کد خبر 66748
A

در این روزهای خاموشی بازار مسکن در کشور هر کارشناسی بسته پیشنهادی خود را برای رونق بازار دارد.

مصطفی خسروی، کارشناس حوزه مسکن درباره ارزیابی‌اش از بازار اجاره در کشور گفت: بازار اجاره تابع بازار ملک است؛ اما هیچ‌گاه اجاره بها به شدت قیمت خانه بالا نمی‌رود. مالک به دنبال مستاجری است که توان پرداخت اجاره بهای ماهانه را داشته باشد به‌طور مثال ممکن است اجاره خانه‌ای ماهانه 5میلیون تومان باشد؛ اما مالک برای آنکه بتواند به‌طور منظم این مبلغ را دریافت کند کمی به قیمت پایین‌تر آپارتمانش را برای اجاره می‌گذارد. او ادامه داد:هر چند بازنگری قانون اجاره در سال 76 تضمین بیشتری به مالکان داده اما هنوز هم خلأهای زیادی در این قانون وجود دارد. به‌طور مثال مستاجری که خانه‌ای را با رهن بالا اجاره کرده است، هنگامی که می‌خواهد قرارداد را فسخ کند خودش باید به دنبال مستاجر جدید باشد؛ در حالی که قانونا در هنگام پایان قرارداد و تخلیه ملک مالک باید مبلغ امانت گرفته شده را پس دهد. این کارشناس مسکن با بیان اینکه در کشور باید صنعت اجاره جدی گرفته شود، گفت: در کشورهای پیشرفته 70 درصد مردم مستاجرند و تنها 25تا 30درصد مالک هستند؛ اما در کشور ما عکس این قضیه صادق است. وی در تشریح بیشتر صنعت اجاره گفت: سرمایه‌داران بخش خصوصی در هر محله مجتمع‌هایی را بسازند و آن را اجاره دهند و از سوی دیگر دولت نیز برای تشویق بیشتر می‌تواند برخی از معافیت‌های ساخت‌و‌ساز مانند معافیت مالیاتی را شامل این مالکان کند. به گفته این کارشناس مسکن، این نوع خانه‌های اجاره‌ای مناسب زوج‌های جوانی است که از توان کمتری برای پرداخت اجاره بهای بالا برخوردارند و قصد دارند که زندگی مستقلی را نیز تشکیل دهند. او درباره وضعیت مسکن در ماه‌های باقیمانده سال 93 گفت: هیچ افزایش قیمت و جهشی در این حوزه نخواهیم داشت و بازار مسکن از رکود انتظاری رو به بالا به رکود انتظاری رو به پایین تغییر مسیر داده است. به گفته وی، اگر تغییری در شاخص‌های کلان اقتصادی کشور رخ ندهد تا پایان سال 94 همین روند در بازار مسکن ادامه خواهد داشت.به گزارش دنیای اقتصاد، اودرباره پیشنهادهایش برای رونق خرید و فروش در بازار مسکن هم گفت: وام مسکن باید 80 درصد هزینه‌های یک واحد مسکونی را شامل شود تا بتواند تحرک لازم رابه بخش تقاضا وارد کند. رویه‌ها و سیاست‌های دولت در بخش مسکن چندان شفاف نیست و این در حالی است که هرگونه اعمال نظر دولت در بخش مسکن می‌تواند در رکود یا خروج از شرایط کنونی موثر باشد. میزان صدور پروانه‌های ساختمانی در سال جاری با کاهش قابل توجه مواجه شده و ادامه این شرایط می‌تواند بحران عرضه را در سال‌های آتی رقم بزند.

 • ناشناس
  0 | 0

  چه خبره؟ تجاری یا مسکونی تو تهران از خونه پول در می آورند؟
  خانه محل سکونت شبانه برای اکثر تهرانیهاست چون همه روز را هر دو نفر کار می کنند بروند هتل شبها ارزانتر درمیاد

 • ناشناس
  0 | 0

  به گفته وی، اگر تغییری در شاخص‌های کلان اقتصادی کشور رخ ندهد تا پایان سال 94 همین روند در بازار مسکن ادامه خواهد داشت

  بعد در ادامه گفته ...

