کد خبر 163775
A

پرکاری تیروئید (Hyper thyroidism) از جمله بیماری‌های شایعی است کهبر اثر اختلال در عملکرد غده تیروئید بروز می‌کند.

 پرکاری غده تیروئید به‌عنوان مهم‌ترین غده درون ریز بدن می‌تواند پیامدهای ناخواسته و ناخوشایندی مثل مشکلات قلبی، شکنندگی استخوان‌ها و مشکلات چشمی به دنبال داشته باشد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایران ، دکتر حسین دلشاد در خصوص «علل پرکاری غده تیروئید»می‌گوید: پرکاری تیروئید به علت‌های مختلفی رخ می‌دهد که از میان آنها می‌توان به بیماری «گریوز» اشاره کرد. گریوز نوعی بیماری خودایمنی است که با تولید نوعی آنتی بادی تحریک کننده، سلول‌های تیروئید را وادار به ترشح هورمون بیشتری می‌کند.  این فوق تخصص غدد درون ریز و متابولیسم ادامه می‌دهد، گریوز در سنین مختلف نمایان می‌شود و گاهی به دنبال بیماری گواتر گره‌ای رخ می‌دهد.

گواتر، بزرگ شدن غده تیروئید بر اثر کمبود نسبی ید است. گواترهای ناشی از کمبود ید در مراحل اولیه به صورت منتشره هستند ولی ارتباطی با کم کاری یا پرکاری تیروئید ندارند. اما اگر کمبود ید خیلی شدید باشد غده تیروئید روز‌به‌روز بزرگتر می‌شود و در نهایت بیمار دچار کم کاری غده تیروئید می‌شود.

وی همچنین با اشاره به التهاب تیروئید به‌عنوان یکی دیگر از علل پرکاری این غده درون ریز، می‌افزاید: التهاب تیروئید تحت حاد که بیشتر در فصول پاییز و زمستان دیده می‌شود، یک التهاب ویروسی است. در حقیقت در این بیماری یک نوع ویروس وارد بدن می‌شود که از نظر ژنتیکی شباهت زیادی به سلول‌های تیروئید دارد. سیستم ایمنی برای دفع این ویروس نوعی آنتی بادی یا پادزهر ترشح می‌کند که متأسفانه غده تیروئید را هم تحت تأثیر قرار داده و به التهاب آن منجر می‌شود. در مراحلی از این بیماری بخشی از غده تیروئید تخریب و هورمون زیادی وارد خون می‌شود. بنابراین بیمار به‌طور موقت دچار پرکاری تیروئید خواهد شد که البته بعد از برطرف شدن التهاب که معمولاً بین 6 تا 8 هفته طول می‌کشد دوباره بیمار به حالت طبیعی خود باز می‌گردد.

 به گفته این فوق تخصص غدد درون ریز و متابولیسم، التهاب تیروئید معمولاً با درد شدید در ناحیه گلو، تب و لرز شدید، بی‌حالی، خستگی و ضعف همراه است. حتی گاهی درد گلوی بیمار به ناحیه بناگوش و زیر فک نیز ادامه می‌یابد.

دکتر دلشاد خاطرنشان می‌کند: متأسفانه در بیشتر مواقع به دلیل بی‌توجهی به غده تیروئید، این بیماری دیر تشخیص داده می‌شود، این درحالی است که با لمس غده تیروئید که درد شدیدی هم دارد می‌توان به سادگی به این بیماری پی برد.

وی تـأکیـد مـی‌کـنـد : هـرگــونه سهل‌انگاری در مصرف دارو یا استفاده خودسرانه داروها نیز می‌تواند به اختلال در عملکرد تیروئید و پرکاری آن منجر شود. برای مثال اگر دوز هورمون تیروئید یا همان قرص‌های لووتیروکسین که معمولاً برای درمان کم کاری تیروئید به کار برده می‌شوند بدرستی تجویز نشود یا بیمار سهواً آن را بیش از حد مورد نیاز بدن، مصرف کند با اوردوز این دارو روبه‌رو می‌شود و همانند بیماری که به پرکاری تیروئید مبتلا است دچار علائم و عوارض این بیماری خواهد شد.

این فوق تخصص به علائم این بیماری اشاره کرده و می‌گوید: علائم این بیماری در میان افراد مختلف متفاوت است اما از میان شایع‌ترین آنها می‌توان به کاهش وزن اشاره کرد. معمولاً این بیماران علی رغم اشتهای زیاد و پرخوری دچار کاهش وزن محسوس می‌شوند. اضطراب و دلشوره، تپش قلب، تعریق، لرزش اندام‌ها، عصبانیت و کج خلقی، افزایش حساسیت به گرما، تغییر الگوی اجابت مزاج، خستگی و ضعف عضلات و اختلال خواب از دیگر علائم ابتلا به این بیماری است.

دکتر دلشاد در خاتمه تأکید می‌کند: پرکاری تیروئید با دارو درمانی و در مواردی با عمل جراحی قابل درمان است. اما تشخیص بموقع می‌تواند بیمار را از عوارض این بیماری درامان بدارد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

عناوین بیشتر