کد خبر 65862
A

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: در حالی که به طور طبیعی سرمایه گذاری در صنعت ساختمان با ریسک هایی مانند عدم شفافیت مواجه است اما صندوق های زمین و ساختمان به دلیل وجود ارکان مختلف که به طور مرتب بر پروژه ها نظارت دارد، با چنین ریسکی مواجه نیستند.

به گزارش سنا، مسعود سعادتمند در خصوص مزایای صندوق های زمین و ساختمان، افزود: یکی از روش هایی که در بازارهای پیشرفته مورد استفاده قرار می گیرد، اوراق رهنی یا رهن ثانویه است که نحوه کارکرد صندوق های زمین و ساختمان از همین روش نشات می گیرد. به گفته وی، روش های تامین مالی مسکن روش های متفاوتی هستند که در سال های گذشته، متاسفانه از روش های محدودی در ایران استفاده شده است. سعادتمند با بیان اینکه تاکنون روش های مبتنی بر پیش فروش مسکن، تسهیلات بانکی یا ورود اشخاص حقیقی و حقوقی به منظور سرمایه گذاری در بازار مورد استفاده قرار گرفته است، اظهار داشت: یکی از روش هایی که در بازارهای پیشرفته مورد استفاده قرار می گیرد، اوراق رهنی یا رهن ثانویه است که نحوه کارکرد صندوق های زمین و ساختمان که به تازگی پذیره نویسی آن ها انجام شده، از همین روش نشات می گیرد. این کارشناس بازار مسکن ادامه داد: در این روش سرمایه گذار با صاحب پروژه شریک می شود و سرمایه های خرد کنار یکدیگر جمع می شوند تا تبدیل به یک سرمایه کلان شده و وارد یک پروژه ساختمانی شوند. وی با اشاره به اینکه در نهایت سرمایه ها به نسبتی که وارد پروژه شده اند، از سود پروژه سهم می برند، خاطرنشان کرد: صندوق نسیم هم با همین رویکرد راه اندازی شده است. به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایرنا، سعادتمند با یادآوری نقش بانک مسکن در راه اندازی این صندوق، گفت: پروژه مورد نظر صندوق زمین و ساختمان نسیم، در شهر تهران با زیربنای 13 هزار مترمربع توسط سرمایه های خرد تامین مالی می شود و در نهایت هم افراد از سود آن پروژه منتفع می شوند. این کارشناس بازار مسکن تاکید کرد: بنابراین، امنیت و شفافیت اطلاعاتی در مقایسه با شرایط سرمایه گذاری در بازار آزاد، فوق العاده بیشتر است. سعادتمند به دیگر مزیت این صندوق ها اشاره و تصریح کرد: زمانی که صنعت ساختمان با رونق مواجه می شود، سرمایه گذاری که در این بازار حضور ندارد، از این بازدهی بی بهره می ماند، در حالی که با خرید واحدهای صندوق زمین و ساختمان، این ریسک از سرمایه گذار دور شده و فرد می تواند با سرمایه خرد خود همچنان از منافع دوره رونق بهره مند شود.

 • ناشناس
  0 | 0

  مطمین ترین سوداورترین وباثبات ترین بازاربرای یرمایه گذاری مسکن است وبس !!!

  • ناشناس
   0 | 0

   مطابق آمار زیر (میانگین قیمت یک متر آپارتمان نوساز در تهران)که درپایان هرماه توسط یکی از سایتهای معتبر وتخصصی مسکن ارائه وقابل مشاهده میباشد ، روند کلی قیمتها در 7 ماه اول سال 93صعودی بوده است :
   فروردین 5.59 میلیون تومان
   اردیبهشت 5.64
   خرداد 5.85
   تیر 6.20
   مرداد 6.32
   شهریور 6.38
   مهر 6.13
   همانگونه ملاحظه میفرمائید میانگین قیمت مسکن در تهران از ابتدای سال 1393 تا پایان مهر ماه (علی رغم کاهش ناچیز فصلی در مهرماه) 9.66درصد افزایش داشته است
   برای روشن شدن اذهان و آگاهی مالکین عزیز از روند واقعی قیمتها، اطلاع رسانی در این خصوص بصورت ماهانه ادامه خواهد داشت

ارسال نظر

عناوین بیشتر