{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 9398

اگر درآمد اسمی نفت در هر سال را بر این ارقام تقسیم کنیم مشخص می شود که اینگونه نیست که دوره آقای احمدی نژاد معادل نیمی از درآمد نفت تاریخ ایران کسب شده باشد! شاید چنین مقایسه هایی برای رسانه ها خوراکی فراهم کند تا به موج مخالفت بیافزایند اما وظیفه ما ایجاب می کند تا تلاش کنیم قضاوت های موافقین و مخالفین را اصلاح کنیم و مردم را در اتخاذ قضاوت های صحیح یاری کنیم.

اخیرا گزارشی توسط مجمع تشخیص مصلحت توسط آقای ترکان و همکارش منتشر شده که نشان می دهد ارزش صادرات نفت از زمان مظفرالدین شاه تا کنون بالغ بر یک تریلیارد (1000 میلیارد) دلار بوده است وسهم دوره آقای احمدی نژاد از این مقدار حدود نصف است یعنی 500 میلیارد دلار و نتیجه گرفته شده که ظرف 8 سال گذشته درآمد نفتی معادل بازه مظفرالدین شاه تا آخر دوره خاتمی بوده است. نتیجه مضمری که در دل این مقایسه (مخدوش) گرفته شده این است که این دولت فرصتی معادل با بیش از 80 سال گذشته برای توسعه داشته که آن را تلف کرده است.

شکی نیست که دولت فعلی فرصت سوزی تاریخی انجام داد و یکی از بهترین فرصت های توسعه را به باد داد اما نکته در این است که ابعاد این فرصت سوزی چنان نیست که در گزارش مذکور آمده است. مقایسه مذکور مخدوش است چرا که صرفا درآمد اسمی نفت را لحاظ می کند در حالیکه باید درآمد واقعی نفت را با هم مقایسه کرد. برای سهولت امر آیا درست است که کسی بگوید الان گوشت کیلویی 20 هزار تومان است و زمان شاه کیلویی 200 تومان پس وضع قصابان به واسطه انقلاب 100 برابر بهتر شده است؟ هرکس بلافاصله باخود می گوید اگرچه درآمد قصابان 100 مرتبه بهتر شده اما قیمت کالاها و خدماتی که فرد قصاب می خرد نیز ای بسا بیش از 100 برابر افزایش یافته باشد و از این رو وضع قصاب نه تنها بهتر نشده بلکه بدتر شده باشد!

در مورد درآمد نفت هم اگر بخواهیم آن را واقعی کنیم می توانیم آن را بر شاخص قیمت یکی از کشورهای توسعه یافته مثل آمریکا تقسیم کنیم و به این ترتیب درآمد واقعی نفت مشخص می شود. بر اساس آمار صندوق بین المللی پول، شاخص قیمت مصرف کننده آمریکا در سال 1945 عدد 12 بوده اما این شاخص در اوایل انقلاب حدو 42 و اوایل دوره آقای هاشمی حدود 60 و زمان آقای خاتمی حدود 80 و هم اکنون 111 است.

اگر درآمد اسمی نفت در هر سال را بر این ارقام تقسیم کنیم مشخص می شود که اینگونه نیست که دوره آقای احمدی نژاد معادل نیمی از درآمد نفت تاریخ ایران کسب شده باشد! شاید چنین مقایسه هایی برای رسانه ها خوراکی فراهم کند تا به موج مخالفت بیافزایند اما وظیفه ما ایجاب می کند تا تلاش کنیم قضاوت های موافقین و مخالفین را اصلاح کنیم و مردم را در اتخاذ قضاوت های صحیح یاری کنیم.

ارسال نظر

 • Mohammad.h
  ۰ ۰

  آقای سرزعیم ، هر کسی که اقتصاد خونده باشه میدونه این ارقام اسمی هستند ... تذکر این نکته چندان مهم نبود ... بهتر میبود شما که راه حل برای قضاوت ارائه دادید همون ارقام واقعی رو مقایسه میکردید تا ببینید حدود فرصت سوزی در دولت کنونی چه میزان هست ...

 • حمید
  ۰ ۰

  اقای سرزعیم، من برق مخابرات می خونم و با منطق سرو کار دارم. واقعا مقالات شما حرف نداره، به خصوص مقاله قبلیتون راجع به افزایش جمعیت. کمتر کسی مثل شما قادر به فکر کردنه امیدوارم همیشه موفق باشید

 • سید حسن
  ۰ ۰

  بله شما درست میکی حرفتون متین ولی بازه زمانی رو هم مقایسه کنین واین رو هم در نظر بکیرین که ارزش جهانی دلار سال به سال در حال افزایشه اصلا جای دفاع نداره

 • نوید
  ۰ ۰

  نفت حداکثر بشکه ائی 7دلاری از زمان اکتشاف نفت تا سال 57 که در آمدی در حدود 115 ملیارد دلار برای کشور داشت منشا چه خدماتی بود، اما نفت با میانگین 40دلاری و درآمد حدود 975 ملیارد دلاری از سال 57 تا به امروز باعث چه پسرفتهائی بوده؟
  چقدر چپاول و غارت؟
  عوام فریبی نکنید،
  حقایق را بگوئید و از خیانتهائی که صورت گرفته پرده برداشته و در راستای رسالتتان گام بردارید.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  آقای سرزعیم
  آیا در این مطلب شکی وجود دارد که در این 8سال اخیر قیمت جهانی نفت به بالاترین ارزش خود رسیده است؟
  آمارها را فراموش کرده اید؟
  قیمت جهانی نفت در دوره سالهای 1384-1392(2005-2012) 36-110 دلار بوده است آیا در این مورد هم شکی وجود دارد؟
  با احتساب آمار صادرات نفت در سالهای اخیر می توان به مقدار واقعی درآمدهای نفتی در این سالها دست یافت ویا راه بهتر می توان از آمار گمرک استفاده نمود.
  همه اقتصادانان اتفاق نظر دارند که این درآمد بالا موقعیتی بود که از دست رفت وفرصتی بود که سوخت آیا در این موضوع شکی وجود دارد با همه هشداری که به دولت در مورد بیماری هلند ی ورکود تورمی داده شد متاسفانه دولت تمامی این هشدارها را ندیده گرفت وبا مصرف بیجا وبی مورد دلارهای نفتی نه تنها استفاده مناسبی از این درآمد سرشار نکرد بلکه اقتصاد کشور به وضعی دچار شد که اکنون مشاهده می کنیم.
  اثرات این اشتباه سالهای سال در اقتصاد این کشور قابل مشاهده خواهد بود.

 • مهسا
  ۰ ۰

  سلام.بنده اقتصاد خوندم و بسیار پیش پا افتاده ست که این ارقام اسمی هستند!اگر متفکر باشید باید ارقام واقعی رو مورد مقایسه و مطالعه قرار می دادید!این همه وقت گذاشتید!زحمت کشیدید واقعا!آقای برق مخابرات امیدوارم شما هم بیشتر فکر کنید!!!

 • ناشناس
  ۰ ۰

  این سرای از پایبست ویران است...