کد خبر 194660
A
1

آن‌طور که یک مقام مسئول در سازمان ثبت احوال اعلام کرده، میانگین سن ازدواج در ایران شش ماه افزایش یافته است.

ایران جمعیت جوانی دارد و برآورد‌ها نشان می‌دهد بیش از ۱۱‌میلیون جوان ایرانی در سن ازدواج، ازدواج نکرده‌اند. این مساله نگرانی‌هایی را در زمینه افزایش سن ازدواج به وجود آورده است. افزایش سن ازدواج می‌تواند بر فرزندآوری و کیفیت زندگی زوج‌ها تاثیر سوء بگذارد. یکی از خواسته‌های جوانان از دولت این است که با اندیشیدن تمهیداتی زمینه ازدواج افراد را فراهم آورد. این تمهیدات باید در بخش‌های مختلف از جمله اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در نظر گرفته شود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از آرمان ، زنگ خطر کاهش ازدواج و افزایش طلاق مدت‌هاست که به صدا در آمده، ولی تاکنون کمتر به عوامل آن توجه شده است. به عبارت دیگر بدون تامین زیرساخت فقط قصد ترغیب و تشویق جوانان به ازدواج را داریم و آنها را از طلاق منع می‌کنیم، در حالی که زمینه شناخت جوانان از هم فراهم نیست و آنچه در این میان عجیب است توقع استمرار و استحکام خانواده‌هاست. گرچه بارها و بارها از شناخت صحیح جوانان سخن به میان آمده، ولی آیا نمود آن در جامعه علنی است؟ باید زمینه‌های لازم برای شناخت درست میان افرادی که می‌خواهند با هم ازدواج کنند فراهم شود تا به این شرط ازدواج‌ها عقلانی شکل بگیرند و از میزان طلاق کاسته شود. از طرف دیگر عدم اشتغال نیز مزید بر علت شده است، بحرانی که این روزها جوانان ایرانی با آن دست و پنجه نرم می‌کنند و تا حدودی یکی از عوامل تاخیر آنها در ازدواج به حساب می‌آید؛ مساله‌ای که به افزایش سن ازدواج نیز دامن زده است. برهمین اساس مطالبات جوانان از دولت دوازدهم ایجاد اشتغال مناسب و شناخت سالم طرفین در حوزه ازدواج است، چرا که در غیر این صورت همچنان با کاهش آمار ازدواج و افزایش طلاق روبه‌رو خواهیم بود و جوانان پول و زمان خود را برای بهبود روابط در اتاق‌های مشاوره یا بالا و پایین کردن پله‌های دادگاه برای جدایی به هدر خواهند داد. از این رو باید دولت دوازدهم در آستانه شروع کار خود این مساله را در اولویت قرار دهد و با تامین زیرساخت‌ها شرایط ازدواج مستحکم را فراهم کند، چرا که امر ازدواج تبعات مثبتی را به همراه دارد که تقویت سلامت روان افراد یکی از آنهاست. بنابراین از دولت دوازدهم انتظار می‌رود که برای داشتن جامعه سالم شرایط ازدواج را برای دختران و پسران مهیا کند تا آنها با شناخت کامل به زیر یک سقف بروند. بررسی‌ها نشان می‌دهد که‌درصد بالایی از ازدواج‌ها در پنج سال اول زندگی رخ می‌دهد. این واقعیت نشان می‌دهد که آستانه تحمل شهروندان پایین آمده است. در حالی که باید به ریشه‌های کاهش آستانه تحمل توجه کرد، آموزش مهارت‌های زندگی به زوج‌های جوان نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. جوانان باید قبل از ازدواج آموزش‌های لازم را یاد بگیرند. بر این اساس می‌توان امیدوار بود طلاق در ایران کاهش پیدا کند. در سال‌های اخیر همین آموزش‌ها توانست روند رشد طلاق را کند کند.

