کد خبر 79677
A

روز سه‌شنبه شاخص بازار ارز نسبت به روزهای ابتدای هفته نوسان چندانی نداشت تا دلار در بازه محدود 3295 تا 3320 تومان نوسان کند.

در چهارمین روز هفته بهای دلار با 25 تومان افزایش به 3315 تومان رسید. این افزایش در حالی صورت گرفت که تقاضا برای سفته‌بازی و نگهداری ارز در بازار کاهش یافت و آنچه بیشتر زمینه افزایش قیمت‌ها را در روز گذشته فراهم کرد، پیش‌خرید و تحرکات معامله‌گران آتی بود؛ اما در بازار سکه، افزایش دلار نتوانست مانع کاهش این کالای گرانبها شود و قیمت بیشتر تحت‌تاثیر افت اونس طلا در بازارهای جهانی قرار گرفت. سه‌شنبه هر سکه بهار آزادی با افتی هزار تومانی با قیمت 961 هزار تومان معامله شد. همچنین در مرکز مبادلات ارزی نیز نرخ رسمی دلار افزایشی 37 ریالی را تجربه کرد و به قیمت 2812 تومان رسید. کاهش سفته‌بازی اکثر فعالان بازار ارز اعتقاد دارند که تقاضا برای نگهداری ارز بین معامله‌گران پایین آمده است. به گفته آنها تفاهم ایجادشده بین ایران و 1+5 موجب شده که انتظار افزایشی این گروه تعدیل شود و معامله‌گران تنها به استفاده از نوسانات کوتاه‌مدت و روزانه دلخوش کنند. با وجود کاهش فعالیت‌های سفته بازانه، معامله‌گران آتی بازار تلاش دارند با ایجاد نوسانات روزانه کسب سود کنند. به گفته فعالان، عامل اصلی افزایش دلار در روز سه‌شنبه نیز فعالیت این گروه بود. روز سه‌شنبه بهای اسکناس سبز آمریکایی 25 تومان رشد را تجربه کرد و به قیمت 3315 تومان رسید. بالا رفتن مداوم قیمت پیش فروش ارز معامله‌گران فردایی از عوامل اصلی جهت‌دهنده به معاملات نقدی بازار بود. هر چه نرخ‌های فردایی‌ به سمت بالا حرکت ‌کرد، نرخ فروش نقدی نیز همراه آن افزایش یافت. عامل دومی که افزایش نرخ ارز را تسهیل کرد، عدم افت شدید دلار پس از مذاکرات بود. افت محدود شاخص بازار ارز موجب شده که برخی فعالان با آسودگی بیشتری خریدهای مورد نیاز ارزی خود را انجام دهند. کاهش محدود دلار زمینه‌ساز این شده که فعالان احساس کنند در حال حاضر این ارز در کف قیمت خود است؛ البته این اتفاقات در حالی رخ می‌دهد که در دراز مدت به دلیل احتمال توافق نهایی در مذاکرات هسته‌ای کمتر فعالی انتظار افزایش زیاد نرخ ارز را دارد؛ امری که موجب شده تقاضاهای سفته بازانه کاهش یابد و بیشتر تقاضای موجود بازار از روی ضرورت‌های مورد نیاز صورت گیرد. از طرف دیگر شماری از فعالان اعتقاد دارند که نهاد سیاست‌گذار تمایل چندانی برای کاهش بیشتر نرخ ندارد و این عامل زمینه کاهش هراس از انجام معامله را به همراه داشته است. این اظهارات در حالی صورت می‌گیرد که نهاد سیاست‌گذار بارها اعلام کرده است که تنها سعی در جلوگیری از واکنش‌های هیجانی و مدیریت نوسانات را دارد. دومین کاهش پیاپی سکه به گزارش دنیای اقتصاد، روز سه‌شنبه بهای سکه در بازار داخلی تحت‌تاثیر افت محدود اونس قرار گرفت. در چهارمین روز هفته هر سکه بهار آزادی با هزار تومان افت به 961 هزار تومان رسید تا دومین افت پیاپی این کالای گران بها ثبت شود. روز سه‌شنبه قیمت دلار در بازار داخلی بالا رفت؛ اما سکه بیشتر به کاهش اونس واکنش نشان داد. روز سه‌شنبه بهای اونس تا ساعت 7 بعدازظهر تا 1212 دلار پایین آمد تا دومین افت این کالای گرانبها رقم بخورد. البته افت سکه کمی بیش از کاهش عوامل اثرگذار آن بود که منجر به کاهش حباب سکه تا 10 هزار تومان شد.

