کد خبر 86889
A

جانشین قالیباف در ستاد مدیریت بحران تهران از گزارش سری‌ درباره زلزله تهران خبر داد که ۵۹ سال قبل برای پهلوی دوم تهیه شده بود و در آن گزارش ابعاد مختلف خسارات زلزله پایتخت ایران تشریح شده بود.

یکی از حوادثی که همیشه در کمین تهران است زلزله نام دارد، آن هم زلزله‌ای که در برخی مواقع از آن به‌عنوان بزرگترین بمب خاموش پایتخت ایران یاد می‌شود.

دراین‌باره احمد صادقی جانشین قالیباف در ستاد مدیریت بحران تهران در زمینه مطالعات درباره زلزله تهران از منظر تاریخی عنوان کرد‌: درباره لرزه‌خیزی شهر تهران مطالعات جامعی تا قبل از دهه 70 وجود نداشت.

افشای "گزارش سری" زلزله تهران برای شاه پس از 59 سال بی اطلاعی پایتخت‌نشینان

صادقی ادامه داد: البته یک سند سری برای سال‌های 1335 و 36 نگهداری‌شده در مرکز اسناد شیر و خورشید سابق که بعد تبدیل به هلال احمر شد، به دستم رسید و مطالعه کردم که گزارشی بود برای محمدرضا شاه پهلوی درباره زلزله تهران؛ که با سناریوهای مختلفی برای پهلوی دوم تهیه شده بود.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از تسنیم، رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران بیان داشت: در این گزارش سری؛ وضعیت زلزله تهران برای شاه گزارش شده بود و آنجا گزارش کرده بودند که اگر در تهران و در فصول مختلف مانند تابستان یا زمستان و یا در ایام روز و شب، زلزله بیاید چه حوادث و خساراتی به وجود می‌آید.

جانشین قالیباف در ستاد مدیریت بحران تهران خاطرنشان کرد: بنابراین غیر از آن گزارش سری برای پهلوی دوم؛ دیگر مطالعه‌ای درباره زلزله تهران صورت نپذیرفته بود، تا در دهه 70 شمسی، شهرداری تهران با توجه به بحث لرزه‌خیزی تهران، یک همکاری با آژانس مطالعات بین‌المللی ژاپن (جایکا) شروع کرد که براساس این مطالعات طرح جامع خطرپذیری شهر تهران بررسی شد.

  • ناشناس
    0 | 0

    خیلی چیزها پیش بینی شده بود و هشدار داده بودن
    از جمله خشکسالی و بی ابی و وضع سفره های اب زیرزمینی
    ولی کو گوش شنوا ،چرا از افراد فنی و حرفه ای استفاده نکردید.....واقعا متاسفم

ارسال نظر

عناوین بیشتر