میانگین سن ازدواج، بزرگ‌ترین دغدغه جمعیتی

روز گذشته مدیرکل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی سازمان ثبت احوال کشور از افزایش شش‌ماهه میانگین سن اولین ازدواج در کشور در پنج سال گذشته خبر داد. محمدباقر عباسی افزود: میزان افزایش سن در اولین ازدواج در زنان چهار ماه و در مردان شش ماه بوده است. او با اشاره به اینکه میانگین سن در اولین ازدواج بزرگ‌ترین دغدغه‌ای است که در حال حاضر در مباحث جمعیتی کشور مطرح است، اظهار کرد: میانگین سن در اولین ازدواج در استان تهران در پنج سال گذشته 11 ماه افزایش داشته است. عباسی بیان کرد: 7/44‌درصد زنان ایرانی که در سال 1391 ازدواج کرده بودند، تا نیمه اول سال 1395 یک فرزند به دنیا آورده اند و فاصله ازدواج تا تولد اولین فرزند این افراد به‌طور میانگین حدود دو سال بوده است. او با بیان اینکه طلاق، یکی از موضوعاتی است که در جامعه ما دغدغه آفرین شده، افزود: درباره طلاق شاید یک مقداری بزرگنمایی شده است؛ به نسبت رشد تعداد خانواده‌ها در کشور، خانواده‌هایی نیز در معرض از هم گسیختگی‌ قرار دارند، اما به‌طور کلی میزان طلاق در سال 1395 نسبت به سال 1393 مقداری کاهش داشته است. همزمان معاون مرکز آمار ایران درباره تعداد موالید در سال‌های گذشته عنوان کرد: تعداد موالید در سال 1395 به یک‌میلیون و 570‌هزار نفر رسیده که نسبت به سال‌های اخیر رشد داشته است. علیرضا زاهدیان به ایرنا گفت: تعداد موالید در سال‌های 1361 و 1362، حدود دو‌میلیون و 200‌هزار نفر در سال بود که در سال 1381 کاهش یافته و به یک‌میلیون نفر رسیده است.

ایجاد زمینه شناخت برای ازدواج

یک پژوهشگر مسائل اجتماعی درباره برنامه‌های دولت دوازدهم در حوزه تسهیل ازدواج می‌گوید: بهترین کاری که دولت دوازدهم می‌تواند برای تسهیل ازدواج انجام دهد فراهم کردن فضای سالم برای شناخت دختران و پسران از هم است؛ یعنی اگر چنین فضایی فراهم شود و روابط سالمی شکل بگیرد، شناخت صحیح طرفین از هم حاصل می‌شود. ثریا عزیزپناه می‌افزاید: اگر فضای شناخت به وجود آید، هزینه‌های ناکارآمدی خانواده‌ها کاهش می‌یابد، چرا که زوج‌ها هزینه و زمان زیادی را در دفاتر مشاوره می‌گذارند. او اظهار می‌کند: لازمه شناخت در یک فضای سالم دست برداشتن از سختگیری‌هاست که ناامنی روانی را در جامعه به وجود می‌آورد. عزیرپناه توضیح می‌دهد: اگر نگاه رسمی، فضای شناخت سالم را بپذیرد، به شکل‌گیری ازدواج صحیح کمک می‌کند، اما سالیان سال است که در حوزه ارتباط میان فردی دچار کج فهمی هستیم. عزیزپناه می‌گوید: اگر دختران و پسران فرصت کافی برای شناخت واقعی از هم داشته باشند، می‌توانند آزادانه انتخاب کنند. او عنوان می‌کند: از سوی دیگر، برای تشکیل زندگی مشترک حداقل‌هایی نیاز است که با فراهم کردن فضای کاری به وجود می‌آید. عزیزپناه بیان می‌کند: اگر انسان‌ها تنگنای معیشتی داشته و قادر نباشند روزی خود را از طرق حلال به دست بیاورند، نمی‌توان انتظار تشکیل خانواده از آنها داشت. این پژوهشگر مسائل اجتماعی توضیح می‌دهد: بنابراین ضروری است که دولت دوازدهم برای اشتغال جوانان فکر اساسی کند تا تنگنای معیشتی آنها کنار برود. او با بیان اینکه شناخت صحیح و اشتغال مناسب دو مساله اساسی است که باید دقیق به آن توجه کرد، خاطرنشان می‌کند: در نهایت باید توجه داشته باشیم که بر اساس آموزه‌های دینی و فرهنگی ازدواج یک تصمیم‌گیری شخصی و فردی است.

از این رو باید بپذیریم که در حوزه ازدواج جوانان دخالت نکنیم، چرا که به دلیل تغییرات جامعه مقوله ازدواج از نگاه سنتی فاصله گرفته است. بنابراین باید اجازه داد که خود فرد تصمیم به ازدواج بگیرد. عزیزپناه تاکید می‌کند: فقط باید زمینه‌های ازدواج فراهم باشد که جوانان در صورت تمایل بتوانند ازدواج کنند. او بیان می‌کند: ازدواج خیلی مساله حادی نیست و به نظر من بیش از حد بزرگنمایی شده است. این پژوهشگر مسائل اجتماعی در عین حال اظهار می‌کند: دولت باید کمک کند که تعداد طلاق‌ها کاهش یابد و ازدواج سالم نیز شکل بگیرد. بر همین اساس تمام این موارد به تامین زیرساخت‌ها برمی‌گردد که شناخت صحیح و اشتغال از موارد مهم آن است.

اخبار مرتبط

  • مهرداد
    0 | 5

    وقتی کار ثابت نداری ازدواج هم نمیتونی کنی

ارسال نظر

عناوین بیشتر