کد خبر 156546
A
2

نسخه تازه ابلاغ شده بانک مرکزی درباره مقررات ناظر بر عملیات ارزی صرافی‌ها، با تاکید بر ممنوعیت معاملات آتی و ضرورت ثبت معاملات جزیی راه را برای شفاف سازی بیشتر بازار ارز فراهم کرده است.

این بخشنامه که چهارشنبه گذشته به صرافی های کشور ابلاغ شد، دو تفاوت اساسی با مقررات پیشین دارد که مهمترین آن تاکید بر ممنوعیت معاملات فردایی و سلف است.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایرنا، همانگونه که در ماده 12 این بخشنامه تاکید شده است از این پس انجام معاملات آتی و سلف ارز فقط بر اساس دستورالعمل مصوب بانک مرکزی مجاز است.

همچنین در ماده 13 انجام هر گونه معاملات فردایی توسط اشخاص حقیقی و حقوقی ممنوع شد.

کارشناسان بازار ارز بر این باورند که این ماده راه را برای ایجاد تورم انتظاری در بخش ارز بویژه ارزهای مرجع و عمده می بندد.

نکته دیگر در این بخشنامه جدید، الزام صرافان به ثبت همه معاملات خود اعم از جزیی و عمده در سامانه نظارت ارز (سنا) بر پایه ماده 6 است.

همچنین الزام به ثبت معاملات به صورت همزمان موضوع دیگری است که بانک مرکزی در ابلاغ تازه خود بر آن تاکید دارد.

در مواد 6 و 7 بخشنامه پیشین بانک مرکزی که دی ماه 1393 به صرافی ها ابلاغ شده بود، صرافی ها موظف بودند معاملات عمده را به طور همزمان در سامانه سنا ثبت کنند و ثبت معاملات جزیی در سامانه سنا در پایان روز کاری انجام می شد.

اکنون با بخشنامه جدید صرافی ها ملزم شده اند همه معاملات خود اعم از جزیی و عمده را به صورت همزمان وارد سامانه کنند تا تغییراتی قیمتی به صورت آنلاین در سامانه سنا قابل دیدن باشد.

با این اوصاف در حالی که پیش از این صرافی ها معاملات عمده خود را در این سامانه ثبت می کردند، اکنون ملزم شده اند معاملات جزیی را در این سامانه وارد کنند که دستاورد آن شفاف تر شدن نرخ ارز در معاملات انجام شده است.

علت این الزام را می توان در این نکته جست و جو کرد که به طور معمول نرخگذاری در معاملات عمده پایین تر از فروش های جزیی است.

در مجموع این بخشنامه را می توان اقدام بانک مرکزی برای ساماندهی و شفاف سازی بیشتر در نظام ارزی کشور برآورد کرد و از آنجا گروه اقتصادی دولت برنامه یکسان سازی نرخ ارز تا پایان امسال را در دستور کار دارد، صدور چنین بخشنامه هایی همسو با ایجاد شفافیت بیشتر نرخگذاری در این بازار تعبیر می شود.

موفقیت دولت یازدهم در ساماندهی بازار ارز و کاهش 80 درصدی نوسان نرخ ارز در سال 1395 نسبت به سال 1392 این امکان را فراهم کرده است که دولت جراحی بزرگ اقتصادی یعنی یکسان سازی نرخ ارز را آغاز کند.

به گفته رییس کل بانک مرکزی، متوسط نرخ اسمی برابری دلار در بازار غیررسمی ارز در نیمه نخست امسال به 35 هزار و 41 ریال رسیده که در مقایسه با مدت مشابه پارسال فقط 4.9 درصد افزایش داشته است.

در این دوره تحولات بازار به لحاظ کاهش نوسان نرخ ارز و ثبات آن نیز اهمیت دارد؛ به طوری که انحراف معیار نرخ ارز در این دوره 29 درصد کاهش یافته است.

