{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 175482

پدر اتحادیه املاک ایران عنوان کرد

باتوجه به تغییر و تحولاتی که در دولت‌ها و ادوار مختلف در اصناف روی می‌دهد برخی افراد از عناوین و القاب منسوخ و تغییریافته استفاده می‌کنند که در صنف املاک هم شاهد برخی موازی‌کاری‌ها هستیم.

کارشناسان صنفی می‌گویند: در سال 92 با تدوین و بازنگری مجدد قانون و آیین‌نامه‌های صنفی قرار براین شد تا اتحادیه‌های کشوری به نوعی منحل شوند و در این راستا نیز قانون‌گذاران بندهای قانونی را به تصویب رساند؛ این موضوع درحالی است که اتحادیه املاک کشوری با تغییر نام هنوز به فعالیت خود ادامه می‌دهد و این موضوع نیز مورد اعتراض برخی منتقدانی است که پایند اجرای قانون درست در کشور هستند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تعادل ، درباره چرایی موازی‌کاری با قانون نظام صنفی سراغ مصطفی قلی خسروی پدر اتحادیه املاک ایران که زمانی نه چندان دور ریاست اتحادیه کشوری املاک را برعهده داشت، رفتیم و از او درباره چرایی عدم انحلال اتحادیه املاک کشوری پرس‌وجو کردیم. در زیر ماحصل گفت‌وگوی ما را با این کارشناس امور صنفی می‌خوانید:

علت پیدایش و پیشنهاد تاسیس اتحادیه‌های کشوری چه بود و چه زمانی شکل گرفتند؟

اتحادیه‌های کشوری در زمان دولت دهم شکل گرفتند و متشکل از 24 اتحادیه بود تا توانایی تبادل افکار بین اتحادیه‌ها برقرار باشد. نخستین اتحادیه، صنف طلافروشان بود که هدف از شکل‌گیری آن کنترل قیمت طلا و آمارهای مربوط به آن در کشور بود.

 دومین اتحادیه، صنف آهن‌فروشان بود که به آن ابلاغ شد. اتحادیه صنف پوشاک در جایگاه سوم قرار داشت و بعد از آن صنف خوار و بار سپس صنف اتحادیه مشاوران املاک و مابقی صنف‌ها به ترتیب اولویت.

نحوه شکل‌گیری اتحادیه کشوری در صنف شما چگونه بود و از چه ساختاری تشکیل شده بود؟

اعضای واجد شرایط شهرها گرد هم آمده و در این رأی‌گیری شرکت کردند اتحادیه صنف ما متشکل از 7نفر در هیات‌مدیره بود که بنده به عنوان رییس اتحادیه املاک تهران و کشور، آقای جهانگیری رییس اتحادیه املاک اصفهان، آقای تابنده‌ماه رییس اتحادیه املاک شیراز، آقای نوذری رییس اتحادیه املاک اهواز، جناب آقای خانی رییس اتحادیه املاک ورامین، جناب آقایی از سنندج و آقای سالمی از ماهشهر از اعضای آن بودند. البته قبل از آن هم به دماوند دعوت شدیم که در آنجا این تشکیلات مستقر شود که بنده مخالفت کردم و خواستار این بودم اتحادیه کشوری باید معنا پیدا کند.

اتحادیه کشوری در صورت وجود باید شامل چه شاخص‌هایی باشد؟

وقتی صحبت از اتحادیه کشوری می‌شود باید هیات‌مدیره آن هم معرفی شود و عنوان شود که از چه نفراتی تشکیل شده است. در آن دوره طی نشست‌هایی که با مسوولان داشتیم صحبت‌هایی صورت گرفت که یکی از آن نشست‌ها با آقای فراهانی رییس سابق اتاق اصناف بود ایشان عنوان کردند این کار موازی‌کاری است و دستاورد مضاعفی ندارد و مجلس به‌خاطر عدم موازی‌کاری اتحادیه کشوری را منحل اعلام کرد. در پی انحلال اتحادیه‌ها تنها استثنا شامل املاک بود آنهم به‌خاطر اینکه مقداری پول در حساب اتحادیه بود. مبلغ‌های 4هزار تومانی که بابت کد رهگیری دریافت می‌شد.

