کد خبر 967
A

در پی سرنگونی دولت میانه روی رومانی ، ' تریان باسسکو ' رییس جمهوری این کشور ' ویکتور پونتا' رهبر جناح مخالف چپ گرای رومانی را به عنوان نخست وزیر جدید منصوب کرد.

دولت میهایی رضوان اونگوریانو، نخست‌وزیر میانه رو رومانی دیروز (جمعه) با رأی عدم اعتماد مجلس این کشور سقوط کرد.باسسکو در یک نطق عمومی گفت : من تصمیم گرفتم ویکتور پونتا را مامور تشکیل کابینه کنم .

وی با اشاره به اینکه امروز واقعه چشمگیری اتقاق نیفتاده بلکه ماهیت مردم سالاری همین است ، تاکید کرد که دلیلی برای ترس در بازارهای مالی وجود ندارد.

پونتای 39 ساله تا سال 2001 که به حزب سوسیال دمکرات پیوست یک دادستان بود. وی در سال 2004 یکی از جوانترین قانونگذاران کشور شد.

وی دوبار در سال های 2004 و 2008 در مدت کوتاهی مسولیت یکی از وزارتخانه ها را برعهده گرفت و در سال 2010 به عنوان رهبر حزب سوسیال دمکرات انتخاب شد.

پونتا گفت : من لیست وزیران و برنامه دولت را سریعا تقدیم خواهم کرد.

دوره نخست وزیری پونتا کوتاه و تا قبل از برگزاری انتخابات عمومی در ماه نوامبر پیش بینی شده است.

انتخابات پارلمانی رومانی در ماه نوامبر سال جاری برگزار خواهد شد.

خبرگزاری اتریش نیز به نقل از رسانه‌های رومانیایی اعلام کرد در رای گیری روز جمعه 238 نماینده پارلمان به کابینه میهایی رزوان اونگوریانو که ماه فوریه به سمت نخست وزیری رسید، رای منفی داد.

نمایندگان اتحاد مخالفان موسوم به اتحادیه سوسیال لیبرال‌ها (USL) متشکل از سوسیال دموکرات‌ها و لیبرال‌های ملی‌گرا 231 رای از این آرای مخالف را تشکیل می‌دادند.

این اتحادیه، دولت و نخست وزیر را متهم کرده که در سیاست مربوط به اقلیت‌ها، خصوصی سازی و همچنین تامین اعتبار مناطق محلی کوتاهی کرده است.

اونگوریانو گفت این رای عدم اعتماد پیام منفی برای صندوق بین المللی پول و تامین کنندگان اعتبارات بین المللی رومانی خواهد بود.

ارسال نظر

عناوین بیشتر