کد خبر 79732
A

نرخ سود بانکی، یکی از مهم‌ترین ابزار در اجرای سیاست‌های اقتصادی است؛ بنابراین، بالا و پایین کردن این نرخ، مسیر پول در اقتصاد را تغییر می‌دهد. گاهی دولت برای حمایت از تولید، نرخ سود را کاهش و برای رهایی از سرمایه‌های سرگردان نرخ سود را افزایش می‌دهد.

البته یافتن نکته‌ای بین این دو که بتواند تعادل را در بازارهای مختلف نگاه دارد، در کشور‌هایی که اقتصاد با‌ثباتی دارند، کار‌ سختی نیست، ولی در ایران انجام این کار قدری سخت است؛ هرچند ‌در سال گذشته، با کاهش تورم در ایران، کارهایی برای کاهش نرخ سود انجام شد، ‌گره زیادی از کار ‌باز نکرد. اما ولی‌الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی، گویا در فکر راهی است که بتواند نرخ سود را بار دیگر نیز کاهش دهد. وی در گفت‌و‌گو با یکی از رسانه‌ها گفته است: با توجه به واقعیت‌های مثبتی که در سال گذشته روی داده، نرخ‌های بالای ۲۰ درصد نمی‌تواند منطق درستی داشته باشد؛ بنابراین، باید نرخ تسهیلات به ترتیب ساختاری ‌اصلاح شود تا بتواند به تولید کمک کند. وی افزود: یکی از سیاست‌های دولت روحانی، حمایت از تولید برای رونق اقتصادی است؛ بنابراین، به نظر می‌رسد، دولت در سال جاری با پایین آوردن نرخ تسهیلات، قصد دارد تا زمینه را برای تولید کنندگان بهتر کند. این موضوعی است که نمایندگان مجلس نیز بر ‌آن اتفاق‌نظر دارند و در حال حاضر، نرخ‌های بانکی را به دور از واقعیت می‌دانند. همچنین محمد‌رضا‌ پور‌ابراهیمی، نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با تأکید بر این موضوع گفت: در سال گذشته، دولت گام‌های بسیار موفقی در زمینه کاهش تورم برداشته و اقدامات انجام شده در این زمینه، به اندازه‌ای‌ بود که توانست تورم را تا زیر ۱۷ درصد کاهش دهد. این نمایده مجلس با بیان به اینکه هرچند این اقدامات تا حدودی باعث ایجاد رکود در کشور شده است، گفت: به هر حال، برای رسیدن به ثبات‌ اقتصادی، باید این راه را رفت. در اوضاع کنونی و با رسیدن تورم به حدود ۱۶ درصد، گویا زمینه برای انجام فعالیت‌های اقتصادی فراهم است. پورابراهیمی با بیان اینکه امروز باید شرایط به گونه‌ای باشد که تولید کنندگان به میدان عمل وارد شوند، گفت: ارائه تسهیلات بانکی با نرخ سود ۲۵ تا ۳۰ درصد به تولیدکنندگان درست نیست و نباید به گونه‌ای باشد که تولید کننده احساس‌ ضرر ‌کند؛ بنابراین، باید این نرخ‌ها کاهش یابد. امروز در کشور ما سرمایه‌دارانی هستند که حاضر نیستند سرمایه‌های خود را وارد عرصه تولید کنند. ادعای این افراد به نظر هم منطقی می‌رسد، چرا زمانی که فرد پول خود را در بانک می‌گذارد و سالانه سود بیش از ۲۵ درصد دریافت می‌کند، باید خود را درگیر بازار کند؟ خوب این فرد خود را کنار می‌کشد و دیگر لزومی برای فعالیت اقتصادی احساس نمی‌کند. وی با اشاره به فساد‌های رخ داده در سال‌های اخیر نیز عنوان داشت: عدم ورود سرمایه‌داران برای سرمایه‌گذاری و تورم پول در بانک‌ها یکی از عوامل بنگاهداری بانکی شده و در واقع خود بانک‌ها کاری که سرمایه‌گذاران باید می‌کرده‌اند می‌کنند، که این نیز در نهایت لطمات زیادی بر اقتصاد کشور و باعث از بین رفتن برخی زیرساخت‌های اساسی شده است. عضو ناظر شورای پول و اعتبار، کاهش نرخ جریمه بانک‌ها به بانک مرکزی و افزایش قدرت وام دهی بانک‌ها با کاهش نرخ ذخیره قانونی نزد بانک مرکزی را دو اقدام ضروری در کنار کاهش نرخ سود تسهیلات بانکی بیان کرد و گفت: یکی از دیگر اقداماتی که باید همزمان با کاهش نرخ سود بانک‌ها به آن توجه کرد، نظارت جدی بر بازار غیرمتشکل پولی و مؤسسه‌های مالی و اعتباری است.

