کد خبر 88800
A
لحظه به لحظه با مذاکرات روز پنجشنبه در وین

هشتمین دور رایزنی‌های هسته‌ای در راستای نگارش پیش نویس برنامه جامع اقدام مشترک از روز چهارشنبه 27 خرداد ماه در سطح معاونان در شهر وین در جریان است.

به گزارش اقتصاد آنلاین، هشتمین دور گفت و گوهای هسته ای میان ایران و گروه 1+5 از روز 27 خرداد در وین برای نگارش متن توافق در سطح کارشناسی و معاونین در جریان است و با نزدیک شدن به پایان ضرب الاجل تعیین شده در بیانیه لوزان وزرای خارجه ایران و گروه 1+5 به گروه های کارشناسی و معاونین خود ملحق می‌شوند تا روند نگارش را تسریع کنند.

هفت روز از مذاکرات هسته‌ای در حالی گذشت که شاهد 8 دور مذاکرات وزرای خارجه ایران و آمریکا و نیز مذاکرات دو جانبه ایران با طرف‌های روسی، انگلیسی، فرانسوی، آلمانی و نیز مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بودیم. هشتمین روز مذاکرات با خود دهمین دور مذاکرات دو جانبه ایران و آمریکا، صالحی و مونیز و نیز مذاکرات ظریف و آمانو را به همراه داشت. آخرین دقایق این روز از مذاکرات با سخنان عراقچی همراه بود که در خصوص همزمانی برداشته شدن تحریم‌ها و اقدامات ایران صحبت‌هایی انجام داد و اینکه این توافقنامه با تصویب شورای امنیت رنگ جدی‌تری به خود خواهد گرفت. سفر آمانو به تهران از دیگر رویدادهای مهم این روزها بود. ظریف در پایان روز هفتم نیز در پیامی تصویری خطاب به 1+5 به آنها توصیه کرد دست از دشمنی بردارند و رویکردی معقول در پیش گیرند. نهمین روز مذاکرات با دو دور مذاکرات ایران و آمریکا و نیز کنفرانس خبری کری به پایان رسید. روز دهم مذاکرات شاهد دیدارهای ظریف با همتایان آمریکایی و روس همراه بود و نیز مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا. همچنین اولین نشست عمومی ایران و 1+5 نیز در ساعات پایانی روز دوشنبه برگزار شد. در روز یازدهم که گویا سخت‌ترین روزهای مذاکرات بود طرفین سخن از تصمیم سیاسی راندند و یکدیگر را به گرفتن یک تصمیم سخت ترغیب می‌کردند. وزرای خارجه چین، فرانسه و روسیه وین را ترک کردند تا به پایتختهایشان برگردند اما طی روزهای آینده باز خواهند گشت زیرا مذاکرات تا روز جمعه تمدید شده است. گزارش لحظه به لحظه از جزئیات دیدارهای دو و چندجانبه و اظهار نظر دیپلمات‌ها و مقامات مسئول ایران و جهان در خصوص نتیجه دور آخر مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+5 را در این خبر می‌توانید، بخوانید؛

***

23:55 پایان نشست ظریف و کری. وزرای خارجه ایران و آمریکا در حدود یک ساعت و 15 به گفت‌وگو پرداختند.

23:40 اشتاین مایر وین را ترک کرد. وی فردا به وین باز می‌گردد.

23:38 - موگرینی: لحظه تاریخی به‌زودی خواهد رسید 23:29 - کاخ سفید: تا زمانی که ایران متعهد باشد مذاکرات ادامه می‌یابد 23:00 - ظریف در بالکن هتل: تا هر زمان که لازم باشد می‌مانیم. او در پاسخ به این که خوشبین هستید؟ گفت: اگر نبودم که اینجا نبودم.

22:55 از ساعت 22:30 نشست ظریف و کری شروع شده است.