همین شرایط گروه اقتصادی دولت را برای آغاز یکسان سازی نرخ ارز ترغیب می کند؛ سخنگوی دولت نیز اعلام کرده است بانک مرکزی برای اجرای یکسان سازی نرخ ارز در حال اقدام است و احتمال دارد این برنامه تا پایان سال اجرایی شود.

اخبار مرتبط

 • ایرانی
  0 | 0

  بالاخره باید جلوی فعالیت های غیر مجاز صرافی ها گرفته می شد که ارز های رایج میل یوروو دلار رو که در گاوصندوق های خود مخفی کردند گرون به مردم بیچا ره می فروشند

 • مردمپرست
  0 | 1

  (ارزش پول ملی.... حق مسلم ماست......کاهش ارزش پول....ظلم بر این ملت است)

  کلید حل مشکله, فقر و گرانی .......در حمایت از ارزشه, پول ایرانی

  بی ارزش ترین پول دنیا, ریال ایرانی شد ...بلاخره در دنیا اول شدیم ....

  عصرایران - قیمت دلار در سال 1384 ، زمانی که محمود احمدی نژاد رئیس جمهور شد و دولت را تحویل گرفت ، 902 تومان بود و (صبح روز دهم مهر1391) به مرز 3000 تومان رسید!!!
  این اعداد نشان می دهند دلار در این سال ها حدود 3.3 برابر شده و به همین میزان نیز از ارزش پول ملی کاسته شده است.
  همچنین زمانی که احمدی نژاد به عنوان رئیس جمهور سوگند خورد که "درحراست از مرزها و استقلال سیاسی و اقتصادی و فرهنگی کشور(( جان و مال و ناموس )) از هیچ اقدامی دریغ نورزد" (اصل 121 قانون اساسی) و بر روی صندلی ریاست جمهوری نشست ، هر قطعه سکه بهار آزادی 96 هزار تومان بود ولی امروز یک میلیون و 160 هزار تومان است که افزایشی قریب به 13 برابری را نشان می دهد.*

  تازه ترین نرخ برابری ارزهای مختلف اعلام شده توسط صندوق بین المللی پول نشان می دهد ریال ایران در برابر دلار کم ارزشترین پول در بین کشورهای محاسبه شده است.

  به گزارش جهان، در گزارشی که صندوق بین المللی پول از نرخ برابری ارز کشورهای مختلف اعلام کرده است ریال ایران در بین کشورهای مختلف جهان در برابر دلار آمریکا بی ارزش ترین پول می باشد.

  این در حالی است که در چند سال گذشته خبرگزاری بلومبرگ اعلام کرده بود، ریال ایران دهمین پول کم ارزش دنیاست. بر اساس آن گزارش در سال ۲۰۰۵ میلادی هر دلار آمریکا برابر ۸ هزار و ۷۶۴ ریال بود، کم ارزش ترین پول خارجی در برابر دلارآمریکا لیر ترکیه بود که هر دلار آمریکا بیش از یک میلیون و ۵۰۰ هزار لیر ترکیه ارزش داشت.
  بدین ترتیب ریال ایران در فاصله ۶ سال به کم ارزش ترین پول جهان در برابر دلار آمریکا تبدیل شده است.....
  حال,حفظ ارزش پول ملی, در کشور ما وظیفه کیست..!؟؟؟
  مردم عزیز ایران بیدار شوید و از ارزش پول ملیتان در مقابل این سیستم فاسد و دلالان بانکی و دلار فروشان غارتگر دفاع کنید و جلوی کاهش ارزش پول ملی تان که قدرت خریدتان است,را بگیرید... کاهش ارزش پول مساویست با تورم ,گرانی و فقر و فهشا و فشارهای مالی و هزاران بدبختی دیگر...... لطفاً, آگاه و بیدار شوید,

  ارزش پول ملی ...حق مسلم ماست.....کاهش ارزش پول.....ظلم بر این ملت است.

  کلید حل مشکله,فقر و گرانی..........در افزایش ارزشه, پول ایرانی

  مردم حمایت و همت کنید.....

ارسال نظر

عناوین بیشتر