{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 98629

عملکرد گمرکات سراسر کشور به روش الکترونیکی در نشست تخصصی مدیران ستادی و اجرایی گمرکات سراسر کشور بررسی و ارزیابی شد.

این اقدام با بهره‌گیری از سامانه پنجره واحد تجارت فرامرزی صورت گرفت و کرباسیان رئیس کل گمرک ایران در این نشست با بهره‌گیری از گزارش‌های آنلاین این سامانه به ارزیابی عملکرد گمرکات پرداخت و مشکلات و مسائل مرتبط با رویه‌های گمرگی گمرکات سراسر کشور را با کمک سامانه‌های هوشمند تبیین و درخصوص هر یک از موارد مطرح شده راهکارهایی بیان داشت.

بنابراین گزارش، مهمترین نکته در این خصوص، گزارش گیری هوشمند و آنلاین بود که با کمک سامانه پنجره واحد کلیه مشکلات و مسائل مرتبط رصد شده بود و بدون بهره‌گیری از فرآیندهای دستی و تنها در مدت دو ساعت مشکلات و کارکردهای هر یک از رویه‌های گمرکی در گمرکات اجرایی احصا و توسط رئیس کل گمرک ایران در این نشست تبیین شد.
برنامه‌های گمرک با ورود به شرایط پسا تحریم چیست؟
کرباسیان رئیس کل گمرک ایران در ادامه این نشست گفت: ما باید گمرک را برای حضور فعال و تاثیرگذار در دوران پساتحریم آماده کنیم. وی در ادامه این نشست به تشریح برنامه‌های گمرک با ورود به شرایط پساتحریم پرداخت و گفت: تبادل اسناد بانکی به صورت الکترونیک و بازرسی کالا در مبدا از جمله برنامه‌های گمرک پس از ورود به شرایط پسا تحریم است.
وی افزود: برنامه ما این است که سامانه پنجره واحد تجارت فرامرزی از بستر کامپیوتر به موبایل برود تا تجار و بازرگانان بتوانند تشریفات گمرکی خود را راحت‌تر انجام دهند . کرباسیان اخذ ارزش کالاها از کشور مبدا با استفاده از گواهی مبدا همان کشورها را از دیگر برنامه‌های گمرک با ورود به شرایط پساتحریم عنوان نمود و گفت: در این دوران دیگر باید دربحث ارزشگذاری از فروشنده اصلی و بین‌المللی ارزش واقعی کالا را بگیریم، همچنین بحث دریافت اطلاعات و گواهی مبداء نیز از دیگر اقداماتی است که در دوران پساتحریم صورت خواهد گرفت.
رئیس کل گمرک ایران همچنین ارتباطات گسترده با گمرکات دنیا جهت مقررات‌زدایی به منظور توسعه و تسهیل مبادلات را از دیگر برنامه‌های گمرک عنوان نمود و گفت: برنامه ایجاد پنجره واحد مشترک مرزی با کشورهای همسایه با ورود به این شرایط افزایش خواهد یافت.
تاکید بر ضرورت اجرای مدیریت ریسک و هوش تجاری
رییس کل گمرک ایران در ادامه نشست تخصصی مدیران ستادی و اجرایی گمرکات سراسر کشور گفت: ما امروز در شرایطی هستیم که دیگر باید مدیریت ریسک و هوش تجاری را به صورت اجرایی در بیاریم چون کار سامانه جامع امور گمرکی و ریشه‌یابی مشکلات آن تمام شده است.
به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از فارس، کرباسیان درخصوص مراحل اجرای پنجره واحد تجارت فرامرزی اظهار داشت : در راستای اجرایی کردن پنجره واحد تجارت فرامرزی مشکل قانونی نداریم و قانون رفع موانع تولید در مجلس تصویب شده و وظیفه اجرای آن برعهده گمرک گذاشته شده است.
رئیس کل گمرک در این نشست درخصوص تاثیر سامانه جامع امور گمرکی بر تجارت فرامرزی گفت: امروز منبع این موضوع افتخار می‌کنم که رئیس‌جمهور در بین ایرانیان مقیم آمریکا کاهش زمان ترخیص کالا از گمرک را یکی از اقداماتی می‌داند که توانسته است در بهبود اقتصاد نقش به‌سزایی را داشته باشد.
رئیس‌کل گمرک ایران تاکید کرد: کشفیات گمرک در این مدت نیز رشد قابل توجهی داشته است وما به‌وسیله دستگاه‌های X-RAY خود موفق به کشف مقادیر قابل‌توجهی پیش‌سازهای مواد مخدر شده‌ایم که آخرین مقدار آن کشف 70 تن پیش‌ساز مواد مخدراست. همچنین در کشف دیگری با کمک دفتر نظارت بر ترانزیت گمرک محموله 15 میلیارد تومانی در یکی از انبارهای اطراف تهران که کالای قاچاق به‌صورت ترانزیت در حال حرکت بود با کمک گمرک کشف شده است.
کرباسیان در این نشست اصلی‌ترین چالش در گمرک را واردات دانست و گفت: امروزه شاهد آن هستیم که با صدور کارت‌های بازرگانی یکبار مصرف حجم عظیمی از کالا وارد کشور می‌شود.
واردکننده میلیاردی، بی‌سواد از آب درآمد!
نشست تخصصی مدیران اجرایی گمرکات سراسر کشور که با حضور دکتر کرباسیان رئیس کل گمرک ایران برگزار شد یک حاشیه هم داشت. در این نشست از یک واردکننده میلیاردی دعوت شده بود تا در رابطه با نحوه تجارت خود توضیحاتی بدهد. وی گفت: اهل یکی از روستاهای ایلام هستم، بی‌سوادم ،به لحاظ مالی چیزی ندارم و کارت بازرگانی دریافت کرده‌ام که آنها کار کنند!
این شخص که از سوی دفتر بازرسی و مدیریت عملکرد گمرک به این نشست دعوت شده بود در ادامه به این موضوع اشاره کرد که برای یک لقمه نان و با واسطه این کار را انجام داده است و اصلا نمی داند که چه مقداری واردات و چه کالاهایی با این کارت انجام شده است!
بنابراین گزارش، عملکرد این فرد در نشست یاد شده با استفاده از اطلاعات سامانه پنجره واحد تجارت فرامرزی رصد شد و گزارشات دریافتی نشان داد که وی در مدت 6 ماه به میزان 82 میلیارد تومان واردات به کشور داشته و یک هزار و 250 اظهارنامه وارداتی به نام کارت بازرگانی وی به گمرکات سراسر کشور اظهار شده است.
همچنین مشخص شد که وی به 25 نفر جهت ترخیص کالاهایش وکالت داده که عمده واردات او لوازم یدکی، مواد غذایی، لوازم آرایشی و لوازم التحریر بوده است. کرباسیان رییس کل گمرک ایران با اشاره به وضعیت این فرد گفت: این فقط یک نمونه از مشکلاتی است که گمرک با صدور کارت‌های بازرگانی یکبار مصرف با آن مواجه است.
ارسال نظر

  • ناشناس
    ۰ ۰

    تو این مملکت اکثریت یا بیسوادند یا مدرک جعل کرده اند.

  • مهدی
    ۰ ۰

    سلام آقای کرباسی اون کانتیرهایی که باموجودی لاستیک ترانزیت میشه چرا موقع خروج از کشور با روغن نباتی خارج میشه