کد خبر 86901
A
آغاز تحویل سهمیه سوخت خودروهای دیزلی براساس پیمایش

طرح توزیع سوخت گازوئیل براساس پیمایش ناوگان عمومی با هدف مبارزه با حجم بالای قاچاق گازوییل و ساماندهی خودروهای دیزلی، از امروز (دوشنبه) در جایگاه های سوخت سراسر کشور آغاز شد.

پس از تعیین تکلیف سهمیه سوخت خودروهای بنزینی، طرح ساماندهی خودروهای گازوییلی نیز از امروز آغاز شده که براساس آن، قرار است سهمیه سوخت گازوییل، براساس میزان پیمایش خودروها واریز شود. سوخت گازوییل به علت تفاوت قیمت بالا با کشورهای همسایه بیشترین میزان جذابیت را برای قاچاقچیان سوخت داشته به طوری که تخمین زده می شود که بیش از 80 درصد قاچاق سوخت در کشور مربوط به گازوییل است. بررسی ها نشان داده که تعداد قابل توجهی از کامیون ها و خودروهای دیزلی، هیچ ترددی در جاده های کشور نداشته و تنها کارت سوخت آنها در جایگاه ها مورد استفاده قرار می گرفته که از سوءاستفاده از کارت های سوخت گازوییل حکایت دارد. براین اساس، از امروز طرح توزیع سوخت گازوئیل براساس پیمایش ناوگان عمومی در سراسر کشور به اجرا گذاشته می شود که نقش مهمی در جلوگیری از قاچاق و ساماندهی خودروهای دیزلی خواهد داشت. به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایرنا، شهرام آدم نژاد معاون برنامه ریزی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای در این خصوص می گوید: پس از مشخص شدن جدول سهمیه بندی جدید بر مبنای گروه های مختلف ناوگان که براساس ظرفیت بار و مسافر تهیه و تدوین شده است، از امروز (اول تیر) اطلاعات تبادلی پیمایش بین سازمان راهداری و شرکت پخش فرآورده های نفتی به تمام جایگاه های سوخت ارسال می شود. وی خاطرنشان کرد تا اطمینان کامل از بازخورد داده های شبکه جایگاهی شرکت پخش و آزمایش کاملی از اجرا که مورد تایید کارگروه باشد جدول قبلی سهمیه ها پابرجا خواهد بود. سخنگوی کارگروه سامانه نظارت و پایش هوشمند تردد ناوگان عمومی کشور، گفت: رانندگان ناوگان حمل و نقل عمومی بین شهری در جایگاه های سوخت با توجه به کارت هوشمند از وضع سهمیه سوخت خود آگاه می شوند. آدم نژاد با اشاره به اینکه این طرح نیاز به آزمون و کاهش ریسک اجرا دارد، افزود: در طرح های قبلی برای برخط بودن جایگاه های سوخت نیازی نبود درحالیکه در این طرح برخط بودن جایگاه ها از ضرورت های اجرایی طرح است. وی با بیان اینکه این طرح به طور همزمان در تمام جایگاه های سوخت اجرا خواهد شد، اظهار داشت: برخی از جایگاه های سوخت کشور برخط (آنلاین) نیست که شرکت پخش درحال برخط کردن این جایگاه هاست تا رانندگان بتوانند به طور لحظه ای و آنلاین از سهمیه های خود آگاه شوند. سخنگوی کارگروه سامانه نظارت و پایش هوشمند تردد ناوگان عمومی کشور، گفت: 400 هزار دستگاه کامیون ، 20 هزار دستگاه اتوبوس و 36 هزار دستگاه مینی بوس بین شهری وجود دارد که عملکردها براساس پیمایش ثبت می شود و این پیمایش ملاک ارائه سوخت خواهد شد. آدم نژاد گفت: مرحله دوم طرح از اول مهر 95 آغاز می شود و میزان سوخت برای همه ناوگان اعم از درون شهری و برون شهری و تردد براساس سامانه موقعیت یاب جغرافیایی (جی.پی.اس) محاسبه و سوخت ارائه می شود. آدم نژاد افزود: اطلاعات همه ناوگان اعم از کامیون ، اتوبوس و مینی بوس در سامانه متمرکز سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای؛ ثبت و پس از پایش و راستی آزمایی با توجه به مدارک و اطلاعات، بارنامه، پلاک خودرو و صورت وضعیت؛ این داده ها به شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی برای تخصیص سوخت اعلام می شود. وی هدف از اجرای این طرح را توزیع عادلانه سوخت، جلوگیری از قاچاق سوخت و نظم بیشتر حمل و نقل عمومی اعلام کرد.

  • ناشناس
    0 | 0

    با توجه به اینکه ستاد حمل نقل آمار کامیون های بدون پیمایش را دارد چرا کارت سوخت آنها را باطل نمیکند مگر تنها قاچاق توسط کامیونها انجام میشود پس این همه باکشتی وقطار قاچاق میشود از کجا تحویل میگیرند و چرا چند قاچاقچی رااعدام نمیکنند وفقط اکتفا به جریمه کرده اند

ارسال نظر

عناوین بیشتر