتصادی قرار گرفته‌ایم.

 • خوش چهره: محدودیت‌نگری و خام خیالی در سیاست‌گذاری را باید کنار بگذاریم

  یک اقتصاددان با اشاره به اینکه کاهش وابستگی به درآمد نفت اولین اصل استراتژیک اقتصاد مقاومتی است، گفت: 4 راهبرد کنترل، مهار، کم‌اثر و در نهایت بی اثر سازی تهدیدها در فرآیند اقتصاد مقاومتی باید مورد توجه قرار گیرد.

 • خوش چهره: ساده گرفتن مشکلات در نظام اقتصادی ایران یک فاجعه است

  نماینده سابق مجلس با بیان اینکه ساده گرفتن مشکلات در نظام اقتصادی ایران یک فاجعه است، گفت: باید اولویت را در حوزه اقتصاد و رفاه قرار دهیم و اگر این رویکرد را لحاظ کنیم می توانیم از مرحله بهت اقتصادی که در آن قرار گرفته ایم خارج شویم.