کد خبر 156522
A
20

یک کارشناس مسکن گفت: وقتی مالکان حاضر به پایین آوردن قیمت فروش املاک خود نیستند یعنی قیمت مسکن به کف حمایتی رسیده و بعید به نظر می‌رسد از ارقام فعلی پایین‌تر برود.

سلمان خادم المله اظهار کرد: نزدیک سه سال است که قیمت اسمی ملک ثابت مانده و قیمت واقعی آن متناسب با تورم سه سال گذشته کاهش یافته است. به همین دلیل کسانی که منابع خود را در بازار ملک سرمایه‌گذاری کردند با ضرر مواجه شدند و بعید به نظر می‌رسد از این به بعد قیمت‌ها را پایین بیاورند.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، وی افزود: وقتی قیمت اسمی مسکن ثابت بوده و با میانگین تورم ۱۵ درصد در طی سه سال  مواجه بودیم یعنی قیمت واقعی مسکن حدود ۴۵ درصد کاهش یافته است. این برای کسانی که در ملک سرمایه‌گذاری کردند اتفاق بدی بود. به همین لحاظ دیگر حاضر به فروش ملک خود با قیمت پایین‌تر نیستند. در این شرایط به نظر می‌رسد قیمت املاک و مستغلات به سطح حمایت خود رسیده است.

این کارشناس مسکن درباره علت کاهش ۱۱ درصدی معاملات مسکن شهر تهران در مهرماه سال جاری نسبت به مهرماه سال قبل گفت: این‌که چرا حجم معاملات افزایش جدی پیدا نمی‌کند به ضعف سیاست‌های تقویت طرف تقاضای مسکن برمی‌گردد. مشوق‌ها و منابع مالی که در اختیار متقاضیان قرار گرفته و کاهش نرخ سود تسهیلات نشان می‌دهد این اقدامات کافی نیست و اگر بخواهیم حجم معاملات افزایش پیدا کند باید سطح مشوق‌ها را افزایش دهیم.

خادم المله خاطرنشان کرد: وقتی شرایط امسال بخش مسکن را با سال گذشته مقایسه می‌کنیم درمی‌یابیم که در تقویت تقاضای مسکن موفق نبوده‌ایم لذا حمایت‌های بیشتری باید انجام شود. بحث رونق معاملات مسکن تابع عواملی مثل قیمت نفت و بهبود شاخص‌های رفاهی است که در چارچوب این بخش نمی‌گنجد. بنابراین انتظار این‌که با بهبود شرایط هریک از دو بخش ذکر شده معاملات مسکن سیر صعودی به خود بگیرد دور از دسترسی نیست.

وی هم‌چنین در بیان پیشنهادی برای افزایش بازدهی بخش مسکن در اقتصاد کلان گفت: دارایی راکدی مثل ملک، پول را می خورد و دیگر امکان معاملاتی شدن آن کاهش پیدا می‌کند. هم اکنون نیز بخش عمده‌ای از دارایی‌های کشور به صورت ملک است که تبدیل کردن آنها به اوراق بهادار جدی گرفته نشده است. اما اگر آن را به اوراق بهادار تبدیل کنیم می‌توانیم سرمایه در گردش ایجاد کنیم. مثلا ملک یک میلیارد تومانی را به یک میلیون برگه هزار تومانی تبدیل کنیم.

این کارشناس اقتصاد مسکن با اشاره به شرایط رکود اقتصاد کشور اظهار کرد: در حال حاضر دولت از نظر اقتصادی در شرایط مطلوبی قرار ندارد. به همین لحاظ یکی از مهم‌ترین راه‌هایی که می تواند دولت را نجات دهد مولدسازی دارایی‌های دولت است. دولت صاحب اموال و املاک بسیاری در داخل مناطق شهری است که می‌تواند آنها را مولدسازی و تبدیل به اوراق بهادار کنند. در این صورت قابلیت معامله روی آن ایجاد می‌شود. این باعث می‌شود تا توان برای تامین مالی فراهم شود که با این اقدام استارت اشتغال، پرداخت بدهی‌های دولت به بخش خصوصی، پیمانکاران و بانک‌ها را می‌زند.