 • ناشناس
  0 | 0

  خودتونو گول نزنین....سود بازار خیلی بیشتر از این حرفاست....

  • ناشناس
   0 | 0

   بیچاره خوش خیالان بورس

 • ناشناس
  0 | 0

  سود بازار 3% در ماه است یعنی 36% در سال یعنی اگر یک خانه را رهن کنید و به اجاره دهید با گرفتن کرایه خانه هر ماه 3% سود کردید .

  خیلی ببخشید سوالی داشتم گرفتن سود بانکی که چون فقط سود هست و در ضرر شریک نیست حرام است در معاملات بورسی هم اگر کسی ضرر کند و چه کسی سود کند باز بورس 1/5% سود و کارمزد خود را در هر معامله بر میدارد حتی اگر فرد ضرر کند ایا این حرام نیست ؟؟؟؟؟؟؟؟

 • ناشناس
  0 | 0

  با این اوضاع تو تولید هیچ سودی نیست که فقط سود بانکی را جبران کند.
  من که کارگاهمو تعطیل کردم و سرمایه در گردش را ریحتم برای سود28% .

 • ناشناس
  0 | 0

  سود بازار 3% در ماه است یعنی 36% در سال یعنی اگر یک خانه را رهن کنید و به اجاره دهید با گرفتن کرایه خانه هر ماه 3% سود کردید .

  خیلی ببخشید سوالی داشتم گرفتن سود بانکی که چون فقط سود هست و در ضرر شریک نیست حرام است در معاملات بورسی هم اگر کسی ضرر کند و چه کسی سود کند باز بورس 1/5% سود و کارمزد خود را در هر معامله بر میدارد حتی اگر فرد ضرر کند ایا این حرام نیست ؟؟؟؟؟؟؟؟

 • ناشناس
  0 | 0

  در کشورهای مدرن دولت با افزایش درامد مردم به سالی 100000 دلار در صدد توانمند سازی مردم کشورهای مدرن است برای اینکه خرج دولت را با گرفتن مالیات 10% در سال از درامد مردم تامین کند . در کشور ایران درست برعکس هست هر سال مالیات ها و ارزش افزوده را زیاد میکنند ولی حقوق کارگران ایران که 90% مردم ایران هستند هر سال نسبت به تورم کمتر میشود و بر طبق حقوق اداره کار هر ایرانی در 1 ماه 100 دلار میگیرد یعنی از یک افقانی کمتر حقوق میگیرد و 100 برابر یک افقانی مالیات میدهد . مشکل دولت و مردم ایران این است . این است که دولت با ایجاد قوانین من در اوردی در امدش را از جیب مردم ایران تامین میکند . ولی برای توانمند سازی حقوق مردم ایران هیچ تلاشی نمی کند . و .........

 • ناشناس
  0 | 0

  ببخشید سوالی شرعی داشتم سود بانکی برای مردم چون در ضرر شریک نیست حرام است . حالا وقتیمردم عادی با درصد 35% در سال از بانکی در ایران وام میگیریم و در کار تولیدی ضرر می کنند ایا بانک در ان ضرر شریک میشود و سود را کم می کند ؟؟؟؟ و چون بانک سود را برای ضرر مردم کم نمی کند و در ضرر شریک نمی شود . چرا چون حرام است مسئولین کشور جلوی این بانکها را نمی گیرند فقط چون مردم در ضرر شریک نیستند میخواهند سود مردم را کم کنند ؟؟؟؟؟

 • ناشناس
  0 | 0

  آره آقا شما راست میگید ...
  شما بانک ها که از مردم سود تسهیلات 35 درصد میگیرید مگه میرید کار تولیدی کنید؟

 • ناشناس
  0 | 0

  در کشور ایران همه چیز برای مردم حرام است ولی برای دولت ایران همه چیز حلال است . خوردن سود برای دولت حلال است شریک نشدن در ضرر مردم حلال است . گرفتن مالیات به زور از مردم زیر خط فقر ایران حلال است . گرانفروشی دلار و طلا و خودرو و ... حلال است . ولی گرانفروشی برای مردم ایران حرام است . یک ایرانی درامدش از یک افقانی کمتر است ولی 100 برابر یک افقانی مالیات میدهد .

 • نغمه مهبادی
  0 | 0

  به اون آقازاده ها بگید بیان تو بازار نه اینکه سود پول باباشو میگیره بهد میاد تو خیابون دور دور میکنه

ارسال نظر

عناوین بیشتر