{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 252922

پیش بینی روزهای آرام برای بازار مسکن

رئیس کمیسیون تخصصی مشاوران املاک کشور با پیش‌بینی روزهای آرام بازار مسکن گفت: با توجه به قیمت‌های بالای اعلام‌شده از سوی برخی مالکان، روند روبه‌رشد معاملات مسکن در دی‌ماه به‌خلاف ماه‌های آبان و آذر متوقف شد.

حسام عقبایی با یادآوری این‌که معاملات در بازار مسکن طی نیمه دوم امسال رشد داشته است، اظهار کرد: از مهرماه امسال تعداد معاملات مسکن آغاز شده که البته رشد خیلی بالایی نیست. به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از تسنیم، وی با بیان این‌که رشد معاملات در مقایسه با تابستان امسال بهتر شده و این ثبات نسبی تا پایان سال ادامه خواهد داشت، تصریح کرد:‌ پیش‌بینی می‌کنیم تا پایان تابستان 97 همین روند با همین ثبات بر بازار مسکن حاکم باشد.

وی با تأکید بر این‌که رشد ناگهانی در معاملات مسکن به‌وجود نمی‌آید، افزود: در حوزه قیمت‌ مسکن مهرماه امسال به‌طور میانگین شاهد رشد 10 تا 14 درصد در سراسر کشور بودیم.

نایب‌رئیس اول اتحادیه مشاوران املاک تهران با اشاره به این‌که پیش‌بینی می‌شود طی یک‌ماه باقیمانده سال روند قیمت مسکن ثبات کنونی خود را حفظ کند، اظهار کرد: روند قیمتی بازار مسکن سال آینده نیز ادامه خواهد داشت و هیچ جهش قیمتی در این بخش روی نخواهد داد.

عقبایی در عین حال از اتفاق عجیبی در بازار مسکن خبر داد و گفت: در حالی بازار مسکن به‌لحاظ معاملات و قیمت از یک ثبات نسبی برخوردار است، اما در این بین قیمت‌های اعلامی برخی مالکان و فروشندگان بیش از این مبلغ (10 تا 14 درصد) است.

وی ادامه داد: بعضاً قیمت‌های اعلام‌‌شده از سوی این افراد 20 و حتی 30 درصد است، اما به‌مفهوم این نیست که بازار قدرت کشش چنین رشدی را داشته باشد.

وی بیان کرد:‌ در حوزه خرید و فروش بر اساس تحقیقات میدانی که  در برخی مناطق تهران انجام داده‌ایم برخی مالکان تا 15 درصد بیشتر از رشد قیمت‌ها فایل خود را به بنگاه‌های املاک سپرده‌اند، این در حالی است که اساساً قدرت خرید این‌چنینی در بازار مسکن وجود ندارد.

رئیس کمیسیون تخصصی مشاوران املاک کشور تأکید کرد: این رشد غیرمتعارف اعلامی نیز تبدیل به عاملی برای توقف رشد معاملات شده است، با آن‌که در آبان و آذر امسال شاهد رشد معاملات مسکن نسبت به ماه‌های پیش از آن بودیم که به‌دلیل قیمت‌های اعلام‌شده بالا روند روبه‌رشد معاملات در دی‌ماه متوقف شد.

عقبایی تأکید کرد: ظرفیت چنین قیمت‌هایی در جامعه وجود ندارد و این مسئله به خروج دیرتر مسکن از رکود منجر می‌شود.

ارسال نظر

 • حسن جوادی
  ۳ ۳

  رشد قیمت در این یکسال گذشته بالابود به هر حال قدرت خرید مردم هم حدی داره ...

 • پهلوان
  ۱ ۱

  به نظر من دولت باید با مالکانی که بدون هیچ دلیلی قیمت ملک را بالا میبرند برخورد شدیدی بکنه چرا که همینها هستند که بازار را متلاطم میکنند و قیمتهای من درآوردی میدهند و باعث میشن اقشار ضعیف نتوانند خانه دار بشن اگه یه قانونی بود اینها جرات فروش ملک را با قیمت بالا نمیکردند الان همه خانه دار بودیم آخه چرا یک مالک باید بتونه قیمت کاذب توی بازار بده و فقط فکر منافع خودش باشه و لاغیر . اگه من جای دولت بودم هر کسی باعث تورم و افزایش قیمت میشد را اعدام میکردم تا درس عبرتی باشه برای بقیه

 • حامد
  ۰ ۰

  رونق در بازار مسکن یعنی اینکه سرمایه گذار بتواند پس از ساخت مسکن یک سود متعارف بیست تا سی درصد را برداشت نماید واین سود را نیز مصرف کننده پرداخت نماید که این سود از محل ارزش افزوده باید تامین شود نه با افزایش قیمت ، تا زمانی که تعادل بین قدرت خریدمصرف کننده واقعی وتولید برقرار نشود رونقی اتفاق نخواهد افتاد و فقط دلال بازی رشد خواهد کرد