اخبار مرتبط

 • مشاور اقتصاد
  4 | 28

  هیچ کفی نیست
  تازه اول شروع خالی شدن حباب 30 ساله مسکن است

 • کارشناس اقتصادی اجتماعی
  3 | 24

  آقای خادم المله لطفا نظر کارشناسی دکتر ادیب در مورد آینده مسکن در ایران را مطاله کنید متوجه می شوید نه تنها قیمت ها به کف نرسیده است بلکه باید 30 تا 40 درصد دیگر افت داشته باشد تا متقاضیان واقعی مسکن قادر به خرید باشند ... آن هم مستلزم نفت بالای 80 دلار و یا رفع تحریم های دلاری است

 • مردمپرست
  3 | 12

  (ارزش پول ملی.... حق مسلم ماست......کاهش ارزش پول....ظلم بر این ملت است)

  کلید حل مشکله, فقر و گرانی .......در حمایت از ارزشه, پول ایرانی

  بی ارزش ترین پول دنیا, ریال ایرانی شد ...بلاخره در دنیا اول شدیم ....

  عصرایران - قیمت دلار در سال 1384 ، زمانی که محمود احمدی نژاد رئیس جمهور شد و دولت را تحویل گرفت ، 902 تومان بود و (صبح روز دهم مهر1391) به مرز 3000 تومان رسید!!!
  این اعداد نشان می دهند دلار در این سال ها حدود 3.3 برابر شده و به همین میزان نیز از ارزش پول ملی کاسته شده است.
  همچنین زمانی که احمدی نژاد به عنوان رئیس جمهور سوگند خورد که "درحراست از مرزها و استقلال سیاسی و اقتصادی و فرهنگی کشور(( جان و مال و ناموس )) از هیچ اقدامی دریغ نورزد" (اصل 121 قانون اساسی) و بر روی صندلی ریاست جمهوری نشست ، هر قطعه سکه بهار آزادی 96 هزار تومان بود ولی امروز یک میلیون و 160 هزار تومان است که افزایشی قریب به 13 برابری را نشان می دهد.*

  تازه ترین نرخ برابری ارزهای مختلف اعلام شده توسط صندوق بین المللی پول نشان می دهد ریال ایران در برابر دلار کم ارزشترین پول در بین کشورهای محاسبه شده است.

  به گزارش جهان، در گزارشی که صندوق بین المللی پول از نرخ برابری ارز کشورهای مختلف اعلام کرده است ریال ایران در بین کشورهای مختلف جهان در برابر دلار آمریکا بی ارزش ترین پول می باشد.

  این در حالی است که در چند سال گذشته خبرگزاری بلومبرگ اعلام کرده بود، ریال ایران دهمین پول کم ارزش دنیاست. بر اساس آن گزارش در سال ۲۰۰۵ میلادی هر دلار آمریکا برابر ۸ هزار و ۷۶۴ ریال بود، کم ارزش ترین پول خارجی در برابر دلارآمریکا لیر ترکیه بود که هر دلار آمریکا بیش از یک میلیون و ۵۰۰ هزار لیر ترکیه ارزش داشت.
  بدین ترتیب ریال ایران در فاصله ۶ سال به کم ارزش ترین پول جهان در برابر دلار آمریکا تبدیل شده است.....
  حال,حفظ ارزش پول ملی, در کشور ما وظیفه کیست..!؟؟؟
  مردم عزیز ایران بیدار شوید و از ارزش پول ملیتان در مقابل دلالان بانکی و دلار فروشان غارتگر دفاع کنید و جلوی کاهش ارزش پول ملی تان که قدرت خریدتان است,را بگیرید... کاهش ارزش پول مساویست با تورم ,گرانی و فقر و فهشا و فشارهای مالی و هزاران بدبختی دیگر...... لطفاً, آگاه و بیدار شوید,

  ارزش پول ملی ...حق مسلم ماست.....کاهش ارزش پول.....ظلم بر این ملت است.

  کلید حل مشکله,فقر و گرانی..........در افزایش ارزشه, پول ایرانی

  مردم حمایت و همت کنید.....

 • علی
  3 | 32

  چرا آبکی تحلیل میکنید ، از سال 84 تا 92 قیمت دلار 3.5 برابر شده درحالی که مسکن بیشتر از 10 برابر شد و با روکود از سال 92 این قیمت 15 الی 25 درصد در بهترین شرایط کم شده. حالا بگو ببینم چه نیازی به حمایت داره!!؟؟؟
  یک وقت گوشه اسکناسها تون تانخور ،آپارتمان متری 5.5 میلیون تومان، 50 مترش میشه 275 میلیون تومان با وام 60 میلیونی که گرفتنش کار حضرت فیل هست بازهم 210 میلیون نقد لازم هست چند درصد مردم میتونن بخرن؟
  اینطوری هم میشه دید

