کد خبر 205521
A

این هفته مرکز تحقیقاتی Research and Markets گزارشی را منتشر کرد که در آن گفته شد ارزش بازار ابزارهای امنیت سایبری در خاورمیانه طی پنج سال آینده دو برابر می‌شود و به عبارت دیگر کاربران خانگی و سازمانی در این منطقه بیش از هر زمان دیگر به اهمیت سیستم‌های امنیتی پی می‌برند.

 بر اساس این گزارش گفته شد در پایان سال 2017 میلادی ارزش بازار امنیت سایبری خاورمیانه به 11.38 میلیارد دلار می‌رسد که البته این رقم در سال 2022 از 22.14 میلیارد دلار هم فراتر می‌رود. کارشناسان اعلام کردند که سرعت پذیرش ابزارهای امنیت رایانه‌ای و اینترنتی در خاورمیانه بیش از دیگر مناطق جهان است، ولی به چه دلیل این منطقه تا این حد پذیرای خدمات امنیتی شده است؟

خاورمیانه سایبری

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایران ، خاورمیانه قطب نفت و گاز جهان محسوب می‌شود و البته بسیاری از صنایع بزرگ در این منطقه متمرکز شده است و به همین دلیل در چند سال اخیر خاورمیانه بیش از دیگر مناطق جهان هدف حملات سایبری بوده است تا گروه‌های هکری و خرابکار بتوانند اهداف مالی و غیرمالی خود را محقق سازند. بخش اعظم رشد ابزارهای امنیتی که قرار است طی چند سال آینده صورت گیرد به دلیل سرمایه‌گذاری دولت‌های منطقه خواهد بود تا بتوانند از منابع نفت، گاز و صنایع دفاعی خود مراقب کنند. خدمات بهداشتی و درمانی این روزها سهم اندکی از بازار منطقه را به خود اختصاص داده‌اند و به همین خاطر هکرها توجه چندانی به آن نمی‌کنند. با وجود این بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته تا پایان دهه جاری میلادی این عرصه هم به ابزارهای امنیت سایبری مدرن تجهیز خواهد شد.کارشناسان مرکز تحقیقاتی مذکور به این نتیجه رسیده‌اند که در بین بخش‌های مختلف نیاز به تقویت امنیت سایبری برای مقابله با تهدیدهای مختلف از جمله بدافزارها، باج‌افزارها و دیگر تهدیدهای سایبری مهم‌ترین اتفاقی است که باعث می‌شود طی 5 سال آینده خاورمیانه به ایمن‌ترین نقطه زمین از نظر سایبری تبدیل شود. هم‌اکنون در کشورهای مختلف منطقه طرح‌های بزرگی در این زمینه تعریف شده است تا امنیت سایبری بیش از پیش برقرار شود و در این راستا از هم‌اکنون تا پنج سال آینده به طور میانگین هر سال ارزش سرمایه‌گذاری صورت گرفته در این بخش 14.2 درصد افزایش می یابد.

کارشناسان می‌گویند در این دوره زمانی عربستان سعودی بیشترین سرمایه‌گذاری را در زمینه امنیت سایبری انجام می‌دهد. قطر که این روزها برخی مشکلات دیپلماتیک و اقتصادی را پیش روی خود می‌بیند، طی ماه‌های اخیر با حملات سایبری بزرگ مواجه شده است و با وجود این پیش‌بینی می‌شود از هم‌اکنون تا سال 2022 میلادی قطر سریع‌ترین رشد در زمینه دریافت نسل جدید خدمات امنیت سایبری را به خود اختصاص دهد. این کشور در سال 2022 میلادی میزبان جام جهانی فوتبال است و به همین خاطر می‌کوشد آخرین به‌روزرسانی سیستم‌های امنیت اینترنتی را به کار گیرد.

امنیت سایبری نفتی

مهم‌ترین نکته‌ای که این روزها در مورد خاورمیانه به گوش می‌رسد کاهش قابل ملاحظه قیمت نفت است. این مسأله کشورهای منطقه را با مشکل اساسی مواجه کرده است و از این‌رو طی چند ماه اخیر میانگین درآمد نفتی خاورمیانه بشدت کاهش یافته است. با وجود این منطقه خاورمیانه همواره پیشرو علم و فناوری بوده است و به همین خاطر مرکز Research and Markets پیش‌بینی می‌کند مشکل مذکور کاهش سرمایه‌گذاری‌های سایبری را باعث نشود. لازم به ذکر است مراکز تحقیقاتی PwC و Strategy پیش از این در گزارش‌های مجزا اعلام کرده بودند که خاورمیانه تقویت امنیت سایبری را به مهم‌ترین اولویت خود در عرصه فناوری تبدیل کرده است و دولت‌ها در این منطقه با تعریف استراتژی‌های جدید می‌کوشند بهترین مهارت‌ها و ابزارها را برای توانمندسازی خود در اختیار بگیرند.

