کد خبر 66792
A
معاون وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد:

معاون وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد: پس از صحبت‌های ابتدایی انجام شده با ترکیه برای حل موضوع تعرفه ترانزیت، دیگر مذاکره‌ جدیدی نداشته‌ایم و اوضاع به شکل سابق است.

داوود کشاورزیان اظهار کرد: پس از این که ترک‌ها در روزهای پایانی ماه گذشته اقدام به وضع تعرفه عبوری برای کامیون‌های ایرانی در خاک خود کردند، ایران نیز طبق حقی که داشت این مساله را تلافی کرد و پس از آن برای حل بحران پیش آمده به طرف ترک پیشنهاد مذاکره داد.

وی افزود: در طول سال‌های گذشته همواره عملیات ترانزیت بین ایران و ترکیه طبق قرارداد وضع شده بین دو کشور که در دهه 70 نهایی شده است انجام می‌شده و این اقدام ترکیه توجیه‌پذیر نبوده است اما ایران بر مبنای حسن نیتی که داشت و دارد پیشنهاد مذاکره را داده که ترک‌ها هنوز آن را نپذیرفته‌اند و شرایط به مانند گذشته ادامه دارد.

رییس سازمان راهداری کل کشور درباره بحث‌های مطرح شده مبنی بر طراحی مسیرهای جایگزین برای دور زدن ترکیه نیز تصریح کرد: با توجه به وضعیت و موقعیت جغرافیایی ایران و ترکیه ترانزیت زمینی کالا از طریق خاک هر دو طرف مزیت نسبی بالایی دارد و قطعا نمی‌توان به قطع رابطه همکاری ترانزیتی با ترکیه اندیشید.

کشاورزیان اضافه کرد: اما در شرایطی که تعرفه کامیون ها بسیار بالا رفته و هزینه رفت و آمد را به اوج خود رسانده است می‌توان به طراحی مسیرهای جایگزین و موازی با ترکیه نیز فکر کرد.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، وی با بیان این‌که بررسی مسیرهای جایگزین ترکیه همچنان ادامه دارد، اظهار کرد:‌ قطعا عملیاتی شدن عبور و مرورها از مسیرهای جدید پس از نهایی شدن بررسی‌ها انجام خواهد شد و در صورتی که صرفه مالی و اقتصادی لازم در این مسیرها به اثبات برسد ما از طراحی آن‌ها استقبال می‌کنیم.

ترکیه در روز هجدهم مهر ماه گذشته پس از اعتراض چندین باره به دریافت مابه التفاوت نرخ سوخت از سوی ایران در اقدامی یک طرفه در عبور کامیون‌های ایرانی از خاک خود عوارض وضع کرد که این مساله با واکنش متقابل ایرانی‌ها همراه شد. در طول یک ماه گذشته هر چند ایران پیشنهاد مذاکره برای حل اختلافات داده اما ترک‌ها هنوز این مساله را نپذیرفته‌اند و به این ترتیب در حال حاضر تمامی کامیون‌های ایرانی که قصد عبور از خاک ترکیه را دارند باید در ازای هر صد کیلومتر 50 یورو به عنوان عوارض پرداخت کنند.

  • ناشناس
    0 | 0

    از ماست که برماست. کاری کردیم که ترک ها آدم شدن

ارسال نظر

عناوین بیشتر