کد خبر 169615
A
1

رئیس سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران در بیان جزئیات قرارداد کشتی‌سازی میان ایران و کره از تامین برخی قطعات این قرار داد از ایران خبر داد.

منصور معظمی صبح امروز در سمینار آخرین دستاوردهای طراحی و مهندسی در صنعت کشتی‌سازی، اظهار کرد: برای دستیابی به اهداف ۱۴۰۴ نیاز به ۳۷ میلیارد دلار سرمایه است که این رقم بسیار واقع‌بینانه تعیین شده و باید گفت که توان تامین داخلی آن بدون بهره‌گیری از سرمایه‌ خارجی وجود ندارد.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، وی در ادامه با اشاره به جزئیات نیازهای تعیین شده برای اهداف بلندمدت صنعت کشتیرانی، تشریح کرد: بر اساس مطالعات انجام شده تا حدود ۱۰ سال دیگر ایران نیاز به ۱۲۳ فروند شناور در حوزه انرژی، ۱۳۴ شناور تجاری، ۲۳۸ شناور صیادی، ۶۸۰ شناور ارائه‌کننده خدمات دریایی و ۴۴۷ شناور کوچک که اعتبار مورد نیاز برای تامین این موارد به ۳۷ میلیارد دلار می‌رسد.

اعتبار لازم برای توسعه دریایی در برنامه ششم دیده نشده

رئیس سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران با بیان این‌که نیازهای تعیین شده در زمان برنامه ۲۰ ساله برای حوزه دریا نه تنها آرزو نیست بلکه نیاز است، گفت: متاسفانه در برنامه ششم توسعه سهم دریا و صنایع دریایی به‌طور مناسب دیده نشده است و طرحی جهت اصلاح آن به مجلس ارائه شده است تا با بررسی که بر روی برنامه ششم صورت می‌گیرد این خلا برای تامین منابع لازم صنایع دریایی پر شود.

کره ۵۰ نفر متخصصان ایرانی را آموزش می‌دهد

معظمی بعد از عقد قرارداد شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران با شرکت هیوندای کره در رابطه با ساخت کشتی که متعلق به سال ۲۰۰۸ بود، گفت: قرار بر این شد که لیستی از تجهیزات ساخت کشتی که در داخل تولید می‌شود برای پیمانکار کره‌ای ارسال شده و در صورتی که در رنج استانداردهای جهانی قرار داشت در پروژه ساخت کشتی‌ها به کار روند.

وی افزود: همچنین در حوزه آموزش قرار شد تا ۵۰ نفر از متخصصان ایرانی به کره بروند و در حوزه های مختلف بخصوص طراحی توسط هیوندای مورد آموزش قرار گیرند.

در ادامه با بیان اراده وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران براین است که از حداکثر توان ممکن برای تقویت تولید داخلی استفاده شود، افزود: نمی‌شود کشتی که ۳۰ ماهه باید ساخته شود ساخت آن ۱۲۰ ماه به طول بینجامد که اگر خود را به جای بنگاهدارانی که سفارش کشتی می‌دهند متوجه می‌شویم که آنها نیز از این روند متضرر می‌شوند.

رئیس سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران همچنین با اشاره به فاصله‌ای که میان تولیدکننده و مصرف‌کننده وجود دارد، اظهار کرد: بعد از تفاهم با سه‌جانبه میان شرکت نفت‌کش، کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران شرکتی با مشارکت این سه تشکیل خواهد شد که در نهایت این شرکت نیز اقدام به تشکیل یک کنسرسیوم با شرکت «دوو» کره خواهد داشت تا همکاری‌ها در حوزه آموزش، ساخت و طراحی کشتی صورت پذیرد و ما امیدواریم این شرکت تا پایان ماه ژانویه میلادی شروع به فعالیت کند.

همچنین در این سمینار تفاهم‌نامه‌ای در حوزه طراحی و مهندسی کشتی‌های مختلف در سایزهای متفاوت بین مجتمع کشتی سازی و صنایع فراساحل ایران (ایزوایکو) و شرکت نپتون آلمان به امضاء رسید.

اخبار مرتبط

  • علی
    0 | 0

    اول سازمان گسترش باید از مدیران توانمند و با فکر باز در صنعت کشتی سازی استفاده کند این مدیریت بومی و بومی گرایی به جز خسارت چیزی نداشته است قبلا نیز از مجتمع کشتی سازی پرسنل به آلمان رفتند و آموزش دیدند و امروزه تعداد در سنگاپور هستند و در ساخت جکاپ ها کار می کنند و ... این آموزش دادندها دری از این صنعت دوا نکرده است و بایستی سازمان برسی کند مجتمع بایستی جند بار هزینه کند و آموزش بفرستد تا کنون سه مرحله آموزش ساخت شناور را من مشاهده کرده ام و هم اکنون اثری از آن پرسنل نیست مشکل در سیکل مدیریتی مجتمع است اگر تاریخچه کشتی سازی را بررسی کنیم می بینیم از روز اول پایه آن خراب پی ریزی شده است و به قول چینی ها که سه سال با آنها کار کرده ام می گویند فکر و کار کردن و آموزش سه چیز جدا از هم هستند . ساخت کشتی بسیار آسان است اما متاسفانه کسی نیست که فکر کند... ما قادریم ساخت هر نوع کشتی را انجام دهیم ولی وقتی احترامی وجود ندارد و ارزش کارمند و شخصیت اسانی در این مجتمع بسیار پاین است آیا کسی که می تواند کشتی بسازد در این مجتمع کار نمی کند. یک خاطر برای شما تعریف کنم من در خیابان راننده پیری را دیدم که یک زمانی پرسنل کشتی سازی بود او که هم اکنون از دوستان من است گفت من برای ساخت داک دولفین در آلمان بودم و آلمانی ها به من آموزش تعمیرات زیر آبی داک دولفین که در مجتمع کشتی سازی است دادند ولی وقتی به ایران آمدم من را فرمن مونتاژ کاران کردن و این رول از سال ها پیش در این مجتمع تا کنون ادامه دارد مثل هم اکنون مدیر عامل کشتی سازی کسی است که چهار سال است وقت پست مدر عامل کشتی سازی را گرفته و در هیچ گونه شغلی در آن مجتمع تخصصی ندارد یا رییس مدریت شرکت کشتی سازی بح ... که بیست سال مدیر آب فاضلاب روستایی بوده یا مدیر ... که قبل از این شغل مسول توزیع آدر بندرعباس بوده است باین بومی کردن یا با آن استفاده از مدیران ... که نمی توان کشتی ساخت وقت پول مردم را در جوی آب ریختن است تکرار مکرارت است.. بابا کشتی سازی کارگاه سوسیس و کالباس نیست اول از این ... بومی گرایی که مجتمع را نابود دارد می کند بیرون بیاورید...آنگاه ...

ارسال نظر

عناوین بیشتر