کد خبر 72035
A

خانه‌های نوساز همچنان پرتقاضاترین نوع معاملات مسکن را شکل می‌دهد. مطابق با آمارهای رسمی منتشر شده، تهران در طول دو سال اخیر شاهد حجم زیاد ساخت‌وسازهای مسکونی بوده است، طی این مدت به‌طور میانگین سالانه حداقل 700هزار واحد مسکونی جدید در کشور ساخته شده که 200هزار واحد آن – در هر سال- سهم شهر تهران بوده است.

این حجم ساخت‌وساز سبب شده تا شرایط تازه‌ای در حیطه خریدوفروش مسکن به وجود بیاید. در همین مدت، به واسطه دوبرابر شدن ساخت‌وساز، اتفاق جدیدی در بازار ملک افتاد، حجم آپارتمان‌های نوساز آماده به فروش که کارشناسان اقتصاد مسکن از آن به عنوان «مازاد عرضه» نام می‌برند، افزایش یافت. از این رو در سال گذشته بخش اعظمی از معاملات بازار مسکن به ویژه در پایتخت به واحدهای نوساز اختصاص داشته است. این گفته مشاوران املاک از سوی آمارهای رسمی نیز تایید شده است. طوری که پیش از این دفتر اقتصاد و برنامه‌ریزی وزارت راه و شهرسازی طی تحقیقی اعلام کرد: نرخ فراوانی واحدهای نوساز باعث رقابت در تعیین قیمت فروش این واحدها و در نتیجه افزایش گرایش خریداران به این سمت از بازار شده، در سال گذشته 60درصد معاملات خرید مسکن در تهران مربوط به آپارتمان‌های نوساز بوده است؛ درحالی که سهم فروش نوسازها در سال89 حدود 39درصد کل معاملات بود. تحت‌تاثیر سهم قابل‌توجه و رو به افزایش تعداد آپارتمان‌های نوساز در تهران، از یکسو قیمت این واحدها در مناطق پرتقاضا به هم نزدیک‌شده و از سوی دیگر میزان رشد قیمت آنها نسبت به سال‌های قبل کمتر شده است. این در حالی است که دامنه اختلاف قیمت در بازار آپارتمان‌های کارکرده، به قدری زیاد است که انتخاب را برای متقاضیان سخت می‌کند. هر چند هنوز واحدهای نوساز از واحدهای کارکرده گران‌تر است، اما وجود همین دو مزیت- اختلاف قیمت کم و نرخ رشد کمتر- باعث شده نوعی شرایط رقابتی بین عرضه‌کنندگان خانه‌های نوساز در بازار شکل بگیرد و قیمت‌های پیشنهادی فروش از زاویه توان خرید تعیین شود. بررسی‌های کارشناسان مسکن و فعالان این حوزه حاکی از آن است که در حال‌حاضر بیش‌از نیمی از متقاضیان مسکن ترجیح می‌دهند واحد نوساز خریداری کنند. البته در این میان برخی از فعالان بازار مسکن معتقدند خانه‌های قدیمی همچنان مشتریان خاص خود را دارند. یکی از این فعالان حوزه بازار مسکن درباره بازار خرید و فروش خانه‌های قدیمی به دنیای اقتصاد گفت: خانه‌های قدیمی‌ساز، همچنان مشتری دارند و قدرت‌ خرید مشتریان، در این زمینه تعیین‌کننده است. مشاوران املاک و فعالان بنگاه‌های مسکن در این زمینه می‌گویند: همیشه خانه‌های قدیمی‌ساز، قیمت مناسب‌تری نسبت به خانه‌های نو دارند و به عبارتی دیگر، قیمت‌های خانه‌های نوساز معمولا نسبت به خانه‌های قدیمی منطقی نیست. مشاوران بنگاه‌های املاک عنوان می‌کنند: خانه‌های چندسال ساخت، افت قیمت خود را کرده و به قیمت‌های واقعی نزدیک‌تر است و خرید خانه‌های خشک و به اصطلاح صفر کیلومتر معمولا هزینه‌های زیادی دربردارد که پرداخت آن برای همه ممکن نیست.

