{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 306836

رییس کمیسیون اجتماعی مجلس در گفت و گو با اقتصادآنلاین:

رییس کمیسیون اجتماعی مجلس با بیان اینکه طرح ساماندهی تعطیلات به مرکز پژوهش‌های مجلس ارسال شده است، گفت: حذف برخی تعطیلی‌ها که در این طرح پیش بینی شده، امکان پذیر نیست، زیرا تبعات سیاسی، اجتماعی و فرهنگی دارد.

اقتصادآنلاین – المیرا اکرمی؛ سلمان خدادادی در گفت و گو با خبرنگار پارلمانی اقتصادآنلاین اظهار داشت: در این طرح پیش بینی شده که تعطیلی 13 فروردین، 29 اسفند، 14 و 15 خرداد حذف شود و 14 و 15 خرداد فقط عزای عمومی‌باشد. همچنین در این طرح پیشنهاد شده که شنبه‌ها به‌ جای پنجشنبه‌ها تعطیل شود.

وی با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب و مسئولان به ضرورت ساماندهی تعطیلات اذعان دارند، گفت: هر چند که ساماندهی تعطیلات ضروری است اما باید این موضوع را هم در نظر بگیریم که اگر هر کدام از این تعطیلات را حذف یا جابجا کنیم، تبعات سیاسی و اجتماعی خواهد داشت.  

خدادادی در ادامه افزود: به عنوان مثال در مورد 13 فروردین در ذهن مردم اینگونه جا افتاده که نباید در خانه بنشینند و این فرهنگ نهادینه شده است. در مورد 29 اسفند هم که روز ملی شدن صنعت نفت است، اگر حذف شود، تبعات زیادی دارد و اگر 29 اسفند تعطیل هم نباشد کسی سر کار نمی‌رود. در واقع برخی تعطیلی‌ها بار سیاسی، برخی تعطیلی‌ها بار مذهبی و برخی تعطیلی‌ها بار اجتماعی دارد و به دلیل باورهای مردم، به سادگی امکان ورود در آن وجود ندارد.

نماینده مردم ملکان در مجلس با اشاره به اینکه به دلیل تعطیلی پنج شنبه و جمعه در کشور ما و تعطیلی شنبه و یکشنبه در سایر کشورها، چهار روز ارتباط ما با دنیا قطع است، عنوان کرد: برای این موضوع باید فرهنگ سازی انجام شود و جامعه باید توجیه شود. البته جایگزینی تعطیلی پنج شنبه با شنبه را اهل علم اقتصاد و کارشناسان قبول دارند.  

خدادادی با بیان اینکه به منظور بررسی‌های بیشتر طرح ساماندهی تعطیلات از دستور کار کمیسیون اجتماعی خارج شده و به مرکز پژوهش‌های مجلس ارائه شده است، گفت: قرار است که ضمن اخذ نظر علما، نقطه نظرات تشکل‌ها و بخش خصوصی هم در مورد این طرح گرفته شود.

وی در ادامه افزود: کمیسیون اجتماعی مجلس منتظر اعلام نظر مرکز پژوهش‌های مجلس است و در این رابطه هفته گذشته نامه ای به این مرکز نوشتیم که نتیجه بررسی‌هایش را به کمیسیون اعلام کند و سپس کمیسیون تصمیم گیری کند.  

رییس کمیسیون اجتماعی مجلس با بیان اینکه مرکز پژوهش‌ها کارهای خوبی را در رابطه با طرح ساماندهی تعطیلات انجام داده است، گفت: احتمالا در این طرح تغییرات زیادی به وجود می‌آید، زیرا حذف برخی از تعطیلی‌ها امکان پذیر نیست.

ارسال نظر

  • مسعود
    ۴ ۰

    چرا فقط بدنبال حذف مراسم شاد هستند مگر کم غم و غصه داریم....؟

  • امانی
    ۳ ۰

    واقعا تنظیم وحذف بعضی تعطیلی ها کار سخت وپیچیده ای هست مثال 13فرودین امکان حذفش بخاطر عقاید مردم تقریبا صفر هست در حالیکه اکثر مناطق کشور خصوص شمالی در گیر سرما وبارندگی هم شاید باشند ونتوانند از این روز استفاده بکنند