مرکز PwC بر اساس گزارش خود اعلام کرد سازمان‌های فعال در این منطقه بین 10 شرکت برتر جهان با بالاترین میزان سرمایه‌گذاری در بخش امنیت سایبری حضور دارند با وجود این نام آنها در بین 50 کشوری که در آنها کمترین میزان آموزش و یادگیری سایبری انجام می‌شود هم به چشم می‌خورد. در این میان مرکز تحقیقاتی Strategy اعلام کرد این منطقه به منظور ایجاد یک «محیط دیجیتالی ایمن» معمولاً بسیار تاکتیکی، واکنشی و فعالانه عمل می‌کند. «سِواگ پاپازیان» مدیر این مرکز توضیح داد که تا پایان سال 2020 میلادی خاورمیانه عنوان ایمن‌ترین منطقه سایبری جهان را از آن خود می‌کند و در آن بیشترین میزان سرمایه‌گذاری برای در اختیار گرفتن ابزارهای مدرن امنیتی انجام می‌شود.او توضیح داد: «ما متوجه شدیم هیچ منطقه‌ای در جهان به اندازه خاورمیانه امنیت سایبری را جدی نگرفته‌ است. دولت‌ها در این منطقه درباره  این مسأله تجربه کافی دارند و کشورهای مختلف از جمله ایران، قطر و عربستان گام‌های اصلی برای برقراری امنیت سایبری برداشته‌اند.»مدیر این مرکز اعلام کرد: بر اساس گزارش منتشر شده از سوی مدیران شهر دوبی، دولت امارات متحده عربی در سال 2020 میلادی استراتژی اصلی خود برای راه‌اندازی شبکه گسترده امنیت سایبری را در اختیار می‌گیرد و همه ساکنان خود را به ابزارهای امنیتی تجهیز می‌کند.

با وجود این خاورمیانه همچنان مشکلات امنیتی جدی را پیش روی خود می‌بیند. از ابتدای سال‌ جاری میلادی تاکنون حملات سایبری بزرگی خاورمیانه را هدف قرار داد و به‌عنوان مثال، ژانویه امسال بود که خبر حمله «شامون» منتشر شد و بر اساس آن بسیاری از سازمان‌های بزرگ سعودی از جمله شرکت‌های نفتی و وزارتخانه‌ها در این کشور مورد هدف قرار گرفتند.

به هر حال با وجود اینکه کشورهای منطقه سرمایه‌گذاری‌های گسترده انجام داده‌اند تا خود را برای هرگونه حمله سایبری آماده کنند، هکرها همچنان چند گام جلوتر قدم برمی‌دارند و به همین خاطر نمی‌توان گفت هیچ گونه حمله سایبری در خاورمیانه رخ نخواهد داد. کارشناسان مرکز Research and Markets توصیه کردند برای آنکه بتوان ایمنی بیشتری برقرار کرد، می‌بایست تمامی فعالیت‌های امنیت سایبری در یک آژانس مرکزی یکپارچه شود تا یک کشور بتواند بهتر از هر زمان دیگر در این زمینه گام بردارد. در بسیاری از کشورها همچنان دیده می‌شود که سازمان‌های دولتی و آژانس‌های خصوصی هر کدام یک ابزار امنیتی مجزا را به کار می‌گیرند و هر کدام از آنها به صورت جداگانه برای مقابله با حملات سایبری گام برمی‌دارند که این مسأله نمی‌تواند آنها را تقویت کند.خاورمیانه به سمت هوشمندسازی شهرهای خود گام برمی‌دارد و این مسأله نیز بر تقویت هرچه بیشتر امنیت فضای سایبری تأثیر خواهد داشت. با این اتفاقات باید دید از سال 2020 میلادی به بعد ایمن‌ترین نقطه سایبری جهان تا چه اندازه می‌تواند در مقابل حملات سایبری ایستادگی کند.

اخبار مرتبط

ارسال نظر

عناوین بیشتر