کد خبر 805
A

محمد رئوف شیبانی، سفیر ایران در دمشق از سرنوشت ایرانیان ربوده شده در سوریه و تلاشها برای آزادی آنان سخن گفت.

محمد رئوف شیبانی سفیر ایران در سوریه در گفتگو با مهر به بیان مواضع اش در خصوص تحولات این کشور پرداخت که در پی می آید.

اقای شیبانی برخی معتقدند ممکن است طرح عنان زمینه ای باشد تا معارضان و برخی کشورهای عربی نتیج دلخواه خود را از آن برای توسعه حملات به دولت اسد را بگیرند نظر شما چیست؟

طرح کوفی عنان تنها طرح موجود برای حل بحران سوریه نبوده است و قبلا طرح ابتکار عربی مطرح بود که چون با اهداف طراحان آن مطابقت نداشت خود طراحان یعنی عربستان و قطر آن را به هم زدند چون گزارش دابی فرستاده قبلی اتحادیه عرب به سوریه را قبول نداشتند در حالیکه نماینده خودشان بود.

یکی از اهداف آنها این بود که ارتش از شهرها بیرون برود و مردم و نیروهای مسلح جای آنها را بگیرند که این طرح نتیجه نداد چون اکثر مردم با معارضین نبودند و این یک واقعیت است. خیلی تلاش کردند که در دمشق و حلب که می توانند پایه های نظام را بلرزانند مردم را به خیابانها بیاورند اما امکانپذیر نشد. از طرف دیگر در گزارش دابی آمده بود که یک گروه مسلح در سوریه حضور دارند و همین گزارش به دولت سوریه مشروعیت داد که عملیات پاکسازی گسترده ای انجام دهد چون این برای اولین بار بود که وجود گروه های مسلح به عنوان معارضین تایید می شد و بعد از آن عملیات حمص صورت گرفت که کمر جریان مسلح را شکست.

پیش بینی تان از طرح عنان چیست؟

طرح کوفی عنان هم چالش است هم فرصت. بستگی دارد چگونه مدیریت شود. این طرح دو طرف دارد و طبیعی است طرف مقابل هم تلاش می کند نتیجه دلخواه خود را از آن بگیرد.

از ایرانیان ربوده شده در سوریه خبر جدیدی دارید؟

در مجموع دو گروه زائران به گروگان گرفته شده اند یعنی دو گروه 11 نفره که با هم می شوند 22 نفر زائر و 7 مهندس نیز ربوده شدند که ما تلاش هایی را انجام دادیم که یک گروه 11 نفره آزاد شدند و از گروه دوم نیز 5 نفر آزاد شد یعنی هم اکنون 13 نفر در دست گروه های مسلح هستند.

آیا این افراد در اختیار یک گروه هستند؟

مجموعا یک فرماندهی دارند.

مقرشان در داخل سوریه است؟

فرماندهیش در خارج از سوریه و در ترکیه مستقر است اما آخرین اطلاعی که ما داریم اتباع ایرانی در خاک سوریه هستند.

از وضعیت سلامتشان اطلاع دارید؟

تا آخرین اطلاعی که داریم حدود 2 هفته قبل همه عزیزان سالم بودند اما ارتباط گرفتن خیلی سخت است و ما هم اکنون در تلاش هستیم با کمک کشورهای منطقه که بر روی گروه های مسلح نفوذ دارند و با آنها در ارتباط هستند بتوانیم این عزیزان را که وجه المصالحه گروه های مسلح قرار گرفته اند آزاد کنیم.

آیا کمک های جمهوری اسلامی ایران به مردم سوریه همچنان ادامه دارد؟

کمک های ما از طرف هلال احمر ارسال می شود و بیشتر برای مناطق خسارت دیده بر اثر درگیری ها ارسال می شود که شامل دارو، مواد غذایی، پوشاک، چادر و غیره است تا کنون دو محموله ارسال شده و همچنان در دستور کار است که بسته به نیاز مردم سوریه کمک ها ارسال شود و به زودی یک سری امکانات پزشکی نیز تهیه و ارسال خواهد شد.

برخی جریانات ارسال کمک ها از سوی ایران را به ارسال سلاح تعبیر کرده اند

اینها دنبال جو سازی و توجیه رفتار خودشان هستند خودشان مستقیما اقدام به ارسال پول و سلاح برای معارضین می کنند و برای توجیه اقدام خود دیگران را متهم می کنند. کمک های ما کاملا مشخص است و هم موقع بارگیری و هم موقع تخلیه مشخص بود و این کمک ها به هلال احمر سوریه تحویل شد اگر زودتر مطرح می کردند پای بار محموله را باز می کردیم که نشان دهیم دارو است. حدود 5 هزار فیلتر دیالیز، 15 تن دارو، 20 تا 25 تن چادر و پتو و مواد غذایی در کمک های ایران بوده که اگر پای بار محموله ریویو شود مشخص است بسته ها بسته هایی نیست که در آن بتوان سلاح گذاشت.

در رابطه با نقش عربستان و قطر در تحولات سوریه نظرتان چیست؟

اعراب خودشان استراتژی و اراده مشخصی ندارند در یک چارچوب که با غرب توافق می کنند حرکت می کنند با این تفاوت که غرب زودتر به واقعیت سوریه رسید چون در اجلاس تونس کشورهای عربی با برنامه تسلیح معارضه رفته بودند در حالیکه غربی ها کاملا با این طرح مخالف بودند و هم اکنون یک نگرانی جدی در اتحادیه عرب وجود دارد که دو کشور اتحادیه عرب علیه یک کشور عربی موضع علنی اسقاط گرفتند.

ما آمادگی داریم به آنها کمک کنیم که پل های پشت سرشان را درست کنند و به تحولات منطقه ای بین المللی برگردند.

ارزیابی شما از موافقت ها با طرح عنان چیست؟

اتحادیه عرب ناچار شد راه حل ایران، روسیه و سوریه که از ابتدای بحران مطرح بود را بپذیرند و الان به آن نتیجه رسیده اند و اعزام کوفی عنان چرخش آبرومندانه در قبال سوریه است و پذیرش این واقعیت که باید به دنبال راه حل سیاسی بود. آنها فکر می کردند با 3 شماره کلک اسد را می کنند اما الان بعد از اینکه همه راه حل ها را رفته اند به این نتیجه رسیده اند که تنها راه حل بحران سوریه گفتگو است. در حالیکه قبلا یکی از راه هایی که آنان دنبال می کردند گفتگو بود.

ارسال نظر

عناوین بیشتر