 این مبلغ که در ابتدا قرار بود 20 هزار تومان باشد بعداز آن به 10هزار تومان کاهش یافت و در ادامه با صحبت‌های آقای فراهانی به 8 هزارتومان تقلیل یافت. کاری که ما انجام دادیم و پیگیر آن بودیم این بود که معاملات با کد رهگیری همه‌گیر و ضریب اطمینان آن بالا رود که لازمه آن این بود تا مبلغ را همچنان کاهش دهیم درنهایت موفق شدیم به 4هزار تومان برسانیم که درخواست‌‌های آن در کمیسیون نظارت وقت موجود است.

عده‌یی هم آمدند مصاحبه به نفع مطلوب کردند و نهایتا اتحادیه کشوری املاک منحل شد و تبدیل به کمیسیون تخصصی املاک شد. کمیسیون تخصصی هم زیرنظر اتاق اصناف با ریاست جناب مهندس فاضلی است که در آن مقطع زیرنظر مجمع امور صنفی بود.

ایشان هم حسام عقبایی را نماینده آن مکان کردند که فقط نسبت به اطلاعاتی که از کد رهگیری دارند بتوانند صحبت‌هایی را داشته باشند لذا این کمیسیون حتی در زمانی که اتحادیه کشوری دایر بود و هنوز منحل نشده بود شخص نماینده نه در جایگاه امر و نهی قرار داشت و نه می‌توانست به روسای اتحادیه‌ها دستوری از جانب خود ابلاغ کند.  فقط تعامل‌شان به نوعی تبادل افکار و برنامه‌های همفکری است.

 عناوینی مثل رییس اتحادیه کشوری حرکتی فریبانه و جعل عنوان است و نباید از این عنوان استفاده شود. اگر دستوری باشد فقط از طریق رییس اتاق اصناف کشور به اتاق اصناف شهرستان‌ها منتقل می‌شود و در انتها آنها به اتحادیه مربوطه ابلاغ می‌کنند و نه شخص غیرمسوول.

 آن زمان هم که اتحادیه کشوری املاک با تعداد 7نفر از عزیزان‌مان در شهرستان‌ها تشکیل شد حق دخالتی در کار اتحادیه‌های شهرستان‌ها یا اعضای آنها نداشتیم و بی‌نهایت محدود و فقط در حد همفکری بود به‌دنبال آنکه تبدیل به کمیسیون تخصصی شد دیگر همان حق محدود هم از ما سلب شد.  اگر مسوولان به این مسائل دقت ندارند خود فرد از چنین القابی نباید استفاده کند و باید واقعیت را عنوان کند. رییس اتحادیه کشوری باید دارای هیات‌مدیره باشد و ایشان اگر هیات‌مدیره خود را معرفی کند و ما ببینیم چه کسانی و از کدام شهرها هستند آنوقت می‌توانیم بپذیریم که اتحادیه کشوری وجود دارد.

ارسال نظر

 • ابی
  ۴ ۰

  تو این رکود و گرونی همین اتحادیه اول سال نرخ کمیسیون املاکی ها رو بالا برد ....

