کد خبر 114634
A

در اقلیمی که تخصص کلمه‌یی فراموش شده محسوب می‌شود؛ هر خبری که از دهان کسی خارج شود مانند تیری رها شده است که به سختی می‌توان جلو اثرات آن را گرفت.

«شایعه» را شاید بتوان یکی از جدی‌ترین آفت‌های امروز کشورهای جهان سومی دانست. امروز اگر هر یک از ما به عنوان یک شهروند به خیابان رفته و ادعا کنیم که هوایی که در حال تنفس آن هستیم به گازهای شیمیایی آغشته است؛ کمتر کسی به این فکر می‌کند که ادعای ما را به‌طور دقیق آزمایش کرده و سپس آن را باور کند. ماجرای آلودگی آب تهران نیز از این قسم ماجراها مستثنی نیست؛ در حالی که اساسا نهادی مانند مرکز تحقیقات سرطان نه دستگاه‌های لازم برای اندازه‌گیری میزان مواد موجود در آب تهران را دارد و نه اساسا برای تعیین این آلودگی ساخته شده است، در روزهای گذشته با تحرکات خود موجب نگرانی در شهروندان را ایجاد کرده است. نکته قابل توجه لحن جوابیه این مرکز به جوابیه روابط‌عمومی وزارت نیروست که آ‌ن‌قدر با طعنه و کنایه همراه شده که به سختی می‌توان حرفی اساسی و دقیق از لابه‌لای آن جست.

یکی از غیرقابل‌‌جبران‌ترین صدمه‌هایی که اظهارنظر نهادهای غیرمتخصص درباره چنین موضوع‌هایی وارد می‌کند «لوث» شدن و بی‌اهمیت شدن اصل موضوع است. ماجرایی که هم درباره اتهام‌های بی‌پایان فعالان محیط زیستی به سد‌سازی و هم بسیاری موارد دیگر تکرار شد و دست آخر تنها رهاورد آن از بین رفتن حساسیت در سطح جامعه نسبت به این مسائل بود. البته در فقره آلودگی آب تهران همه‌چیز به سادگی سدسازی نیست، بدون اینکه بخواهیم اتهامی به مرکز تحقیقات سرطان وارد کنیم؛ مهم‌ترین سودی که از قبل چنین اخباری عاید می‌شود در جیب شرکت‌های سازنده دستگاه‌های تصفیه آب خانگی خواهد رفت. شرکت‌هایی که تاکنون نیز چند اقدام در زمینه تولید شایعه برای فروش دستگاه‌های بیشتر انجام داده‌اند. پیشنهادی که به نهادی تخصصی مانند مرکز تحقیقات سرطان می‌شود این است که فرضیه آلودگی آب تهران را نه با جریان‌سازی رسانه‌یی که در نهایت بی‌نتیجه خواهد ماند و تنها گروهی خاص از آن منتفع خواهند شد؛ بلکه از مجاری دیگری که مستندتر و عملگرایانه‌تر باشند، پیگیری ‌کند. *دبیر گروه انرژی

 • تهرانی
  0 | 0

  ایلنا: رئیس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران، گفت: بالابودن استاندارد میزان نیترات در آب تهران به ۵۰ و بالای آن سرطان‌زاست و زمینه کم خونی و ناراحتی‌های تنفسی را فراهم می‌کند.

  به گزارش خبرنگار ایلنا، رحمت‌الله حافظی، در جلسه علنی امروز شورای شهر تهران پس از اظهارات وزیر نیرو، با بیان اینکه درباره وجود نیترات در آب تهران، گفت: ‌ میزان نیترات در آب بر حسب شرایط منطقه و قرار گرفتن لوله‌های آب و فاضلاب متغیر است.

  وی ادامه داد: ‌ استاندارد میزان نیترات در آب ۲۰ میلی‌گرم در لیتر است و میزان مطلوب آن ۱۰ میلی‌گرم در لیتر است. این میزان در کشورهای در حال توسعه و فقیر ۴۵ میلی‌گرم در لیتر تعیین شده اما از سال ۸۲ تاکنون استاندارد میزان نیترات در آب تهران به ۵۰ و بالای ۵۰ رسیده است.
  منبع : ایلنا
  کد خبر: 134928 ۱۳۹۲/۱۰/۱۷ ۱۹:۴۵:۰۰
  شما هم بیخود و بی جهت به این شرکت های فروشنده دستگاه تصفیه اب گیر ندین. مردم خودشون خوب می دونن آبی که می خورن چی هست.

  • ناشناس
   0 | 0

   مردم از کجا بدونند؟؟؟؟!!!!!!!

  • بی نام
   0 | 0

   فکر کنم اصلا مطلب رو نخوندین؛ اساسا شورای شهر در مقامی نیست که درباره سلامت آب اظهار نظر کنه. باید کسی که در ازمایشگاه فعالیت می‌کنه این رو بسنجه نه شورای شهر و فولان و بهمان. شما هم فکر کنم خودتون یه ارتباطی به همین شرکت‌ها دارین که این طور سنگشون رو به سینه می‌زنین و این خبر رو از قبل توی دستگاهتون سیو داشتین

 • دکتر علیشاهی
  0 | 0

  خانم نویسنده! اگر شما چیزی را ندانید مجبور نیستید بیخود اظهار نظر کنین! ما در آزمایشگاه می دانیم فلان مقدار نیترات و بهمان مقدار سولفات یا فلزات سنگین در سلولها جذب میشود و به مرور وارد پیوند با DNA و پروتیینهای میتوکندریایی میشود. این مقداری است که توسط پمپهای طبیعی بدن دفع نمیشود و در مدت زیادی که برابر با طول عمر یک انسانه، منجر به آسیبهای سلولی میشود که شناخته شده ترینشان سرطان است. شما نرخ بالای سرطان در تهران را به نسبت شهرهای دیگر نمی بینی؟ متاسفانه بخش بزرگی از آسیب حتی به نسل بعد هم منتقل میشود که از حوصله این بحث خارج ست. مقامات مسوول مماشات میکنند وگرنه خودشان گزارشهای محرمانه را می خوانند.

 • ناشناس
  0 | 0

  پس این همه آمار سرطان بالا رفته، همینطور یهویى و الکى بوده؟!

ارسال نظر

عناوین بیشتر