  • ناشناس
   0 | 16

   احسنت برشما درست ميفرماييد

 • مهدی
  7 | 36

  هر گونه سرمایه گذاری ریسک خودشو داره مثلا بورس رو ببینید همیشه سود نداره و هر از گاهی سهامدار ضرر میده ؛اما بطور سنتی ملک از این قانون اصلی بازار تبعیت نمیکنه.اگه مالکان کمی فکر اقتصادی داشتن خانه های باد کردشونو دو سال گذشته با پنجاه درصد تخفیف میفروختند نسبت به حال حاضر برنده بودن اما همچنان از اونا پافشاری از خریدارهای باهوش نخریدن . گذر زمان طعمعکاران رو بیشتر ازین هم تنبیه خواهد کرد .انگشت شمار افراد باهوشی هم که بین سازنده ها باشن همین امروز زیر قیمت و با ضرر هم که بفروشن کمتر دچار خسران خواهند شد.

 • ناشناس
  5 | 33

  ((وقتی مالکان حاضر به پایین آوردن قیمت فروش املاک خود نیستند یعنی قیمت مسکن به کف حمایتی رسیده و بعید به نظر می‌رسد از ارقام فعلی پایین‌تر برود)) جمله يك كارشناس مملكت رو ببينيد. آيا زماني كه سه برابر شد هم مقاومت ميكردند . پس من هم از قول خريداران احتمالي ميگم ((خريداران حاضر به خريد املاك گرانشده خارج از توان نيستند يعني مسكن به قيمت سقف غير حمايتي رسيده و بعيد به نظر مرسد تا چند سال آينده معامله اي انجام شود .))

  • ناشناس
   1 | 20

   آفرين برشما كاملاً موافقم...... دلال مرد مسكن مرد

 • منم كارشناسم!!!!!!!حالاكه هركي هركي شده كارشناس!!!
  0 | 13  كارشناس مسكن يا به عبارت بهتر وصحيح تر(( دلال مسكن)) بهر حال شرايط ايجاد شده در بخش مسكن به دست دلال وكارشناس وسازنده ودر مجموع فروشنده متوهم حل نشدنيست وبايد براي پايان دادن به ركود چهارساله انديشه شود وبنده حقير به عنوان يك عضو كوچك اقتصاد دانان را هميشه عنوان كردم تا زماني كه سطح در امدهاي آحاد مردم با قيمتهاي كاذب ودلبخواه فروشندگان همخواني نداشته باشد وقيمتها كاملاً تخليه حباب نشود ركود در بخش مسكن ادامه دار خواهد بود وبا اين حرفا وحديثها وتشويق وترساندن عموم از گراني واهي مسكن كه پيش نخواهد آمد مشكلي حل نخواهدشد. اگر درست دقت شود در مدت 4سال توسط مسئول وغير مسئول اين جمله اكنون ((بهترين وقت خريدمسكن است)) را ميبينيم ....اين جمله بجز حساس كردن خريدار احتمالي هيچ ارزش اقتصادي وغيره را ندارد اين جمله ها را زماني بايد گفت كه شرايط خريدار از نظر مالي مساعد باشد نه در شرايط كه نه خريدا عمدتاً پولي در بساط دارد ونه قيمتهاي مسكن مناسب در امدهاي امروزيست...حال قضاوت با شماست!!!!!كه ايا با اين قيمتها ي غير منطقي كسي به خريد قدرت مالي خواهد داشت يا نه؟

 • ناشناس
  0 | 8

  باسلام بنده مشاور مسكن با حداقل 40سال سابقه در شغل خود هستم وبراي بهبود ورونق بازار مسكن چندين پيشنهاد به مسئولين ودست اندر كاران مسكن تقديم ميدارم
  جهت ارامش جو رواني ورونق بازار مسكن پيشنهادميگردد هرچه زودتر درج آگهي مسكن در صفحات نيازمنديهاي روز نامه كثيرالانتشار را ازدرج قيمت كليه املاك و نام مشاور جلو گيري گردد.. با اينكار نه تنها از نظر رواني كه در نوع خود معرف گراني وافزايش بي دليل قيمت جلوگيري خواهد شد بلكه از نظر رواني اگر چنين شود فروشنده متوهم افزايش وقيمتهاي دلخواه وايجاد هرج ومرج در اقتصادكشور وبيكاري حدود 800 شغل شريف در ارتباط با كار ساختمان سازي جلوگيري خواهد شد وبه ناچار بدين وسيله از تبليغات سوء فروشنده مانع خواهد شد وبا عدم درج نام مشاوردر آگهي در املاكيها وآژانسهاي مسكن خواهيد ديد كه به اين دلالي ودلال بازي وبچه بازي ها وگرفتاري درست كردنها براي اغلب صنوف در فروش املاك وسوء استفاده ها از جو رواني بحث مسكن خاتمه خواهد يافت .بنابرين بازار مسكن كه مسير اصليش قرار گرفته و روند نزولي قيمتها را ان شاالله همگان شاهد خواهند بود..ضمناً حسن اینکارکم شدن متوهمین افزایش درصورت فایل نشدن املاک در اژانسهاونتیجتاً رودست ماندن املاک خواهد بود