 • مدافع منافع مالکین مسکن
  0 | 0

  علی رغم تلاش گسترده وانجام مصاحبه های پی درپی جهت القاء عدم افزایش قیمت ، به دلایل زیر افزایش چشمگیر قیمت مسکن در سال 94 قطعی واجتناب ناپذیر خواهدبود:
  1- اجرای فاز سوم هدفمندی یارانه ها وافزایش قیمت سوخت وبدنبال آن افزایش قیمت مصالح ساختمانی
  2- افزایش چشمگیر نرخ دلار رسمی (200 تومان) دربودجه 94 وبه تبع آن افزایش نرخ دلار آزاد
  3-ازبین رفتن جاذبه بازارهای رقیب بویژه بورس و بانکها (باتوجه به تصمیم دولت برای کاهش مجدد نرخ سود سپرده ها) وسرازیرشدن سرمایه های سرگردان از این بازارها به بازار مسکن
  4- کاهش شدید عرضه مسکن درمقابل افزایش تقاضا
  5- قطعا در سال 94 دولت با اهرمهایی از قبیل ایجاد لیزینگ مسکن وافزایش مبلغ وام خرید سعی در تحریک بازار مسکن خواهد داشت چرا؟ جوابش خیلی ساده و واضحه چون مسکن موتورمحرکه لوکوموتیو اقتصاد وتا زمانیکه مسکن در رکودباشه کل اقتصاد هم در رکود خواهدبود
  6- توقف فروش تراکم و ممنوعیت احداث برجهای بالای 11 طبقه درتهران
  7- بسیاری از خوش خیالان خرید خود را تا اعلام نتیجه مذاکرات به تعویق انداخته بودند و تصورمیکردند با انجام توافق قیمتها وازجمله دلار نصف خواهند شد !!! حال که مذاکرات به نتیجه نرسیده ایندسته از متقاضیان برای خرید به بازار مسکن هجوم خواهد آورد و این خیز از همین الان برداشته شده و در ماههای آبان و آذر که قاعدتا باید قیمتها نزولی باشد سیر صعودی داشته

  • متوهمین اصلی افزایش ومدافع مالکین متوهم افزایش
   0 | 0

   مطابق آمار زیر (میانگین قیمت یک متر آپارتمان نوساز در تهران)که درپایان هرماه توسط یکی از سایتهای معتبر وتخصصی مسکن ارائه وقابل مشاهده میباشد ، روند کلی قیمتها در 9 ماه سال 93 صعودی بوده است :
   فروردین9/500 میلیون تومان
   اردیبهش10/500
   خرداد 10.850
   تیر 11/500
   مرداد 12/000
   شهر13/250
   مهر 14/000
   آبان15/000

   آذر 18000ملاحظه میفرمائید میانگین قیمت مسکن در تهران از ابتدای سال 1393 تا پایان آذر 13.95درصد افزایش داشته است(علی رغم کاهش ناچیز در مهرماه ، روند قیمتها در آبان و آذر مجددا صعودی شده است درحالیکه بطور معمول در این فصل از سال قیمتها باید نزولی باشند) ملاحظه میفرمایید توهمات بی حساب کتاب واحساسی ما چقدر زیاده ومجددا" توهمات افزایش مسکن را اطلاع رسانی خواهیم کرد

  • ناشناس
   0 | 0

   آرزو بردلالان عیب نیست

  • ناشناس
   0 | 0

   قیمت ها و نمودارها
   طلا،انواع ارز،بورس،نفت،دوربین عکاسی،موبایل،خودرو
   اخبار داغ
   جمعه 19 دی : نبض‌ بازارهای‌ ایران‌ و جهان
   ابلاغ دستورفیلترینگ شبکه‌های‌ اجتماعی
   قیمت نفت امروز صعودی شد
   مظنه آپارتمان دوخوابه در تهران؟ +جدول
   با 30میلیون‌تومان چه ماشینی بخریم؟ +جدول
   کد مطلب: 72122
   تاریخ انتشار: جمعه، 19 دی 1393 ساعت 09:38
   نسخه چاپی
   ارسال به دوستان
   بیت‌الله ستاریان گفت:
   پیش‌بینی جهش قیمت مسکن در سال 94

   عضو هیئت علمی دانشگاه تهران با بیان اینکه نباید به سادگی از کنار کاهش آمارهای ساخت‌وساز در کشور عبور کرد، گفت: اگر وضعیت ساخت و ساز به همین شکل با افت همراه باشد جهش قیمت مسکن در سال ۹۴ قطعی است.

