{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 79722

در ۱۱ ماهه نخست سال گذشته تعداد معاملات آپارتمان در تهران با رشد حدود ۶ درصدی قیمت در هر متر مربع بیش از ۵۰ درصد افزایش یافت.

بررسی آمارهای بانک مرکزی نشان می دهد که در 11 ماهه نخست سال 1393 تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به 158 هزار واحد مسکونی رسیده که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل 50.5 درصد افزایش دارد. در این دوره متوسط قیمت یک مترمربع بنای واحد مسکونی معامله شده از طریق معاملات ملکی حدود 4 میلیون تومان بوده که نسبت به دوره مشابه سال 1392، حدود 5.7 درصد افزایش داشته است. اما مقایسه‌ی روند فصلی معاملات انجام شده با عرضه واحد‌های مسکونی تکمیل شده در شهر تهران بیانگر آن است که از ابتدای سال 1392 میزان عرضه واحد‌های مسکونی در سطحی بالاتر از حجم معاملات قرار گرفته است. در این رابطه بانک مرکزی توضیح داده که این تغییر متاثر از افت محسوس معاملات در بازار مسکن و همچنین افزایش عرضه واحد‌های جدید ساخته شده بوده است. آخرین آمار بانک مرکزی نشان می‌دهد که نسبت عرضه واحد‌های مسکونی به معاملات انجام شده در سه ماهه دوم سال 1393 حدود 86.8 درصد بوده که همچنان از متوسط این نسبت، نسبت به سال‌های 1389 تا 1391 که حدود 63 درصد بوده بالاتر است. بیشترین متراژ و قیمت مورد معامله آپارتمان در تهران توزیع فراوانی تعداد واحد‌های مسکونی معامله شده بر حسب زیربنای هر واحد مسکونی در بهمن‌ماه سال گذشته نشان می‌دهد که نشان می‌دهد بیشترین واحد های مسکونی با زیربنای 60 تا 70 مترمربع و معادل 16.8 درصد اختصاص داشته است. همچنین واحد‌های زیربنای 50 تا 60 با 15.3 درصد و 80 تا 70 مترمربع با 13.3 درصد در رتبه‌های بعدی قرار دارند. در مجموع در بهمن‌ماه واحد‌های مسکونی با سطح زیربنای کمتر از 80 مترمربع 59 درصد از معاملات انجام شده را به خود اختصاص داده است. بررسی این آمار حاکی از آن است که تا پایان 11 ماهه سال گذشته واحد‌های مسکونی با ارزش 100 تا 130 و 130 تا 160 میلیون تومان هر کدام با سهم 10.6 درصد در بین دامنه‌های قیمتی مورد بررسی بیشترین سهم از معاملات را داشته است. به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، واحد‌های دارای ارزش 160 تا 190 تومان نیز با اختصاص سهم 9 درصدی در رتبه‌های بعدی قرار دارد. در عین حال که حدود 46.1 درصد از معاملات به واحد‌های مسکونی به ارزش کمتر از 220 میلیون تومان اختصاص داشته و 5.8 درصد از واحد‌های مسکونی ارزشی بیش از 980 میلیون تومان دارد.

ارسال نظر

 • ناشناس
  ۰ ۰

  باوجود تلاش گسترده ، سازماندهی شده وشبانه روزی "بویژه از سوی رسانه های متمایل به بورس وضدمسکن" !!! جهت القاء عدم افزایش قیمت ، به دلایل زیر افزایش چشمگیر قیمت مسکن در سال 94 قطعی واجتناب ناپذیر خواهدبود:
  1- به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته ای منجر به سرازیرشدن حجم چشمگیری از پولهای بلوکه شده ایران شده و بدون هیچ تردیدی بازار مسکن از رکود خارج وقدرت خرید متقاضیان مسکن افزایش خواهد یافت.
  2- دریافت 9%عوارض ارزش افزوده بر ساخت مسکن از ابتدای سال 94
  3- اجرای فاز سوم قانون لازم الاجرای هدفمندی یارانه ها وافزایش قیمت حاملهای انرژی وبویژه سوخت وبدنبال آن افزایش قیمت مصالح ساختمانی ازابتدای سال 94
  4- افزایش نرخ دلار رسمی (بیش از200 تومان) دربودجه 94 وبه تبع آن افزایش نرخ دلار آزاد (توافق هسته ای هم نتوانست قیمت دلار آزاد را بطورچشمگیرکاهش دهد)
  5-ازبین رفتن جاذبه بازارهای رقیب بویژه سپرده گذاری در بانکها (باتوجه به تصمیم دولت برای کاهش مجدد نرخ سود سپرده ها) و همچنین بازارهای ارز و طلا وسرازیرشدن سرمایه های سرگردان از این بازارها به بازار مسکن
  6- کاهش شدید عرضه مسکن درمقابل افزایش روزافزون تقاضا
  7- قطعا در سال 94 دولت با اهرمهایی از قبیل ایجاد لیزینگ مسکن وافزایش مبلغ وام خرید سعی در تحریک بازار مسکن خواهد داشت چراکه مسکن موتورمحرکه لوکوموتیو اقتصاد وتا زمانیکه مسکن در رکودباشه کل اقتصاد هم در رکود خواهدبود
  8- توقف فروش تراکم و ممنوعیت احداث برجهای بالای 6 طبقه درتهران

  • ناشناس
   ۰ ۰

   خسته نشدی از این کامنت تکراری بی مایه و فیلسوفی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  • ناشناس 100
   ۰ ۰

   با شکل گیری تفاهمنامه 1+5 سرمایه ها به سوی بورس روانه می شود . طلا به سمت رکود می رود . در این میان وضع مسکن به دلیل افزایش 200% در سنوات گذشته فعلا در کما خواهد ماند و تنها مصرف کنندگان واقعی در بازار می مانند و دلالان و بساز بفروش های غیر حرفه ای مجبور به ترک بازار هستند لذا بهای مسکن با شیب بسیار کمتر از تورم به راه خود ادامه می دهد تا قدرت خرید مردم با قیمت مسکن هماهنگ شود .

  • حمید
   ۰ ۰

   با توجه به قانون بودجه سال 94 گام سوم قانون هدفمند کردن یارانه ها در سال جاری اجرایی نخواهد شد.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  بابا جان انهمه نگید معاملات مسکن رونق گرفته ، الآن اسکول بیزنس اینارو ببینه شدیدا عصبی میشه . کمی ملاحظه مریضها رو داشته باشید بد نیست .

  • ناشناس
   ۰ ۰

   اتفاقا" کسی هم نگفته رونق گرفته دلتو خوش نکن بهزاد دلال فرشادچی.... مسکن مرد

 • ناشناس
  ۰ ۰

  بله به زودی با کاهش قیمت مسکن رونق بیشتر هم خواهدشد

 • تحلیل گران اصلی مسکن
  ۰ ۰

  تحلیلگران بازار مسکن::باتوجه به تغییرات مثبتی که اخیرا" در بازار بورس به وجود آمد .لذا احتمال حرکت نقدینگی به بازار مسکن وافزایش قیمت غیر ممکن وبعید است وجهش قیمت در حوزه مسکن مطلقآ" نخواهیم داشت..... ملاحظه فرمایید دوستان این روند ادامه خواهد داشت تا قدرت خرید مسکن به خریدار برگردد وبرابری در آمدها با قیمتهای کاذب وحباب دار مسکن از بین برود