کد خبر 84950
A

سامانه چکاوک یا انتقال تصویر چک با حضور معاون اول رئیس جمهور بعدازظهر امروز در بانک مرکزی رونمایی و به طور کامل در بانک‌های سراسر کشور عملیاتی شد.

سامانه چکاوک یا انتقال تصویر چک با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور و رئیس کل بانک مرکزی بعدازظهر امروز در ساختمان میرداماد بانک مرکزی رونمایی و به طور کامل در بانک‌های سراسر کشور عملیاتی شد. با تکمیل و راه اندازی سامانه چکاوک، وصول چک در بانک های سراسر کشور به صورت الکترونیکی انجام می شود. نظارت موثر عالی ترین مرجع پولی کشور، سیاست‌گذاری بانک مرکزی بر نحوه مبادلات چک‌ها و کنترل میزان بدهکاری بانک‌ها نزد بانک مرکزی، شفاف سازی و امکان نظارت متمرکز بر نحوه و حجم تبادل چکهای اشخاص، امکان رهگیری لحظه ای وضع چک های اشخاص، اتصال برخط به اطلاعات و سوابق مشتریان، امکان تغییر مدت زمان عملیات پایاپای و تسویه چک ها و ابلاغ سریع چک‌های برگشتی از مزایای سامانه چکاوک است. به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از مهر، همچنین حذف عملیات حمل و نقل چک به صورت فیزیکی و یا انتقال اطلاعات مربوط به روش های نامتعارف، ارتقای امنیت با استفاده از گواهی دیجیتال، توانایی تولید گزارشات متنوع از روند تسویه و برگشتی چک‌های اشخاص به صورت متمرکز و آنی، حذف روش پردازش دستی و کاهش هزینه های پردازش چک‌ها (زمانی ـ مالی ـ انسانی)، استفاده از زیرساخت های موجود جهت پردازش چک‌های اشخاص، مکانیزه شدن فرآیند تسویه بین بانکی از طریق ساتنا، صدور متمرکز و یکپارچه دسته چک و استانداردسازی چک‌ها نیز از دیگر مزیت‌های سامانه انتقال تصویر چک (چکاوک) اعلام شده است.

 • مهدی
  0 | 0

  سلام چکاوک یک طرح واقعا بی خودی است یک کار بی خود چقدر تبلیغات میشود از اصناف رای گیری کنید ببینید چند درصد اصناف از این طرح راضی هستند

 • محمدى
  0 | 0

  سیستم یکبارجه خوب است ولى صدور جک اشکال بزرکى دارد و ان اینکه حامل جک باید حذف شود تا فقط جک با نام روى ان وصول شود که دو فایده دارد، اول انتقال بول بین افراد کنترل مى شود که دولت مى تواند مالیات بر معاملات را دریافت کند و دوم اکر جکى کم شد یابنده نمى تواند انرا وصول کند در کشورهاى بیشرفته جنین است.

 • ناشناس
  0 | 0

  سلام آقای محمدی صدای شما از جای گرم بلند میشود امکان دارد که شما از مدیران وزارت امور اقتصادی باشید

ارسال نظر

عناوین بیشتر