22:38 یک مقام ایرانی در تیم هسته‌ای به خبرنگار المیادین گفت: غربی‌ها از دیروز مواضع خود را در مذاکرات سخت کرده‌اند. 22:34 وزیر امور خارجه ایران در پاسخ به سؤالی درباره اینکه تا چه زمانی در وین خواهید بود؟ گفت: تا هر وقت لازم باشد در وین می‌مانیم. 21:45 سفیر فرانسه در رژیم صهیونیستی اعلام کرد درخواست ایران برای رفع تحریم‌های تسلیحاتی غیرقابل قبول است.

21:43 وزیر خارجه آمریکا با انتشار بیانیه ای تصریح کرد که علیرغم آنکه قرار نیست تا ابد بر سر میز مذاکره با ایران بنشینیم گفت که هنوز موضوعات حل نشده ای باقی مانده که باید رفع شود. 21:32 یک منبع دیپلماتیک به المیادین گفت: مشکل فعلی مذاکرات بحث بر سر چگونگی نگارش و محتوای قطعنامه جدید است. 21:31 وزیر خارجه ایران در پیامی نوشت که ایران و گروه ۱+۵ عجله‌ای برای پایان دادن مذاکرات هسته‌ای ندارند. 21:28 سخنگوی کاخ سفید می‌گوید که توافق نهایی در وین حاصل نشده و جان کری امشب طی بیانیه‌ای موضع آمریکا را اعلام خواهد کرد. 21:26 لوران فابیوس وزیر خارجه فرانسه می‌گوید با وجود آنکه مذاکرات هسته‌ای شاهد پیشرفت بوده، اما طرفین هنوز به توافق نهایی نرسیده‌اند. 21:24 یک روزنامه آمریکایی، روز پنجشنبه اظهارات منتقدان آمریکایی و اسرائیلی از توافق هسته‌ای بین ایران و گروه ۱+۵ را به باد انتقاد گرفته و نوشته آنها از زمان امضای توافق موقت ژنو در سال ۲۰۱۳ جایگزینی برای توافقی که با آن موافق نیستند ارائه نکرده‌اند. 21:08 شنیده‌ها حاکی از آن است که احتمالاً کری تا دقایقی دیکر از ادامه مذاکرات برای چند روز خبر می دهد.

20:22 رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا روز پنج‌شنبه گفت با وجود پیشرفت در مذاکرات هسته‌ای، اما توافق امروز اعلام نمی‌شود.

20:15 آغاز نشست داخلی 1+5 به ریاست موگرینی

19:55 نشست معاونان وزیر خارجه ایران با شرمن و رابرت مالی از ساعت 19:00 به وقت تهران در جریان است 19:55 ظریف پس از دیدار با اشتاین مایر با وزیر خارجه انگلیس نیز دیدار کرد.

19:45 نشست داخلی 6 کشور ساعت 20:00 به وقت تهران انجام می‌گیرد

19:30 جان کری ساعت 7 عصر به وقت وین(21:30 به وقت تهران) در مورد مذاکرات بیانیه صادر می‌کند.

19:25 نشست‌های معاونان و کارشناسان به طور مداوم در حال برگزاری است.

18:46 کاخ کرملین در بیانیه‌ای اعلام کرد رئیس‌جمهوری روسیه با همتای ایرانی خود درباره توسعه همکاری‌های اتمی بحث و گفت‌وگو کرده است.

18:35 کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا جلسه استماعی برای بررسی «عواقب توافق هسته‌ای با ایران»برگزار کرد.

18:00 آغاز دیدار کری و فابیوس

17:59 وال استریت ژورنال در گزارشی نوشت که اقدامات دولت چین برای بازگرداندن ارزش شاخص سهام بورس چین و بن‌بست در مذاکرات هسته‌ای ایران سبب افزایش بهای نفت شده است.

17:50 پایان مذاکرات 15 دقیقه‌ای کری و هاموند

17:43 یک مقام ایرانی گزارش‌های پیشین درباره احتمال حصول توافق هسته‌ای بین ایران و گروه 1+5 تا ساعاتی دیگر را تکذیب کرد.

