{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 175493

این روزها با پیشرفت فناوری و علم،‌ روش‌های متعدد برای کاشت دندان، کاشت نگین، ردیف کردن دندان‌ها با ارتودنسی و بدون ارتودنسی با لیزر، روکش و... به‌وجود آمده است که در آگهی‌های رنگارنگ هم دیده می‌شود.

مد فقط در ظاهر، لباس، کیف، کفش و مدل مو و آرایش نیست. بعضی وقت‌ها چیزهایی مد می‌شوند که سر و کله‌شان‌ در صورت، دست و پا و اعضای بدن پیدا می‌شوند؛ مثل پیرسینگ و تاتوهای عجیب و غریب که این روزها بلاهایی به اسم مد سر دندان‌ها می‌آورند. تا حالا دندان با نگین درخشان یا یک حلقه طلایی درون آن دیده‌اید؟ یا این‌که دندان‌های جلوآمده و خرگوشی شده؟ به‌همین دلیل سراغ دکتر مهدیه محبت دندانپزشک رفتیم تا با همه عوارض این مدهای عجیب و غریب آشنا شوید.

دردسرهای کاشت نگین

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از جام جم ، استفاده از ژل اسیدفسفوریک برای کاشت نگین روی دندان، باعث آسیب رساندن به مینای دندان شده و بتدریج باعث تغییر رنگ دندان می‌شود.

نازک شدن مینای دندان یکی دیگر از عوارض کاشت نگین است. کاشت نگین در بعضی موارد ترک‌های میکروسکوپی را ایجاد می‌کند که باعث شکستگی دندان می‌شود. کاشت نگین توسط آرایشگران غیرمجاز است. نگین کاشته شده روی دندان با مسواک زدن از بین نمی‌رود و باید توسط دندانپزشک برداشته شود، در غیر این صورت ممکن است باعث شکستگی دندان شود.»

دندان‌های ردیف به چه قیمتی!

تبلیغاتی با عنوان ارتودنسی با لیزر و در یک جلسه، این روزها توجه بسیاری از متقاضیان ارتودنسی را به خود جلب کرده است، تبلیغاتی که برخی از متخصصان دندانپزشکی آن را شیوه درمانی نادرست و حتی آسیب‌رسان به دندان‌ها می‌دانند.

این روش هیچ مزیتی در نامرتبی دندان‌ها با شدت خفیف، متوسط و شدید ندارد و توصیه متخصصان ارتودنسی این است که حتی اگر تمایل به درمان ارتودنسی ندارید، حداقل سلامتی دندان‌هایتان را به خطر نیندازید و دندان‌ها را به حال خودشان رها کنید.

در مورد مشکلات بسیار خفیف، ممکن است این درمان به بعضی افراد کمک کند که در این صورت نیز توصیه این است که حداقل فرصت مشاوره با یک متخصص ارتودنسی را از دست ندهید و در این زمینه نظر و پیشنهاد درمان را با او در میان بگذارید. این گروه عمدتا افرادی هستند که مشکل ترتیب صحیح دندانی ندارند و مشکل آنها در فرم، شکل یا اندازه ظاهری یک یا چند دندان است.

در مواردی که درمان با مبنای صحیح انجام نشده باشد، هم در قسمت تراشیده شده تاج دندان و هم در قسمتی که مواد ترمیمی اضافه شده است، مشکلاتی ایجاد خواهد شد. اولین مساله این است که شما قسمتی از بافت سالم دندان خود را از دست داده‌اید که هیچ‌گاه نمی‌توانید آن‌ را به‌دست آورید. در روش‌های اینچنینی برای ردیف نشان دادن دندان بسته به مقدار کجی دندان، حجم متفاوتی از بافت دندانی برداشته می‌شود.

بیلیچینگ، پرعارضه‌ترین روش دندانپزشکی

نکته مهم درمورد بیلیچینگ این است که بعد از انجام این کار حدود شش ماه بعد ممکن است رنگ دندان به حالت قبل برگردد. بعضی افراد به اشتباه فکر می‌کنند که بیلیچ کردن قابل بازگشت نیست و درصورت مشاهده تغییر رنگ به رنگ اولیه از پزشک درخواست می‌کنند مجدد این کار را برایشان انجام دهد.

برای همین ممکن است فرد در طول یک سال 7 تا 8 بار این کار را انجام دهد. در این مواقع می‌توان گفت بیلیچینگ به پرعارضه‌ترین روش دندانپزشکی تبدیل خواهد شد که اگر بیش از حد انجام شود به مینای دندان آسیب می‌رساند و باعث ضعیف شدن مینای دندان می‌شود. در کنار بیلیچینگ باید رژیم غذایی هم به‌درستی انجام شود و از خوردن مواد غذایی که به دندان‌ها رنگ می‌دهند، مثل قهوه، چای و... پرهیز کنید. همچنین افرادی که دندان پرکرده یا پوسیده دارند نمی‌توانند بیلیچ کنند.

به‌دنبال مد نباشید

متاسفانه خیلی از افراد برای این‌که ارتودنسی انجام ندهند اصرار به انجام روکش یا لامینیت دارند. البته می‌توان از این روش هم استفاده کرد اما روی دندان‌ها را باید تراش زیادی داد.

متاسفانه برخی افراد فکر می‌کنند روش ارتودنسی از مد افتاده است و روش‌های دیگر می‌تواند بهترین جایگزین این روش باشد. برای درمان دنبال مد نباید باشید، ارتودنسی هنوز بهترین انتخاب است و در مواقعی که لازم باشد باید فقط از این روش استفاده کرد.

روش لامینیت اگر به‌درستی به‌کار گرفته شود، نه‌تنها زیانی به‌همراه ندارد، بلکه بعد از انجام کار به دندان‌ها جلوه و زیبایی خاصی می‌بخشد. خیلی از افراد فقط محو زیبایی این روش می‌شوند و سایر باید و نبایدهای ضروری را در این نوع درمان نادیده می‌گیرند. افرادی که لامینیت انجام می‌دهند باید بهداشت دهان و دندان را به‌خوبی رعایت کنند. همچنین بعد از انجام لامینیت، دور خوردن خوراکی‌هایی را که کمی سفت هستند باید خط بکشید، مثل تخمه خوردن.

ارسال نظر