کد خبر 156550
A

مدیر آب و فاضلاب شهری چابهار در جنوب سیستان و بلوچستان گفت: رشد جلبک کشند قرمز در محدوده آب شیرین کن کنارک، آب را در چابهار و کنارک قطع کرد به طوری که شهروندان باید آب مصرفی مورد نیاز خود را به صورت تانکری خریداری کنند.

مسعود شعلی بر افزود: رشد جلبک کشند قرمز در چند روز گذشته در محدوده آب شیرین کن کنارک تولید آب را در چابهار و کنارک مختل و به کمتر از نصف کاهش داده است.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایرنا، وی ادامه داد: مردم این مناطق هم اینک آب مورد نیاز خود برای مصرف خانگی را به صورت تانکری از ابتدای ورودی شهر چابهار نزدیکی پایانه مسافری خریداری می کنند.

با اینکه آب شهرهای کنارک و چابهار از آب شیرین کن کنارک تامین می شود اما این آب فقط مصرف خانگی دارد و قابل آشامیدن نیست و مردم این نقاط مانند بسیاری از مناطق سیستان و بلوچستان به صورت گالنی یا آب معدنی آب آشامیدنی خود را تامین می کنند.

وی افزود: جلبک های کشند قرمز چند نوع متفاوت دارد که هر سال در دریا رشد می کنند و سمی هستند.

وی ادامه داد: رشد جلبک ها در نزدیکی تاسیسات آب شیرین کن سبب شده تا سامانه تصفیه و پایش به خوبی کار نکند و این امر مانع تولید آب می شود.

مدیر آب و فاضلاب شهری چابهار بیان کرد: اقدامات لازم برای عادی سازی تولید آب در آب شیرین کن در حال انجام است و تا چند روز آینده مشکلات مرتفع و آب شهروندان چابهار به صورت جیره بندی سابق تامین می شود.

شعلی بر تصریح کرد: کل تولید آب در آب شیرین کن کنارک 28 هزار مترمکعب است که 18 هزار مترمکعب آن به شهرستان چابهار و هشت هزار مترمکعب آن برای شهر کنارک مورد استفاده قرار می گیرد.

وی گفت: از 18 هزار مترمکعب سهمیه آب چابهار فقط 12 هزار مترمکعب برای 16 هزار اشتراک آب شهر چابهار با جمعیت بیش از 120 هزار نفر توزیع می شود و بقیه در منطقه آزاد و روستاهای طول مسیر مورد استفاده قرار می گیرد.

وی با بیان اینکه چندین سال است که آب شهر چابهار جیره بندی و به 2 منطقه شمالی و جنوبی تقسیم شده، خاطرنشان کرد: شهر چابهار نیازمند ساخت آب شیرین کن 50 هزار مترمکعبی است تا حداقل در پنج سال آینده مردم دغدغه تامین آب نداشته باشند.

رئیس شورای اسلامی شهر چابهار نیز اظهار داشت: قطع آب نارضایتی زیادی را در میان شهروندان ایجاد کرده است و باید هرچه سریعتر مشکلات آب شیرین کن مرتفع و آب مردم ساحل نشین تامین شود.

مسعود بلیده ای افزود: شهروندان چابهار به کمترین امکانات قانع هستند و در طول 20 سال گذشته نیز آب به صورت جیره بندی و در هفته 2 تا سه روز تحویل شده است اما هیچ اعتراضی نداشته اند.

وی ادامه داد: واقعا حیف است که شهروندان چابهار به عنوان تنها بندر اقیانوسی کشور در همجواری آب های بیکران دریا هنوز آب آشامیدنی نداشته باشند و بعد از گذشت سال ها فکر اساسی برای تامین آب آنان نشود.

کشند قرمز یا شکوفایی جلبکی پدیده ای است طبیعی که براثر نوعی جلبک میکروسکپی به وجود می آید.این موجود زنده در برخی موارد سمی تولید می کند که بر بخش مرکزی سیستم عصبی ماهیان تاثیر می گذارد و سبب فلج شدن سیستم تنفسی آنها شده و مرگ ماهیان را به دنبال دارد.

شهرستان چابهار از توابع استان سیستان و بلوچستان با 260 هزار نفر جمعیت از شمال به شهرستان های نیکشهر، قصرقند و سرباز، از شرق به کشور پاکستان، از جنوب به دریای عمان (مکران) و از غرب به بندر کنارک متصل است.

بندر چابهار در فاصله 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان از 2 شهر به نام های چابهار و نگور، سه بخش مرکزی، دشتیاری و پلان، 6 دهستان و 438 روستا تشکیل شده است.

اخبار مرتبط

ارسال نظر

عناوین بیشتر