   بیت‌الله ستاریان در پاسخ به این سئوال که آیا کاهش آمار ساخت و ساز در کشور می‌تواند در سال 94 قیمت مسکن را تحت تأثیر قرار دهد، گفت: دولت‌ها در گذشته همواره تعمداً‌ رکورد بخش مسکن را ایجاد می‌کنند تا از لحاظ تبلیغات و ارائه آمار مناسب اعلام کنند که قیمت مسکن را ثابت نگه داشته‌اند که اتفاقاً این موضوع ضرر و زیان‌های زیادی را به اقتصاد کشور وارد می کند.

   وی با تأکید بر اینکه نگه داشتن تعمدی رکود مسکن موجب کوچ سرمایه از بخش مسکن می‌شود، افزود: همواره سرمایه‌های خرد و کوچک هستند که وارد بخش مسکن می‌شوند و وقتی که رکود رخ می‌دهد سرمایه‌های خرد و تولیدکنندگان کوچک از این بازار فرار کرده و کوچ می‌کنند و همین می‌شود که می‌بینیم مرکز آمار اعلام می‌کند ساخت و ساز 50 درصد کاهش یافته است.

   ستاریان خاطرنشان کرد: وقتی که سرمایه‌ها از بازار مسکن خارج می‌شوند و آمار ساخت و ساز کاهش می‌یابد نیاز و تقاضای انباشته مسکن افزایش می‌یابد.

   عضو هیئت علمی دانشگاه تهران با اشاره به اینکه با وضعیت به وجود آمده حداقل سالانه نیازمند تولید یک میلیون واحد مسکونی هستیم، گفت: در مقایسه‌ای که مرکز آمار انجام داده است تولید مسکن در سال‌ جاری نسبت به سال گذشته 50 درصد کاهش یافته است اما اگر همین آمارها نسبت به سال 91 مقایسه می‌شد کاهش تولید مسکن به بیش از 90 درصد می‌رسید.

   به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از فارس، ستاریان افزود:‌دولت‌ها همواره در یک دوره بازار مسکن را در رکود فرو می‌برند تا فرصت برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری داشته باشند.

   جهش 145 درصدی قیمت مسکن بعد از جشن تساوی خانوار و مسکن

   وی ادامه داد: در سال 90 وقتی دولت به خاطر رکودی که در بازار مسکن ایجاد کرد، جشن تساوی خانوار و مسکن را گرفت دیدیم که در سال 91 قیمت مسکن 145 درصد رشد کرد.

   ستاریان با اشاره به اینکه اگر وضعیت عادی تولید مسکن را داشتیم باز هم چند میلیون کسری واحد مسکونی داریم، تصریح کرد: اگر با این وضعیت تولید مسکن ادامه یابد و وارد رونق نشویم بازار مسکن به شدت تحت تأثیر قرار می‌گیرد.

   وی افزود: دولت نباید فریب رکود بازار مسکن را بخورد و تصور کند اگر تولید مسکن کاهش یابد بازار مسکن از رکود خارج و خرید و فروش رونق می‌گیرد، همانند سال 91 در سال 94 هم باید شاهد جهش قیمت مسکن باشیم.

   بر اساس آخرین مرکز آمار ایران که از اطلاعات پروانه‎های ساختمانی صادر شده از سوی شهرداری کشور در بهار 1393 اطلاع می‎دهد، در بهار سال 1393 تعداد 34هزار و 237 پروانه ساختمانی از سوی شهرداری‌های کشور صادر شده که به نسبت فصل گذشته حدود 45.5 درصد و به نسبت فصل مشابه سال گذشته حدود 38.4 درصد کاهش داشته است. از کل پروانه‌های صادر شده 3 هزار و 302 پروانه (9.6 درصد) مربوط به افزایش بنا و 30 هزار و 935 پروانه (90.4 درصد) مربوط با احداث ساختمان بوده است که پروانه‌های صادر شده برای احداث ساختمان نسبت به فصل گذشته حدود 46.9 درصد و نسبت به فصل مشابه سال گذشته حدود 40.3 درصد کاهش داشته است.

