کد خبر 948
A

قرار بود در جلسه سه‌شنبه کارگروه تنظیم بازار، قیمت 760 تومانی هر کیلو شیرخام که در استانداری تهران برآورد شده بود، از سوی رییس ستاد تنظیم بازار تصویب و ابلاغ شود اما به دلیل اختلاف نظر بر سه قیمت متفاوت شیرخام و لبنیات و همچنین تاکید رییس ستاد تنظیم بازار بر ثابت بودن قیمت شیرخام و لبنیات تا آبان ماه، برآورد مجدد قیمت تمام شده در سراسر کشور به معاون وزیر کشور واگذار شد.

براساس برآورد دامداران و تصویب سازمان جهاد کشاورزی استان تهران قیمت تمام شده هر کیلو شیرخام با احتساب سود باید 848 تومان لحاظ شود. این قیمت در هفته گذشته پس از بررسی در استانداری تهران و برآورد قیمت علوفه، به 760 تومان تعدیل و قرار شد این قیمت در ستاد تنظیم بازار مصوب و از سوی محمدرضا رحیمی ابلاغ شود. اما روز سه‌شنبه به دلیل مختلف بودن نظرات در خصوص قیمت تمام شده شیر خام و لبنیات، این موضوع در ستاد تنظیم بازار بی نتیجه ماند و از سوی دیگر رییس ستاد تنظیم بازار نیز بر ثابت بودن قیمت 630 تومانی هر کیلو شیر خام که در بهمن ماه در این کارگروه مصوب شده بود، تاکید کرد.

دبیر انجمن صنفی صنایع لبنی با بیان این موضوع به ایسنا، گفت: با توجه به آغاز فصل برداشت علوفه‌های حجیم و خشبی، رییس ستاد تنظیم بازار قیمت علوفه را پایین‌تر از میزان فعلی عنوان کرده و معتقد است این قیمت‌ها به زودی کاهش می‌یابد لذا قیمت تمام شده شیر خام نیز کمتر از این میزان خواهد بود.

به گفته وی قیمت‌های روز علوفه که از سوی شرکت پشتیبانی امور دام در ستاد تنظیم بازار مطرح شد مورد قبول دامداران نبوده چراکه معتقدند این قیمت‌ها در بازار بسیار بالاتر است. از سوی دیگر مسوولان امر معتقدند که قیمت علوفه و هزینه تمام شده شیر خام در استان تهران بالاتر از دیگر استان‌هاست لذا مقرر شد وزارت کشور قیمت علوفه و هزینه تمام شده شیر خام در سراسر کشور بررسی کند.

باکری اعلام کرد: فردا(شنبه) معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی وزارت کشور این موضوع را بررسی و به ستاد تنظیم بازار عنوان خواهد کرد.

دبیر انجمن صنفی صنایع لبنی تصریح کرد: ‌طبق گفته رییس ستاد تنظیم بازار با توجه به اینکه ارز دولتی برای نهاده‌های دامی برای شرکت پشتیبانی امور دام فراهم شده و همچنین فصل برداشت علوفه در کشور آغاز شده است، قیمت‌ها به زودی متعادل می‌شود و تا آبان ماه قیمت شیر خام و لبنیات نباید تغییر کند؛ به اعتقاد محمدرضا رحیمی طی نیمه اول سال جاری رو به ارزانی قیمت علوفه خواهیم رفت و نرخ انواع خوراک دام به یک سال قبل برمی‌گردد لذا دامداران متضرر نمی‌شوند.

باکری معتقد است این امر چندان با شرایط فعلی محقق نیست چراکه متعادل شدن بازار زمان‌بر است و دامداران متضرر می‌شوند لذا اگر نرخ‌گذاری شیر و لبنیات ماهانه صورت گیرد و قیمت این محصولات شناور باشد ضرر تولیدکننده و مصرف‌کننده را در بر نخواهد داشت.

ارسال نظر

عناوین بیشتر