کد خبر 6876
A

یک اقتصاد‌دان افزایش شتابان نقدینگی در سیستم مالی را ناشی از غیرمولد بودن اقتصاد کشور عنوان کرد.

وحید شقاقی در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار کرد: افزایش نقدینگی یکی از مهم‌ترین مشکلات اقتصادی کشور است؛ در حالی که یک اقتصاد سالم و پویا اقتصادی مولد و تولید محور است و سرمایه‌های سرگردان نیز به سوی آن جذب می‌شود.

وی افزود: برخلاف برخی از اظهار‌نظر‌ها نقدینگی‌ها همیشه تهدید‌کننده، چرخه مالی یک کشور نیستند، بلکه اگر به درستی هدایت و در جای مناسب نظیر تولید سرمایه‌گذاری شوند آنگاه رشد نقدینگی می‌تواند کارآمد باشد.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم اقتصادی تصریح کرد: کم‌توجهی به تولید در کشور موجب شده تا سرمایه‌های قابل توجهی که در اقتصاد وجود دارد با سرازیر‌شدن به سوی بازار‌های کاذبی نظیر مسکن، طلا و ارز با برهم زدن تعادل نوسانات شدیدی را ایجاد کنند.

وی نبود امکانات برای جذب نقدینگی‌های سرگردان به سوی بازار مولد را عاملی برای بی‌انگیزگی سرمایه‌گذاران دانست و گفت: بازار تولید با کمبود سرمایه، منابع و اعتبارات مواجه است و در این شرایط نرخ بالای تسهیلات بانکی برای تولید در مقایسه با سایر کشور‌های رقیب موجب شده تا سرمایه‌گذاران کمتر به دریافت اعتبار برای ورود به بازار تولید اقدام کنند.

شقاقی فرآیند بلند‌مدت دریافت مجوز برای بنگاه‌ها و نبود فضای کسب و کار مناسب برای تولید را مانع ورود فعالان اقتصادی به این بخش عنوان کرد.

وی به عوامل دیگر خالی‌ماندن بازار تولید از سرمایه‌گذاران اشاره کرد و گفت: از سویی نبود قوانین ثابت برای تامین امنیت و آرامش کارفرما و از سویی دیگر بازده بالای بازار‌های کاذب که سرمایه‌گذاران را بدون هیچ دردسری صاحب سود‌های کلان می‌کند، کافی است تا صاحبان سرمایه رقبتی برای سرمایه‌گذاری در تولید نداشته باشند.

این استاد دانشگاه نوسانات قیمت ارز را در کنار تحریم‌هایی که امنیت مالی سرمایه‌گذاران را به جهت افزایش قیمت مواد اولیه مورد تهدید قرار می‌دهند، از دیگر مشکلات پیش‌روی تولید برای جذب نقدینگی‌ها برشمرد.

وی هم‌چنین با تاکید بر مبارزه با فساد اقتصادی از سوی مسوولان گفت: اگر چرخه‌ی اقتصادی یک کشور دچار فساد مالی باشد، آنگاه تولید‌کننده تمایلی برای ورود به این بازار غبار‌آلود ندارد و جذب بازاری می‌شود که از سلامت اقتصادی بالا‌تری برخوردار باشد؛ این در حالی است که نبود امنیت سرمایه‌گذاری بزرگ‌ترین ضربه به رقابت‌های بنگاه‌های اقتصادی تلقی می‌شود.

شقاقی در بخشی دیگر بر صرفه‌جویی در منابع مالی و ارزی کشور از سوی مردم و مسوولان برای پیشبرد اهداف اقتصادی تاکید کرد و گفت: در شرایط تحریم کشور با کاهش تامین منابع ارزی مواجه است بنابراین باید با یک برنامه‌ریزی صحیح در جهت کاهش واردات مانع از خروج بی‌رویه ارز از کشور شد و درآمد‌های حاصل از صادرات نفتی و غیرنفتی را برای تقویت نقاط ضعف اقتصاد به کار گرفت.

وی یادآور شد: مردم باید با درک جایگاه و شرایط فعلی کشور در مسائل اقتصادی و سیاسی بین‌الملل از اسراف منابع مالی و غیرمالی دوری کنند و با تکیه بر استفاده از تولیدات ملی و کاهش کالاهای غیرضروری خارجی نقش مهمی را در کنترل نقدینگی‌ها و سرمایه‌های سرگردان ایفا کنند.

ارسال نظر

عناوین بیشتر