   بر اساس این آمار تعداد واحد مسکونی پیش بینی شده در پروانه های صادر شده برای احداث ساختمان در بهار سال 1393 بالغ بر 100 هزار و 219 واحد بوده که نسبت به فصل گذشته حدود 45.9 درصد و نسبت به فصل مشابه سال گذشته حدود 48.2 درصد کاهش داشته است.

   همچنین براساس آخرین آمار مرکز آمار ایران تعداد 3 هزار و 522 پروانه ساختمانی توسط شهرداری تهران صادر شده است که نسبت به فصل گذشته حدود 2.9 درصد و نسبت به فصل مشابه سال گذشته حدود 50.5 درصد کاهش داشته است.

   این تعداد پروانه حدود 10.3 درصد از کل پروانه های ساختمانی کشور را تشکیل می‌دهند. از پروانه‎های صادر شده در شهر تهران 19 پروانه (5 درصد) مربوط به افزایش بنا و 3 هزار و 503 پروانه (99.5 درصد) مربوط به احداث ساختمان بوده است که پروانه‌های صادر شده برای احداث ساختمان نسبت به فصل گذشته حدود 2.8 درصد و نسبت به فصل مشابه سال گذشته حدود 50.6 درصد کاهش داشته است

  • ناشناس
   0 | 0

   از دی 92 که شاخص بورس به 90 هزارواحد رسیدتا امروز که شاخص در استانه ورود به کانال 65 هزارواحد است مجموعا 24000 واحد سقوط کرده ه که زیان حاصله با یک حساب سرانگشتی میشود 27 درصد !!!

 • ناشناس
  0 | 0

  وام 80 میلیونی مسکن باعث انفجار قیمت ها می شود

  ربانی گفت: وام ۸۰ میلیون تومانی مسکن انتحار و خودکشی است. عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازان استان تهران گفت: وام به خریدار مسکن هیچ مشکلی از بازار را حل نخواهد کرد.
  نسیم آنلاین: محمدعلی ربانی عضو هیات مدیره انجمن انبوه‌سازان استان تهران درباره وام 80 میلیون تومانی مسکن گفت: بزرگ‌ترین انتحار و خودکشی‌ای که دولت می‌خواهد انجام دهد، این است که وام را به خریدار مسکن بدهد.


  محمدعلی ربانی گفت: وام 80 میلیون تومانی مسکن تا زمانی که در مسیر ساخت‌وساز و عرضه مسکن به صورت مشارکت مدنی با بانک‌ها قرار گیرد و بعد به صورت فروش اقساطی متقاضیان مسکن باشد، چند حسن دارد.


  محمدعلی ربانی گفت: با این اقدام تولید افزایش پیدا می‌کند و همچنین کسانی که متقاضی واقعی بخش مسکن هستند، می‌توانند از این تسهیلات برخوردار شوند و صاحب‌خانه شوند و یک مقداری از آن سونامی افزایش قیمت‌های مسکن خودداری و جلوگیری کند.


  او گفت: مشکل اصلی ما این است که در چند سال گذشته تولید مسکن به حداقل رسیده و ما هیچ‌گونه تولید مفیدی که بتواند جلوی مشکلات آتی را بگیرد، انجام ندادیم.


  عضو هیات مدیره انجمن انبوه‌سازان استان تهران گفت: اگر این وام به صورت فروش اقساطی به سازنده واگذار شود و از آن طریق هم متقاضیان مسکن به صورت فروش اقساطی طویل‌المدت واگذار شود، بسیار موثر خواهد بود.


  ربانی با بیان این‌که در صورتی که پرداخت وام به خریداران مسکن باشد، اثر تورمی دارد، متذکر شد: بزرگ‌ترین انتحار و خودکشی‌ای که دولت می‌خواهد انجام دهد، این است که وام را به خریدار مسکن بدهد.


  او ادامه داد: این موضوع باعث می‌شود که قیمت‌های مسکن به شدت افزایش پیدا کند. از آن طرف هم مشکلی از مشکلات مردم حل نخواهد شد.


  عضو هیات مدیره انجمن انبوه‌سازان استان تهران گفت: همچنین به دلیل این‌که تولیدی صورت نخواهد گرفت، در نتیجه تحولی در بازار ساخت‌وساز صورت نمی‌گیرد.