 • ناشناس
  0 | 0

  رونق صنعتی تا دو سال آینده امکان‌پذیر نیست
  با توجه به اینکه مجوزهای سرمایه‌گذاری‌ها با وقفه دو تا سه ساله به بهره برداری می رسند، روند این سرمایه‌گذاری ها تا سال 1392 بیانگر آن است که دستکم تا دو سال آینده دورنمای خوبی از رونق بخش صنعت دیده نخواهد شد.
  کد خبر: ۴۸۹۲۷۸
  تاریخ انتشار: ۱۹ فروردین ۱۳۹۴ - ۰۸:۵۹ - 08 April 2015
  با توجه به اینکه مجوزهای سرمایه‌گذاری‌ها با وقفه دو تا سه ساله به بهره برداری می رسند؛ روند این سرمایه‌گذاری ها تا سال 1392 بیانگر آن است که دست کم تا دو سال آینده دورنمای خوبی از رونق بخش صنعت دیده نخواهد شد.

  به گزارش خبرنگار تابناک اقتصادی، عملکرد سرمایه‌گذاری صنعتی براساس پروانه بهره‌برداری در سال‌های اخیر دچار تحولات اساسی شده به گونه‌ای که در سال‌های 1391 و 1392 به کمتر از نصف میزان سرمایه‌گذاری تحقق یافته در سال‌های قبل تنزل یافته است.

  میزان سرمایه‌گذاری تحقق یافته از سال 1380 تا سال 1387 روند صعودی داشته به گونه‌ای که از 13 هزار و 23 میلیارد ریال در سال 1380 به حدود 226 هزار و 638 میلیارد ریال در سال 1387 افزایش یافته است. اما از سال 1388 روند نزولی سرمایه‌گذاری به تدریج نمایان شد و هرچه به انتهای دوره مورد بررسی نزدیک‌تر می‌شویم، روند کاهش سرمایه‌گذاری تشدید می‌شود به گونه‌ای که در سال‌های 1391 و 1392 میزان سرمایه گذاری تحقق یافته به ترتیب به 62 هزار و 900 میلیارد ریال و 82 هزار میلیارد ریال کاهش پیدا کرده است.

  نباید انتظار جهش داشته باشیم

  میزان سرمایه‌گذاری پیش‌بینی شده نیز از روندی مشابه سرمایه گذاری تحقق یافته برخوردار است.

  در تحلیل مقایسه‌ای روند سرمایه‌گذاری تحقق یافته و پیش‌بینی شده این نکته حائز اهمیت است که معمولا سرمایه‌گذاری تحقق سافته با وقفه‌ای بیش از یک سال نسبت به سرمایه گذاری و فرآیند ساخت، نصب ماشین‌آلات و به بهره‌برداری رسیدن تولید است که با توجه به نوع سرمایه‌گذاری، مقیاس و ... در صنایع مختلف متفاوت خواهد بود.

  لذا با توجه به افت شدید سرمایه‌گذاری پیش‌بینی شده بر اساس جواز تاسیس در دوره 1387 تا 1391 از یک سو و نمایان شدن آثار آن در سال‌های بعد و با وقفه چند ساله از سوی دیگر مرکز پژوهش‌ها پیش‌بینی کرد برای دستیابی به عملکرد مطلوب سرمایه‌گذاری صنعتی حداقل باید یک دوره میان‌مدت سپری شود و در کوتاه مدت و یا در سال‌های 1394 و 1395 نباید انتظار جهش در عملکرد سرمایه‌گذاری صنعتی را داشت.

  تا پایان برنامه پنجم رونق اتفاق نمی‌افتد

  در تحلیل وضعیت سرمایه‌گذاری صنعتی باید گفت که با توجه به بی‌ثباتی متغیرهای کلان اقتصاد از جمله نرخ ارز، تورم و .. در سال‌های اخیر و در نتیجه کاهش انگیزه در شروع کسب و کار جدید، مشکل در گشایش اعتبارات اسنادی و به تبع آن عدم ورود تجهیزات و کالاهای سرمایه‌ای و در نتیجه روند نزولی ارزش سرمایه‌گذاری تحقق یافته و افت شدید آن در سال‌های 1391 و 1392 نسبت به سال‌های قبل و به خصوص افت ارزش سرمایه‌گذاری براساس جواز تاسیس، دورنمای خوبی از عملکرد سرمایه‌گذاری صنعتی در سال‌های باقیمانده برنامه پنجم توسعه را نشان نمی‌دهد، زیرا این مجوزهای سرمایه‌گذاری با وقفه حداقل دو تا سه ساله به بهره‌برداری می‌رسند، مهمترین پیامد اقتصاد کلان و کاهش سرمایه‌گذاری در سال‌های اخیر افت شدید نرخ رشد صنعت و منفی شدن آن در این سال‌ها بوده است.

ارسال نظر

عناوین بیشتر