{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 90597

آیا بانک مرکزی ضرب الاجل تعیین خواهد کرد؟

روز شنبه، رئیس کل بانک مرکزی آماری از حساب های ناشناخته در کشور داد که به تمام معنا از وجود یک فاجعه اقتصادی در کشور خبر می دهد.

آن طور که ولی الله سیف گفته است، در کشور 38 میلیون حساب بانکی وجود دارد که شماره شناسه و کدملی آنها تطبیق داده نشده است و از این تعداد 8 میلیون حساب ، فعال است و هنوز شناسایی نشده اند. این که در یک کشور 80 میلیونی، 8 میلیون حساب بانکی فعال وجود داشته باشد که نمی توان دقیقاً شناسایی شان کرد، پدیده شگفت انگیز و خطرناکی است. شگفت انگیز است به خاطر این که هر گونه افتتاح و نیز عملیات بانکی در کشور ، مستلزم شناسایی دقیق فرد، اخذ، بررسی و تطبیق مدارک هویتی و از شماره ملی اوست. با این حال، اکنون رئیس کل بانک مرکزی از 38 میلیون حساب غیر مطابق خبر می دهد که 8 میلیون شان فعال هستند! سیستم بانکی باید در این خصوص توضیح دهد که چرا این حجم وسیع از حساب ها دچار چنین عدم شفافیتی هستند؟ احتمالاً وجود برخی حساب های قدیمی یا اشتباهات فردی،دست نویس های ناخوانا و مسائلی از این دست، بتواند بخشی از مشکل را توجیه کند ولی رقم بسیار بیشتر از حرف هاست و نشان می دهد که برخی مشکلات ساختاری در نظام بانکی وجود دارد که باعث شده است میلیون ها حساب بانکی بدون مشخصه های فردی متقن، در حال کار کردن در بانک های کشور باشند! این وضعیت خطرناک است زیرا حساب های بانکی نامشخص می توانند محملی برای رد و بدل کردن پول های با منشأ نامشروع باشند و مثلاً در خدمت پولشویی یا باندهای تبهکار و حتی تروریسم قرار بگیرند. همچنین این حساب ها می توانند مفری مهم برای گریز ار مالیات و سایر تکالیف قانونی شوند. به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از عصر ایران، نکته مثبت ماجرا این است که این حساب ها کشف و احصا شده اند و اینک انتظار می رود بانک مرکزی ضرب الاجلی برای بانک و صاحبان حساب ها تعیین کند تا نسبت به شفاف سازی حساب ها اقدام کنند و بعد از آن، این حساب های، مسدود شوند چرا که نباید سیستم بانکی، محمل اقدامات غیرشفاف باشد. مردم ما آسیب این عدم شفافیت ها را در ماجراهایی مانند اختلاس 3 هزار میلیارد تومانی دیده اند و نباید اجازه داد مار عدم شفافیت باز هم جامعه را نیش بزند.

ارسال نظر

 • یعنی شما خبر ندارید
  ۰ ۰

  آقای سیف شما فکر می کنید اشخاصی چون معاون های احمدی نژآد وقتی میلیاردها تومان اختلاس می کردنند به حساب های شخصی خود واریز می کردنند.
  آنها 1000 حساب با اسم های مختلف در 100 بانک مختلف باز کرده و حساب دار های آنها هر 100 میلیون را در یک حساب واریز کرده تا پرچم های قرمز بازرس ها بالا نرود..

  یعنی شما خبر ندارید؟؟ حالا جرعت دارید نام این دزدان بیت المال را افشا کنید؟؟

  یا داستان می رود روی 1000 پرونده خاک خورده ...
  تا مادامی که این مملکت اصلاح ساختاری نشود امکان رشد آن وجود ندارد و کسی حاضر به سرمایه گذاری در یک نظام اقتصادی فاسد نخواهد بود..
  در مملکت ما مرگ خوب است اما فقط برای همسایه..

 • ناشناس
  ۰ ۰

  خیلی ساده می شود تمام این حساب ها را یک شبه مسدود کرد و رفع مسدودی را منوط به ارائه مدارک دقیق شناسایی صاحب حساب نمود. ولی خوب شبکه فساد بانکی آنچنان ریشه دار و قدرتمند است که چنین مسئله ی پیش پا افتاده ای را نمی توان در کشور حل نمود.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  حالا چرا این موضوع بیان میشه؟ حالا که این افراد اینقدر نفوذ دارند که نمیتوانید حسابهای ایشان را مسدود کنید ..بهتر است بروید یارانه چند نفر را قطع کنید

 • ناشناس
  ۰ ۰

  اقا نگردید دنبال این ادما گم گور میشید ها

 • ناشناس
  ۰ ۰

  چون همه بانکها دوربین دارند راحت میشود صاحب های حسابها یی که خیلی مشکوک هستند را پیدا کرد و آنها را به خاطر اختلاس اعدام کرد. البته حسابها ی مشکوک آقازاده ها جزو حسابهای مخصوصی هستند که با هیچ دوربین و قانونی در ایران شناسایی نمی شوند.