کد خبر 65872
A

درحالی که قیمت گوشت گوسفند ارمنستان ۴.۵ دلار در هر کیلو است آمار واردات دام سبک ایران از فرانسه و آلمان نشان می دهد ایران در ۷ ماهه امسال گوشت با قیمت به ترتیب ۲۶ دلار و ۲۹ دلار به ازای هر کیلو از این دو کشور خریداری کرده است

علیرضا ملکی اظهار کرد: آنچنان در راستای تامین نیاز گوشت روسیه از ایران بحثی مطرح نشده است و اگر واقعا روسیه خواهان گوشت و دام ایران است باید مازاد نیاز داخلی به روسیه با توجه به شرایط قرنطینه و دامپزشکی صورت گیرد.

وی ادامه داد: کشورهای استقلال یافته شوروی سابق همچون آذربایجان و گرجستان بسیار دام دارند و می‌توانند نیاز دامی روسیه را تامین کنند. در مواقعی که ایران نیاز به گوشت دارد از این کشورها نیاز خود را رفع می‌کند.

این فعال صنفی با بیان این که قیمت گوشت در بازارهای جهانی حدودا کیلویی 4 دلار است، خاطرنشان کرد: تامین نیاز گوشت روسیه از کشورهای استقلال یافته به صرفه تر است اما کیفیت دام و گوشت ایرانی قابل مقایسه نیست.

ملکی یادآور شد: روزهای بحرانی مصرف گوشت مانند روزهای تاسوعا، عاشورا و عید قربان پشت سرگذاشته شده است اما روزهای سرد سال پیش رو بوده که میزان مصرف گوشت در این ایام افزایش می‌یابد از این رو باید میزان مصرف داخلی برای صادرات یا واردات مد نظر باشد.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از تسنیم، تسنیم، در هفت ماهه نخست سال جاری صادرات گوسفند ایران به 5 کشور امارات، عراق، عمان، قطر و کویت 27 میلیون و 916 هزار و 863 دلار به ثبت رسیده که وزن صادرات دام 5 میلیون و 655 هزار و 298 کیلوگرم بوده است.

با توجه به آمار وزن و ارزش دلاری این صادرات هر کیلو گوسفند صادراتی 4 دلار و 93 سنت محاسبه می‌شود.

بیش‌ترین حجم خرید دام گوسفند از ایران به ارزش 22 میلیون و 777 هزار و 339 دلار مربوط به کویت بوده که بعد از آن به ترتیب عمان با ارزش 3 میلیون و 332 هزا رو 140 دلار، امارات 1 میلیون و 487 هزار و 749 دلار، عراق 210 هزار دلار و قطر 109 هزار و 635 دلار دام گوسفند از ایران خریداری کرده‌اند.

در کنار آمار صادرات، ایران بنابر آمار گمرک در هفت ماهه نخست سالجاری 177 هزار و 448 کیلو گرم دام گوسفند به ارزش 945 هزار و 213 دلار از 4 کشور گرجستان، آلمان، ارمنستان و فرانسه خریداری کرده است.

بنابر آمار بیش‌ترین حجم واردات از کشور ارمنستان وبعد از آن به ترتیب گرجستان، فرانسه و آلمان قرار گرفته‌اند.

اما نکته قابل توجه جایی است که قیمت هر کیلو دام زنده گوسفند در بازار جهانی در حدود 4 دلار بوده و بنابر حجم واردات و ارزش دلاری آمار واردات، قیمت هر کیلو دام گرجستان و ارمنستان در حدود 4 دلار و 50 سنت بوده است. اما آمار ورادات از کشورهای آلمان و فرانسه در دام سبک کمی قابل تعمل است زیرا قیمت هر کیلو دام سبک آلمان 29 دلار و 43 سنت و فرانسه 26 دلار و 21 سنت محاسبه شده است.

ارسال نظر

عناوین بیشتر