  ربانی با بیان این‌که ساخت‌وساز باعث می‌شود صنایع و نیروی انسانی مشغول به کار شوند و افراد وارد بازار کار شوند، گفت: با این شیوه، رکود در بازار کار از بین می‌رود و تمامی صنایعی که وابسته به ساخت‌وساز مسکن است، فعال شوند.


  او گفت: همه این‌ها باعث گردش اقتصادی کشور می‌شود، اما اگر بخواهیم فقط به خریداران بخش مسکن 80 میلیون تومان را بدهیم، انتحار و خودکشی است

 • مدافع منافع مالکین مسکن
  0 | 0

  مطابق آمار زیر (میانگین قیمت یک متر آپارتمان نوساز در تهران)که درپایان هرماه توسط یکی از سایتهای معتبر وتخصصی مسکن ارائه وقابل مشاهده میباشد ، روند کلی قیمتها در 9 ماه سال 93 صعودی بوده است :
  فروردین 5.59 میلیون تومان
  اردیبهشت 5.64
  خرداد 5.85
  تیر 6.20
  مرداد 6.32
  شهریور 6.38
  مهر 6.13
  آبان 6.23
  آذر 6.37
  همانگونه ملاحظه میفرمائید میانگین قیمت مسکن در تهران از ابتدای سال 1393 تا پایان آذر 13.95درصد افزایش داشته است(علی رغم کاهش ناچیز در مهرماه ، روند قیمتها در آبان و آذر مجددا صعودی شده است درحالیکه بطور معمول در این فصل از سال قیمتها باید نزولی باشند) .
  برای روشن شدن اذهان و آگاهی مالکین عزیز از روند واقعی قیمتها و گمراه نشدن بوسیله برخی آمارهای دستکاری شده ، اطلاع رسانی در این خصوص بصورت ماهانه ادامه خواهد داشت

  • مهرداد
   0 | 0

   حاجی آدرس بنگام می ذاشتی خو

  • ناشناس
   0 | 0

   ///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
   مسکن روسیاه است مثل تصویر بدون شرح تا سال 1400خداخافظ

  • ناشناس
   0 | 0

   با همین فرمون اگه بری سال 1400 قیمت خونه تو تهران متری 200م میشه

 • ناشناس
  0 | 0

  بازار بدلیل نبود نقدینگی وبالا بودن بی دلیل قیمت مسکن وهمچنین عرضه فراوان درحالت رکود بسر میبرد / پیش بینی میشود سال آینده نیز هم وضع به همین منوال پیش میرود وامیدی به رونق بازار نیست. رو زنامه های کثیر الانتشار کشور مورخ 10/15

 • ناشناس
  0 | 0

  کاهش چشم‎گیر ساخت و ساز در کشور
  کدخبر:9219 پنجشنبه، ۱۸ دی ۱۳۹۳ - ۱۰:۰۸:۳۶ 3717 بازدید
  با توجه به آخرین آمار پروانه‎های ساختمانی صادر شده در سال 1393 ساخت و ساز در کشور به شکل قابل توجهی کاهش داشته است.

  بر اساس آخرین مرکز آمار ایران که از اطلاعات پروانه‎های ساختمانی صادر شده از سوی شهرداری کشور در بهار 1393 اطلاع می‎دهد، در بهار سال 1393 تعداد 34هزار و 237 پروانه ساختمانی از سوی شهرداری‌های کشور صادر شده که به نسبت فصل گذشته حدود 45.5 درصد و به نسبت فصل مشابه سال گذشته حدود 38.4 درصد کاهش داشته است. از کل پروانه‌های صادر شده 3 هزار و 302 پروانه (9.6 درصد) مربوط به افزایش بنا و 30 هزار و 935 پروانه (90.4 درصد) مربوط با احداث ساختمان بوده است که پروانه‌های صادر شده برای احداث ساختمان نسبت به فصل گذشته حدود 46.9 درصد و نسبت به فصل مشابه سال گذشته حدود 40.3 درصد کاهش داشته است.

  بر اساس این آمار تعداد واحد مسکونی پیش بینی شده در پروانه های صادر شده برای احداث ساختمان در بهار سال 1393 بالغ بر 100 هزار و 219 واحد بوده که نسبت به فصل گذشته حدود 45.9 درصد و نسبت به فصل مشابه سال گذشته حدود 48.2 درصد کاهش داشته است.

ارسال نظر

عناوین بیشتر