کد خبر 163954
A

معاون امور تولیدات زراعی وزارت جهاد کشاورزی از احتمال تغییر و افزایش قیمت خرید تضمینی گندم برای سال 96 خبر داد

عباس کشاورز در حاشیه مراسم جشن شکرگزاری برداشت محصول که امروز با حضور رئیس جمهور، وزیر جهاد کشاورزی، مسئولان و فعالان عرصه کشاورزی در اجلاس سران برگزار شد با اشاره به اینکه نرخی که سخنگوی دولت برای خرید گندم اعلام کردند متأسفانه عدد پایینی است افزود: وزارت جهاد کشاورزی با درنظر گرفتن 9 درصد تورم و 9 درصد افزایش هزینه های تولید رقم مناسبی را نسبت به قیمت 1270 تومان سال گذشته پیشنهاد کرد اما رقمی که آقای نوبخت سخنگوی دولت اعلام کردند متأسفانه عدد پایینی است. 

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از صدا و سیما، کشاورز گفت: امیدواریم با توجه به اتفاقات خوبی که در زمینه تولید و خرید تضمینی گندم افتاده است، رئیس جمهور این قیمت را اصلاح کند. 
وی افزود: قیمت خرید گندم اگر با 5 تا 6 درصد افزایش اصلاح و حدود 1470 تومان تعیین شود عدد معقول و مناسبی است. 
معاون امور تولیدات زراعی وزارت جهاد کشاورزی گفت: این عدد کشاورز را نیز راضی خواهد کرد. 
کشاورز افزود: اگر قیمت اصلاح نشود کشاورز در صورتی که قیمت مناسبی برای خرید محصول نداشته باشد امکان رقابت و پس انداز را از دست می دهد و آن وقت منابع مالی مناسبی نیز برای فعالیت های خود دراختیار نخواهد داشت. این موضوع به آینده تولید آسیب می زند. 
وی گفت: برای اصلاح قیمت جلسه ای با حضور رئیس جمهور برگزار شد و در زمینه هزینه های کشاورز که آن را براساس نرخ بازار تعیین می کند و نهاده های مورد نیاز مثل کود، سم، بذر، خدمات ماشینی، خدمات فنی، هزینه های برق و گاز و دستمزد کارگر را نیز با نرخ بازار می پردازد. بنابراین نمی توانیم در تعیین قیمت خرید تضمینی گندم این عوامل را نادیده بگیریم. 
معاون امور تولیدات زراعی وزیر جهاد کشاورزی افزود: در سال های گذشته تقریباً نرخ خرید تضمینی گندم ثابت بود و یکسال نیز آنقدر قیمت پایین بود که دولت به ناچار در میانه راه قیمت را اصلاح کرد. این مسائل سبب عقب ماندگی ذاتی تعیین قیمت گندم شد. 
کشاورز گفت: قیمت تضمینی خرید گندم از سال 94 اصلاح شد و در سال 95 عدد مناسبی معادل 1270 تومان تعیین شد که دستاورد آن خرید قابل قبول گندم بود. 
وی افزود: برای سال 96 نیز عدد مناسبی پیشنهاد شد. این پیشنهاد به موقع به دولت ارائه و در کمیته های تخصصی مختلف نیز مطرح، بررسی و دفاع شد. 
معاون امور تولیدات زراعی وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: اعلام نرخ جدید از سوی سخنگوی دولت مقدار زیادی اعتراض و نگرانی را در بین کارشناسان و گندمکاران به همراه داشته است و وزارت جهاد کشاورزی نیز از قیمت پیشنهادی دفاع خواهد کرد.

اخبار مرتبط

ارسال نظر

عناوین بیشتر