  میزان صدور پروانه‌های ساختمانی در سال جاری با کاهش قابل توجه مواجه شده و ادامه این شرایط می‌تواند بحران عرضه را در سال‌های آتی رقم بزند.

  خودتون قضاوت کنید . دستمزد کارگر و کارمند کفاف زندگیشونو نمیده و زمزمه افزایش دستمزد کارگران به گوش میرسه. زمزمه فاز سوم هدفمندی یارانه ها تو راهه. نرخ بیکاری داره بیداد میکنه . اینا روی شاخص های کلان اقتصادی تاثیری نداشته؟

 • صالح
  0 | 0

  انکاس این ارقام مالکین را پررو ومستاجران را به خانه
  دوشی میکشاند و.....

 • ناشناس
  0 | 0

  سونامی 200 درصدی قیمت مسکن درسال1394

  عضو انجمن انبوه سازان مسکن و ساختمان کشور با اشاره به تداوم رکود در بازار مسکن اعلام کرد: به دلیل توقف ساخت و ساز مسکن در سال 94، شاهد سونامی 200 درصدی قیمت مسکن خواهیم بود.

  مجتبی بیگدلی تقاضای سالیانه کشور را به مسکن 1.5 میلیون واحد مسکونی اعلام کرد و افزود: سالیانه بین 800 هزار تا یک میلیون ازدواج در کشور صورت می گیرد که دولت باید برای پیشگیری از انباشت تقاضا سالیانه یک میلیون واحد مسکونی بسازد.

  عضو انجمن انبوه سازان مسکن و ساختمان، انباشت تقاضای مسکن را در شرایط کنونی 5 میلیون واحد مسکونی اعلام کرد: در صورتی که دولت زمینه های ساخت و ساز مسکن را فراهم نکند حجم تقاضا روند صعودی خواهد داشت.

  بیگدلی، در ادامه با انتقاد از سیاست های شورای شهر و شهرداری در زمینه احداث مسکن عنوان کرد: با وجود رکود در بازار مسکن هم اکنون شورای شهر و شهرداری با اقدامات غیر کارشناسی هزینه های ساخت و ساز مسکن را افزایش داده اند.

  او با اعلام این که در سال آینده با سونامی بی‌سابقه‌ای مواجه خواهیم شد عنوان کرد: متاسفانه مردم ما نیز به جای اینکه قبل از افزایش قیمت خرید کنند، در زمان سونامی هجوم می‏ آورند که خود عاملی است برای بیشتر شدن قیمت‏ ها و مثل بنزینی می‏ ماند که روی آتش ریخته شده باشد.

  عضو انجمن انبوه سازان مسکن و ساختمان کشور، با اعلام این که نیاز کشور به صورت سالانه به بخش مسکن به اندازه 30 کشور اروپایی است اعلام کرد: سالی 1.5 میلیون ازدواج، 500 هزار حوادث غیرمترقبه و بافت‏های فرسوده همگی منجر به افزایش تقاضا شده است که در صورتی که پاسخ داده نشود همه چیز را با خود می‏ برد.

  بیگدلی گفت: نبود برنامه‌ای جامع برای بخش مسکن و عدم تعیین نقشه راه در این بخش از سوی مسئولان اقتصادی باعث شده است به اولین حوزه‌های این بخش شوک قیمتی وارد شود.
  او یکی از نشانه‌های این شوک قیمتی را، افزایش ۴۰ درصدی قیمت مصالح ساختمانی اعلام کرد

 • بدون نام
  0 | 0

  این آقا یا خانم نسبتا محترم سونامی 200 درصدی کیه که پای هر خبر مربوط و بی ربطی یک انشای ثابت رو کپی میکنه؟
  دوست عزیز: چند تا واحد مسکونی ساختی و رو دستت باد کرده که اینجوری داری مشتری جور میکنی؟

  • ناشناس
   0 | 0

   کدوم مشتری !!!!!!!!

  • ناشناس
   0 | 0

   تازمانیکه شبانه روزناجوانمردانه برعلیه مسکن سمپاشی میشودومصاحبه های جهت دارتوسط برخی باصطلاح کارشناسان مسکن برعلیه مسکن انجام میشه کامنتهای روشنگرانه من وسایرذینفعان مسکن ادامه خواهدداشت

ارسال نظر

عناوین بیشتر