  • ناشناس
   0 | 8

   اگر چنانچه در آگهي املاك نام دلال يامشاور وقيمت نباشد تمام اين سازنده ها بيچاره ونااميد از فروش خواهند شد انوقت نزول قيمتها را خواهيد ديد ضمن اينكه دريافت ماليات وشناسايي خانه هاي خالي هم در حال بررسي واجرا ميباشد

 • 123
  21 | 11

  مسكن گران مي شود.

  • ناشناس
   2 | 17

   به همين خيال هستي كه 4 ساله ركود در مسكن بيداد ميكنه وهمين افكار احمقانه بعضي ها فكر ميكنند گراني در كار است

 • ناهید
  20 | 7

  مسکن بی شک گران میشود...

 • ناشناس
  0 | 13

  ماليات مهمان خانه هاي خالي ميشود
  ماليات گرفتناز خانه هاي خاليوارد فاز جديدي خواهد شد ومسئولان ميگويند اين طرح بارونمائي ازسامانه شناسائي خانه هاي خالي وارد مراحل عملياتي ميشود .... واي به حالتان متوهمين افزايش قيمت خانه وفروشندگان طمع كار..... ودلالان بيسواد ...همگي بايد از فردا كاسه گدائي در دست بگيريد ومنتظر معجزه اي كه دركار نيست باشيد

 • ناشناس
  0 | 4

  منظورت كف صابونه

 • ناشناس
  0 | 7

  خریداری نیست برادر دلال برو بشین نگاه خانه های روی دست مانده ات بکن تا چشمات سیر بشه

 • امیر
  1 | 7

  پیک جمعیتی ایران، چند وقتیه فروکش کرده، نتیجه درخواست مسکن هیچوقت مثل سالهای ۸۰ تا ۹۰ نخواهد بود.

 • بی نام
  0 | 1

  آخه شما نشستین بحث چیو میکنین؟
  اونهایی که باید سود خودشونو از بازار مسکن و بساز بفروش و دلالی میبردن تو اون سالایی که ملک تصاعدی بالا میرفت سود خودشونو بردن جیباشونم برا هفت پشتشون پر کردن .الان رکود بازار خریدو فروش باعث شده بازار اجاره داغ بشه ونرخ اجاره سر به فلک بذاره حالا همونایی که سود کلونشونو بردن اگه ملکی رو دستشون مونده باشه (که نمونده) با قیمت خون پدرشون میدن کرایه یعنی از بازار رهنو کرایه هم سود خودشونو میبرن اگرم قیمتا بالا رفت که دوباره روز از نو روزیشونم از نو .این وسط از همه طرف کلاه سر ملت بد بختی میره که اینجا نشستن دو دوتا چهارتا میکنن که مسکن به کفش رسیده یا دوباره بالا میره .از اونطرف دلالها هم پورسانت خریدو فروش نشد، درصد رهن و اجارشونو میگیرن به استثنا بعضیاشون که حذب باد هستن وامروز تو بازار مسکن نشد کرکرو میکشن پایین فردا قبل از باز کردن تابلو رو عوض میکنن بجاش خریدو فروش موبایل میزنن، اونم نشد، ماشین، نشد تو این مملکت اینقدر اوضا اقتصاد خراب هست که یه آشفته بازار دیگه یه شبه براشون جفت وجور بشه.
  دورو زمونه پول.داشته باشی خودش برات پول بیشتر میاره اگرم نداریم برادر ،لاقل به جون همدیگه نیفتیم چون همینکارمون الان مارو به اینجا کشونده......

 • مهرداد
  0 | 1

  بی کاری=بی پولی مردم

ارسال نظر

عناوین بیشتر