17:15 دیدار ظریف و اشتاین مایر از دقایقی پیش آغاز شد

17:13 ریابکوف معاون وزیر خارجه روسیه: توافق هسته ای با ایران ممکن است طی ساعات آینده امضا شود

17:00 خبرنگار فرانس 24 به نقل از مقامات روسی: توافق ممکن است امشب اعلام شود

16:50 شبکه تلویزیونی العالم لحظاتی پیش در خبری فوری اعلام کرد: منابع آمریکایی می‌گویند احتمال دارد امشب پیش نویس توافقنامه هسته‌ای ایران به کنگره آمریکا ارسال شود

16:40 برای جلوگیری از فرصت 60 روزه کنگره آمریکا برای مرور توافق جامع اتمی ایران، فقط 16 ساعت دیگر وقت باقی مانده است

16:32 دیپلمات‌های غربی: هدف اینست که در 12 ساعت آینده به توافق برسیم ولی بعضی مسائل فنی هنوز باقی است. 16:02 عضو ارشد مذاکره کننده ایران با بیان اینکه در وین بازار شایعات زیاد است، گفت: 90 درصد بحث‌هایی که رسانه‌های غربی با اغراض خاص و برای جنگ روانی مطرح می‌کنند صحت ندارد ولی هر موقع کار در مسیر صحیح به سرانجام رسید، اعلام خواهد شد. 15:40 یک مقام ارشد صهیونیست گفته که با سقوط نسبتاً کامل 1+5 در مذاکرات هسته‌ای با ایران، توافق تقریباً تضمین شده است. 15:21 یک مقام غربی می‌گوید اخبار منتشر شده در مورد احتمال تمدید مذاکرات تا روز یکشنبه درست نیست. 15:02 خبرگزاری «ایتارتاس» روسیه در گزارشی درباره مذاکرات هسته‌ای نوشت که «ایران در مذاکرات با ۶ قدرت جهانی پیشنهادات جدیدی مطرح کرده است». 14:46 مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که در حال حاضر در مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+5 حضور دارد قرار است فردا راهی پایتخت بوسنی و هرزگوین شود.

14:46 مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که در حال حاضر در مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+5 حضور دارد قرار است فردا راهی پایتخت بوسنی و هرزگوین شود. 14:45 دیدار ظریف و کری پایان یافت 14:39 وزیر خارجه آمریکا روز پنج‌شنبه گفت بحث بر سر موضوعات دشوار در مذاکرات همچنان ادامه دارد. 14:28 وزرای امور خارجه ایران و آمریکا لحظاتی پیش در هتل پله کوبورگ شهر وین به گفتگو نشستند. 14:20 وزارت خارجه اتریش خبر دعوت وزیر خارجه این کشور از مسئول سابق سیاست خارجی اتحادیه اروپا برای حضور در وین را تکذیب کرد. 14:03 خبرگزاری ایتارتاس روسیه روز پنج‌شنبه به نقل از یک منبع آگاه از توافق ایران و گروه 1+5 برای صادرات اورانیوم غنی‌شده ایران به روسیه و در عوض دریافت اورانیوم طبیعی خبر داد. 14:03 جمهوری اسلامی از ابتدا با اتکا به توانمندی نیروهای داخلی فعالیت‌های هسته‌ای خود را پیش برده و در صورت بدعهدی غربی‌ها بار دیگر می‌تواند پیشرفت فعالیت‌های هسته‌ای خود را از سر بگیرد. 13:40 صالحی و مونیز با توقفی چند دقیقه‌ای، مجدداً نشست خود را ادامه دادند. 13:29 یک دیپلمات ارشد غربی با تلاش برای کم‌اهمیت جلوه دادن اظهارات مقامات روسیه درباره رفع تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران می‌گوید مواضع مسکو جدید نیست.

