کد خبر 77896
A
پیش بینی با پیشگویی تفاوت دارد

محمد یوسف امین داور کارشناس بازار سرمایه پیش بینی های کارشناسان و تحلیلگران از روند بازار سرمایه را در سال 93 مبتنی بر جو حاکم بر این بازار می داند.

هر سال در ماه اسفند، بازار تحلیل ها و کارشناسی های بورس و سهام داغ شده و فعالان و کارشناسان با توجه به نمودارها و شاخص های سال جاری به پیش بینی سال آینده می پردازند. سال گذشته اغلب کارشناسان در پیش بینی وضعیت بورس در سال 93، به رشد چشمگیر شاخص و سوددهی این بازار اشاره کرده و سال 93 را سال بورس نامیدند. اما پیش بینی ها اشتباه از آب درآمد. صرفنظر از دلایل عدم تحقق این پیش بینی ها می توان این اشکال را به تحلیلگران و اقتصاددانان وارد دانست که بدون در نظر گرفتن شرایط بیرونی بازار سرمایه، باعث ایجاد جو روانی و مثبت در بازار شده و این جو روانی در پایان افت های پی در پی شاخص منجر به زیان عده کثیری از سرمایه گذاران در بورس شد. اما با نزدیک شدن به سال نو باز هم شاهد انتشار این پیش بینی ها از وضعیت بازارهای مختلف در سال 94 هستیم. به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از خبرآنلاین، محمد یوسف امین داور پیش بینی های کارشناسان و تحلیلگران از روند بازار سرمایه را در سال 93 مبتنی بر جو حاکم بر این بازار دانسته و اظهار داشت: « کارشناسان و تحلیلگران سال گذشته بر پایه اتفاقات و فضای حاکم بر بازار پیش بینی کردند. توجه به پذیرش بازار و عدم مطرح کردن موضوعات خارج از مقبولیت در پیش بینی ها موثر بود. چرا که اگر کسی جرات به زبان آوردن احتمال افت در بازار را داشته باشد، به دلیل احتیاط، از گفتن آن پرهیز می کند.» این تحلیلگر بازار سرمایه تصریح کرد :«کم دیده ام کارشناسی پیش بینی افت شاخص را با صراحت در رسانه ها اعلام کند. این بدان معناست که تخریب روانی بازار از نظر کارشناسان امر پسندیده ای نیست. اما آنها با محاسبه شرایط روز بازار اقدام به پیش بینی می کنند.» وی تاکید کرد: «مردم از کارشناسان و تحلیلگران انتظار پیشگویی و غیب گویی دارند، اما باید متوجه باشند که پیش بینی با پیش گویی تفاوت دارد.» این کارشناس بازار سرمایه ضمن اشاره به عدم توجه برخی کارشناسان به فضاهای سیاسی پیش رو برای پیش بینی بازار سرمایه در سال 93 گفت: «کارشناس و تحلیلگر بورس نباید تنها به روند شاخص و سهام و سرمایه شرکت ها و موضوعات درونی بازار سرمایه توجه کند. بلکه تمام اخبار و تحرکات سیاسی و بین المللی و اجتماعی نیز بر این بازار تاثیر مستقیم دارد.» به گفته امین داور تأثیرات سیاسی و بین المللی بر بازار سرمایه به قدری با سرعت و بدون کنترل اتفاق می افتد که اگر فعالان بازار سرمایه پیگیر اخبار و تاثیرات آن نباشند قطعا متضرر خواهند شد. وی به اثرات مخرب این پیش بینی های عجولانه در اقتصاد کلان و همچنین وضعیت سهامداران و شرکت ها اشاره کرده و گفت: «از نظر من در نظر گرفتن سود و زیان سهامداران و کلیه فعالان بازار سرمایه رسالت اصلی یک تحلیلگر بوده و در صورتی که با شک و تردید به آینده کوتاه مدت بازار نگاه می کند نباید اقدام به ارائه نظر صریح کند. فاز احتیاط در بسیاری از تصمیم گیری ها می تواند از بروز خسارات مالی در سهامداران و شرکت ها پیشگیری کند. »

 • ناشناس
  0 | 0

  امیدوارم فقط به حرف بسنده نکنند و فقط 2-3% سود سپرده ها را کم نکنند ، چون تورم 25% کم شده و اکنون 15% شده یعنی از 40% به 15% رسیده پس سود انکی نیز باید به همین نسبت کم بشه تا تاثیر خودشو داشته باشه.
  فقط اینبار نرخهای جدید اجرایی بشه و مثل دفعات قبل نشه. و بانک مرکزی دارای اقتدار و قدرت باشه.
  انشاا... با کاهش چشمگیر سود بانکی شاهد شکوفایی اقتصاد و رونق و خروج از رکود باشیم.
  در شرایط فعلی هر فعالیت اقتصادی غیر از سپرده گذاری در بانکها و مخصوصا" موسسات مجاز و غیر مجاز ضرر میباشد.

  • ناشناس
   0 | 0

   ارزش بازارسرمایه ازیکسال ونیم پیش از۴۱۰هزارمیلیاردتومان به ۲۸۵هزارمیلیاردتومان کاهش پیداکرده که معادل ۳۰درصدزیان خالص است که بااحتساب ۲۰درصدتورم(ازدست رفتن ارزش پول سرمایه گذاری شده نسبت به زمان سرمایه گذاری)مجموع زیان سهامدارن ازسال گذشته تاکنون حداقل ۵۰درصداست نه ۱۹درصدی که سازمان بورس بادستکاری مبنای محاسبه شاخص اعلام کرده !!!

 • ناشناس
  0 | 0

  بورس نابودشد
  3600 واحد سقوط در یک روز !
  سقوط تاریخی وبی سابقه !!!!
  در ظرف چند دقیقه 15 هزار میلیارد تومان از ارزش بازار بورس دود شد و رفت هوا !!!!

ارسال نظر

عناوین بیشتر