 • ناشناس
  ۳ ۰

  دوستانی که خروج مسکن رو یکسال یا دو سال یا بعد از 1400 و..... پیش بینی می کنند ویا اون رو منوط به افزایش قیمت نفت و دلار و .... می دونند , خواهش میکنم به بعضی موارد که بر رکود مسکن فعلی و آینده تاثیر گذاشته و خواهد گذاشت توجه بفرمائید :
  1- هرم جمعیتی به سمت کمتر شدن داره میره پیک جمعیت جوان از بین رفته و درخواست بازار به اون حد قبل نیست و با افزایش بهای خوار و بار و درکل سطح عمومی قیمتها بعید به نظرمیرسه به حالت قبل برگرده.
  2- در دولت قبل سرمایه انبوهی به سمت بخش مسکن وارد شد که ناشی از فروش نفت 120 دلاری بود و تبدیل به ریال و قسمت اعظمش وارد بخش ملک شد درنتیجه اینکه بازار اشباع شده و تو تمام شهرها کلی خونه نوساز ساخته شده ودست سازندگان ودلالان باد کرده.
  3- قیمت مسکن به صورت جهانی هم رشد نداشته بلکه تو خیلی از کشورها افت داشته خوب بازار ایران هم شامل این مسئله میشه .
  4- مسایل سیاسی تو ایران از جمله تحریم و رکود تو بخشهای بالا دستی صنعت باعث شده درآمد مردم خیلی کم بشه رشد اقتصادی پایین تو چند سال گذشته بودجه خانواده ها رو کم کرده و تمایلی به تعویض یا خرید ملک جدید ندارند كه بعضا به علت بيكاري و ازدواج فرزندان فروشنده و درشرف مستاجر شدن هستند.
  5- تغییر عادت زندگی شهری و زندگی مجردی و کم شدن ازدواج تغییر فرهنگ مردم و تمایل اونا به هزینه تو امور تفریحی به نسبت پس انداز مخصوصا تو بخش مسکن.
  6- افزایش شهرکهای اطراف شهرهای بزرگ که چون قیمت زمین و آورده کمتری میخواهد باعث شده مردم خودشون یا انبوه سازان یا دولتها به شکل مسکن مهر, واحدهای بیشماری بسازند که جوابگوی افراد ضعیف و مهاجران به شهرها تا سالهاي سال جوابگو باشد.
  اگر به موارد بالا نگاه کنیم میبینیم که مسکن دیگه به اون رونق قبل بر نمیگرده مگر اینکه دوباره نفت بشه 120 و درآمد عمومي خانوارها بالا بره و هم زمان سود تسهيلات بانكها هم به زير 5 درصد برس

  7_رکود فعلی مسکن تا سالها بعد بشدت فعلی ادامه پیدا میکنه . الآن بلحاظ اقتصادی رکود مسکن ماهیتش با رکود بازارهای دیگه فرق میکنه و بخاطر قیمتهای سرسام آور و بی نهایت مسخره و فرانجومی نهادینه و ساختاری شده . این یعنی ریشه دواندن رکود به تمام اجزا و مویرگهای بازار املاک و قهر و فرار طولانی مدت خریداران از اون . طرف میره تو اینترنت می بینه یه قصر باشکوه با ده دوازده تا اطاق خواب و استخر و زمین تنیس و بافغ گل و فوق العاده اعیانی و لوکس تو اشرافیترین محله لوس آنجلس زدن یه میلیون دلار . زود اینم خونه خرابه پودر و ماتیک زدشو میزنه چهار هزار میلیون تومن بلکه با فروشش بره اونو بخره تا آخر عمرش عین پادشاهها زندگی کنه . آخه رویاپردازی چقدر ؟ تا کجا ؟ قیمتت منظومه شمسی رو رد کرده بعد میگی چرا هیچکی نمیاد خونه منو ازم بخره !!! اگه هپروت و بازی با عدد و رقم و حلوا حلوا کردنهای بی پایان امونت بده از تو آسمونا بیا زمین یه امتحان بکن . بیا یه ماه قیمتتو بکن یک سوم اونی که الآن زدی . ببین بالاغیرتا" بازم یه مشتری دست به نقد میاد روش . اگه یک سوم ازت نخریدن که مطمئنا" نمیخرن پی ببر چقدر از مرحله پرتی و این رکود تا قیمتگذاری مثل الآنه پایانی نداره
  ناشناس
  .......... دلیلهای عدم رونق در بازار مسکن..............
  ا سرمایه‌گذاری بی حد و حساب بانکها در مسکن، بحران ورشکستگی ۲۰۰۷ آمریکا در مسکن حتمی است.
  مسکن مرررررد چه باسود چه بی سود.
  آیا کسی فکر میکرد پلاسکوی ۵۰ ساله یکروزه نابود بشه؟؟؟
  قبل از سونامی مرگ زیر آوار پوسیده مسکن، به فکر فراااار باشید.