کد خبر 491
A
آخرین اخبار از مدیریت بازار ارز:

وزیر اقتصاد: سیاست ارزی دولت را در سال 91، حفظ نرخ ارز دولتی و تعدیل تدریجی قیمت ارز در بازار غیر رسمی است.

امروز بازار ارز پس از کاهش شدید نرخ ها در روز گذشته، با افزایش نرخ ها مواجه شد. در حالی که دیروز هر دلار به 1640 دلار رسیده بود، امروز دلار با افزایش 145 تومانی به 1785 تومان رسید. یورو و درهم نیز هر یک با 55 و 28 تومان افزایش به 2375 و 493 تومان رسید.

در آستانه توزیع بیش از 4 میلیون قطعه سکه پیش فروشی که از فردا در بانکها به متقاضیان تحویل داده می شود، بازار در سکوت معناداری به سر می برد و فعالان بازار ارز و سکه عنوان می کنند به دلیل ایجاد جو روانی ناشی از کاهش یا افزایش یک باره قیمتهای انواع سکه و ارز بازار دچار تلاطم دوباره ای شده است.

با این حال مشاهده تابلوی بسیاری از صرافی ها نشان می دهد که به دلیل قرار گرفتن در آستانه ورود اولین سری از سکه های پیش فروش شده، قیمت انواع سکه و ارزهای معتبر از تابلو صرافی ها به صورت کامل خارج شده و خرید و فروش چندانی تا زمان ورود سکه های جدید و مشخص شدن قیمتها صورت نمی گیرد.

در عین حال به گزارش مهر، امروز سید شمس الدین حسینی وزیر امور اقتصادی و دارایی اظهار داشت: در سال 1391 یقیناً سیاست مدیریت ارزی را دنبال خواهیم کرد و سعی می کنیم عدد 1226 تومان را در بخش ارز حفظ کرده و نرخی را که حتی در بازار غیررسمی شکل گرفته، تعدیل کنیم.

وی تاکید کرد: باید فعالان اقتصادی افق قابل برنامه ریزی را برای فعالیتهای خود داشته باشند. حسینی در ادامه گفت: البته شیوه اجرای این سیاست با توجه به مجموعه عوامل در مقایسه با سال 1390 به ویژه نیمه اول و سال 89 تفاوت خواهد داشت.
وزیر امور اقتصادی و دارایی خاطر نشان کرد: با تغییر حضور بانک مرکزی در بازار ارز و شیوه حضور آن در آخرین ماه های سال گذشته، مشخص شد می توان با سیاستهای دیگری بازار و یا به عبارتی ،نیازهای ضروری و واقعی را تحت پوشش قرار داد. همین سیاست نیز در سال جدید دنبال می شود.
حسینی تصریح کرد: در واقع آن چیزی که در سال 91 دنبال خواهیم کرد، این است که نیازهای اساسی و ضروری کشور، چه در بخش خانگی و مسائل مربوط به معیشت مردم و چه در بخش صنعتی، تولیدی، زیر بنایی و بخشهای اینچنینی با نرخ ارز مناسبی تامین کنیم.
وی، حمایت مجموعه دولت از این سیاست و از برنامه های بانک مرکزی را در سال 91 یادآور شد و گفت: در سال جاری سعی می شود انعطاف هایی نیز در بازار ایجاد کنیم تا بازار غیر رسمی هم ساماندهی شده و فعالان این بازار در قالب ارز مدیریت شده از سوی دولت، فعالیتهای خود را انجام دهند.

ارسال نظر

عناوین بیشتر