13:12 تخت روانجی عضو تیم مذاکره کننده ایرانی امشب به تهران باز می‌گردد و بامداد شنبه به وین بر خواهد گشت. 13:03 یک خبرگزاری روسی به نقل از منبع دیپلماتیک در وین گزارش داد که بحث برداشتن تحریمهای تسلیحاتی در دو مرحله ابتدا تعلیق و سپس لغو مورد بررسی قرار گرفته است. 12:45 رئیس سازمان انرژی اتمی ایران پس از رایزنی با وزیر انرژی آمریکا گفت: به امید خدا امروز روز پایانی موضوعات فنی است ضمن اینکه مونیز نیز اعلام کرد اگر بتوانیم، می‌خواهیم موضوعات فنی پایانی را حل کنیم. 12:22 وزیر خارجه روسیه می گوید که هیچ مشکل غیرقابل‌حلی در برابر مذاکره‌کنندگان هسته‌ای ایران و 1+5 باقی نمانده است. 12:15 رئیس سازمان انرژی اتمی و وزیر انرژی آمریکا از دقایقی قبل در وین به گفت و گو نشستند و معاونان ظریف و موگرینی نیز ٩ صبح دوباره رایزنی های خود را از سر گرفتند.

11:54 رئیس‌جمهور نیکاراگوئه ضمن اعلام حمایت از ایران در جریان مذاکرات هسته‌ای، دارندگان سلاح‌های اتمی را به شدت مورد انتقاد قرار داد. 11:50 نشست داخلی کشورهای 1+5 بدون ایران ساعت 10 به وقت وین 11:35 وزیر خارجه فرانسه که وارد وین شده،‌ بدون انجام هرگونه گفت‌وگویی با خبرنگاران وارد هتل کوبورگ محل برگزاری مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 5+1 شد.

11:00 به دنبال دیدار اخیر رئیس‌جمهوری آمریکا با دموکراتهای سنا، چند تن از قانونگذاران هم حزبی باراک اوباما، حمایت خود را از تداوم مذاکرات هسته‌ای ایران و ۱+۵ اعلام کردند. 10:36 معاون وزیر خارجه روسیه گفت که «این مذاکرات هسته‌ای شبیه به کوه‌نوردانی است که ۹۵ درصد مسیر تکمیل شده اما گام‌هایی باقی مانده است و مترهای پایانی سختترین گام‌ها است».

09:46 یک پایگاه اینترنتی آمریکایی نوشت اکنون بهترین زمان برای توافق است اما این اتفاق در صورتی به تحقق خواهد پیوست که کنگره کارشکنی نکند.

09:29 یک پایگاه آمریکایی در گزارشی نوشت توافق هسته‌ای با ایران می‌تواند برای شرکتهای آمریکایی میلیاردها دلار ثروت بادآورده ناشی از تشدید فروش تسلیحات به کشورهای منطقه را به دنبال داشته باشد.

05:41 یک روزنامه آمریکایی با اشاره به تلاش سناتورهای جمهوری‌خواه برای سنگ اندازی در مقابل دولت باراک اوباما در مسیر توافق هسته ای با ایران تصریح کرد که سناتورهای دموکرات اوباما را تنها نمی‌گذارند. 02:38 یک نشریه آمریکایی در گزارشی با اشاره به تلاش کنگره و جمهوری خواهان برای عدم دستیابی دولت اوباما به توافق تاکید کرد که کنگره دارای چنین توانایی نیست. 01:08 نشست های معاونان وزیر خارجه ایران و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از ساعت ٢٢ به وقت محلی در وین در جریان است. 00:07 یک پایگاه صهیونیستی تمدید ضرب‌الاجل مذاکرات هسته‌ای تا روز جمعه را با راه‌پیمایی روز قدس مرتبط دانسته است. 23:36 منابع ایرانی و غربی به «گرت پورتر»، روزنامه‌نگار، محقق و نویسنده آمریکایی گفته‌اند توافق هسته‌ای روز پنجشنبه اعلام می‌شود.

  • عزرائیل
    0 | 0

    یک مقام عزرائیل گفت: جمع کنین بابا مردم رو مسخره کردید

ارسال نظر

عناوین بیشتر