کد خبر 65840
A

بازار سرمایه طی هفته‌های اخیر نشانه‌هایی از بازگشت رونق را نمایان ساخته است.

معاملات سهام در بورس طی روزهای گذشته به گونه‌ای پیش رفته است که پس از مدت‌ها بارقه‌های امید برای سهامداران روشن شده است. بازدهی مثبت بازار سرمایه برای سومین هفته متوالی آن هم به میزانی قابل توجه موجب شده است تا تحلیلگران پیش‌بینی تداوم روزهای رونق را داشته باشند. روند رشد شاخص این روزها سرعتی قابل توجه پیدا کرده است به گونه‌ای که طی 3 هفته حدود 6 درصد بازهی مثبت برای سهامداران بجا مانده است. در هفته‌ای که گذشت با وجود سه روز کاری به دلیل تعطیلی تاسوعا و عاشورای حسینی، میزان رشد شاخص از 2 هزار واحد عبور کرد تا دو قله 75 و 76 هزار واحدی فتح شده باشد. در هفته ماقبل بازدهی بازار به 0.12 درصد رسیده بود که سهامداران از آن به عنوان هفته استراحت شاخص نام بردند. درهفته قبل از آن یعنی سه هفته گذشته اما استارت روزهای رونق زده شد تا بازدهی 3 درصدی برای سهامداران رقم بخورد. در هفته‌ای که سپری شد نیز بازدهی بازار 2.72 درصد افزایش یافت تا طی این سه هفته حدوده 6 درصد بازدهی مثبت بر جای مانده باشد. با این حساب سهامدارنی که تنها 10 میلیون تومان در این بازار سرمایه گذاری کرده‌انمد در این هفته 272 هزار تومان سود کرده‌اند. سود این سهامداران در طول 3 هفته گذشته به 600 هزار تومان نزدیک شده است. البته این محاسبه بر مبنای میانگین بازدهی بازار است. به طور طبعی برخی سهام بازدهی بیشتری نسبت به میانگین داشته‌اند و برخی بازدهی کمتری را تجربه کرده‌اند.

 • ناشناس
  0 | 0

  سایت شبکه خبری «بلومبرگ» می نویسد دیپلمات های ایرانی به خوبی می دانند که پیروزی جمهوری خواهان در سنا به معنای جدی شدن خطر تحریم های جدید و عدم مصالحه از سوی آمریکا خواهد بود و این به معنای افزایش فشارها در آستانه ضرب الاجل 24 نوامبر است.

 • ناشناس
  0 | 0

  فقط مسکن

 • ناشناس
  0 | 0

  سونامی 200 درصدی قیمت مسکن درسال1394

  عضو انجمن انبوه سازان مسکن و ساختمان کشور با اشاره به تداوم رکود در بازار مسکن اعلام کرد: به دلیل توقف ساخت و ساز مسکن در سال 94، شاهد سونامی 200 درصدی قیمت مسکن خواهیم بود.

  مجتبی بیگدلی تقاضای سالیانه کشور را به مسکن 1.5 میلیون واحد مسکونی اعلام کرد و افزود: سالیانه بین 800 هزار تا یک میلیون ازدواج در کشور صورت می گیرد که دولت باید برای پیشگیری از انباشت تقاضا سالیانه یک میلیون واحد مسکونی بسازد.

  عضو انجمن انبوه سازان مسکن و ساختمان، انباشت تقاضای مسکن را در شرایط کنونی 5 میلیون واحد مسکونی اعلام کرد: در صورتی که دولت زمینه های ساخت و ساز مسکن را فراهم نکند حجم تقاضا روند صعودی خواهد داشت.

  بیگدلی، در ادامه با انتقاد از سیاست های شورای شهر و شهرداری در زمینه احداث مسکن عنوان کرد: با وجود رکود در بازار مسکن هم اکنون شورای شهر و شهرداری با اقدامات غیر کارشناسی هزینه های ساخت و ساز مسکن را افزایش داده اند.

  او با اعلام این که در سال آینده با سونامی بی‌سابقه‌ای مواجه خواهیم شد عنوان کرد: متاسفانه مردم ما نیز به جای اینکه قبل از افزایش قیمت خرید کنند، در زمان سونامی هجوم می‏ آورند که خود عاملی است برای بیشتر شدن قیمت‏ ها و مثل بنزینی می‏ ماند که روی آتش ریخته شده باشد.

  عضو انجمن انبوه سازان مسکن و ساختمان کشور، با اعلام این که نیاز کشور به صورت سالانه به بخش مسکن به اندازه 30 کشور اروپایی است اعلام کرد: سالی 1.5 میلیون ازدواج، 500 هزار حوادث غیرمترقبه و بافت‏های فرسوده همگی منجر به افزایش تقاضا شده است که در صورتی که پاسخ داده نشود همه چیز را با خود می‏ برد.

  بیگدلی گفت: نبود برنامه‌ای جامع برای بخش مسکن و عدم تعیین نقشه راه در این بخش از سوی مسئولان اقتصادی باعث شده است به اولین حوزه‌های این بخش شوک قیمتی وارد شود.
  او یکی از نشانه‌های این شوک قیمتی را، افزایش ۴۰ درصدی قیمت مصالح ساختمانی اعلام کرد

ارسال نظر

عناوین بیشتر